|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
ЗМ 6.: Християнство: виникнення, вчення, організаціяСоціальні та культурні причини виникнення та поширення християнства. Життєпис, вчення та самосвідомість Ісуса Христа за Євангеліями. Ідеї Нагорної проповіді. Нехристиянські свідчення про Христа і християн. Становлення ранньої Церкви. Переслідування християн та їх страти. Одержавлення християнства. Виникнення, історія та головні принципи чернецтва. Вселенські Собори. Боротьба з єресями. Християнські догмати за Символом Віри. Ідея симфонії Церкви і держави. Візантизм: обрядовість, культ, ідея цезарепапізму. Причини та наслідки розколу християнства на Східне і Західне. Еволюція ставлення до митарів у Біблії. Майновий колективізм, братерство в ранніх християнських общинах. Збір десятини на церковні потреби в християнстві. Десятина та добровільні пожертвуваннями віруючих. Майнові відносини в християнстві. Регламентація майнових та економічних відносин. Церковна власність як особливий вид майнових відносин у суспільстві. Державно-церковні відносини. Співвідношення приватного, державного та церковного в свідомості та практиці християн. Заборона приватної власності для чернецтва. Приватна власність та монастирські володіння. Основні поняття: християнство, Новий Завіт, заповіді, Месія, Ісус Христос, Царство Небесне, притча, розп’яття, апостол, гоніння, мучеництво, догмати, Вселенські собори, єресь, Церква, “митарі”, Священне Писання, Священне Передання, Символ віри. План лекції: 1. Соціально-історичні причини виникнення християнства. 2. Вчення Ісуса Христа та його сутність. 3. Виникнення християнської Церкви. 4. Формування християнського віровчення та культу.
Семінар: Християнство як релігія Нового Завіту 1. Сутність ідей Нового Завіту. Християнство як релігія любові. 2. Раннє християнство: ідейні витоки, церковна організація, керигма. 3. Трансформація християнства в державну релігію Римської імперії. 4. Сутність ортодоксального християнського віровчення та культу.
Питання для самостійної роботи: 1. Формування християнської літератури: канонічні та апокрифічні книги. 2. Християнська апологетика та її значення для формування віровчення. 3. Вселенські собори, їх значення в історії становлення християнства. Питання для індивідуальної роботи: 1. Співвідношення основних ідей Старого та Нового Завітів. 2. В чому полягає історичне значення одержавлення християнства? 3. Ісус Христос: історична особистість чи міф? Обґрунтуйте свою думку. 4. В чому полягає сутність християнських таїнств? 5. Яка роль Літургії у християнському культі? Проблемні ситуації: 1. Поясніть слова французького історика Еншлена: «Христос переміг тому, що потерпів поразку Спартак?» 2. Чому Нагірну проповідь можна вважати квінтесенцією християнської моралі? Які дві заповіді Христос вважав головними? 3. Як можна пояснити значення слів Ісуса Христа: «Царство Моє не від світу цього» (Ів. 18:36). 4. Прокоментуйте слова Ісуса: “Хто з хтивістю подивився на жінку, той уже перелюбствував з нею в серці своєму”. 5. В християнській церкві в процесі її трансформації відбулася заміна харизматичних керівників, для яких були характерними “видіння”, “Божі одкровення” бюрократичною ієрархією. Перші в подальшому формували інститут чернецтва, другі – інститут церкви. Як це можна пояснити? 6. Автори фільму «Дух часу» розповідають про те, що Ісуса Христа не існувало, а його вчення і особа постали в результаті запозичень із різних релігій. Чи згодні Ви з такою думкою? Обґрунтуйте свою відповідь.
Теми творчих робіт: 1. Чи змінилася суть християнства під впливом ідей античної філософії? 2. Наскільки сучасними та актуальними є ідеї Біблії? 3. Біблійна та наукова космогонії: конфлікт чи діалог? 4. Церковна десятина: податок чи духовна жертва? 5. Чи можна вважати християнство результатом синтезу релігійних та філософських ідей різних релігій та культур? 6. Державно—церковні відносини в Візантії та їх характер.
Реферати: 1. Біблія як духовне та культурне джерело. 2. Християнство – найпоширеніша світова релігія. 3. Церковна десятина як одна з форм податку. 4. Державно—церковні відносини у Візантії.
Першоджерела: 1. Апокрифы древних христиан. − М., 1989. 2. Иисус Христос в документах истории. − СПб, 1999. 3. Канонические Евангелия / Пер. Кузнецовой. − М., 1993. 4. Писания мужей апостольских. − М., 2003. 5. Сочинения древних христианских апологетов. − СПб, 1999. 5. Гарнак А. Сущность христианства. − М., 2001. 6. Каспер В. Иисус Христос. − М., 2005. 7. Ренан Э. Жизнь Иисуса. Апостолы.--М.,1992. 8. Штраус Д. Жизнь Иисуса.--М.,1992.
Допоміжна література: 1. Данн Д. Единство и многообразие в Новом Завете. − М., 1997. 2. Донини А. У истоков христианства.--М., 1989. 3. Мень А. История религии. В поисках пути истины и жизни. В 7т. − М., Логос.1992. 4. Мэри Пат Фишер. Живые религии. М.,1997. 5. Каутский К. Происхождение христианства. 6. Мецгер Б. Новый Завет: контекст, формирование, содержание. − М., 2006. 7. Поснов М. История христианской Церкви. − К., 1993. 8. Религиозные традиции мира. в 2т. М., 1997. 9. Макдауэлл Д. Неоспоримые свидетельства.-- М.,1993. 10. Янг Д. Христианство. − М., 1998. Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.006 сек.) |