|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Поле розмагнічування у провідниках різної геометрії
Оскільки внутрішнє магнітне поле для магнетиків довільної форми неоднорідне, це утруднює знаходження поля розмагнічування та фактору розмагнічування . Але для магнетиків, які мають форму еліпсоїда або його граничних випадків (куля, довгий тонкий стрижень, пластина) поле однорідне, і множник може бути знайдений порівняно легко. Розглянемо деякі частинні випадки, які до того ж мають практичне значення.
Тонкий довгий стрижень (або тонкий тороїд з обмоткою). Поле, створене обмоткою,направлене вздовж осі стрижня або тороїда. З цієї задачі ми починали введення поля розмагнічування. Ми показали, що у нескінченному соленоїді, повністю заповненому магнетиком . Тоді . Оскільки речовина у нас намагнічена, то із співвідношення маємо . Це ж справедливо і для дуже довгого тонкого прямого соленоїда.
Тонкий диск (це може бути магнітна плівка). Тонкий диск радіуса і завтовшки вміщений в однорідне зовнішнє магнітне поле, направлене перпендикулярно до його поверхні. Цей випадок може реалізуватися при магнітному запису інформації на тонкій плівці. Радіус диску набагато більше його товщини . Вздовж ободу диску протікає молекулярний струм силою , де лінійна густина молекулярного струму, який створює в центрі кола поле (поле колового струму), , звідки магнітна індукція за означенням . Але оскільки , то другим доданком можна знехтувати, . З іншого боку, , отже . Віднімемо від лівої і правої частини рівності ; . Оскільки , , маємо . Добуток , отже , а оскільки , то .
В системі СІ .
Магнетик у формі кулі. Візьмемо кулю з магнетика радіусом . Магнітне поле направлене вздовж осі кулі. Молекулярні струми протікають по поверхні струму перпендикулярно осі кулі. Розподіл густини молекулярного струму по поверхні неоднорідний. На полюсах , оскільки струми компенсують один одного, а на екваторі . Виберемо перерізи кулі, перпендикулярні осі, радіусами і . Вони відсікають на поверхні кулі пояс шириною . Вздовж поясу тече молекулярний струм , а оскільки , то . Площа, яку обтікає цей струм, . Поле, яке створюють всі колові струми на осі кулі, є їх суперпозицією, і всередині кулі однакове, тому знайдемо поле в центрі кулі. Виділений пояс створює в центрі кулі поле (поле колового струму на його осі, ми його знаходили, коли вводили магнітний момент колового струму) . Магнітне поле, створене всіми поверхневими молекулярними струмами, дорівнює Отже, магнітне поле молекулярних струмів Записуємо магнітну індукцію , звідки, користуючись тим, що , маємо . Знову віднімаємо від обох частин рівності . Замінюючи , , одержимо , звідки . (Корисно згадати, що для діелектричної кулі поле поляризаційного заряду ). В системі СІ .
Довгий циліндр у полі, перпендикулярному до його осі. Маємо циліндр радіусом , магнітне поле направлене перпендикулярно до осі циліндру. Цей випадок реалізується для провідників у соленоїді, що важливо, якщо обмотка знаходиться у надпровідному стані. Молекулярні струми протікають по поверхні циліндру, паралельно його осі і замикаються на його віддалених торцях. Поверхнева густина цих струмів , сила струму на ділянці довжиною дорівнює . Створене такою ділянкою магнітне поле . Складова цього поля вздовж напрямку дорівнює . Роблячи ті ж викладки, що і в попередніх прикладах, одержимо . Скористаємось тим, що інтеграл є табличним , отже . Магнітна індукція .
Далі ; ; ; , остаточно , ( вСІ).
Пласка поверхня у полі, перпендикулярному поверхні. Використовуючи результат, одержаний в попередньому прикладі, можна знайти фактор розмагнічування для пласкої поверхні магнетика, який займає половину простору, і вектора напруженості магнітного поля , направленого перпендикулярно до межі поділу. Для цього можна збільшувати радіус циліндру (який не входить в кінцеві формули) і перейти в граничному випадку до пласкої поверхні розділу. Отже, для цього випадку також .
Важливе зауваження! Намагніченість магнетику залежить від напруженості магнітного поля , а напруженість магнітного поля магнетика залежить від його форми. Тому, вміщуючи в одне й те ж магнітне поле один і той же магнетик різної форми, ми намагнітимо його по-різному, і тим більше, чим менше фактор розмагнічування . Найкращий випадок, коли , тобто магнетик має форму тороїда. Користуючимь цим фактом, для того, щоб зберегти намагніченість постійних магнітів, рекомендують при їх зберіганні замикати полюси феромагнетиком. Магніт немовби перетворюється на тороїд, а розмагнічуючий фактор – на нуль.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.008 сек.) |