|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Аналіз чинників і резервів збільшення випуску і реалізації продукціїАналіз динаміки і виконання плану по реалізації продукції і виконанню договірних зобов'язань дозволяє визначити чинники зміни її обсягу Облік реалізації здійснюється по відвантаженню і по реалізації. Якщо виручка визначається по відвантаженню товарної продукції, то баланс товарної продукції має вигляд:
де: ГПп, ГПк – відповідно готова продукція на початок і кінець року; ТП – товарна продукція; РП – реалізована продукція. Облік виручки по оплаті має вигляд:
де Отп, Отк – залишки відвантаженої продукції на початок і кінець періоду. На зміну обсягу реалізації робить вплив: · зміна обсягу товарній продукції; · зміна залишків готовій продукції на складі; · зміна залишків відвантаженій продукції на початок і кінець періоду. Аналіз чинників, що впливають на обсяг реалізації, здійснюється таким чином. Необхідно визначити обсяг реалізованої продукції за планом і по факту. Порівняти фактичний обсяг реалізації з плановим. Визначити абсолютне відхилення по всіх вище перелічених чинниках. Визначити відсоток виконання плану за обсягом реалізації, що буде є об'єктом аналізу (фактичний обсяг випуску розділити на плановий і помножити на 100 %). Для того, щоб визначити кількісний вплив чинників на зміну обсягу реалізації, необхідно абсолютне відхилення за кожним чинником окремо розділити на плановий обсяг реалізації і помножити на 100 %. Збільшення обсягу товарної продукції збільшує обсяг реалізованою, і навпаки. Збільшення залишків готової продукції на складі і товарів, відвантажених на початок року, збільшує обсяг реалізації, і навпаки. Збільшення залишків готової продукції на складі і товарів, відвантажених на кінець року, зменшують обсяг реалізації, і навпаки. В процесі аналізу необхідно виявити причини утворення надпланових залишків на складах, невчасної оплати продукції покупцями, зниження обсягу випуску і розробити конкретні заходи по прискоренню реалізації і отриманню виручки. Обсяг реалізації визначає в основному обсягом виробництва, тому необхідно вивчити чинники, що визначають обсяг випуску, а отже, і обсяг реалізації. На зміну обсягу випуску роблять вплив три групи чинників: 1. Зміна ефективності використання основних фондів.
де: ВП – вартість валової продукції; РП – вартість реалізованої продукції. 2. Зміна ефективності використання оборотних фондів.
3. Зміна ефективності використання трудових ресурсів.
де: jрп(вп) – частка реалізованої продукції (виручки) в загальному обсязі валової продукції; N – чисельність персоналу; Вг – середньорічний виробіток. Розрахунок впливу чинників на обсяг випуску і реалізації можна здійснити, використовуючи спосіб ланцюгових підстановок. Знаючи причини зміни фондовіддачі, матеріаловіддачі і середньорічного виробітку, можна визначити їх вплив на випуск продукції шляхом множення їх приросту (зниження) за рахунок i-го чинника відповідно на фактичну середньорічну вартість основних фондів, фактичну суму спожитих матеріальних ресурсів і фактичну чисельність персоналу:
де: ∆РПоф – зміна обсягу реалізованої продукції за рахунок зміни використання основних фондів; ∆Фв – зміна фондовіддачі; ОФф – фактична вартість основних фондів; ∆РПмв – зміна вартості реалізованої продукції за рахунок зміни матеріальних витрат; ∆Мв – зміна матеріаловіддачі; МВф – фактична вартість матеріальних витрат; ∆РПn – зміна обсягу реалізації за рахунок трудового чинника; ∆Вр – зміна середньорічного виробітку; Nф – фактична чисельність. Визначення величини резервів за рахунок ефективного використання трудових ресурсів:
де: Р↑ВПрм, Р↑ВПфе, Р↑ВПвч – резерв зростання валової продукції за рахунок створення нових робочих місць, збільшення фонду робочого часу і збільшення середньогодинного виробітку Р↑РМ – резерв збільшення за рахунок кількості робочих місць; Р↑Фе – резерв збільшення за рахунок фонду робочого часу, за рахунок скорочення втрат; Р↑Вчф – резерв збільшення за рахунок середньогодинного виробітку; Вгф, Вчф – відповідно середньорічний і середньогодинний фактичний виробіток; Вфе – можливий фонд робочого часу з урахуванням виявлених резервів його зростання. Резерв збільшення виробництва продукції за рахунок ефективного використання основних фондів: де: Р↑ВПоф, Р↑ВПт, Р↑ВПвч – відповідно резерв збільшення виробництва за рахунок збільшення кількості устаткування, часу його роботи і випуску продукції на одну машино-годину; Р↑Qоф – резерв збільшення за рахунок кількості основних фондів; Р↑Т – резерв збільшення за рахунок часу роботи устаткування; Р↑Вч – резерв збільшення за рахунок середньогодинного виробітку; Вчф – середньогодинний фактичний виробіток; Тв – можливий фонд робочого часу. Резерви збільшення виробництва продукції за рахунок ефективного використання матеріальних запасів: а) за рахунок додаткового надходження матеріалу. Додаткову кількість j-го матеріалу розділити на норму витрати (Нр) даного ресурсу (i) і помножити на планову ціну одиниці продукції (результати підсумовувати за всіма видами продукції). де: Р↑Вп±мр – резерв збільшення виробництва за рахунок додаткового надходження матеріалів; Р↑М – додаткова кількість j-го матеріалу; Zпл – планова ціна. б) за рахунок скорочення норми витрати j-го матеріалу на одиницю i-го виду продукції. Плановане скорочення норми витрати j-го ресурсу на одиницю i-го виду продукції (Р↓Hpji) помножити на планований до випуску обсягу виробництва i-го виду продукції (Vвпiпл), розділити на планову норму витрати (Нpji) і помножити на планову ціну даного виробу (Ziпл).
де Р↑ВПнр↓ – резерв зростання випуску продукції за рахунок зниження норми витрат.. в) за рахунок понадпланових відходів. Збільшення відходів матеріалів понад план (Р↓Отх) розділити на норму їх витрати на одиницю i-го виду продукції (Нрjiпл) і помножити на планову ціну одиниці відповідного виду продукції (Ziпл). Результати підсумувати.
де Р↑ВПотх↓ – резерв збільшення випуску продукції за рахунок зниження відходів. Максимальний резерв встановлених за однією з груп не може бути освоєний до тих пір, поки не будуть виявлені резерви в такому ж розмірі за іншими групами ресурсів.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.01 сек.) |