|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
ЗМІ як засіб формування громадської думкиТема: Засоби масової інформації План
Засоби масової інформації – це розгалужена мережа установ, що займаються збором, обробкою та поширенням інформації.
ЗМІ становлять складну систему, у якій виділяють два головні їх типи: друковані (преса) та електронні (радіомовлення, телебачення, кінопродукція, аудіопродукція).
Сучасні ЗМІ представляють собою установи, створені для відкритого, публічного передання за допомогою спеціального технічного інструментарію різноманітних відомостей будь-яким особам. Це відносно самостійна система, що характеризується множинністю складових елементів: змістом, властивостями, формами, методати і певними рівнями організації. Відмінні ознаки ЗМІ – це публічність, тобто необмежене коло користувачів. Напявність спеціальних технічних приладів, апаратури; непостійний склад аудиторії, що змінюється залежно від виявленого інтересу до тієї чи іншої передачі, повідомлення або статті.
До ЗМІ відносять:
Якості, що об’єднують ЗМІ – публічність, доступність, корпоративний зміст виробництва та поширення інформації, непряма, розділена в просторі та часі, взаємодія комунікаційних партнерів.
Функції ЗМІ:
У кожній з цих сфер ЗМІ виконують свої соціальні ролі:
В економічній галузі преса стає елементом системи виробництва, набуває якості товару. У соціальному вимірі головним є збирання, накопичення, зберігання, опрацювання та поширення інформації. У духовній сфері преса виконує пізнавальну, освітню, ваиховну функції, притаманні всім ідеологічним інститутам.
На задоволення потреб суспільства спрямовані функції інтеграції пізнання, які виконує журналістика. Окремі соціальні структури як суб’єкти своїми потребами в завоюванні й утриманні влади виначають такі функції журналістики, як пропаганда, агітація, організація. Особистість визначає функції орієнтації, морально-психологічного задоволення. Для такого специфічного виду соціальних суб’єктів, як журналісти, журналістика виконує службово-професійну і творчу функції.
ЗМІ як засіб формування громадської думки ЗМІ відіграють у політичному житті суспільства суттєву роль, безпосередньо стосуючись його життєдіяльності і виконуючи репродуктивну (відображають політику через радіо, телебачення і пресу) і продуктивну (творчу) функції, тому вони тією ж мірою, що і творці політики, несуть відповідальність за те, що відбувається в суспільстві.
Використання технологій інформаційно-психологічного впливу для маніпулювання гроимадською думкою – поширене у світі явище. Засоби масової інформації призначені для сприйняття їх масами.
Політика як сфера суспільної діяльності найбільше потребує засобів масової інформації для встановлення й підтримки постійних зв’язків між її суб’єктами. Політика неможлива без опосередкованих форм спілкування та спеціальних засобів зв’язку між різними носіями влади, а також між державою та громадянами. У сучасному суспільстві ЗМІ все більше виступають не лише необхідною передавальною ланкою у складі механізмів політики, але й її творцем. Найбільш масовий і сильний політичний вплив на суспільство мають аудіовізуальні засоби маосовї інформації, насамперед телебачення.
Іншою проблемою є контроль за суспільством і з боку владних структур через ЗМІ. Зокрема, тиск на суспільство під час виборчих кампаній, використання «виборчих технологій» тощо або легітимізація дій влади, намагання подати їх такими, що підтримуються суспільством.
Сучасні мас-медіа значною мірою нівелюють соціокультурне відтворення особистості, орієнтуючи її на масове споживання створюваних стереотипів, що підриває основу індивідуальності.
Громадська думка є феноменом, що функціонує не лише на основі інформації, переданої через канали окмунікації, а як достатньо автономна, селекціонує, фільтрує цю інформацію. Тому не все, що циркулює каналами ЗМІ, ефективно впливає на суспільство. Прямий ідеологічний тиск може бути ослаблений проголошенням у сучасному суспільстві орієнтації на громадянські права, оскільки можливість оприлюднення власної позиції є ефективним важелем соціального контролю за масовою комунікацією.
Головний вплив на політику ЗМІ здійснюють через інформаційний процес, основними етапами якого є одержання, відбір, коментування відомостей.Від того, яку інформацію, у якій формі та з якими коментарями отримують суб’єкти політики, багато в чому залежать їхні подальші дії. Вони не тільки відбирають відомості, які постачають інформаційні агенства, але й самі видобувають та оформляють їх, виступають їх коментаторами і поширювачами. Потік інформації у сучасному світі настільки різноманітний і суперечливий, що самостійно розібратися в ньому окремій людині чи навіть групі фахівців несила. Тому відбір найбільш важливою інформації та її подання у доступній формі і коментування – важливе завдання всієї системи ЗМІ. Інформованість громадян прямо залежить від того, як, з якими цілями і за якими критеріями добирають інформацію, наскільки глибоко вона відображає реальні факти, а також від способу і форм подання інформації.
ЗМІ – це багатогранний інститут,що складається з безлічі органів та елементів, які інформують населення про те, що відбувається в кожній конкретній країні і в усьому світі.
Контрольні запитання:
Література: 1. Арцишевський Р.А.Світ і людина:_К.: „АртЕк”, 1996 Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.) |