|
|||||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Невласні інтеграли
Ми ввели визначений інтеграл як границю інтегральних сум, передбачаючи при цьому, що відрізок інтегрування скінченний, а підінтегральна функція на цьому відрізку обмежена. Якщо хоча б одна з цих умов порушується, то наведене вище означення визначеного інтеграла стає неприйнятним: у випадку нескінченного проміжку інтегрування його не можна розбити на n частинних відрізків скінченної довжини, а у випадку необмеженої функції інтегральна сума явно не має скінченної границі. Узагальнюючи поняття визначеного інтеграла на ці випадки, приходимо до невласного інтеграла — інтеграла від функції на необмеженому проміжку або від необмеженої функції. 1. Невласні інтеграли х нескінченними межами інтегрування (невласні інтеграли першого роду). Нехай функція визначена на проміжку і інтегровна на будь-якому відрізку , де . Тоді, якщо існує скінченна границя , (24) Її називають невласним інтегралом першого роду і позначають так: . (25) Таким чином, за означенням . (26) У цьому випадку інтеграл (25) називають збіжним, а підінтегральну функцію — інтегровною на проміжку . Якщо ж границя (24) не існує або нескінченна, то інтеграл (25) називається також невласним, але розбіжним, а функція — неінтегровною на . Аналогічно інтегралу (26) означається невласний інтеграл на проміжку : . (27) Невласний інтеграл з двома нескінченними межами визначається рівністю , (28) де c — довільне дійсне число. Отже, інтеграл зліва у формулі (28) існує або є збіжним лише тоді, коли є збіжними обидва інтеграли справа. Можна довести, що інтеграл, визначений формулою (28), не залежить від вибору числа c. З наведених означень видно, що невласний інтеграл не є границею інтегральних сум, а є границею означеного інтеграла із змінною межею інтегрування. Зауважимо, що коли функція неперервна і невід’ємна на проміжку і коли інтеграл (26) збігається, то природно вважати, що він виражає площу необмеженої області (рис. 2).
Рис. 2
2. Невласні інтеграли від необмежених функцій (невласні інтеграли другого роду).
Нехай функція визначена на проміжку . Точку назвемо особливою точкою функції , якщо при (рис. 3). Нехай функція інтегрована на відрізку при довільному такому, що ; тоді, якщо існує скінченна границя , (29) її називають невласним інтегралом другого роду і позначають так: . (30) Отже, за означенням . (31) У цьому випадку кажуть, що інтеграл (30) існує або зберігається. Якщо ж границя (29) нескінченна або не існує, то інтеграл (30) також називають невласним інтегралом, але розбіжним. Аналогічно якщо — особлива точка (рис. 4), то невласний інтеграл визначається так: .
Якщо необмежена в околі якої-небудь внутрішньої точки , то за умови існування обох невласних інтегралів і за означенням покладають (рис. 5). . Нарешті, якщо a та b — особливі точки, то за умови існування обох невласних інтегралів і за означенням покладають , де c — довільна точка інтервалу .
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.) |