АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПЕРСОНАЛЬНИХ КОМП'ЮТЕРІВ

Комплекс програм, які використовуються для роботи з комп'ютером, називається про­грамним забезпеченням.

Все програмне забезпечення персонального комп'ютера можна умовно поділити на три основні категорії:

• системне програмне забезпечення, яке є необхідним для управління роботою ПК;

• прикладне програмне забезпечення, за допомогою якого користувач виконує необ­хідні роботи — редагує тексти, малює, здійснює розрахунки тощо;

• інструментальні системи, які допомагають створювати нові прикладні або системні програми для комп'ютера.

До системних програм належать: операційні системи та програми-оболонки, драйвери, сервісні програми (утиліти), програми управління мережами тощо. Більшість системних про­грам постачається разом з комп'ютером та документацією до нього.

Операційна система — це комплекс системних та службових програм, які завантажу­ються при вмиканні комп'ютера і забезпечують діалог користувача з комп'ютером та управлін­ня ним.

Операційна система виконує такі функції: керування пам'яттю, введенням-виведенням, файловою системою, взаємодією процесів; захист інформації; облік використання ресурсів; об­роблення командної мови; фіксація різних подій, що виникають у процесі роботи (наприклад, помилок), і відповідне реагування на них.

Для зручної роботи з операційними системами призначені програми-оболонки. До їх функцій звичайно входить спрощення взаємодії користувача з комп'ютером, забезпечення зручного введення команд, відображення результатів виконання команд на екрані тощо.

Важливою складовою системних програм є програми-драйвери.

Драйвер — це програма, яка організує обмін даними між пристроєм і комп'ютером. Драйвери є необхідними для правильної роботи будь-якого пристрою (монітора, клавіатури, накопичувачів тощо). Для кожного пристрою необхідний свій драйвер, для даного при­строю, як правило, не підходять драйвери схожого пристрою, який вироблений, наприклад, іншою фірмою. Драйвери пристроїв зазвичай постачаються разом із самими пристроями.

Сервісні програми (або утиліти) — це допоміжні програми, які розширюють можли­вості операційних систем. Програми-архіватори за допомогою спеціальних методів "паку­вання" дають змогу ущільнювати інформацію на дисках. Антивірусні програми призначені для діагностування і видалення комп'ютерних вірусів. Програми оптимізації дисків завдяки упоряд­куванню даних забезпечують швидкий доступ до інформації на дисках.

Для персональних комп'ютерів розроблено тисячі прикладних програм різного призна­чення.

Прикладна програма (чи пакет прикладних програм) — це сукупність програм, що забезпечують розв'язання задач певного типу.

Найбільш поширеними серед прикладних програм є текстові і графічні редактори, таб­личні процесори, системи управління базами даних тощо.

Текстові редактори та процесори — це програми, призначені для створення та обробки текстів. Відмінність між редакторами та процесорами є умовною, процесори звичайно мають біль­ше засобів для створення складних за формою текстів. Як правило, текстові процесори забез­печують використання різних шрифтів при наборі тексту, автоматичне розставлення пере­носів у словах, вирівнювання країв тексту, оформлення його у колонках, нумерацію сторінок, створення таблиць і діаграм, перевірку правопису та підбір синонімів тощо. Серед текстових процесорів великого поширення сьогодні набув Word (зокрема Word 2000) як професійний текстовий процесор з розширеними можливостями для оброблення документів. Це — мно­жинний буфер обміну; вдосконалені графічні засоби і довідкова система; нові інструменти для роботи з таблицями та засоби керування документами; меню і панелі інструментів, які автоматично настроюються, а також розвинуті засоби взаємодії додатків і колективного ви­користання даних на основі мережевих технологій Internet.

Табличний процесор (або програма для роботи з електронними таблицями) — це програма для опрацювання даних, які представлені у вигляді таблиці. Табличні процесори звичайно дозволяють розв'язувати задачі, пов'язані з числовими розрахунками, з великими таблицями даних. Крім того, ці програми допомагають будувати дво- або тривимірні графі­ки, діаграми. Серед табличних процесорів поширення набули Microsoft Excel, Corel Quattro Pro, Lotus 1-2-3, StarCalc, SuperCalc.

Система управління базами даних (скорочено СУБД) — це програма, призначена для організації зберігання, опрацювання та пошуку інформації в базі даних.

База даних — це сукупність взаємопов'язаних даних, які відображають інформацію деякої предметної області.

Звичайно СУБД забезпечують введення даних, пошук, сортування записів, створення звітів тощо. Нині СУБД використовуються майже в усіх сферах людської діяльності. Най­більш популярні СУБД: Microsoft Access, Corel Paradox, Clipper, Oracle, FoxPro.

Графічний редактор — це програма, призначена для створення та опрацювання гра­фічних зображень. Як правило, графічні редактори надають користувачу можливості зобра­ження основних графічних примітивів (наприклад, відрізка, прямокутника, кола), перетво­рення мальованих об'єктів (переміщення, копіювання, збільшення). Сучасні графічні реда­ктори дають змогу обробляти зображення, одержувати тривимірні зображення. Серед гра­фічних редакторів виділяють програми художньої графіки -- Paint, Story Board, Adobe Illustrator, систему обробки фотографій — Adobe Photoshop, універсальну графічну систе­му — CorelDRAW.

Існують програмні пакети, які поєднують у собі можливості текстових, графічних редакторів, електронних таблиць, систем управління базами даних. Ці програмні засоби називаються інтегрованими системами (або пакетами). Головна перевага їх полягає у тому, що вони мають схожі компоненти, передбачають єдині правила роботи з програма­ми, єдиний спосіб використання функціональних клавіш. Серед інтегрованих систем популярними є Microsoft Office, Claris Works, Corel Perfect Suite, Lotus Smartsuite, StarOffice. До складу прикладного програмного забезпечення належать також засоби спе­ціалізованого призначення: математичні пакети, системи ділової і наукової графіки, сис­теми автоматизованого проектування, бухгалтерські системи.

Інструментальні системи або, як їх ще називають, системи програмування при­значені для створення нових програм. В основі кожної інструментальної системи лежить мова програмування. Великої популярності набули системи програмування Visual C++, Borland C++, Visual Basic (на основі мови Basic), Borland Delphi (на основі мови Pascal).


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.)