АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Розробка А. Пігу економічної теорії добробуту

Читайте также:
  1. Актуальні проблеми економічної безпеки України
  2. Альтернативні макроекономічні теорії.
  3. Альтернативні теорії макроекономічного регулювання
  4. Аналіз класичних теорії міжнародної торгівлі.
  5. Аналіз сучасної економічної ситуації
  6. Б.Механізм відновлення економічної рівноваги, що порушується сукупним попитом, або сукупною пропозицією.
  7. В якості економічної моделі справжнього соціалізму економічні радники Горбачова певний час вбачали
  8. Варіант 13 Західні соціологічні теорії соціальної стратифікації
  9. Вибір економічної стратегії
  10. Вибір моделей макроекономічної політики в Україні.
  11. Види зовнішньоекономічної діяльності
  12. Види зовнішньоекономічної діяльності

Вагомий внесок у розвиток неокласичних ідей здійснив учень і послідовник Альфреда Маршалла, представник Кембриджської школи неокласики Артур Пігу (1877—1959). Основні ідеї вчено­го знайшли відображення у праці "Економічна теорія добробу­ту" (1932), яка започаткувала новий напрям економічних дослі­джень та перші спроби теоретичного обґрунтування економічних функцій держави.

Видатний англійський економіст Артур Сесія Пігу (1877—1959) народився у сім'ї військового. Завдяки своїм здібностям та підтримці батька отримав освіту у престижній школі Херроу.

У 1897 р. він став студентом Королівського коледжу в Кембриджі, де економічну теорію викладав А. Маршалл. Після закінчення уні­верситету А. Пігу присвятив себе викладацькій та науковій роботі. У цей період вчений цікавився проблемами історії робітничого руху, боротьби за підвищення заробітної плати, тарифними реформами тощо.

З 1904 р. він почав читати курс лекцій з економічної теорії, спи­раючись на учення А. Маршалла. Коли у 1908 р. А. Маршалл зали­шив кафедру, А. Пігу став його наступником. Цю посаду він обіймав 35 років, з 1908 по 1943 рр. Учений мав значний авторитет в урядо­вих колах. Він неодноразово залучався до роботи в різноманітних урядових закладах: у 1918—1919 рр. брав участь у роботі Валют­ного комітету при уряді Англії; у 1919—1920 рр. був членом Коро­лівської податкової комісії; У 1925 р. працював помічником Чембер-лена у комітеті з питань грошового обігу тощо.

Вагомий творчий спадок А. Пігу значною мірою пов'язаний з до­слідженням проблем суспільного добробуту, які знайшли відобра­ження у праці вченого "Багатство і добробут" (1912). У 1932 р. у переробленому і розширеному вигляді цей твір був опублікований під назвою "Економічна теорія добробуту" і приніс А. Пігу визнання. Теоретичні здобутки вченого знайшли відображення також у робо­тах "Коливання промислової активності" (1929) та "Економіка ста­ціонарних станів" (1935). Свідченням великої поваги А. Пігу до сво­го вчителя стала його праця "Альфред Маршалл і сучасна економіч­на думка". Помер вчений у 1959 р.

Розмірковуючи над проблематикою економічних досліджень, вчений робив наголос на реалістичності економічної науки, сфера інтересів якої має визначатись практичними завдан­нями. На думку А.Пігу, "Початком економічної науки має бути не пристрасть до знання, а громадський ентузіазм, який постає проти убозтва брудних вулиць і безрадісності понівечених жит­тів"[42]. Відтак мету власного дослідження вчений вбачав у тому, щоб "знайти зручний практичний інструментарій для забезпечен­ня добробуту, іншими словами, розробити такі заходи, які, ґрун­туючись на пропозиціях економістів, може приймати державний діяч"[43]. З огляду на це А.Пігу:

Обґрунтував поняття економічного добробуту та най­важливіші його фактори. Стверджуючи, що категорія суспіль­ного добробуту "відображає елементи нашої свідомості" і може бути описана термінами "більше-менше," вчений свідо­мо обмежив власне дослідження "рамками тієї сфери суспіль­ного добробуту, в якій можна прямо або побічно застосувати шкалу виміру з допомогою грошей"[44]. Цю сферу суспільного добробуту вчений назвав економічним добробутом. Стверджуючи, що немає чіткої межі між економічним і не­економічним добробутом, А.Пігу звертав увагу на те, що "економічний добробут не слугує барометром або показни­ком добробуту в цілому", оскільки "добробут часто змінюється, тоді як економічний добробут залишається на попередньому рівні; і при цьому зміни економічного добробуту рідко відповідають таким самим змінам добробуту в цілому"[45]. Відтак вчений наголошував на тому, що поняття індивідуального добробуту не зводиться до його економічного аспекту і включає такі показники якості життя, як умови довкілля, умови праці та відпочинку, доступність осві­ти, громадський порядок, медичне обслуговування тощо.

Найважливішим показником економічного добробуту, його "двійником" А. Пігу вважав національний дивіденд — "...ту частку матеріального доходу суспільства (включаючи, певна річ, дохід, який надходить з-за кордону), яка може бути ви­ражена у грошах"[46]. Тим самим економічний добробут вче­ний визначав через національний дохід — величину, яка залишається після вирахування із річного потоку товарів і послуг кінцевого споживання затрат на відшкодування ви­трачених капітальних благ.

Економічний добробут суспільства вчений обумовлював:

розміром національного дивіденду;

способом розподілу його між членами суспільства.

Визначаючи критерії максимізації економічного добробуту сус­пільства у термінах оптимальної аллокації ресурсів, А. Пігу використовував поняття граничного чистого продукту. Він стверджував, що вирівнювання граничних чистих продуктів, отриманих в результаті багатоваріантного використання ре­сурсів, уможливлює максимізацію національного дивіденду. Необхідною передумовою досягнення цього стану вчений вважав вільну конкуренцію, здатну забезпечити реалізацію приватних інтересів та необмежене переміщення благ.

Проаналізував проблеми строгого обліку обсягів та ди­наміки "національного дивіденду". А. Пігу одним із пер­ших звернув увагу на недосконалість показника національ­ного доходу як вимірника економічного добробуту, зазна­чивши, що грошовий вимір матеріального доходу суспіль­ства "призводить до найнеймовірніших парадоксів"[47]. Так, наприклад:

— "якщо людина орендує будинок, який належить певній особі, і обстановку в цьому будинку, то отримані цією людиною послуги включаються в національний дивіденд... якщо ж ця людина отримала будинок з обстановкою у якості подарунку... то такі послуги... не включаються до складу національного дивіденду";

— "якщо фермер, який реалізував продукцію своєї ферми, купує на ринку необхідне для його сім'ї продовольство,
то значна частина придбаних ним товарів ввійде до на­ціонального дивіденду; однак ця продукція уже не ввійде
до складу національного дивіденду, якщо фермер замість того, щоб купувати товари на ринку, залишить у себе частину виробленого м'яса і овочів";

— "філантропічна діяльність організацій, які не отримують за неї оплати, церковних служителів, учителів недільних шкіл, наукова робота безкорисливих експериментаторів... поки що не враховуються у складі національного диві­денду";

— "в національний дивіденд входить номінальна оплата праці, набагато менша ніж її реальна цінність";

— "систематичне задавання шкоди природі... не впливає на величину національного дивіденду";

— "жіноча праця, яка застосовується на фабриці або вдома,
враховується в дивіденді, коли за неї платять, але не вра­ховується, коли дружини і матері працюють безкорисливо у своїх власних сім'ях....Якщо чоловік одружується на своїй економці або кухарці, то національний дивіденд змен­шується"[48].

Здійснив дослідження проблеми узгодження економічних інтересів окремих індивідів, фірм та суспільства в ціло­му в контексті відносин розподілу. Розмірковуючи над проблемами економічного добробуту, А. Пігу розрізняв доб­робут окремих осіб, соціальних груп та суспільства в ціло­му. У зв'язку з цим вчений виділив:

суспільний чистий продукт як "сукупний приріст на­ціонального дивіденду";

приватний чистий продукт, як "приріст благ, які мож­на продати, а також приріст доходів того індивіда, який забезпечує капіталовкладення"[49].

Вихідною у його теоретичній побудові була думка, що вільна конкуренція не забезпечує урівноваження приватного та суспіль­ного чистих продуктів і автоматичного узгодження інтересів суспільства та приватних осіб.

У своїй праці А. Пігу часто посилається на опублікований у 1883 р. трактат "Принципи політичної економії" англійського дослід­ника Генрі Сіджвіка (1838—1900), який стояв у витоків економічної теорії добробуту.

Г. Сіджвік одним з перших звернув увагу на відмінності одних і тих самих понять залежно від мікро- або макроекономічного рівнів аналі­зу. На противагу "класикам" він стверджував, що система "природної свободи" породжує конфлікт між приватними і суспільними інтереса­ми і не забезпечує ефективного вирішення багатьох соціально-еконо­мічних проблем, особливо в області розподілу. Обґрунтовуючи не­обхідність обмеження системи "Іаіззег таіге" на основі державного втру­чання в економічне життя, Г. Сіджвік вважав, що більш рівномірний розподіл суспільних благ підвищує загальний рівень добробуту нації.

Таким чином, на відміну від своїх попередників А. Пігу аналізу­вав не статичну ринкову рівновагу, а відхилення від неї. Пору­шення досконалого ринкового механізму, викликані розбіжно­стями приватних і суспільних інтересів, вчений пов'язував:

з виникненням монополій, які порушують підвалини ринкової конкуренції, перешкоджаючи вільному переміщен­ню ресурсів. Аналізуючи цю проблему, А. Пігу вперше запровадив терміни "недосконала" та "монополістична конкуренція", які відіграли важливу роль у дослідженнях наступних поколінь неокласиків;

існуванням зовнішніх, позаринкових ефектів для третіх осіб, а відповідно, і для суспільства в цілому.

Стверджуючи, що приватна підприємницька діяльність, яка за­безпечує відповідний чистий продукт, може приносити суспіль­ству як вигоди, так і втрати, вчений започаткував сучасну теорію зовнішніх ефектів (екстерналій). Він виокремив:

Позитивні зовнішні ефекти, за яких "граничний приват­ний чистий продукт менший за відповідний суспільний про­дукту з тієї причини, що побічні послуги отримує деяка тре­тя сторона, якій технічно важко оплатити ці послуги"[50]. На думку дослідника, прикладами позитивних екстерналій мо­жуть бути випадки, коли:

1) "послугами зручно розташованого маяка в основному користуються судна, яких неможливо примусити якимось чи­ном оплачувати ці послуги";

2) "йдеться про інвестування засобів у облаштування приват­них міських парків; хоча публіка до них не допускається, зав­дяки зелені повітря на околицях парків стає чистішим";

3) "інвестування ресурсів у будівництво доріг або приватних шляхів, завдяки якому підвищуються ціни на земельні ділян­ки, розташовані поряд...";

4) "вкладення коштів у лісопосадки,...установку ліхтарів
біля дверей приватних будинків... інвестування ресурсів, які
спрямовуються на очищення викидів із заводських труб...";

5) "вкладення ресурсів у вирішення фундаментальних науко­вих проблем, без яких нерідко неможливі відкриття вели­чезної практичної значимості, а також у впровадження ви­находів і удосконалень промислових процесів"[51].

Негативні зовнішні ефекти, за яких "...граничний приват­ний чистий продукт перевищує суспільний чистий продукт". На думку вченого, про побічні некомпенсовані збитки для третіх осіб можна говорити за умов, коли, наприклад:

1) "одна людина зайнята тим, що випускає кролів, які спу­стошують рослинність в угіддях, які належать іншій особі";

2) "коли власник ділянки, розташованої у житловому квар­талі, будує там фабрику, руйнуючи тим самим красу пейза­жу, коли він зводить на своїй ділянці будівлю, яка затіняє розташовані поряд будинки або... не залишає людям місця для відпочинку, що шкодить їхньому здоров'ю і зменшує продуктивність їх праці"[52].

Обґрунтував необхідність доповнення економічної полі­тики "laissez faire" державним регулюванням економіч­ного життя.

Стверджуючи, що за умов вільної конкуренції існують обста­вини, які перешкоджають автоматичному досягненню опти­муму, А. Пігу звертав увагу на те, що у випадках, коли при­ватні підприємства виявляються залишеними самі на себе, розподіл ресурсів (навіть за умов вільної конкуренції) стає найменш сприятливим (із усіх можливих) способом з по­гляду впливу на національний дивіденд. Відтак вчений ро­бив висновок про необхідність доповнення політики " laissez faire " державним регулюванням економічного життя, зазна­чаючи, що "навіть Адам Сміт не усвідомлював повністю, на­скільки "Система Природної Свободи" потребує утверджен­ня правомочності й охорони з допомогою спеціальних законів з тим, щоб вона могла забезпечити найбільш продуктивне використання ресурсів країни"[53].

Узалежнюючи максимізацію національного дивіденду від дії двох взаємодоповнюючих сил (приватних та суспільних інте­ресів), А. Пігу виокремив дві форми державного втручан­ня в економічне життя:

пряму, виправдану за умов монополізації економіки і пов'язану з контролем держави над цінами та обсягом ви­робництва;

непряму (опосередковану), виправдану за умов вільної
конкуренції і пов'язану з механізмом оподаткування.

"Для будь-якої галузі, щодо якої є підстави вважати, що в ре­зультаті вільної реалізації промислового інтересу ресурси будуть інвестовані не у тому обсязі, який необхідний з погляду збільшен­ня національного дивіденду, — зазначав учений, — є підстави для державного втручання"[54]. Відтак за умов ринкової економіки зав­дання держави, на думку англійського дослідника, полягає в інтерналізацїі зовнішніх ефектів, перетворенні із неявної у явну різниці між приватними і суспільними інтересами. "Уряд у змозі скоротити розрив між відповідними продуктами у тій або іншій сфері, надаючи інвестуванню засобів у цій сфері "особливу підтримку" або накладаючи на нього "особливі обмеження"[55], — писав А. Пігу. Найголовнішими формами надання такої підтрим­ки і накладання обмежень він вважав субсидії та, відповідно, податки.

Ідея А. Пігу про те, що наявність зовнішніх ефектів робить легітимним державне втручання в економіку, була піддана сум­ніву лише у 60-ті рр. XX ст., коли лауреат Нобелівської премії 1991 р. американський економіст Р. Коуз довів, що наявність зовнішніх ефектів пов'язана з інституційним середовищем та роз­митими правами власності. Специфікація останніх, на думку Р. Коуза, уможливлює інтерналізацію зовнішніх ефектів і виклю­чає державне втручання в економіку за умов вільної конкуренції.

Відстоюючи принципи "найбільшого блага для найбільшої кількості людей", А. Пігу дотримувався думки, що найважли­вішим фактором, який впливає на добробут суспільства, є роз­поділ національного доходу. Вихідним у цьому теоретичному по­ложенні було твердження, згідно з яким максимізація суспіль­ного добробуту може бути досягнута шляхом більш рівномір­ного розподілу доходів, навіть якщо це негативно вплине на на­громадження капіталу та приватну ініціативу.

Спираючись на закон спадної граничної корисності та ідею А. Маршалла щодо різної цінності однієї і тієї самої суми грошей для багатих і бідних людей, вчений стверджував, що "збитки, завдані економічному добробуту заможних верств у випадку пе­редачі їх права розпоряджатися ресурсами незаможним, будуть суттєво меншими порівняно з виграшем у рівні економічного доб­робуту незаможних..."[56]. Звідси вчений робив висновок, що "до тих пір, поки величина дивіденду в цілому не зменшується, будь-яке значне збільшення реальних доходів незаможних верств за рахунок відповідного зниження реальних доходів порівняно ба­гатих верств... приведе до зростання економічного добробуту"[57].

 

Відтак вчений відстоював систему прогресивного оподат­кування згідно з принципом "найменшої сукупної жертви". Він вказував на необхідність узалежнення ставки оподаткування від величини доходу тієї чи іншої особи, використання пільгових цін на товари, впровадження податку на спадок, заохочення добро! вільних пожертвувань тощо.

Важливо зазначити, що праці А. Пігу сприяли поступовому відходу від ортодоксальної версії кількісної теорії грошей. Вчений вніс корективи в методологію досліджень американського економіста І. Фішера (1867—1947), автора знаменитого рівняння грошового обміну. Він запропонував урахувати вплив на мотиви поведі нки суб'єктів господарювання прагнення відкладати частину грошей як запас у вигляді банківських внесків або цінних паперів.

У сучасній неокласичній теорії широко використовується так званий "ефект Пігу", або "ефект реальних касових залишків", згідно з яким зростання (зниження) рівня цін має здатність знижувати (підвищувати) реальну вартість (або купівельну спроможність) фінансових активів особливо з фіксованою грошовою вартістю (строкових рахунків, облігацій), уможливлюючи зменшення (збільшення) сукупних витрат в економіці.

 


1 | 2 | 3 | 4 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.006 сек.)