АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Відношення суперечності

Читайте также:
  1. Багатовимірність людського буття: співвідношення біологічного і соціального в людині
  2. ВИЗНАЧЕННЯ ВІДНОШЕННЯ ПИТОМИХ ТЕПЛОЄМНОСТЕЙ ПОВІТРЯ
  3. Відношення відношення
  4. ВІДНОШЕННЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА ДО ВЛАСНОСТІ
  5. Відношення супідрядності.
  6. Джерело інформації – елемент, який в змозі формувати або вироблять вхідні співвідношення для системи.
  7. Для уникнення ускладнень необхідно стежити за співвідношенням сили тиску реаніматора і пружності грудної стінки потерпілого.
  8. До них належать: ім'я, визначення, ціле й частина, рід і вид, ознаки, відношення,
  9. Жодна з відповідей не характеризує співвідношення цих норм.
  10. Закон - об'єктивний, істотний, необхідний, сталий зв'язок або відношення між явищами.
  11. ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНІ ВІДНОШЕННЯ У НАУКОВІЙ ТЕРМІНОЛОГІЇ

Відношення суперечності існує між такими двома поняттями, одне з яких має певні ознаки, а друге – ці ж ознаки заперечує, не стверджуючи якихось нових. Такі поняття називаються суперечливими.

Прикладами суперечливих понять можна назвати такі: «дисциплінований» і «недисциплінований», «підготовлений» і «непідготовлений», «»охайний» і «неохайний» тощо. Відношення суперечності існує між негативними і відповідальним позитивним поняттям.

Змістом одного із суперечливих понять є сукупність певних ознак, а змістом другого – заперечення саме цих ознак. Так, змістом поняття «недисциплінований» є відсутність у предмета мислення тих ознак, котрі складають зміст поняття «дисциплінований».

Обсяги суперечливих понять виключають одне одного. Один і той же предмет не може входити до обсягу обох суперечливих понять одночасно. Він може належати до класу тільки одного з них. Обсяги суперечливих понять вичерпують увесь обсяг родового поняття. Окрім двох даних суперечливих понять, рід ніякого проміжного третього поняття не має.

Відношення між суперечливими поняттями відображають так (див. мал. 5).

Мал. 5

5) Відношення протилежності (супротивності)

Відношення протилежності (су противності) існує між двома поняттями, із котрих одне заперечує друге при допомозі утвердження нових ознак, несумісних із ознаками заперечуваного поняття. Протилежними є, наприклад, поняття «наступ» і «оборона», «швидкий» і «повільний», «високий» і «низький» тощо.

Зміст одного супротивного поняття не тільки включає зміст другого, а й протилежний йому. Тому супротивні поняття не можуть застосовуватися до одного й того ж предмета одночасно. Не можна, наприклад, сказати, що даний предмет є і наступом, і обороною, що літак рухається високо, і низько водночас.

Обсяги двох протилежних понять не вичерпують обсяг родового поняття, між ними може бути третє поняття. Так, між високим і низьким знаходиться середній. Тому, якщо предмет не входить до обсягу одного протилежного поняття, то це ще не означає, що він входить до обсягу другого. Він може відноситися до якогось іншого класу предметів даного роду. Протилежні поняття графічно зображується так (див. мал. 6).

Мал. 6


1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.)