|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Види і способи спостереження
Різноманітність соціально-економічних явищ потребує різних видів спостереження. Різновид спостереження визначається ознакою групування.
Не завжди є необхідність досліджувати абсолютно всі елементи сукупності.
За охватом одиниць сукупності спостереження поділяють на суцільне і несуцільне.
При суцільному спостереженні обстеженню і реєстрації підлягають усі без вийнятку елементи сукупності.
Несуцільні - при яких обліку підлягають не всі елементи сукупності.
Види несуцільних спостережень:
· спостереження основного масиву,
· вибіркове,
· монографічне
· анкетне.
Спостереження о с н о в н о г о м а с и в у охоплює переважну частку елементів сукупності, обсяг значень істотної ознаки у яких визначає розмір явища.
При в и б і р к о в о м у спостереженні також обстежуються не всі елементи сукупності, а певна, випадково відібрана їх частина.
М о н о г р а ф і ч н е спостереження передбачає детальне обстеження лише окремих типових елементів сукупності.
А н к е т н е -- це обстеженя певної частини одиниць сукупності внаслідок неповного повернення від респондентів заповнених реєстраційних формулярів(анкет). Такі спостереження розповсюдженні в соціальних і демографічних дослідженнях, при вивченні громадської думки щодо різноманітних соціальних питань, таких як умови праці і відпочинку, житлові умови, організація громадського харчування тощо.
За часом проведення статистичне спостереження поділяють на:
· поточне
· періодичне
· одноразове.
П о т о ч н е спостереження полягає в безперервній реєстрації фактів по мірі їх виникнення. (наприклад реєстрація новонароджених та померлих)
П е р і о д и ч н е спостереження проводиться регулярно, здебільшого через рівні проміжки часу.(переписи населення) О д н о р а з о в е спостереження проводять епізодично з метою вирішення певних соціально-економічних завдань.(маркетингове дослідження товару на ринку)
Існують три способи одержання статистичних даних:
· безпосередній облік фактів,
· документальний облік
· опитування респондентів.
Б е з п о с е р е д н і й о б л і к ф а к т і в передбачає безпосередній огляд, перелік, вимірювання, зважування та ін.
Д о к у м е н т а л ь н и й о б л і к грунтується на даних різноманітних документів перевинного обліку.
О п и т у в а н н я р е с п о н д е н т і в - це таке спостереження, при якому відповіді на питання формуляра записують зі слів респондента.
Види опитування:
· Експедиційне
· Самореєстрація
· Кореспондентське
· Анкетне.
При е к с п е д и ц і йн о м у опитуванні спеціально підготовленні реєстратори заповнюють формуляри спостереження і одночасно перевіряють правдивість відповідей на питання.
С а м о р е є с т р а ц і я - це опитування, при якому респонденти самі заповнюють статистичні формуляри.
К о р е с п о н д е н т с ь к е опитування здійснюють спеціальні дописувачі, які заповнюють формуляри згідно з інструкцією і передають відомості статистичним органам.
При а н к е т н о м у опитуванні анкети респондентам вручають особисто або висилають поштою.
Вимоги до якості данних статистичного спорстереження:
1. Вірогідність данних – хї відповідність реальному стану.
2. Повнота данних – як за обсягом так і по суті.
3. Своєчасність данних – інформація не може бути застарілою.
4. Доступність данних. Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.) |