АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Визначення показників механічних властивостей гірських порід методом статичного втискування штампа

Читайте также:
  1. E. Визначення наявності зовнішніх пошкоджень
  2. А. промывание полости носа методом перемещения
  3. АБРАЗИВНІСТЬ ГІРСЬКИХ ПОРІД
  4. Аналіз абсолютних показників фінансової стійкості
  5. Аналіз відносних показників фінансової стійкості
  6. Аналіз основних техніко-економічних показників діяльності підприємства
  7. Аналіз показників платоспроможності
  8. Аналіз показників рентабельності
  9. Аудит визначення валових доходів, балансового прибутку (збитку), розрахунку податку на прибуток
  10. Бриллианты обесцвечены методом HTHP
  11. Валовий внутрішній продукт: сутність, зміст його елементів за виробничим методом.
  12. Варіанти застосування методу. Порівняння з методом переміщень

Метод втискування штампа дає змогу не тільки визначати твердість гірських порід, але й оцінювати їх пружні і пластичні властивості. Цей метод став загальновизнаним і навіть затверджений стандартом ГОСТ 12288–66. При визначенні механічних властивостей гірських порід використовують циліндричні штампи з плоскою основою (рис. 10.11). При випробовуванні дуже твердих порід доцільно використовувати штампи у вигляді конуса з кутом при вершині до 60 °, площею 1 мм2 (рис. 10.11, б), які повністю виготовлені з твердого сплаву.

а) б) а) – для м’яких і середніх порід; б) – для твердих порід Рисунок 10.11 − Циліндричні штампи

Для щільних і однорідно пористих порід слід використовувати циліндричні штампи площею 2 мм2 (рис. 10.11, а). Штампи площею 3 – 10 мм2 використовують для сильно пористих і неміцних гірських порід.

Всі гірські породи за характеромповедінки при втискуванні штампу поділені на три класи: І –крихкі (рис. 10.12, а), ІІ –пластично-крихкі (рис. 10.12, б), ІІІ – сильно пластичні і

а) – крихка порода (кварцит); б) – пластично-крихка порода (ангідрит); в) – сильно пластична і дуже пориста порода (глина). Рисунок 10.12 − Графіки "Навантаження – глибина втискування штампа"
дуже пористі (рис. 10.12, в).

Визначати показники механічних властивостей порід методом втискування штампа можна на гідравлічних пресах з граничним навантаженням не менше 10000 Н, або на спеціальних установках УМГП-3 і УМГП-4. Випробування проводяться при дуже малій швидкості навантаження штампа, через що в літературі широко використовується друга назва методу – метод статичного втискування штампа.

Твердість. Твердість за штампом ршт визначається як відношення навантаження в момент руйнування Рр до контактної площі штампу fш т (рис.10.13): (10.17)

де dшт – діаметр штампа, м. Для порід ІІІ класу твердість за штампом не визначають, оскільки при втискуванні індентора в породи цього класу немає крихкого руйнування.

Межа пружності. Межа пружності р0 визначається як відношення навантаження Ро в точці переходу від чисто пружних деформацій до змішаних(точка А) до контактної площі штампу ¦шт (10.18)

Для порід І класу межу пружності не визначають, оскільки її значення дорівнює твердості за штампом.

Для порід ІІІ класу межа пружності є показником, за яким оцінюють твердість гірської породи.

Коефіцієнт пластичності. Коефіцієнт пластичності kпл визначається співвідношенням загальної роботи, затраченої на руйнування Аза г до енергії пружних деформацій Ап р. Оскільки площа під кривою «навантаження-де­формація» пропорційна енергії, то коефіцієнт пластичності визначається співвідношенням площ SOABC O і SOMGO (рис. 10.13).

(10.19)

Модуль Юнга. Модуль Юнга можна розрахувати за формулою

, (10.20)

де Р¢ довільно вибране навантаження, Н; e ¢ пр – пружна деформація, яка відповідає наван­таженню Р¢, м.

Об’ємна енергоємність руйнування. Об’ємна енергоємність руйнування Аv є питомою витратою енергії на одиницю об’єму зруйнованої породи і визначається як відношення загальної роботи Аза г до об’єму лунки Vл

, (10.21) де Vл – об’єм лунки руйнування. , (10.22) де Q – маса матеріалу зліпка лунки; r – густина матеріалу зліпка лунки.

Для порід ІІІ класу загальна робота до руйнування розраховується умовно. В цьому випадку графік навантаження – переміщення продовжують до глибини втискування, яка дорівнює діаметру штампа.

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.)