АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Тема 6. Аналіз витрат на виробництво, собівартості і реалізації продукції

Читайте также:
  1. D. Аналізатор спектру шуму
  2. FTA – Аналіз «дерева відмов».
  3. III. Витрати діяльності
  4. IM4.1. Виявити сумарні витрати й вигоди
  5. LL(1)-синтаксичний аналізатор для мови Pascal
  6. SWOT-аналіз підприємства та складання профілю середовища.
  7. V. Сукупні витрати і валовий внутрішній продукт
  8. VI. Напрями, операційні цілі та заходи з їх реалізації
  9. VIII. Шляхи, умови та очікувані результати реалізації Концепції формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя у дітей та молоді
  10. А)економія за рахунок масштабів, тов..диференціація, вимоги інцест., перехідні витрати, доступ до каналів розподілу, відносні перевитрати незалежно від масштабу
  11. А. Макроаналіз по виду зламів.
  12. Адаптація операційної системи до зміни її завантаження за критеріям витрат

Значення, завдання та система інформаційного забезпечення аналізу витрат на підприємстві. Класифікація видів витрат і об’єктів аналізу. Система показників рівня витрат і собівартості продукції. Загальна схема формування витрат підприємства та їх аналізу.

Напрями аналізу витрат на підприємстві за елементами витрат і статтями калькуляції, за залежністю від обсягу виробництва та збуту продукції, за місцями виникнення витрат, за об’єктами калькуляції.

Аналіз собівартості продукції за статтями витрат. Аналіз матеріальних витрат. Аналіз витрат на заробітну плату та використання фонду оплати праці. Аналіз середньої заробітної плати. Непродуктивні виплати по фонду заробітної плати.

Аналіз комплексних статей витрат. Аналіз інших статей собівартості. Аналіз собівартості окремих виробів. Фактори формування собівартості виробів і методи їх аналізу.

Зміст і методи оперативного аналізу витрат на виробництво продукції. Вибір показників оперативного аналізу та контролю витрат підприємства. Методи виявлення, оцінка та систематизація причин і винуватців відхилень фактичних витрат від планових. Розробка заходів для реалізації виявлених резервів собівартості.

Значення і завдання вивчення та оцінювання попиту на продукцію і послуги підприємства, а також місткості ринку для обґрунтування плану виробництва та реалізації продукції. Загальна схема і послідовність проведення аналізу. Система показників і фактори, які визначають рівень попиту на продукцію та послуги. Вивчення функцій кривих попиту, його цінової еластичності для прийняття управлінських рішень.

Аналіз обсягів і динаміки реалізації продукції та послуг. Аналіз виконання договірних зобов’язань по поставках: обсяг, строки, асортимент, якість. Характеристика взаємозв’язків показників випуску, відвантаження та реалізації продукції. Аналіз збуту окремих товарів.

Аналіз виторгу від експорту та факторів його зміни. Аналіз виконання зобов’язань за зовнішньоекономічною діяльністю підприємства та загальних обсягів експортних поставок, а також за асортиментом, за окремими покупцями, за групами країн, за видами поставок і формами розрахунків. Оцінка конкурентоспроможності підприємства на зовнішніх ринках та ефективності експортних операцій.

Підсумковий аналіз виручки від реалізації продукції та послуг. Підрахунок резервів збільшення обсягів реалізації продукції.

 


Змістовий модуль 2. Фінансово-економічний аналіз

 

Тема 7. Аналіз фінансового стану підприємства

Взаємозв’язок фінансового стану підприємства і результатів його виробничої і збутової діяльності. Характеристика бухгалтерського балансу як основного джерела інформації для оцінки фінансового стану підприємства: зміст, оцінка та аналітичне значення окремих статей балансу. Аналітичне групування статей.

Визначення фінансового стану підприємства. Визначення платоспроможності підприємства за балансом та іншими джерелами інформації. Поточна та очікувана платоспроможність. Фактори, що впливають на фінансовий стан організації. Основні заходи для стабілізації фінансового стану підприємства.

Аналіз майна підприємства та джерел його покриття. Аналіз змін у складі та структурі активів балансу на конкретну дату та у динаміці. Оцінка співвідношення основного та оборотного капіталу. Аналіз структури основних і оборотних активів. Оцінка причин змін, які сталися в структурі активів, та їх впливу на платоспроможність і фінансову стійкість підприємства.

Аналіз матеріальних оборотних активів, виявлення надлишкових і непотрібних запасів, визначення шляхів їх скорочення. Аналіз дебіторської заборгованості: за обсягом, складом, структурою та строками її виникнення (за даними аналітичного обліку).

Аналіз пасивів підприємства. Склад і співвідношення власного та позичкового капіталу на конкретну дату та у динаміці. Оцінка впливу змін у структуру джерел коштів на фінансовий стан підприємства. Аналіз причин зміни окремих джерел формування власного капіталу. Визначення за балансом власних оборотних коштів. Аналіз залучених коштів за строками їх погашення.

Аналіз фінансової стійкості та ліквідності підприємства. Відносні показники фінансової стійкості, методи їх визначення та оцінка досягнутого рівня. Узагальнюючі та проміжні показники ліквідності, методи обчислення, оцінка їх відповідності оптимальним значенням.

Аналіз оборотності оборотних активів і причин її зміни. Визначення суми ефекту від її зміни.

Узагальнення результатів аналізу фінансового стану підприємства та визначення шляхів його фінансового оздоровлення.

 

Тема 8. Аналіз прибутку і рентабельності

Поняття фінансового результату діяльності підприємства. Місце прибутку в системі узагальнюючих вартісних показників, його значення в оцінці й стимулювання економічної діяльності підприємства. Чистий дохід від реалізації продукції (робіт, послуг). Аналіз операційних доходів і збитків. Аналіз результатів інвестиційної діяльності. Аналіз сум надзвичайних доходів і витрат. Оцінка можливостей збільшення прибутку. Чистий прибуток і його складові. Вплив окремих груп фінансових результатів і витрат на розмір чистого прибутку. Фактори, які впливають на розмір чистого прибутку: їх класифікація на залежні й незалежні від діяльності підприємства.

Аналіз розподілу прибутку. Визначення суми чистого прибутку, який залишається у розпорядженні підприємства. Аналіз та обґрунтування доцільності основних напрямів використання прибутку.

Аналіз показників рентабельності: загальної рентабельності виробництва, реалізованої продукції, окремих виробів. Фактори зміни рентабельності, резерви зростання.

 

Модуль 2. Індивідуальне науково-дослідне завдання (ІНДЗ)

 

 


2. Методичні рекомендації до самостійної роботи

 

Відповідно до навчального плану підготовки студентів, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр з напряму «Фінанси і кредит» з дисципліни «Економічний аналіз» передбачено проведення різних видів занять – лекційні, практичні, індивідуальні та самостійна робота.

На самостійне вивчення виносяться всі теми курсу. студенти опрацьовують теоретичний матеріал, оглядають ключові категорії і терміни, відповідають на контрольні питання і тести, розв’язують задачі та ситуаційні вправи, аналізують одержані результати, складають висновки.

Основою для самостійної роботи з програми курсу є основна та допоміжна література. Список рекомендованих до вивчення підручників та навчальних посібників наведено в кінці навчально-методичного посібника. Крім рекомендованих, можна використовувати підручники та навчальні посібники інших авторів, електроні джерела інформації, у тому числі через мережу Інтернет.

Самостійна робота студентів сприяє:

· поглибленню знань, отриманих на лекціях, практичних заняттях;

· формуванню зацікавленості у пізнавальній діяльності, яка розвивається при творчому підході до цієї роботи;

· оволодінню різноманітними прийомами процесу пізнання;

· розвитку пізнавальних здібностей, які в кінцевому результаті прияють формуванню особистості фахівця з вищою освітою.

Тому, в умовах ринкової економіки, коли існує ринок праці, де мають отримати роботу тільки спеціалісти, які швидко адаптуються до нових умов, самостійна робота набуває суттєвого значення і виступає головним резервом підвищення якості підготовки фахівців.

Метою самостійної роботи є:

· закріплення теоретичного матеріалу за темами дисципліни;

· оволодіння методичними прийомами здійснення економічного аналізу при вирішенні ситуаційних завдань, визначенні факторів, що спричинили вплив на результати діяльності підприємства;

· виявлення невикористаних резервів та внесення пропозицій, спрямованих на підвищення ефективності господарювання.

 

 


Модуль 1 Аналіз фінансово-виробничого стану підприємства

 

Змістовий модуль 1. Теоретичні основи економічного аналізу

 

Тема 1. Предмет, об’єкт і завдання економічного аналізу

 

Мета: засвоєння, поглиблення та систематизація знань про сутність, значення та теоретичні засади економічного аналізу.

 

План вивчення теми

 

1. Економічний аналіз, як галузь економічної науки.

2. Еволюція економічного аналізу.

3. Місце економічного аналізу у системи наук.

 

 

Методичні рекомендації до самостійної роботи

 

Самостійна робота студентів з теми передбачає:

1. Вивчення теоретичних понять, положень;

2. Визначення умов використання методів економічного аналізу;

3. Оволодіння методикою проведення основних етапів економічного аналізу;

4. Огляд ключових категорій;

5. Відповіді на контрольні питання для перевірки отриманих теоретичних знань.

В результаті роботи з літературою, наведеною для даної теми, студент повинен:

· отримати, засвоїти, систематизувати та закріпити знання із програмних питань;

· зрозуміти і запам’ятати основні поняття, терміни;

· відповісти на контрольні питання для закріплення отриманих теоретичних знань.

 

Вивчення даної теми необхідно почати з оволодіння основними положеннями теоретичних основ економічного аналізу.

Ознайомившись із загальним визначенням аналізу як галузі економічної науки, слід дати стислий опис еволюції економічного аналізу і розглянути його роль та значення на сучасному етапі.

Після цього доцільно розглянути зміст, завдання й роль економічного аналізу в умовах переходу до ринку. Особливу увагу необхідно звернути на види та напрямки економічного аналізу, які обумовлюють його місце у системі наук. Тому важливим для вивчення є питання відповідної інформаційної бази, без якої результати економічного аналізу не є дійсними.

При підготовці до обговорення першого питання необхідно звернути увагу на те що перехід до ринкових взаємовідносин вимагає удосконалення управління усіма ланками економіки. Науковий рівень управління припускає всебічний розвиток аналітичної роботи. Економічний аналіз має важливе значення в системі управління економікою країни, в тому числі і на підприємствах. Це один із видів управлінської діяльності, який передує прийняттю будь-яких рішень, є їх обґрунтуванням.

Економічний аналіз виступає як засіб вивчення та оцінки економічних показників діяльності підприємств, організацій, установ різних форм власності.

Перехід України до ринкової економіки передбачає розв’язання цілого ряду проблем, серед яких найскладнішими є організаційно-економічні.

При підготовці до обговорення другого питання студентам треба звернути увагу на історичний шлях і умови розвитку сучасного економічного аналізу. Простежити і пояснити відображення закономірностей зміни суттєвості економічного аналізу в залежності від типу економіки (планової або ринкової) і методів управління діяльності підприємства.

При підготовці до обговорення третього питання необхідно звернути увагу на те, як самостійна наука «Економічний аналіз» сформувалася у результаті диференціації суспільних наук. Тому економічний аналіз комплексно, системно використовує показники, прийоми та засоби дослідження, які властиві статистиці, фінансуванню, плануванню, бухгалтерському обліку, економіці, математиці та іншим безпосередньо пов’язаним з ним наукам. А суміжні науки відповідно користуються методиками та результатами економічного аналізу.

У зв’язку з цим між ними досі немає чітко виражених рубежів, а є лише демаркаційні лінії.

 

Огляд ключових категорій

 

Аналіз – пізнавальна процедура уявного або фактичного розкладання об’єкта або явища на складові з метою їх вивчення, з’ясування зв’язків між ними.

Економічний аналіз – сукупність аналітичних процедур, метою яких є одержання висновків та рекомендацій щодо прийняття оптимальних управлінських рішень стосовно досліджуваного економічного об’єкта чи явища.

Змістом економічного аналізу є визначення конкретного завдання дослідження економічних явищ та процесів; комплексна їх оцінка у взаємозв’язку, взаємозалежності та взаємообумовленості; аналіз причин та наслідків цих зв’язків; обчислення величини впливу факторів на відхилення за загальним результатом показником; визначення основних напрямів розвитку; оцінка дієвості механізму реалізації управлінських рішень.

Мета економічного аналізу – підготовка пропозицій для прийняття оптимальних управлінських рішень щодо підвищення ефективності діяльності підприємства.

Питання для самоконтролю

 

1. На Ваш погляд, економічний аналіз – це точна, природознавча чи суспільна наука?

2. Чи існує зв'язок між економічним аналізом і історією розвитку країни?

3. Що спільного у цілях і задачах економічного аналізу в умовах царської Росії і у сучасних умовах?

4. Як Ви вважаєте, планування діяльності підприємства – це пережиток «соціалізму» чи поняття майбутнього?

5. Як Ви вважаєте, чи може економічний аналіз суттєво впливати на результати господарчої діяльності підприємства?

6. Економічний аналіз формувався як результат інтеграції чи диференціації суспільних наук?

7. У чому виявляється зв'язок між економічним аналізом та суміжними науками?

8. Чому, на ваш погляд, неможливо провести чіткі кордони між економічним аналізом та іншими суспільними науками?

9. Що Ви знаєте про виникнення економічного аналізу?

10. На який період припадає розквіт науки про аналіз у нашій країні?

11. Назвіть прізвища вчених, які вперше відкрили і простежили зв'язок між бухгалтерським обліком і економічним аналізом.

 

 

Бібліографічний список до теми: [2, 3, 5, 6, 8, 9, 10]

 


Тема 3. Види аналізу та його інформаційне забезпечення

Мета: засвоєння, поглиблення та систематизація знань щодо видів та інформаційного забезпечення економічного аналізу.

 

План вивчення теми

 

1. Господарська діяльність як предмет економічного аналізу.

2. Види і напрями економічного аналізу.

3. Інформаційна база економічного аналізу.

 

 

Методичні рекомендації до самостійної роботи

 

Самостійна робота студентів передбачає:

· ознайомлення з видами та напрямами економічного аналізу;

· ознайомлення зі змістом, структурою та призначенням основних форм фінансової та статистичної звітності;

· з’ясування взаємозв’язків показників публічної звітності;

· огляд ключових категорій;

· відповіді на контрольні питання;

В результаті роботи з літературою, наведеною для даної теми, студент повинен:

· отримати, засвоїти, систематизувати та закріпити знання із програмних питань;

· зрозуміти і запам’ятати основні поняття, терміни;

· відповісти на контрольні питання для закріплення отриманих теоретичних знань.

 

При підготовці обговорення першого питання необхідно з’ясувати, що економічний аналіз вивчає діяльністьпідприємства з метою оцінки результатів його діяльності, прогнозування, виявлення невикористаних резервів, дослідження конкурентоспроможні підприємства.

Саме тому об’єктами економічного аналізу є всі сторони діяльності, а також процеси, пов’язані з цією діяльністю.

При проведені економічного аналізу виникає необхідність встановити,за допомогою яких показників можна дати всебічну характеристику об’єкта аналізу, визначити вплив факторів на результати діяльності та виявити потенційні можливості підвищення ефективності виробництва.

При підготовці до обговорення другого питання студенти повинні зрозуміти, що конкретні об’єкти і зміст економічного аналізу залежить від ступеня охоплення діяльності підприємства, характеру дослідження, періодичності, та термінів його проведення. Тому, виникає необхідність науково обгрунтованої класифікації видів аналізу. В основу класифікації покладено відповідні ознаки:

- за періодом дослідження;

- за ступенем охоплення;

- за характером дослідження;

- за об’єктами управління;

- маркентинговий контроль.

Слід зазначити, що в практичній роботі всі види аналізу застосовують у комплексі, оскільки вони доповнюють один одного і дають можливість виробляти рекомендації щодо прийняття правильних управлінських рішень, спрямованих на підвищення ефективності виробнцтва.

Засвоївши суть даного питання необхідно знати сутність і зміст термінів і понять:

· Ознаки класифікації видів економічного аналізу.

· Види економічного аналізу:

- за періодом дослідження;

- за ступенем охоплення;

- за характером дослідження;

- за об’єктами управління;

· Зміст маркетингового контролю.

· Традиційна схема контролю за виконанням показників плану при маркетинговому контролю.

 

При підготовці до обговорення третього питання необхідно зрозуміти і об’єктивно оцінити роль інформації щодо реалізації призначення та мети економічного аналізу.

У системі інформаційного забезпечення особливе значення має бухгалтерська звітність, яка повинна відповідати міжнародним стандартам бухгалтерського обліку.

З метою виживання підприємств у сучасних умовах, управлінському персоналу необхідно перш за все уміти реально оцінювати діяльність та стан свого підприємства, а також існуючих і потенційних контрагентів. Для цього необхідно мати відповідне інформаційне забезпечення та кваліфікованих спеціалістів, які володіють методикою аналізу і здатні реалізувати цю методику на практиці.

 

Огляд ключових категорій

 

Предметом економічного аналізу є економічні процеси діяльності підприємства та його підрозділів, причинно-наслідкові зв’язки, що визначають використання ресурсів та результати діяльності; резерви та шляхи підвищення конкурентоспроможності підприємств, досягнення максимальних результатів за мінімальних витрат.

Об’єкти економічного аналізу – це всі сторони діяльності підприємства, усі процеси, пов’язані з цією діяльністю.

Суб’єкти економічного аналізу: власники, податкові органи, банки, акціонери, страхові компанії, фондові біржі, аудиторські фірми, кредитори.

Характеристикою конкретного об’єкта чи процесу, його економічної суті в числовому виразі є економічний показник.

Показники виконують функції: результату роботи, фактора формування, ознаки зміни, кінцевої мети, проміжного наслідку.

Економічні показники класифікуються за економічним змістом явищ і процесів, характером їх відображення, способом виміру, ступенем охоплення, місцем у причинно-наслідкових зв’язках, способом формування.

Інформаційне забезпечення аналітичних досліджень – це сукупність інформаційних ресурсів і методів їх організації, необхідних і придатних для здійснення аналітичних і управлінських процедур, які забезпечують господарсько-фінансову діяльність підприємства.

Інформація – це впорядковані повідомлення про господарські процеси і явища, що відбуваються, сукупність корисних відомостей, які є об’єктом зберігання, передавання й перетворення.

Аналіз ставить перед інформацією низку вимог:

- повнота даних (необхідно володіти інформацією по всіх об’єктах, підрозділах, за всіма показниками, що відображають їх діяльність, з тим, щоб на їх основні провести глибоке аналітичне дослідження);

- достовірність даних (дані, які використовуються для аналізу, повинні відповідати дійсному стану справ, реально відображати стан об’єкта). Достовірність даних забезпечується застосуванням способів їх контролю, обліковими перевірками, періодичними ревізіями, аудиторськими висновками, системою відповідальності.

- оперативність (інформація в будь-який момент має бути підготовленою для використання);

- порівнянність даних звіту щодо показників плану та минулих періодів (дає можливість опрацьовувати інформацію, аналізувати її і забезпечує достовірність оцінки показників);

- неперервність інформації (випливає з умов організації управління господарськими процесами, а також з потреби в скороченні часу між виникненням негативних відхилень та їх усуненням);

- адаптивність інформації (означає зведення відповідних показників за структурними підрозділами підприємства і періодами);

- перспективність інформації (для аналізу потрібна не тільки ретроспектива, а й прогнозна інформація, яка дає можливість оцінити минулі результати та управлінські рішення з урахуванням можливої перспективи регулювання господарського процесу).

- Аналітична таблиця це системадумок, міркувань, які виражено мовою цифр.

- Види аналітичних таблиць: прості, групові, комбіновані.

- Графічний спосіб відображення аналітичних даних – це наочне представлення показників, чисел за допомогою геометричних знаків, малюнків та інших геометричних засобів.

 

Питання для самоконтролю

 

1. Які показники використовують для проведення економічного аналізу?

2. Розкрийте зміст поняття «фактори».

3. Розкрийте зміст поняття «резерви».

4. За якими ознаками класифікують економічний аналіз?

5. На які види поділяють економічний аналіз за ступенем охоплення?

Вкажіть правильну відповідь:

           
 
а) попередній; наступний;
 
б) комплексний; тематичний;
     
в) порівняльний; динамічний.

 

 


6. Вкажіть, чим займається моніторинг як вид економічного аналізу?

Вкажіть правильну відповідь:

а) досліджує економічні та екологічні процеси;

б) контролює виконання плановихпоказників, аналізує можливості збуту, прибутковості;

в) займається постійним і безперервним дослідженням функціонування новацій у конкретному середовищі господарського механізму.

7. Перерахуйте:

- Основні джерела інформаційного забезпечення аналізу. Вкажіть на якій інформації базується оперативний аналіз;

- Виконавців аналітичної роботи на підприємстві.

8. Однією з вимог до інформації є її достовірність. Вкажіть, на основі чого Ви перевіряли б достовірність інформації. Перевірка арифметичних сум, підсумків – це формальна (технічна) чи суттєва (логічна) перевірка.

9. Чому стан економічного аналізу в Україні не відповідає його статусу згідно з законами ринкової економіки?

10. Які основні фактори впливають на результативність управління?

11. Що таке система економічної інформації?

12. Назвіть складові частини мікрорівневої маркетингової інформаційної системи?

13. Які є переваги комплексної комп’ютеризації економічного аналізу?

 

 

Бібліографічний список до теми: [2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 13, 14]


Змістовий модуль 2.Техніко-економічний аналіз


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.019 сек.)