|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Метод розрахунку ВВП за доходамиВиробничий метод розрахунку ВВП При розрахунку валового внутрішнього продукту виробничим методом підсумовується вартість, яка добавлена на кожній стадії виробництва кінцевого товару чи послуги. Додана вартість - це ринкова ціна обсягу продукції, виробленої фірмою, за винятком вартості використаних у процесі виробництва матеріалів та сировини (табл. 12.2). Метод розрахунку ВВП за витратами Згідно з методом розрахунку за витратами обсяг ВВП підраховується як сума: особистих витрат населення на кінцеве споживання товарів та послуг, державних витрат на купівлю товарів та послуг, валових інвестицій та чистого експорту. Отже, формула ВВП за витратами має такий вигляд: ВВП = С + I + G + Xn, де С - особисті споживчі витрати, які складаються з витрат домогосподарств на купівлю товарів та послуг як поточного споживання (продукти харчування, комунальні послуги і т. д.), так і тривалого (побутова техніка, автомобілі і т. д.). Але, показник С не враховує витрат на купівлю житла; I - валові інвестиції, які складаються з витрат фірм на придбання нового устаткування, нових підприємств, нових приміщень і т. д.; G - державні витрати на купівлю товарів та послуг, які складаються з витрат на школи, вищі навчальні заклади, армію, дороги, державний апарат управління державою і т. д. Але в показник в не вклю чаються трансфертні виплати, а саме витрати держави на виплати пенсій, соціального страхування, різні виплати населенню; Хп - чистий експорт товарів та послуг, який розраховується як різниця між експортом та імпортом. Примітно, що від'ємним може бути тільки показник Х", тому що в деяких країнах імпорт перевищує експорт. Наведену формулу розрахунку ВВП за витратами ще називають основною макроекономічною тотожністю. Метод розрахунку ВВП за доходами Під час розрахунку валового внутрішнього продукту за доходами підсумовуються різні доходи тих, хто вклав свої людські та грошові ресурси у виробництво певного товару. До основних видів доходів відносять: оплату праці найманим працівникам (заробітна плата), прибуток фірм, рента (орендна плата за користування землею, приміщенням і т. д.), відсоток (плата за користування капіталу). До інших видів доходів можна віднести непрямі податки, а саме: податок на додану вартість, а також податок на прибуток фірм. Таким чином, формула розрахунку ВВП за доходами має такий вигляд:
3. Як вимірювач сукупного обсягу виробництва ВВП має серйозний недолік: він завищує обсяг випущеної продукції на величину перенесеної вартості основного капіталу (амортизації). Тому, щоб визначити величину, на яку виробництво реально збільшило обсяг випуску товарів і послуг за рік, необхідно з ВВП У зв'язку з чим з національного доходу і віднімають непрямі податки (податки на виробництво та імпорт).
4. Макроекономічні показники - це показники в грошовій формі. Тому їх рівень та динаміка залежать від фізичних обсягів виробництва та цін. З метою нівелювання цінового фактора обчислюють два види ВВП: Номінальний ВВП (ВВПн) - це показник загального обсягу виробництва, який обчислюється в поточних цінах року. Реальний ВВП (ВВПр) - це показник загального обсягу виробництва, який обчислюється в постійних цінах базового року. З метою обчислення темпів зростання та приросту ВВП за рахунок цін (інфляційна зміна ВВП) застосовуються такі індекси: Індекс Леспейреса (P) - відображає співвідношення між сукупною вартістю споживчого кошика поточного і базового років: 0 t де: P, P - ціна і-го блага у базисному і поточному періоді 1 i o відповідно; Q - кількість і-го блага у базисному періоді. Індекс Пааше, або дефлятор ВВП відображає співвідношення між номінальним і реальним ВВП: де Q - кількість і-го блага у поточному періоді. Дефлятор ВВП більш пристосований до вимірювання загального рівня цін, оскільки враховує не тільки ціни споживчих товарів, а також товарів, які держава купує і продає на світовому ринку. Для більш точного визначення реального ВВП використовують Індекс Фішера - середнє геометричне значення індексу споживчих цін та дефлятора ВВП: Якщо індекс цін < 1, то номінальний ВВП коригується убік збільшення - інфлювання. Якщо величина індексу цін > 1, то відбувається дефлювання - коригування номінального ВВП убік зниження. Індекси цін використовуються для оцінки зміни темпів інфляції та динаміки вартості життя.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.) |