АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Суб'єкти судово-бухгалтерської експертизи

Суб'єкт – це особа або організація, що виступає носієм певних прав і обов'язків, якій надано право на здійснення певного виду діяльності. У судово-бухгалтерській експертизі під суб'єктом розуміють орган або особу, яка уповноважена призначати судово-бухгалтерську експертизу та орган або особу, яка безпосередньо проводить СБЕ. Тобто виділяють:

суб'єкт призначення СБЕ, до повноважень яких належить визначення необхідності її призначення та документального оформлення цього рішення шляхом винесення постанови або ухвали про призначення СБЕ;

суб'єктів проведення СБЕ, які уповноважені проводити експертне дослідження та надавати висновок з поставлених слідчим або судом питань.

Регулювання експертної діяльності на державному рівні здійснює Міністерство юстицій (Мін'юст) України й інші уповноважені на це органи державної влади. Судово-бухгалтерську експертизу може бути призначено лише після порушення кримінальної або цивільної справи. У свою чергу, відповідно до ст.94 КПК України кримінальну справу в кожному випадку виявлення ознак злочину суд, прокурор, слідчий та орган дізнання порушують лише в межах своєї компетенції (досужове слідство справ, пов'язаних із розслідуванням нецільового використання бюджетних коштів, проводиться слідчим прокуратури; справ, порушених через підробку документів на переказ, платіжних карток, їх придбання, перевезення тощо – слідчим внутрішніх справ; слідчим податкової міліції проводиться досудове слідство у справах, порушених у зв'язку із незаконним виготовленням підакцизних товарів, умисне ухилення від сплати податків, зборів, за попередньою змовою групою осіб тощо).

Отже, суб'єктами призначення СБЕ можуть бути – суддя, слідчий та прокурор, до компетенції яких належить порушення відповідної справи чи спору.

СБЕ відповідно до ст. 7 Закону України “Про судову експертизу” може проводитися:

1. державними спеціалізованими установами та відомчими службами, до яких належать:

•науково-дослідні та інші установи судових експертиз Міністерства юстицій України(Київський, Харківський, Одеський, Донецький та Львівський науково-дослідні інститути судових експертиз, які знаходяться у підпорядкуванні Мін'юсту України, Харківський інститут має філії у Дніпропетровську та Автономній республіці Крим, Київський – У Тернополі, Одеський – у Миколаєві);

•експертні служби Міністерства внутрішніх справ (МВС) України, Міністерства оборони (МО) України, Служби безпеки (СБ) України – головними завданнями цих відділів та управлінь є надання допомоги органам дізнання та слідства під час збирання доказів;

2. громадянами на підприємницьких засадах;

3. громадянами за разовими договорами.

Отже, зазначені особи та організації є суб'єктами проведення судово-бухгалтерської експертизи.

Фахівці державних спеціалізованих установ, відомчих служб, фахівці підприємницьких структур та громадян, що проводять судові експертизи, повинні:

•мати вищу освіту;

•пройти відповідну підготовку в галузі судової експертизи;

•знати чинне законодавство та інші нормативні акти, які регулюють порядок призначення і проведення судових експертиз;

•пройти атестацію як судові експерти певної спеціальності.

Зазначалось, що суб’єктом проведення дослідження в судово-бухгалтерській експертизі є експерт-бухгалтер.

Експерт-бухгалтер – це висококваліфікований фахівець у галузі бухгалтерського обліку, аналізу та господарського контролю, який пройшов атестацію та отримав свідоцтво про присвоєння кваліфікації судового експерта.

Відповідно до ст. 12 ЗУ “Про судову експертизу” і ст 77 КПК України експерт-бухгалтер, якому доручено проведення експертизи зобов’язаний:

•з'явитися за викликом органу, який призначив експертизу;

•провести повне дослідження і дати обґрунтований та об'єктивний письмовий висновок;

•на вимогу органу дізнання, слідчого, прокурора, судді, суду дати роз'яснення щодо змісту даного ним висновку;

•заявляти самовідвід за наявності передбачених законодавством підстав, які виключають його участь у справі.

Відповідно до ст. 53 ЦПК України, ст 31 ГПК України та ст. 62 і ст. 75 КПК України експерт підлягає відводу з наступних причин:

•якщо він особисто прямо чи побічно зацікавлений в результаті справи;

•якщо він є родичем сторін або інших осіб, які беруть участь у справі;

•якщо він перебуває в особистих стосунках з особами, які беруть участь у справі;

•якщо будуть встановлені інші обставини, які викликають сумнів у їх безсторонності.

Крім того експерт не може брати участі у розгляді справи, якщо він:

•знаходиться або знаходився у службовій або іншій залежності від сторін, інших осіб, які беруть участь у справі;

•проводив ревізію, матеріали якої послужили підставою до порушення даної цивільної справи;

•виявився некомпетентним.

За неналежне виконання своїх обов'язків експерт-бухгалтер несе юридичну відповідальність тобто може бути притягнений до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної чи кримінальної відповідальності.

Кримінальна відповідальність згідно ст. 384, 385 КК України. За неправдиве подання висновку або проведення розслідування тимчасового слідчого або тимчасовою спеціальною комісією ВРУ або у суді – карається виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років. Ті самі дії, поєднанні з обвинуваченням у тяжкому чи особливо тяжкому злочині, або зі штучним створенням доказів обвинувачення чи захисту, а також вчинених корисних мотивів караються виправними роботами на строк до двох років або обмеженням волі на строк до п'яти років. За відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків у суді або під час проведення досудового слідства, розслідування тимчасовою слідчою або тимчасовою спеціальною комісією ВРУ чи дізнання згідно ст. 385 КК України експерт карається штрафом від 50 до 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.

 

 

2.3 Призначення та планування судово-бухгалтерської експертизи

Експертиза призначається не в будь-якій справі, а запрошення експерта вимагає існування певних передумов:

•необхідність встановлення фактичних обставин справи, що потребують належного обґрунтування;

•наявність знань з бухгалтерського обліку та інших економічних наук для встановлення фактичних обставин.

До процесу проведення СБЕ висувають певні законодавчі вимоги так як від неє залежить якість та строки розслідування, правильність прийняття рішень за порушеною кримінальною чи цивільною справою.

Процесуальним законодавством встановлено ряд випадків, за яких призначення експертизи є обов'язковим. Наявність цих випадків є підставою для використання спеціальних знань експертів. Проте підстав обов'язкового призначення СБЕ процесуальним законодавством і нормативними документами, що регулюють судово-експертну діяльність в України, не визначено.

Тому, підстави призначення СБЕ визначаються обставинами конкретної справи, порушеної проти юридичної або фізичної особи, а також від органу або особи, у якій знаходиться відповідна справа чи спір.

Випадки призначення судово-бухгалтерської експертизи:

1.виявлення помилок у визначенні розміру збитку при проведенні ревізії;

2.невідповідність результатів проведеної ревізії іншим матеріалам справи;

3.висновки експертів інших спеціальностей свідчать про необхідність вирішення окремих питань експертом-бухгалтером;

4.необхідність дослідження питань, які не можуть бути вирішенні слідчим і потребують спеціальних знань експерта-бухгалтера;

5.наявність клопотання обвинуваченого про призначення судово-бухгалтерської експертизи;

6.неприйняття ревізором до розгляду випробовуючих документів при проведенні ревізії;

7.наявність протиріч у висновках первинної та повторної ревізії за одними й тими ж фактами;

8.необхідність документального підтвердження свідчень обвинувачених і свідків.

Розпорядчий документ, в якому фіксується рішення відповідного органу про призначення СБЕ називається Постановою слідчого або Ухвалою суду (Додаток В). Складання такого документу підтверджується ст.196 КПК України, а ст. 57. ЦПК України передбачено зміст ухвали суду про призначення експертизи в цивільному процесі.

Постанова слідчого або ухвала суду - це документ, який відображає або узагальнює необхідність і підстави призначення СБЕ. Постанова слідчого складається, якщо СБЕ призначається на етапі досудового розслідування кримінальної справи. Ухвала суду виноситься суддею при розгляді у суді цивільних справ, а також під час судового розгляду матеріалів кримінальної справи.

Постанова (ухвала) про призначення експертизи складається з трьох частин:

ВСТУПНА:

1. містить дані про дату і місце складання постанови (ухвали);

2. назву установи, що призначила експертизу;

3. посаду, прізвище, ім'я по-батькові особи, яка винесла постанову (ухвалу);

4. номер кримінальної або цивільної справи, за якою призначена експертиза.

описова починається зі слів ВСТАНОВИВ (УХВАЛИВ):

містить коротке викладення сутності справи та обставини, які обумовили необхідність проведення експертизи, а також особливості об'єктів дослідження, які можуть мати значення для висновку експерта-бухгалтера. Завершується формулюванням підстав для призначення експертизи.

результативна починається зі слів ПОСТАНОВИВ, викладається рішення про призначення СБЕ та зазначається:

1. вид експертизи за процесуальними ознаками (первина, повторна, основна, додаткова);

2. назва судово-експертної установи, якій доручено проведення експертизи або прізвище, ім'я, по батькові атестованого експерта-бухгалтера з числа приватних підприємців, якого внесено до реєстру атестованих судових експертів;

3. питання, на які експерт-бухгалтер зобов'язаний дати відповіді;

4. перелік матеріалів справи, які надаються експерту-бухгалтеру для дослідження обставин справи.

Якщо призначається додаткова чи повторна СБЕ у постанові (ухвалі), крім наведеної вище інформації, зазначаються причини призначення таких видів експертизи.

Після складання постанови (ухвали) про призначення СБЕ, слідчий або суд ознайомлює із зазначеним документом сторони справи. Ст. 197 КПК України визначено, що слідчий повинен також ознайомити обвинуваченого з постановою про призначення експертизи та роз'яснити йому права, пов'язані з проведенням експертизи, про що складається протокол.

Наступним кроком на етапі проведення СБЕ є ознайомлення з постановою про призначення експертизи з її виконавцем. Експертне дослідження може бути доручене працівнику експертної установи або ж експерту, який є фізичною особою-підприємцем, або працівником підприємницької структури. Після обрання експерта, який буде проводити СБЕ про це повідомляється слідчому.

Відповідно до постанови слідчого чи ухвали суду керівник експертної установи ставить перед еспертом-бухгалтером завдання на проведення СБЕ, оформлюючи його відповідним чином (Додаток Б).

У завдання на проведення СБЕ обов'язково зазначаються:

  • назва судово-експертної установи, в якій проводиться СБЕ;
  • прізвище, ім'я, по батькові експерта-бухгалтера, якому доручено проведення конкретної експертизи;
  • номер і дата постанови (ухвали) про призначення експертизи та назва органу, що призначив експертизу;
  • номер справи за якою призначена СБЕ;
  • строк проведення експертного дослідження експертом-бухгалтером.

Після обрання експерта слідчий (представник суду) доводить до відома обраної особи про призначення її експертом. Слідчий вручає йому копію постанови про призначення СБЕ, пояснює його права та обов'язки, попереджає про кримінальну відповідальність за відмову від виконання покладених на нього обов'язків і за надання заздалегідь неправильного висновку, а також надає матеріали, необхідні для проведення дослідження.

Експерт-бухгалтер має право повернути без виконання постанову слідчому, якщо йому надано недостатньо матеріалів для відповіді на поставлені перед ним питання або якщо він вважає, що не має достатніх знань (чи питання виходять за межі його компетенції) для проведення СБЕ. Можливість таких дій експерта-бухгалтера передбачена ст.77 КПК та ст. 31 ГПК України.

Недостатність матеріалів може і не може бути підставою для відмови від проведення СБЕ. Положенням зазначених статей кодексів також встановлено, що при недостатності матеріалів справи для відповіді на поставлені питання перед експертом-бухгалтером, він може звернутися до слідчого або суду з клопотанням про надання додаткових документів (Додаток Д).

Для проведення дослідження у мінімальні строки доцільно встановити послідовність дій, пов'язаних з експертним дослідженням, у плані проведення СБЕ.

Часто при плануванні для більшої точності розрахунку часу та чіткості дій складають графіки.

На думку спеціалістів, використання в процесі планування графічного методу забезпечується розробкою плану-графіку проведення СБЕ. План-графік складається з метою забезпечення своєчасності здійснення експертизи за участю декількох експертів. Він дає змогу представити процес проведення експертизи в цілому та за окремими етапами робіт з необхідним рівнем деталізації. Особливо важливого значення план-графік набуває під час комісійної або комплексної експертизи.

План-графік проведення СБЕ повинен містити наступну інформацію та реквізити:

  • назва експертної установи, штатні працівники якої проводять експертизу, або прізвище, ім'я, по батькові експерта-бухгалтера, який самостійно проводить експертизу;
  • номер постанови (ухвали) про призначення СБЕ та номер справи за якою вона призначена;
  • загальний строк проведення експертизи (або термін надання її результатів), встановлений в постанові (ухвалі) про призначення експертизи слідчого (суду);
  • дати початку та закінчення СБЕ;
  • найменування робіт, які необхідно виконати при проведенні експертизи та об'єкти дослідження експерта-бухгалтера за конкретною справою;
  • прізвище, ім'я, по батькові виконавців зазначених робіт;
  • строк здійснення дослідження за окремими ділянками роботи (із зазначенням дати початку та закінчення дослідження).

Види робіт при здійсненні СБЕ можна узагальнити за такими групами:

  • підготовчі роботи (ознайомлення з постановою про призначення СБЕ, переліком питань, на які необхідно дати відповіді);
  • ознайомлення з матеріалами справи, надання для проведення дослідження експертом-бухгалтером, оцінка їх повноти (достатності) для відповіді на поставлені перед експертом питання;
  • підбір та ознайомлення з нормативними актами, які регулюють поставлені для дослідження питання;
  • розробка методики проведення СБЕ;
  • дослідження питань, поставлених на розв'язання експерта-бухгалтера (з визначенням робіт за кожним із питань);
  • складання висновку, в якому узагальнюються відповіді на поставлені перед експертом-бухгалтером питання слідчим або судом.

Питання для самоконтролю:

1.Сутність правового регулювання у проведенні СБЕ?

2.Рівні регулювання?

3.Які нормативні документи регулюють порядок проведення СБЕ в процесі розслідування чи розгляду цивільних або кримінальних справ?

4.Якими нормативними документами регулюється експертна діяльність в Україні?

5.З яких розділів складається Закон України “Про судову експертизу”?

6.Якими нормативними документами регулюється ведення обліку в Україні?

7.Якими внутрішніми документами на підприємстві регулюється ведення обліку?

8.Що розуміють під терміном “суб'єкти експертної діяльності”?

9.Які органи та особи уповноважені призначати СБЕ?

10.Які особи є суб’єктами проведення СБЕ?

11.Права та обов'язки суб'єктів проведення СБЕ?

12.Відповідальність експерта-бухгалтера згідно чинного законодавства?

13.У яких випадках і якими особами може призначатися СБЕ?

14.З яких дій складається процес призначення СБЕ?

15.Який документ складається слідчим або судом при призначенні СБЕ?

16.Зміст та призначення постанови про призначення СБЕ

17.Коли складається експертом-бухгалтером клопотання про надання додаткових матеріалів для дослідження?

18.Ким і з якою метою складається завдання на проведення СБЕ, і яка інформація в ньому наводиться?

19.У якому випадку складається план-графік проведення СБЕ?

20.Різниця між планом-графіком та планом СБЕ?

21.Вимоги до формулювання питань, що виносяться на експертне дослідження?

22.Необхідність призначення СБЕ.

23.Типові умови призначення СБЕ.

24.Порядок призначення СБЕ за кримінальними та цивільними справами.

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.009 сек.)