АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Основні проблеми і напрями розвитку соціальної філософії

Читайте также:
  1. V етап розвитку міграції робочої сили розпочався з 1980 років і триває понині. Збільшення масштабів еміграції з країн з перехідною економікою характерно для такого етапу.
  2. VI.Напрями, операційні цілі та заходи з їх реалізації
  3. X. Проблеми юридичної відповідальності за правопорушення у сфері підприємницької діяльності
  4. АКТУАЛЬНІ НАПРЯМИ СУЧАСНОЇ ЛІНГВІСТИКИ
  5. Актуальні проблеми економічної безпеки України
  6. Актуальність проблеми надійності діючих систем криптографічного захисту інформації.
  7. Аналіз сучасного села як фактора соціального розвитку
  8. Аналізу соціальної взаємодії присвячено чимало наукових теорій.
  9. Асиметрія стану і розвитку сучасної світової економіки
  10. Блок 17. КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ ТА ОСНОВНІ ТИПИ КЛІМАТУ.
  11. В1.1 Основні історіософські концепції походження українського народу.
  12. Важливе значення для розвитку літератури Волині мав

Однією з проблем соціальної філософії є процес розвитку суспільств і людства. Тут аналізуються основні суб'єкти соціального розвитку (особи, еліти, класи і нації); типи соціального розвитку (циклічне, лінійне, спіралевидне); особливості процесу соціального розвитку (еволюційний, революційний, коэволюционный); громадський прогрес в усій складності його протікання (критерії, необхідність, ціна і тому подібне), рушійні сили і перспективи громадського прогресу, співвідношення свідомого і стихійного в громадському розвитку.

Важливою проблемою соціальної філософії є вивчення форм зв'язку між основними сферами громадського організму, тобто вивчення способів інтеграції елементів громадського буття. Такими формами інтеграції є формації суспільств (громадські формації), виступаючі своєрідними метасистемами. Ми виділяємо три типи таких метасистем: політичні, економічні, змішані. Їм відповідають і такі ж суспільства. У рамках цих формацій суспільств виникають відповідні ним форми суспільної свідомості, в яких пізнається економічне, політичне, змішане буття.

Соціальна філософія здавна займається проблемою якісних етапів в розвитку суспільств і людства, що пов'язано з поняттям культури і цивілізації. У культурології проблема культури вивчається детальніше, як самостійна характеристика людського суспільства і людини. У рамках соціальної філософії культура розглядається як якісна характеристика суспільства, різноманіття і етапів розвитку культури - цивілізацій. У цій частині цивілізації вивчаються і як характеристики локальних суспільств (єгипетська, західноєвропейська, китайська, російська і тому подібне), і як характеристики етапів розвитку людства: доиндустриальная, індустріальна, постіндустріальна.

Велика роль проблем у процесі становлення і розвитку філософського світогляду знаходить своє відображення у можливості визначити саме поняття «світогляд» (або «філософія») через головні питання світогляду. Філософія є не що інше, як система розгорнутих відповідей на світоглядні питання. І якщо самі проблеми своєрідні, то своєрідні і відповіді на них.
Якби було так, що, наприклад, проблеми універсального розвитку складалися б як механічна сума проблем біологічного, космологічного, соціального розвитку, то така універсальність проблеми не була б філософсько-світоглядної, та й комплекс відповідей на відповідні питання не виходив би за рамки знання про окремих частинах або сторонах світу на рівень світу в цілому. Але, сформулювавши проблему на рівні загально-світоглядному у вигляді питання «Що таке розвиток взагалі?», Філософи співвідносять проблему розвитку з матерією як субстанцією і з атрибутами матерії, перш за все з рухом. У цьому ракурсі виявляються критерії розвитку, форми розвитку, співвідношення розвитку і світового кругообігу і т.п. Жодна з цих сторін не вивчається будь-якої приватної наукою, хоча без даних приватних наук не може бути складено справжнє науково-філософське уявлення про розвиток. З цього випливає, що якщо проблеми світогляду специфічні, несвідомих до проблем приватних наук, то й філософсько-світоглядне знання специфічно і несвідомих до приватнонауковому.


1 | 2 | 3 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.002 сек.)