|
||||||||||||||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
І. Робота над поняттями (дефініціями)
ГАДЯЦЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ГАДЯЦЬКИЙ НАУКОВО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР 37300, м. Гадяч, вул. Гетьманська, 31, тел. (05354) 2-06-07, 2-36-73, факс 2-16-03 E-mail: http//hadyach_metodkab@mail.ru 07.02.2013 № 01-05/28 На № ___________ від __________
Директорам загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІІ ст.
Вчителям правознавства загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІІ ст.
Відповідно до рішення районного методичного об’єднання вчителів суспільно-гуманітарного циклу предметів Гадяцького району від 09.01.2013 протокол № 1 надаємо для використання в роботі Методичні рекомендації щодо підготовки до моніторингових досліджень рівня навчальних досягнень учнів 10 класів загальноосвітніх навчальних закладів з правознавства у 2012/2013 навчальному році, що додаються.
Додаток: на 5 арк. в 1 прим.
Директор Т.Ю. Смірнова
Майборода 2-36-73
Додаток до листа Гадяцького науково-методичного центру 07.02.2013 № 01-05/28
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо підготовки до моніторингових досліджень рівня навчальних досягнень учнів 10 класів загальноосвітніх навчальних закладів з правознавства у 2012/2013 навчальному році І. Робота над поняттями (дефініціями). У процесі підготовки потрібно розуміти, що існують правові категорії, які: · потрібно завчити (визначення держави, права, елементи системи права, правопорушення, правовідносин тощо); · потрібно формулювати самостійно, спираючись на певний рівень знань (питання громадянського суспільства, правової держави, правосвідомості, історичного типу держави тощо). Вивченні кожної теми, як правило, повинно розпочинатися з опанування дефініціями, без яких неможливо уявити успішне засвоєння навчального матеріалу. Найбільш поширеними помилками при визначенні поняття є використання однокореневого слова або його повторення. Наприклад, “громадянське суспільство – це суспільство...”. Насправді, суть цього виду роботи заключається в пошуку визначального слова, яке може бути: · родовим по відношенню до видового. Наприклад: “право - це система загальнообов’язкових...” · синонімом, наприклад. “об’єднання громадян – це формування..” · формальним поясненням терміна. Потім, якщо це потрібно для розкриття суті терміну, потрібно надати перелік його ознак: “суверенітет – політико-правова властивість державної влади, що виявляється в її · верховенстві (відсутності іншої суспільної влади на території країни, вищої за державну; можливості скасувати рішення іншої суспільної влади); · самостійності (можливості приймати будь-яке рішення за умови дотримання приписів міжнародного права і національного законодавства); · неподільності, або єдності (єдності влади в цілому і лише функціональному поділі гілок влади); · повноті (поширенні державної влади на всі сфери державного життя і на все населення країни); · незалежності (можливості приймати рішення, виходячи з власних інтересів, а не під диктатом іншої держави); · рівноправності в зовнішніх зносинах (наявності в міжнародних відносинах таких само прав і обов’язків, як і в інших держав).”
ІІ. Наступним кроком в роботі над дефініціями є формування вмінь учнів визначати спільні та відмінні риси. При цьому розвивається логічне мислення школярів, навички аналізу та синтезу, узагальнення, класифікації та систематизації знань. Порівняння краще здійснювати за допомогою схеми-таблиці. Наприклад, нам потрібно порівняти поняття злочин та правопорушення. Злочином є передбачене Кримінальним кодексом України суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб’єктом злочину. Правопорушення – суспільно небезпечне чи шкідливе винне протиправне діяння деліктоздатної особи, за яке передбачена юридична відповідальність.
Загальні риси: · злочин є одним з видів правопорушень (поряд з проступком); · ознаки: суспільна небезпека чи шкідливість для суспільства; протиправність (діяння у формі дії чи бездіяльності, вчинене деліктоздатною особою); винність (психічне ставлення особи до скоєного та його наслідків в формі умислу чи необорежності); караність (законом передбачена юридична відповідальність).
Відмінні риси:
ІІІ. Алгоритм розв’язання задачі: І.Етап попереднього аналізу. На цьому етапі потрібно: · з наведеної ситуації визначити всю юридично значущу інформацію; · з’ясувати зміст завдань, які поставлені до задачі; · підібрати відповідні норми, які регулюють ті правові відносини, що зазначені в ситуаційній задачі; з’ясувати суть і зміст нормативних приписів, межі їх дії в часі, просторі та відносно кола осіб; · скласти схему розв’язання задачі.
ІІ. Етап розв’язування і планування відповіді. Під час розв’язування та планування відповіді потрібно пам’ятати, що важливою є не тільки чітко сформульована правильна відповідь, а, передусім, докладна її аргументація. Крім цього, потрібно вказати назви і викласти зміст тих нормативно-правових актів, нормативні приписи яких застосовуються для вирішення ситуації. На основі порівняння фактів, викладених у задачі, з вимогами правових норм треба спланувати свою письмову відповідь і зробити відповідні висновки.
Наприклад: Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.) |