|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Витікання рідини через отвориВитікання може відбуватися через малий або через великий отвір. Малим називається отвір, вертикальний розмір якого надто малий порівняно з напором (а < 0,1 H, а - вертикальний розмір отвору, H - напір). Великим називається отвір, вертикальний розмір якого не може вважатися малим порівняно з напором (а > 0.1 H). Розрізняють отвори в тонкій і товстій стінках. Якщо лінійні розміри отвору значно більші товщини стінки і стінка не впливає на форму струменя та характер витікання, стінка називається тонкою. Це має місце, якщо δ< d, де δ- товщина стінки. Якщо товщина стінки співмірна з розмірами отвору і впливає на характер течії рідини, стінка називається товстою. У цьому випадку δ d. Під час витікання рідини через малий отвір у тонкій стінці струмінь, вільно витікаючи з отвору, плавно стискується, набуваючи циліндричної форми на деякій відстані, приблизно рівній 0,5 1 діаметра огвору d, після чого падає під дією сили тяжіння. Ступінь стиснення струменя може бути оцінений коефіцієнтом стиснення струменя ε,що дорівнює відношенню площі перетину струменя в стислому місці ωс до площі отвору ω0 (рисунок 6.1).
(6.1) Рисунок 6.1 – Схема витікання рідини через отвір у тонкій стінці
Коефіцієнт стиснення струменя ε залежить від форми отвору, від положення отвору відносно стінок резервуара і від числа Рейнольдса. Розрізняють стиснення досконале і недосконале, повне і неповне. Стиснення називається досконалим, якщо вільна поверхня рідини, бічні стінки і дно посудини не впливають на стиснення струменя. Для цього досить, щоб межі отвору були віддалені від стінок і дна посудини не менш ніж на потрійну довжину відповідної сторони отвору, тобто, щоб т 3b і п 3а (випадок І, рисунок 6.2). Стиснення називається недосконалим, якщо на нього впливають стінки або дно посудини. Це відбувається при т 3b і п 3а (випадок II, рисунок 6.2) Повним називається таке стиснення, коли струмінь стискується з усіх сторін (випадки І і II, рисунок 6.2). Якщо струмінь, що витікає, не має бічного стиснення з однієї або з декількох сторін, стиснення називається неповним (випадок III, рисунок 6.2). Рисунок 6.2 - Види стиснення струменя рідини Рівняння Бернуллі для процесу витікання (рисунок 6.1) має вигляд:
(6.2) де - висота положення перетину I-І над площиною порівняння 0-0; i - абсолютні тиски відповідно в перетинах I-І і II-II; v1 i v2 - швидкості руху рідини відповідно в перетинах 1-І і П-П; - втрати натиску при витіканні через отвір у тонкій стінці. Вважаючи, що v1=0 (ω1 значно більше ω2), і розв'язуючи рівняння (6.2) відносно v2, отримуємо: (6.3)
Вираз називаємо діючим опором. Взявши α2 = 1, виділимо вираз , як коефіцієнт швидкості. Остаточно отримаємо:
(6.4)
де v2- дійсна швидкість руху (v д) рідини в стислому перетині ІІ-ІІ. Розглядаючи випадок витікання ідеальної рідини, для якої = 0 і φ=1, отримаємо теоретичну швидкість її витікання:
(6.5)
Порівнюючи вирази (6.4) і (6.5), можна зробити висновок, що коефіцієнт швидкості φ дорівнює співвідношенню швидкостей дійсної і теоретичної, тобто: (6.6)
Дійсна швидкість витікання v д може бути визначена з рівняння вільного падіння струменя (рисунок 6.3): x= v 2t; y= ; (x i y -координати довільної точки струменя, що визначаються вимірюванням під час досліду (рисунок 6.3). Рисунок 6.3 – Схема вимірювання координат довільної точки струменя Тоді: (6.7)
Витрата рідини визначається як добуток швидкості на площу живого перетину: = vω(6.8)
Підставляючи у (6.8) значення v д з (6.4) і значення ωс з (6.1), маємо вираз для визначення витрати рідини: (6.9)
де μ=εφ - коефіцієнт витрати. Коефіцієнт витрати μ визначається співвідношенням витрати дійсної, що знаходять дослідним шляхом, і теоретичної:
(6.10)
де Q T = ω0VT = . Визначивши дослідним шляхом коефіцієнти φ і μ знаходять коефіцієнт стиснення струменя: (6.11)
При витіканні малов'язких рідин через круглий малий отвір у тонкій стінці в умовах повного досконалого стиснення середні значення розглянутих коефіцієнтів становлять: ε= 0,64; μ = 0,62; φ= 0,97; ξ=0,065.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.) |