|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Самосвідомість та форми її виявленняСамосвідомість – цеусвідомлення людини себе як особистості, т.б. власних рис характеру, потенційних можливостей, дій і вчинків, їх мотивів і наслідків, своїх фізичних, інтелектуальних і моральних якостей, ставлення навколишньої дійсності та інших людей, своєї діяльності і її значення для себе і всього суспільства. Початок формування самосвідомості пов’язують з періодом, коли дитина починає виділяти себе з оточення, з'являється займенник «Я» (2-3 роки). У підлітковому віці завершується розвиток самосвідомості й складається образ «Я». Образ «Я» - це відносно стійка система уявлень особистості про себе, яка ґрунтується на усвідомленні і оцінюванні своїх властивостей (фізичних, характерологічних, інтелектуальних). Образ «Я» - це відносно стійка усвідомлена система уявлень індивіда про самого себе, на основі якої він будує свої взаємини з іншими. Компоненти Образу«Я»
«Я-образ» може переживатися як: 1) «Реальне Я» - «Я – образ» переживається як уявлення про себе в момент самого переживання, правильніше було б назвати «теперішнім Я» суб'єкта. 2) «Ідеальне Я» - те, яким він повинен бути б, на його думку, стати, щоб відповідати когнітивним нормам і очікуванням оточуючих. 3) «Фантастичне Я» - те, яким суб'єкт бажав би стати, якщо це було б можливим, яким він взагалі себе уявляє. Ступінь адекватності «Я – образу» з'ясовується при вивченні самооцінки особистості.
Ступінь адекватності "Я-образу" з'ясовується при вивченні самооцінки особистості.
Самооцінка – це оцінка особистістю самої себе, своїх можливостей, якостей і місця серед інших людей. Види самооцінки. 1. Завищена – людина схильна переоцінювати себе в ситуаціях, які не дають для цього приводу. 2. Занижена – схильність недооцінювати себе, яка призводить до комплексу неповноцінності, стійкої невпевненості в собі. 3. Адекватна – здатність особистості правильно оцінювати саму себе, свої можливості, якості і місце серед інших людей. Сучасні теорії особистості (самостійно)
Описують особистість і пояснюють її поведінку, виходячи із її психологічних або внутрішніх, суб'єктивних характеристик.
Теорії, в яких основну роль у детермінації поведінки відводять зовнішній ситуації і не надають суттєвого значення внутрішнім властивостям особистості.
Засновані на принципі взаємодії внутрішніх і зовнішніх факторів в управлінні актуальними діями людини.
Теорії особистості, побудовані на аналізі й узагальненні зібраних дослідним шляхом факторів.
Теорії, автори яких спираються на життєві враження, спостереження та досвід і роблять теоретичні узагальнення, не звертаючись до експерименту.
Для структурних теорій основною проблемою є з'ясування структури особистості й системи понять, з допомогою яких вона повинна описуватися.
Теорії, основні теми яких – перетворення, зміни в розвитку особистості, тобто її динаміка.
Побудовані на розгляді обмеженого вікового періоду в розвитку особистості, як правило, від народження до закінчення середньої школи. Є теорії, автори яких поставили завдання простежити розвиток особистості протягом усього життя людини. Суттєвою основою для поділу теорій особистості на типи виступає те, на що в них звернена переважна увага: внутрішні властивості, риси і якості особистості або її зовнішні прояви, наприклад, поведінку і вчинки.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.008 сек.) |