|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
ЗМ 5.: Буддизм: світоглядні основи віровчення, організація, напрямиЕтапи духовної еволюції Гаутами. Вчення Будди: чотири благородні істини, восьмеричний шлях вдосконалення. Три дорогоцінності буддиста: Будда (просвітлений), Дхарма (вчення), Сангха (община). Критичне ставлення до попередньої релігійної традиції. Атеїзм буддизму. Загадка "мовчання" Будди. Ставлення до жінок у буддизмі. Напрями в буддизмі: хінаяна, махаяна, нітерен, ламаїзм. Дзен-буддизм. Особливості вчення і культу. Історична доля буддизму. Виступ раннього буддизму проти кастової системи та пануючих соціально-економічних відносин. Милостиня в буддизмі. Рівноправ`я та демократизм в общині. Спільна власність. Одержавлення буддизму. Пристосування релігії до умов кастового суспільства. Універсальність ідеології буддизму в сучасних умовах. Основні поняття: Будда, дхамма, просвітлення, ступа, медитація, сангха, карма, архат, дзен-буддизм, лама, страждання, махаяна, хінаяна, ламаїзм, нірвана, сансара, трипітака, чотири благородні істини, "мовчання" Будди, дхарма. План лекції: 1. Соціально-історичні умови виникнення буддизму. Легенда про Будду. 2. Особливості релігійно-філософського світогляду буддизму. 3. Віровчення та культ в буддизмі.
Семінар: Буддизм та його особливості: 1. Філософська концепція буддизму. 2. Сутність віровчення та культова практика буддизму. 3. Основні напрями буддизму. Питання для самостійної роботи: 1. Ламаїзм як один з напрямів буддизму. 2. Буддійська канонічна література. 3. Особливості дзен-буддизму.
Питання для індивідуальної роботи: 1. Чому буддизм виступив як реакція на брахманізм? 2. В чому проявляється демократизм буддизму? 3. Яке ставлення буддизму до кастової системи Стародавньої Індії? 4. Завдяки чому буддизм став світовою релігією? 5. Поясніть суть конфлікту буддизму та індуїзму. Чому зрештою в Індії переміг індуїзм? 6. Чому буддизм, як світова релігія, не набув значного поширення в країнах Заходу?
Проблемні ситуації: 1. Як індуїзм, так і буддизм поділяють концепцію карми та реінкарнації. В чому полягає суттєва відмінність в їх ставленні до цієї концепції? 2. Що таке “панча-шила”. Яку роль відіграють моральні норми в буддизмі. Чи схожі буддійські заповіді з християнськими. 3. Що таке “нірвана”? В атеїстичній літературі цей термін перекладали як “згасання”, “заспокоєння” і тому трактували як відхід від життя. Наскільки правильне таке твердження? 4. Як відомо, чань-буддизм заснував легендарний буддійський патріарх Бодхідгарма в Китаї. Чим можна пояснити таку модифікацію буддизму? Наскільки вплинули на формування чань-буддизму специфічні риси китайського менталітету?
Теми творчих робіт: 1. Роль буддизму в історії країн південно-східної Азії. 2. Буддійська та біблійна мораль: порівняльна характеристика. 3. Буддизм та індуїзм: спільне і відмінне. 4. Вплив релігійно-філософських ідей буддизму на суспільно-економічні відносини країн Сходу. 5. Чим відрізняються буддійська та християнська концепції спасіння? Реферати: 1. Особливості віровчення і культу в буддизмі. 2. Буддійська мораль і етика. 3. Буддизм та брахманізм: спільне і відмінне. 4. Ставлення до жінки в буддизмі. 5. Вплив буддизму на економічний розвиток країн, що його сповідують.
Першоджерела: 1. Дхаммапада. – Угунс. 1991. 2. Сон Чоль Сыним. Поток золотого песка. − Донецк., 1993. 3. Будда. Истории о перерождениях.--М., 1991. 4. Судзуки Д. Основы дзен-буддизма. − Бишкек, 1993.
Допоміжна література: 1. Абаев Н.В. Чань-Буддизм и культурно-психологические традиции в средневековом Китае.--Новосибирск. 1989. 2. Будон Р. История буддизма. − СПб., 1999. 3. Буддизм // Религии мира. Энциклопедия для детей. − Т. 1.− С. 580-696. 4. Валпола Рахула Чему учил Будда. – Донецк., 1995. 5. Васильев Л. История религий Востока. − М., 1988. 6. Костюченко В.С. Классическая веданта и неоведантизм. – М. 1983 7. Психологические аспекты буддизма. – Новосибирск. 1991. 8. Кочетов А.Н. Буддизм.--М., 1983. 9. Радхакришнан Индийская философия. В 2-х тт. − М., 1996. 10. Словарь изотерических терминов.--СПб., 1992. 11. Томпсон М. Восточная философия. − М., 2000. 12. Торгинов Е.А. Введение в буддологию. − СПб., 2000. 13. Щербатской Ф.И. Избранные труды по буддизму.--М.,1988. 14. Эррикер К. Буддизм / Пер. с англ. − М., 2000. Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.) |