АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Єдиний спосіб залишитися людиною в цьому нелюдяному світі полягає в мужності обирати свободу

Читайте также:
  1. II. Методологічні засади, підходи, принципи, критерії формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя у дітей та молоді
  2. VII. Система підготовки кадрів до здійснення процесу формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя
  3. VIII. Шляхи, умови та очікувані результати реалізації Концепції формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя у дітей та молоді
  4. Б) заснований на цьому вченні метод пізнання.
  5. В чому полягає сутність безпеки життєдіяльності людини?
  6. В) «У світі все приходяще, не має постійної субстанції, а тому сповнене печалі»
  7. Визначте, чи можна вважати поведінку А. ухиленням від слідства? Чи зупинявся в цьому випадку перебіг давності? Як обчислюються строки давності?
  8. Виникнення і розвиток криміналістики в світі і в Україні.
  9. Виникнення і розвиток криміналістики в світі і в Україні.
  10. Геометричний спосіб обчислення інтеграла Максвела-Мора. Спосіб перемножування епюр.
  11. Головне - допомогти дитині усвідомити спосіб мовленнєвої дії, тобто привчити дітей виражати словами свої дії, дати зразок виконання.
  12. Дитині 3 міс. Народилася доношена. Визначить, що нового з’являється у поведінці дітей у цьому віці?

Свобода як вільний вибір, що поєднується з мужністю нести відпові­дальність за цей вибір. Проблема смерті є однією з центральних в екзистен­ціалізмі.

Невід'ємним елементом екзистенції є також переживання «пограничної ситуації», тобто ситуації смерті, страждання, боротьби, провини.

Отже, екзистенція, «справжнє» людське існування можливе лише че­рез ясне усвідомлення трагічності буття, скінченності, смертності особистості. її «закинутості» в абсурдному світі.

Тому з екзистенцією пов'язані такі почуття і переживання, як

- самотність, - страх,

- провина, - страж­дання,

- відчуження, - неспокій тощо.

Людина сама ство­рює свою сутність у процесі життя,

Народжуючись, вона ще не має людської сутності, людиною їй треба ще стати, зробити себе.

Сенс людського життя екзистенціалісти вбачають у самостворенні людиною власної сутності в про­цесі існування в світі.

Свобо­да є єдино можливим способом існування людини.

Вільним можна бути і у в'язниці, оскільки справжня свобода є свобода внутрішня, свобода волі і духу, свобода вибору моральної позиції в житті.

Дійсно існує лише той, вважає Сартр, хто вільно вибирає, сам себе створює.

Бути вільним означає - не зраджувати собі, зберігати в собі Людину, незважаючи на обставини. Свобода - це мати мужність бути людиною в нелюдяному світі, залишатися собою.

Проблема свободи як вибору викликає проблему відповідальності.

5. Сучасна «філософія науки»: позитивістський напрям у філо­софії

Позитивістський напрям (або сучасна «філософія науки») орієнтований на перетворення філософії на науку.

Основними проблемами цього напрям­ку є проблеми структури наукового знання, проблеми наукової методології і мови науки.

У своєму розвитку позитивістська філософія пройшла декілька етапів.

- Перший етап позитивістської Філософи (так званий «перший пози­тивізм» середини XIX ст.) представлений іменами О. Конта, Д. Мїлля, Г. Спенсера.

Виникає позитивізм у 30-х рр. XIX ст., в межах класичної філо­софської традиції.

- «Другий позитивізм» виникає на межі ХІХ-ХХ ст. як модифікація «першого позитивізму» під впливом революції в природознавстві. Основопо­ложниками «другого позитивізму» стали Е. Мах і Р. Авенаріус.

- Позитивістська філософія XX століття є «третьою» хвилею позитивізму, що отримала назву «неопозитивізму».

Неопозитивізм - широка філософ­ська течія, вона мала свою еволюцію, змінюючи на різних етапах свого роз­витку і пріоритети в проблематиці, і свої назви. Але при всіх модифікаціях і варіантах позитивістської філософії її основна програма і принципи залиши­лися незмінними. Програма позитивізму, як класичного («першого» і «друго­го»), так і некласичного (неопозитивізму з його варіантами), ґрунтується на наступних установках.

Позитивістська Філософія ор і єнтована на проблеми науки: про­блеми структури і функцій наукового знання, методології, логіки науки то­що.

Для позитивістської концепції традиційною є висока оцінка науки, її ролі у суспільному прогресі.

Характерними ознаками цього напряму є

- відданість ідеалу наукової раціональності,

- підкреслення цінності чітко сфор­мульованої думки,

- прагнення озброїти науку такими засобами пізнання, які б привели до максимальної строгості і достовірності наукового знання.

Сам термін «позитивізм» виникає з установки перетворити Філософію на справжнє, наукове позитивне знання,

Класичний позитивізм залишав за філо­софією роль систематизатора наукового знання, посередника і об'єднуючого фактора між різними галузями науки.

Неопозитивістська філософія вважає, що її роль - бути логікою і методологією науки.

Неопозитивізм виникає у 20-х рр. XX ст. Його першою Формою став логічний позитивізм, який поставив за мету логічний аналіз науки.

Концепцію логічного позитивізму розробили представники так званого «Віденського гуртка», більшість яких були логіками і математиками, - М. Шлік, К. Гедель, Р. Карнап, Л. Вітгенштейн.

Ідеї логічного позитиві­зму поділяли також Б. Рассел, Г. Фреге та ін.

Величезний вплив на концепцію логічного позитивізму здійснили творці математичної логіки - Г. Фреге і Б. Рассел.

Основним за­вданням логічного позитивізму стало реформування мови, через максимальне вилучення з неї логічних двозначностей і недоречностей.

Адже тільки несуперечлива мова може бути пристосована до розв'язання наукових про­блем.

Кінцевою ж метою логічних позитивістів було створення єдиної мето­дологічної основи для всіх наук, яка гарантувала б строгість, достовірність і обґрунтованість наукового знання.

Саме з логічного позитивізму починається переорієнтація позитивістсь­кої філософії на проблеми мови.

Філософія була орієнтована на запобігання неправильному застосуванню природної мови (аналітична філософія, філософія лінгвістичного аналізу).

Стро­га наука робить узагальнення, формулює закони на підставі низки спосте­режень та експериментів.

Результати емпірично-експериментальних дослі­джень повинні бути перевірені на істинність спеціальним методом верифі­кації, розробленим неопозитивістами: Логічний аналіз науки методом вери­фікації полягає в тому, що всі наукові твердження потрібно перетворити на такі, котрі можна безпосередньо співставити з даними спостережень, пере­вірити досвідним шляхом.

Якщо твердження не можна перевірити таким спо­собом, то його вважають позбавленим наукового смислу і вилучають із нау­ки.

Замість принципу верифікації, який зазнав краху, К. Поппер пропонує принцип Фальсифікації, тобто пошук фактів, які не підтверджують, а спростовують певні положення.

На його думку, загальні наукові положення неможливо верифікувати, але можна спростувати (фальсифікувати).

Сут­ність принципу фальсифікації полягає в тому, що теорію можна вважати дій­сно науковою, якщо її в принципі можна спростувати, можна виявити в де­яких випадках її хибність.

Наприклад, теорія Ейнштейна, хибність якої для окремих випадків можна довести, виявляється наукою. Будь-яка «нормаль­на» теорія на відміну від лженауки, включає в себе певну заборону, не дозволяє пояснити все, що завгодно. Як стверджував ще Ляйбніц, «наука не­можлива там, де все можливо».


 


 


 


 


 

 


 


 

 


 


1 | 2 | 3 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.)