Організменний рівень організації генетичної інформації. Взаємодія генів
ОДЕСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
КАФЕДРА КЛІНІЧНОЇ ІМУНОЛОГІЇ, ГЕНЕТИКИ
ТА МЕДИЧНОЇ БІОЛОГІЇ
ТЕЗИ ЛЕКЦІЇ
Навчальна дисципліна «Медична біологія»
Модуль № 2 «Організмовий рівень організації життя.
Основи генетики людини»
Змістовий модуль № 2 «Закономірності спадковості та мінливості»
Лекція № 4 «Організмовий рівень організації генетичної інформації.
Взаємодія генів»
Курс І Факультет медичний
Лекцію обговорено на методичній нараді кафедри
«05» квітня2013 р. протокол № 8.
Завідувач кафедри,
Професор ______________________ БАЖОРА Ю. І.
ОДЕСА – 2013
Організменний рівень організації генетичної інформації. Взаємодія генів.
План лекції:
- Поняття про генетику. Спадковість і мінливість.
- Моногібридне схрещування. 1-й та 2-й закони Менделя.
- Ди- та полігібридне схрещування. 3-й закон Менделя.
- Успадкування груп крові за антигенною системою АВ0 та резус-фактору в людини. Резус-конфлікт.
ГЕНЕТИКА вивчає закономірності спадковості й мінливості. /греч. genetikos – стосовний до походження/. Спадковість і мінливість – фундаментальні властивості живої матерії. СПАДКОВІСТЬ - властивість організмів повторювати в ряду поколінь подібні ознаки забезпечувати специфічний характер індивідуального розвитку в певних умовах середовища. МІНЛИВІСТЬ – явище, протилежне спадковості. Мінливість – здатність організмів змінювати свої властивості й ознаки.
Історія генетики починається з 1900 р., коли троє вчених - Г. де Фриз /Голландія/, К. Корренс /Німеччина/ і Е. Чермак /Австрія/ незалежно один від іншого перевідкрили закономірності успадкування ознак у потомстві гібридів, уже сформульовані в 1865 р. Г. Менделем і викладені їм у статті "Досліди над рослинними гібридами ".
Термін "ГЕНЕТИКА" запропонував англійський учений У. БЕТСОН в 1906 р., а в 1909 р. датський ботанік В. ЙОГАНСЕН одиниці спадковості назвав ГЕНАМИ. Однак, генетика має прадавню історію. Багато тисячоріч до нашої ери люди виводили домашні породи тварин і культурні сорти рослин. У Біблії записано: "…скота свого не зводь із іншою породою, поля свого не засівай двома родами насінь", що свідчить про знання прадавніми людьми важливості поддержания чистих ліній тварин і рослин. Перші теорії спадковості сформовані ще в Прадавній Греції.
Знаменитий лікар ГІППОКРАТ /5 ст. до н.е./ вважав, що в яйці або тілі матері повинен перебувати маленький, але повністю вже сформований організм. Такі переконання пізніше стали називатися ПРЕФОРМІЗМОМ /лат. praeformo - заздалегідь утворюю/. Менш ніж через 100 років АРІСТОТЕЛЬ висловив протилежні погляди: «Організм розвивається з безструктурної гомогенної маси, здобуваючи властиву йому будову в процесі ембріонального розвитку» - теорія ЭПІГЕНЕЗУ. Обидва напрямки - ПРЕФОРМІЗМ і ЭПИГЕНЕЗ – досягли найбільшого поширення в ХVІІ і ХVІІІ ст. Лише після радикально нового підходу, створеного Г. Менделем, настала нова ера в розумінні механізмів, керуючих процесом самовідтворення в людини й інших живих істотах.
ГРЕГОР ІОГАНН МЕНДЕЛЬ створив вчення про закономірності явищ спадковості - МЕНДЕЛІЗМ, яке є найбільшим відкриттям у біології за останні 500 років. Г. МЕНДЕЛЬ /1822 - 1884 р. р./ з 1856 р. почав проводити в монастирському саду /шириною 7 м і довжиною 35 м/ добре продумані досліди зі схрещування рослин. 8 років ішли експерименти з горохом. Роботи Г. МЕНДЕЛЯ засновані на досвідах із гібридизації, котрі були на науковій основі початі в Європі в середині ХVІІІ ст. Г. Мендель ретельно вивчив роботи видатних вчених в галузі гібридизації й дійшов висновку, що їх основною помилкою були не в повному обсязі виконані досвіди.
Г. Мендель проводить ретельне планування досліджень, що лягло в основу розробленого ним ГІБРИДОЛОГІЧНОГО МЕТОДУ вивчення спадковості. Об'єкт для експериментів Г. Мендель обрав рослину, що самозапилюється - садовий горох, що має багато сортів, відмінних за контрасними (альтернативними) ознаками: - червоне та біле забарвлення пелюсток квіток; - жовте та зелене насіння; - гладкі та шорсткуваті поверхні насіння і ін. При розмноженні ці сорти непохитно успадковували свої особливості.
Гібридологічний метод вивчення спадковості. У дослідах використовуються тільки особини, які в попередніх дослідженнях не давали зміни ознак / гомозиготні особини чистих ліній рослин гороху/. 1. Схрещуються організми, які відмінні одна від одної за однієї або декількома парами взаємовиключних (альтернативних) ознак. 2. Точний кількісний облік усіх організмів, що різняться за кожною парою досліджуваних ознак, у ряді наступних поколінь. 3. Індивідуальний аналіз нащадків від кожного схрещування в ряду поколінь.
Великою заслугою Г. Менделя було також і те, що він увів для пояснення гібридологического аналізу АЛГЕБРАЇЧНІ СИМВОЛИ, тим самим полегшив сприйняття матеріалу, його аналіз і виведення закономірностей: Р - батьки / лат. parentes /; F1 - особини першого покоління / лат. filii - діти /; F2 - особини другого покоління; х - схрещування; Генотипічну формулу материнської особини /♀/ записують першою, а батьківську /♂/ - другою. Спадкоємні фактори /гени/ позначаються буквами латинського алфавіту /домінантний аллель- заголовною, а рецесивний - рядковою /.
Г. МЕНДЕЛЬ уперше вказав на необхідність вивчення закономірностей поведінки однієї пари ознак /рівняння з одним невідомим/.
МОНОГІБРИДНЕ СХРЕЩУВАННЯ - схрещування батьківських особин, які відрізняються за однією парою альтернативних ознак. Повне домінування. У другому поколінні /F2/ Г. Мендель виявив два явища: 1. Знову з'явилася ознака /біле забарвлення квітів/, яка була відсутня в F1; 2. Співвідношення рослин із червоними й білими квітками було 3:1 / з 926 рослин 705 мали червоні квітки, а 224 - білі - співвідношення 3,15:1/.
Г. Мендель провів аналогічні досліди, враховуючи поведінку інших пар ознак у моногібридному схрещуванні, і одержав подібні результати: з 8023 насіння гороху 6022 були жовті, а 2001 - зелені / 3,01:1 / і т. д. Г. Мендель міркував так: якщо ознака а виявилася в F2, то вона не зникла в F1, а тимчасово відступила, не розвилася. Отже, ця ознака в гібридах F1 існує у вигляді фактора, його визначаючого. Тим самим він висуває гіпотезу про подвійність факторів. Якщо в гібридів спадкоємні фактори подвоєні, тоді в батьків вони також у подвійному наборі / АА, аа /. На підставі результатів дослідів Г. МЕНДЕЛЬ зробив два висновки, які були надалі названі першим і другим законами Менделя. Ознака, що проявляється в першому поколінні, називається
ДОМІНАНТНОЮ. РЕЦЕССИВНА ознака - ознака, що пригнічується в першому поколінні. ФЕНОТИП - сукупність усіх ознак організму. ГЕНОТИП - сукупність усіх генів організму.
1- й ЗАКОН МЕНДЕЛЯ - Закон одноманітності гібридів першого покоління. При схрещуванні гомозиготних особин, що відрізняються за однією або декількома парами альтернативних ознак, гібриди першого покоління односхожі як за фенотипом, так і за генотипом. 2- й ЗАКОН МЕНДЕЛЯ - Закон РОЗЩЕПЛЕННЯ: При схрещуванні гетерозиготних особин у другому поколінні спостерігається розщеплення за генотипом в співвідношенні 1:2:1, а за фенотипом 3:1. Блискучий висновок Г. МЕНДЕЛЯ: Рослини гороху передають нащадкам спадкоємні ознаки у вигляді дискретних одиниць. Кожна рослина має гомологічні пари таких одиниць або генів /Йогансен/.
Крім створення гібридологічного методу та відкриття загальних законів генетики, Г. Мендель запропонував гіпотезу "чистоти гамет" і описав явище неповного домінування. Мендель показав,- що спадкоємні фактори розподіляються в нащадків і випадково, - відкриті закономірності носять чисто статистичний характер, - усі випадки передачі ознак підкорюються законам ймовірності: якщо кількість нащадків досить велика, співвідношення їх буде більш точно виражене. АЛЕЛЬНІ ГЕНИ - гени, що контролюють різне вираження однієї ознаки, що перебувають в однакових локусах гомологічних хромосом. ГОМОЗИГОТНІ ОСОБИНИ - обидва гена однакові, або домінантні /АА/, або рецесивні /аа/ ГЕТЕРОЗИГОТНІ ОСОБИНИ – обидва гена різні /Аа/ Основне положення закону чистоти гамет: При утворенні статевих клітин у процесі мейозу в гібридних організмів алельні гени, що перебувають у гомологічних хромосомах, розходяться в різні гамети - гамети «чисті».
При заплідненні й утворенні зиготи парність хромосом відновлюється.
АНАЛІЗУЮЧЕ СХРЕЩУВАННЯ. Гомозиготні за домінантним геном й гетерозиготні особини зовні не відрізняються. Для аналізу генотипу роблять схрещування особини з невідомим набором генів із гомозиготою за рецесивним геном і залежно від прояву ознак у нащадків визначають генотип:
Р ♀АА х ♂ аа Р ♀ Аа х ♂ аа G: А а G: А, а а F1 Аа-100% F1 Аа-50%, аа-50%. Усі особини несуть домінантну ознаку, ½ особин несе домінантну ознаку.
НЕПОВНЕ ДОМІНУВАННЯ або ПРОМІЖНЕ УСПАДКУВАННЯ. /домінантний ген не пригнічує повністю дію рецессивного гена./ Класичний приклад - успадкування забарвлення квіток у нічної красуні. Розщеплення за генотипом і фенотипом 1:2:1 у гібридів F2.
ДИГІБРИДНЕ СХРЕЩУВАННЯ - схрещування батьківських особин, які відрізняються за двома парами альтернативних ознак. А - жовте забарвлення насіння; В - гладка поверхня. а - зелене забарвлення насіння; в - зморшкувата.
Р ♀ ААВВ х ♂ аавв жовті зелені гладкі насіння зморшкуваті G: АВ ав. - 100 % Розщеплення за фенотипом: (3:1)2 = 9:3:3: 1 Розщеплення за генотипом: 1:2:2: 4:1:2: 1:2:1 ААВВ; ААВВ; Аавв; Аавв; ААВВ; Аавв; аавв; аавв; аавв. 3-й ЗАКОН МЕНДЕЛЯ - ЗАКОН НЕЗАЛЕЖНОГО КОМБІНУВАННЯ ОЗНАК: Гени різних аллельных пар і відповідні їм ознаки передаються нащадкам незалежно один від одного, комбінуючись у різних комбінаціях. (3: 1)n; де n - число парних ознак. Наприклад: (3:1)3 =27:9:9:9:3:3:3:1.
Успіхи Г. Менделя частково залежали від удалого вибору об'єкта дослідження - гороху посівного. Переваги, які має цей вид: - є багато сортів, які добре відрізняються один від одного; - легко вирощувати, дає кілька врожаїв за один сезон; - самоопильна рослина; - можливо штучне запилення; - дає численне плодюче потомство. - гени вивчених ознак перебувають у різних парах хромосом.
Сучасники Г. Менделя не змогли оцінити важливості зроблених ним висновків і закономірності успадкування залишалися непоміченими аж до 1900 р. Через роки після смерті Г. Менделя раптом виявилося, що він був великим ученим, що прорвався в невідомий відсік природи. Причому широко ерудованим дослідником, чий оригінальний розум зумів точно задати живій природі одне з корінних питань її буття й у послідовній титанічній праці одержати чітку однозначну відповідь. Рідкий в історії знань випадок, коли одна стаття "Досліди над рослинними гібридами" знаменує собою народження нової наукової дисципліни - генетики. В 100-літню річницю опублікування роботи, в 1965 р. на території колишнього монастиря був організований музей - меморіал, названий "МЕНДЕЛІАНУМ". Ряд ознак у людини так само успадковуються моногенно відповідно до універсальних закономірностей успадкування, установленими Г. Менделем і називаються МЕНДЕЛЮЮЧИМИ ОЗНАКАМИ - прояв ознаки визначається взаимодією алельних генів, один з яких домінує /пригнічує/ інший. Для людини характерні всі типи успадкування менделюючих ознак: аутосомно- домінантний, аутосомно-рецесивний, зчеплений з гомологічною ділянкою Х- і Y- хромосом. Захворювання, які успадковуються за: 1.Домінантним типом: полідактилія, ахондроплазия, еліптоцитоз, міоплегія, короткозорість. 2.Рецессивним типом: альбінізм, гіпертонічна хвороба (деякі форми), цукровий діабет (деякі форми), мікроцефалія, фенілкетонурія, муковісцидоз, галактоземія, відсутність потових залоз (ангідрія), глухонімота, відсутність різців і іклів.
МНОЖИННІ АЛЛЕЛІ. Більше 2- х аллельних генів утворюють серії множинних алелів. Вони виникають у результаті багаторазового мутування того самого локусу в хромосомі. Між геном А і геном а з'являються проміжні гени, які стосовно до домінантного гена поводяться як рецессивні, а стосовно до рецессивного - як домінантні аллелі того ж гена. ПРИКЛАДИ:
- успадкування груп крові за системою АВ0 / 3 алеля/; - успадкування гемоглобіну / > 100 алелей/. - резус-належність / 2 алеля /. Але кожний конкретний диплоїдний організм може бути носієм не більше 2- х аллелей.
Успадкування груп крові за системою АВ0 відкрито австрійським бактеріологом К. ЛАНДШТЕЙНЕРОМ в 1900 р.
Групи Антигени на Антитіла в Гени Генотипи
крові поверх.еритр. сиров.кр.
I(0) - α, β і іі
II(А) А β IА IАIА,IАі
III(B) B α IВ IВIВ,IВі
IV(AB) A,B - IА, IВ IА IВ
4 групи крові визначаються трьома алелями одного гена I (IА, IВ, і), які розташовуються в 9 парі хромосом. Алелі IА и IВ доминантні по відношенню до алеля і кодомінантні по відношенню один до одного.
При наявності 3-х алелей можливо 6 генотипів: IА >і <IВ.
Групи крові стабільні, легко визначені, доступні при вивченні частоти фенотипу в популяці. Успадкування груп крові підкоряється менделівським закономірностям, характеризується генетичною детермінованістю, не залежить від зовнішніх умов і не змінюється протягом життя. Значення в практичній медицині: 1. У трансфузіології - при доборі донорів для переливання крові. 2. У судовій медицині - виключення батьківства, ідентифікація особи. Близько 80 % людей мають I і II групи крові, 15 % - III і 5 % - IV групу крові. У 1940 р. К. Ландштейнер і А. Вінер описали ще один антиген /білок, який виявили в мавпи макака-резус, а потім і в людини/, названий РЕЗУС-ФАКТОРОМ і відкрили нову групу крові - резус Rh. У 85 % людей в крові є цей фактор - резус- позитивні /Rh+/. У 15 % резус-негативних /Rh-/ цього фактора немає.
Успадкування резус-фактора обумовлено трьома парами генів - C, D, E, тісно зчеплених між собою / локалізовані в 1 парі хромосом/, тому найчастіше імітує моногенное успадкування й у практичній роботі розрізнюють 2 алеля: - резус-позитивні - у їх крові є головний антиген системи резус - D /ген D/, - резус-негативні - мають рецесивний ген d. Отже, резус-фактор успадковується як аутосомно- домінантна менделююча ознака. Виникнення антитіл у системі АВ0 відбувається природнім шляхом, а в системі резусу - внаслідок реакції імунізації. Значення в практичній медицині: - у трансфузіології - повторне переливання Rh+ крові rh- людині може привести до смерті. - в акушерстві - резус-несумісність Rh(-)матері та Rh(+)плода є причиною імунного конфлікту, що приводить до еритробластозу плода та гемолітичної хвороби новонароджених при повторній вагітності.
У наш час відомо більше 19 систем еритроцитарних груп крові, в які входять більше 120 різних антигенів: АВ0, Rh, MN, Р, ДАФФІ, ЛЬЮЇС, ЛЮТЕРАН, КЕЛЛ, КІДД, ДІЄГО, КРОМЕР тощо.
Тези лекції склала
доцент кафедри клінічної імунології,
генетики та медичної біології ОНМедУ, к.біол.н. ГЛАМАЗДІНА Н. М. Поиск по сайту:
|