|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Тема 1. Господарське право як галузь права
Завдання для практичного заняття (1 год.): Теоретична частина: 1. Господарська діяльність і господарське право. 2. Господарські правовідносини як предмет господарського права, їх ознаки, склад і види. 3. Метод господарського права, його особливості. 4. Система господарського права. 5. Джерела господарського права, їх класифікація та загальна характеристика. 6. Принципи господарського права.
Студенти готують реферативні повідомлення за наступними темами: 1. Господарське право та його місце в системі галузей права. 2. Предмет і метод господарського права. 3. Господарське право і господарське законодавство. Практична частина: Надати відповіді на наступні питання: 1. Розмежування господарських правовідносин з іншими видами правовідносин. 2. Загальна характеристика частин, підгалузей та інститутів господарського права. 3. Співвідношення понять “господарське право” і “господарське законодавство”. 4. Кодифікація господарського законодавства та її проблеми. 5. Історія розвитку господарського законодавства України. Поняття і значення принципів господарського права. 6. Ознаки правових принципів: загальність, нормативність, стабільність. 7. Відповідність правового регулювання господарської діяльності об’єктивним економічним законам. 8. Багатоманітність форм власності, на яких грунтується економіка, і форм господарювання. 9. Свобода підприємництва і договорів. 10. Обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції. 11. Державний захист прав і законних інтересів суб’єктів господарювання. 12. Державне забезпечення соціальної спрямованості економіки. 13. Законність у господарській діяльності. Література: Нормативно-правові акти: 1-4. Основна: 2, 5, 8, 11, 13-17, 21, 24. Додаткова: 6-11, 19, 34, 45. Інтернет ресурси: 1-7.
Тема 2. Правовий статус суб’єктів господарського права
Завдання для практичного заняття (2 год.): Теоретична частина: 1. Поняття, ознаки та види суб’єктів господарювання. 2. Правовий статус державних та комунальних унітарних підприємств. 3. Правовий статус підприємств колективної форми власності. 4. Особливості правового регулювання господарської діяльності приватних та інших видів підприємств. 6. Правовий статус об’єднань підприємств.
Студенти готують реферативні повідомлення за наступними темами: 1. Державна реєстрація суб‘єктів господарювання. 2. Ліцензування певних видів господарської діяльності. 3. Патентування окремих видів підприємницької діяльності. 4. Правові основи взаємовідносин підприємства і держави. 5. Порядок розгляду справ про банкрутство суб’єктів господарювання.
Практична частина:
Задача 1. Статутом ТОВ «Допомога», статутний капітал якого сформований за рахунок внесків фізичних осіб, передбачені такі види діяльності: торговельна та посередницька діяльність, виплата та доставка пенсій, маркетингові послуги, грошова допомога малозабезпеченим громадянам, постачання природного та скрапленого газу, надання туристичних послуг, надання ломбардних послуг. Чи має право орган реєстрації зареєструвати ТОВ «Допомога», якщо до нього буде подано Статут з переліком вищевказаних видів діяльності?
Задача 2. Громадянин України Васильченко В.О., сплативши реєстраційний збір у встановленому розмірі та маючи намір провадити підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, подав до органу реєстрації реєстраційну картку, три фотокартки, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру платника податків, документ, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію, своє рішення за підписом усіх членів сім’ї про намір провадити підприємницьку діяльність, ксерокопію свідоцтва про шлюб та свідоцтво про народження дитини. Чи є в органа реєстрації підстави для відмови Васильченку у державній реєстрації?
Задача 3. Громадянин Марченко О.О. протягом року скуповував лом кольорових металів з наміром перепродати його за вищою ціною. Однак перепродати його він не зміг і ніякого прибутку від своєї діяльності він не одержав, оскільки вона була перервана співробітниками міліції. Чи є діяльність громадянина Марченка підприємницькою? Які ви знаєте ознаки підприємницької діяльності?
Задача 4. Дайте юридичну консультацію з патентування деяких видів підприємницької діяльності: Приватний підприємець займається торговельною діяльністю і діяльністю з надання побутових послуг та здійснює розрахунки з юридичними та фізичними особами в безготівковій формі. Чи потрібно йому придбавати патенти? У приватного підприємця є невелике кафе, і він хоче в цьому ж приміщенні відкрити магазин з продажу продовольчих товарів населенню. Скільки торгових патентів йому необхідно придбати для здійснення торговельної діяльності? Приватний підприємець у себе в гаражі займається ремонтом шин. Чи необхідно йому придбавати торговий патент? Якщо так, то за якою вартістю? Магазин має кілька відділів, секцій з продажу товарів. Скільки торгових патентів на здійснення торговельної діяльності йому необхідно придбати? Фірма відкриває спортклуб-бар із більярдними столами, що будуть здаватися відвідувачам спортклубу-бару з погодинною оплатою. Чи обов’язкове придбання фірмою торгових патентів для більярдних столів? Якщо так, то на який вид діяльності потрібно придбавати патент (патенти)? Підприємство займає окреме приміщення, має один вхід і зареєстроване в районній державній адміністрації як одна торгова точка: магазин з баром. Скільки торгових патентів йому необхідно придбавати?
Задача 5. До виконкому міської ради надійшла заява про державну реєстрацію АТ «Рось». Одночасно з заявою для реєстрації були подані такі документи: рішення власників майна про створення юридичної особи, документ, що засвідчував сплату власниками внеску до статутного капіталу, і статут. В статуті зазначалось, що АТ буде здійснювати такі види діяльності: - займатися видобуванням бурштину; - здійснювати пошук (розвідку) корисних копалин; - виробляти вироби з доргоцінних металів. Чи є у реєструючого органа підстави для відмови АТ у державній реєстрації?
Задача 6. До реєстраційного органу звернулась група громадян, які бажають створити підприємство по вилову риби в Десні та її затоках. Ознайомившись з наданими на реєстрацію документами, працівник реєстраційного органу повернув документи заявникам, зазначивши такі помилки: 1. Назва підприємства “Товариство з обмеженою відповідальністю “Гетеборг” не відповідає законодавству, оскільки Гетеборг це шведське, а не українське місто. 2. Установчий договір підписаний головою і секретарем установчих зборів засновників, а не самими учасниками. 3. У статуті не обумовлений загальний розмір вступного внеску та кількість членів товариства, а зазначений лише розмір пайового внеску. 4. У статуті передбачено, що розподіл прибутку між членами товариства та голосування на загальних зборах здійснюються пропорційно їхнім пайовим внескам, до того ж кожен учасник може за бажанням внести декілька пайових внесків. Обидва ці положення суперечать законодавству. 5. Згідно статуту директор товариства водночас є головою його правління, а всі члени правління є членами спостережної ради з правом дорадчого голосу, що також не відповідає закону. Заявники звернулися зі скаргою до суду, вважаючи вказані зауваження незаконними. Дайте оцінку викладеним вище зауваженням.
Задача 7. При перевірці податковою адміністрацією господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю з’ясувалося, що одна з крамниць, що належить Товариству, закупила велику партію лікеро-горілчаних виробів. У зв’язку з тим, що у Товариства не було ліцензії на торгівлю лікеро-горілчаними виробами, податкова адміністрація оголосила укладену угоду нікчемною і зажадала стягнення всього отриманого за угодою в доход держави. Продавець - лікеро-горілчаний комбінат - заявив, що з його сторони жодних порушень закону не було. Крім того, в статуті Товариства, пред’явленому при укладанні договору, передбачений такий вид діяльності, як торгівля лікеро-горілчаними виробами. Чи правомірні дії податкової адміністрації?
Задача 8. ПрАТ «НДІгазбуд» у зв’язку зі зміною місцезнаходження, зафіксованого в статуті, подало в державному реєстратору документи для його перереєстрації. Реєструючий орган відмовив ПАТ в перереєстрації, мотивуючи своє рішення тим, що вона (перереєстрація) суперечить чинному законодавству України. Чи є правомірною відмова реєструючого органу? Проаналізуйте ситуацію.
Задача 9. На підставі відповіді на претензію з визнанням заявлених претензійних вимог ТОВ «Метал» надіслало розпорядження до банку про безспірне списання з ПрАТ «Енерго» грошової суми у розмірі 35350 гривень. Оскільки через чотири місяці після прийняття банком розпорядження про безспірне списання грошових коштів боржник був не в змозі виконати свої грошові зобовязання, ТОВ «Метал» звернулось з заявою до господарського суду про визнання боржника (ПрАТ «Енерго») банкрутом. Ухвалою господарського суду заявнику було відмовлено у порушенні провадження у справі про банкрутство. Чи відповідає зазначена ухвала вимогам законодавства? Які умови порушення провадження у справі про банкрутство ви знаєте?
Задача 10. ПрАТ «Експорт» звернулося до господарського суду з заявою про визнання фермерського господарства банкрутом, оскільки згідно з актом звірки проведених розрахунків заборгованість останнього в розмірі 42 000 гривень не була сплачена протягом трьох місяців. Яку ухвалу винесе господарський суд? Які умови встановлює законодавство для порушення провадження у справі про банкрутство аграрних товаровиробників?
Задача 11. Кредиторами товариства з додатковою відповідальністю “Герметик” був поданий позов до господарського суду про ліквідацію товариства в зв’язку з його неплатоспроможністю (банкрутством). До складу майна, що підлягає розподілу між кредиторами, позивачі просять включити активи двох дочірніх товариств ТДВ “Герметик”, а також майно, закріплене за представництвами і філіями ТДВ в інших містах. Заперечуючи проти вимог, що виставляються, представник відповідача заявив, що дочірні товариства є самостійними юридичними особами і за боргами підприємства-засновника не відповідають. Філії, розташовані в інших містах, також є юридичними особами і не повинні ліквідовуватися. Крім того, ліквідація товариства в зв‘язку з його банкрутством можлива тільки після застосування комплексу санаційних процедур, передбачених законодавством, оскільки залишається можливість його фінансового оздоровлення. Розгляньте доводи сторін. Визначте правове положення філій і представництв. Охарактеризуйте порядок відновлення платоспроможності суб‘єкта господарювання або визнання його банкрутом.
Задача 12. Громадянин Олексієнко звернувся до місцевої ради із заявою про надання йому земельної ділянки у власність для ведення селянського (фермерського) господарства. Разом з іншими документами до ради Олексієнко передав список осіб, які виявили бажання створити разом з ним селянське (фермерське) господарство. У списку зазначились: 1) Мати Олексієнка, якій на момент створення селянського (фермерського) господарства вже виповнилося 60 років. 2) Син Олексієнка, віком 14 років. 3) Громадянка Єршова, з якою Олексієнко проживав 10 років, вів спільне господарство, але їх шлюб не був офіційно зареєстрований. 4) Брат Олексієнка, який постійно проживав у місті. 5) Кум Олексієнка. 6) Сестра Олексієнка, яка є громадянкою Росії. 7) Сусід Олексієнка – громадянин Мельник. Яку відповідь буде надано Олексієнку? Завдання для самостійної роботи студентів (6 год.) Надати відповіді на питання: 1. Форми і порядок утворення суб'єкта господарювання. 2. Установчі документи суб'єкта господарювання та вимоги до них. 3. Загальний порядок ліквідації суб’єкта господарювання. 4. Правове регулювання відновлення платоспроможності суб’єкта господарювання - боржника у процедурі визнання його банкрутом. 5. Господарські відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами. 6. Акціонерні товариства та особливості їх створення. 7. Товариства з обмеженою відповідальністю. 8. Правовий статус виробничих кооперативів. 9. Правовий режим майна та управління виробничим кооперативом. 10. Створення та припинення діяльності виробничого кооперативу. 11. Правовий статус підприємств споживчої кооперації. 12. Правовий статус релігійних організацій, об’єднань громадян. 13. Правовий статус фермерських господарств, кредитних спілок та благодійних організацій. Література: Нормативно-правові акти: 5-25. Основна: 2, 5, 8, 11, 13-17, 21, 24. Додаткова: 15 16, 42, 47, 60. Інтернет ресурси: 1-7. Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.008 сек.) |