АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Поняття морського судна, класифікація морських суден та їх правовий статус

Читайте также:
  1. I. Поняття й ознаки об'єкта авторського права.
  2. I. Поняття необережності, як форми вини.
  3. II. Класифікація основних засобів
  4. IV. Основания для приобретения статуса волонтера
  5. IV. Основні поняття і визначення,
  6. VІІ.Оперування поняттями
  7. Аварійний комісар: поняття, функції.
  8. Автономія в Україні. Конституційно-правовий статус Автономної Республіки Крим
  9. Авторитетом ее статуса и роли?
  10. Административно-правовой статус гражданина РФ, его элементы
  11. Административно-правовой статус иностранных граждан и лиц без гражданства
  12. Административно-правовой статус иностранных граждан и лиц без гражданства.

Законодавчі акти, які видаються державами для регулювання різних питань торгового мореплавання, як правило, містять визначення поняття "судно". Так, згідно зі ст. 136 Морського кодексу Італії судном вважається будь-яка споруда, яке призначене для перевезення по воді, буксирування, рибальства, відпочинку або іншої мети. Закони США, Норвегії і деяких інших країн визначають судно як будь-який вид транспортного засобу, який використовується для перевезення по воді. У ст. 2 КТМ Республіки Білорусь дано таке визначення: "Судно - самохідна або несамохідна плавуча споруда, призначена для використання з метою торговельного мореплавства". Воно повністю збігається з визначенням поняття "судно", які мають п. 1 ст. 7 КТМ Російської Федерації. Найбільш розгорнуте визначення судна дано у ст. 9 КТМ Естонської Республіки: "Під судном у цьому Кодексі розуміється самохідне або несамохідна плавуча споруда, що використовується:
для перевезення вантажів, пасажирів, багажу і пошти, для рибного чи іншого морського промислу, видобутку і розвідки корисних копалин, рятування людей і суден, що зазнають лиха на морі, буксирування інших суден та інших плавучих об'єктів, виконання гідротехнічних робіт або підйому затонулого в море майна;
для несення спеціальної служби (для охорони промислу, санітарної та карантинної служб, для захисту моря від забруднення тощо);
для наукових, навчальних і культурних цілей;
для спорту;
для інших цілей ".
Таким чином, відповідно до морського законодавства держав під судном розуміється самохідне або несамохідна плавуча споруда, що використовується для цілей торгового мореплавання. До цього слід додати, що багато багатосторонні міжнародні договори також містять визначення поняття "судно", яке в залежності від мети конкретного договору може бути більш широким або більш вузьким, ніж в національному законодавстві. Так, відповідно до п. (а) правила 3??МППСС-72 слово "судно" означає всі види плавучих засобів, включаючи неводоізмещающіе суду і гідролітаки, що використовуються або можуть бути використаними в якості засобів пересування по воді ". У ст. 2 Міжнародної конвенції про підготовку і дипломування моряків 1978 р. наводяться два визначення, а саме:
"g)" Морське судно "означає судно, інше ніж ті, які плавають винятково у внутрішніх водах, в межах захищених вод або безпосередньої до них близькості або в районах дії портових правил ";
h)" Риболовецьке судно "означає судно, що використовується для промислу риби, китів, тюленів, моржів або інших живих ресурсів моря".
Відповідно до Міжнародної конвенції по запобіганню забруднення з суден 1973 року і Протоколом 1978 року "судно означає експлуатується у морському середовищі судно будь-якого типу і включає судна на підводних крилах, судна на повітряній подушці, підводні судна, плавучі засоби, а також стаціонарні або плавучі платформи "(п. 4 ст. 2 зазначеної Конвенції).
Наведені приклади показують, що як національне законодавство, так і міжнародні договори містять лише таке визначення поняття "судно", яке необхідно для досягнення передбачених цілей. Оскільки цілі прийняття того чи іншого акта (національного або міжнародного) різноманітні, ні національне законодавство, ні міжнародні договори універсального визначення поняття "судно" не містять. КТМ Російської Федерації встановив, що його правила повинні застосовуватися до збудованого судну з моменту його спуску на воду. Таким чином, для визнання споруди судном важливо, щоб об'єкт був створений людською працею в цілях діяльності у сфері торговельного мореплавства. Цей об'єкт може бути як самохідним, так і не самохідним. На ньому може перебувати екіпаж або він може обслуговуватися без екіпажу, при цьому неважливо, чи буде об'єкт переміщатися або перебувати в стаціонарному положенні. До судам, таким чином, повинні ставитися і такі споруди, як плавучий маяк, плавуча бурова вишка тощо.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.)