|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Поняття і види інвестиційМІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ФІНАНСІВ Донецька філія К О Н С П Е К Т Л Е К Ц І Й З Д И С Ц И П Л І Н И «Ф І Н А Н С О В І І Н В Е С Т И Ц І Ї» Для студентів спеціальності 7.050104 «Фінанси»
Донецьк 2013 р. Тема 1. Економічна природа і роль фінансових інвестицій
План
Поняття і види інвестицій. Інвестиційний процес і його учасники. Технологія інвестування і інвестиційна винагорода. Інструменти фінансових інвестицій 4.1. Основні (боргові і права власності); 4.2. Похідні цінні папери (деривати); Соціально-економічна роль фінансових інвестицій.
Поняття і види інвестицій
Інвестиції - це складне за змістом поняття, яке інтегрує в собі різні економічні процеси, що впливають на виробництво, розподіл, обмін і споживання національного продукту, тобто вони є фундаментальною основою суспільного відтворення. Відповідно до ЗУ «О інвестиційній діяльності» інвестиціями є всі види майнових і інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницькою і інших видів діяльності, в результаті яких створюється прибуток або досягається соціальний ефект. Інвестиції класифікують за наступними ознаками:
1. По об'єктах вкладення засобів: - реальні - вкладення засобів (майна) в реальні активи (матеріальні і нематеріальні); - фінансові - вкладення засобів у фінансові інструменти (переважно цінні папери). 2. По характеру участі у функціонуванні підприємства: - прямі - господарська операція, яка передбачає внесення засобів або майна в статутний капітал (фонд) підприємства до обміну на корпоративні права, емітовані їм; - портфельні - це господарська операція, яка передбачає придбання цінних паперів, деривативів і інших фінансових активів за грошові кошти на фондовому ринку. Основною межею портфельних інвестицій є те, що інвестор не має права на участь в управлінні підприємством, а так само даний вид інвестицій передбачає лише отримання інвестором дивідендів на акції підприємства або інші цінні папери. 3. По періоду інвестування: - короткострокові (до 1 року); - довгострокові (більше 1 року). 4. По формах власності інвесторів: - приватні; - державні; - іноземні; - сумісні. 5. За регіональною ознакою: - внутрішні; - зовнішні.
Суб'єктами інвестиційної діяльності бути інвестори і учасники. Інвестори - це суб'єкти інвестиційної діяльності, які ухвалюють рішення про вкладення власних, позикових і привернутих засобів, майнових і інтелектуальних цінностей в об'єкти інвестування. Вони можуть виступати в ролі вкладників, кредиторів, покупців, а так само виконувати функції будь-якого учасника інвестиційної діяльності. Учасниками інвестиційної діяльності можуть бути громадяни і юридичні особи України, інших держав, які забезпечують реалізацію інвестицій як виконавці замовлень або на підставі доручення інвестора. Суб'єктами інвестиційної діяльності можуть бути: 1. Виробничо-господарські утворення; 2. Держава через свої інституції; 3. Фінансові установи; 4. Інші функціональні учасники. Виробничо-господарські утворення представлені: а)акціонерними товариствами; би товариствами з обмеженою відповідальністю; у) товариствами з додатковою відповідальністю; г)повні товариства; д)командитні товариствам; е) виробничо-господарські групи (холдингова компанія, промислово-фінансова група). Держава бере участь в інвестиційному процесі прямо через державний сектор економіки і побічно через свої інституції (фонд державного майна і т.д.). Відповідно до ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 р. до фінансових установ відносяться: - банки; - кредитні союзи; - ломбарди; - лізингові компанії; - довірчі суспільства; - страхові компанії; - установи накопичувального пенсійного забезпечення; - інститути сумісного інвестування і ін.
Фінансові інвестиції - це вкладення засобів у фінансові інструменти, серед яких превалюють цінні папери, з метою отримання доходу (прибули) в майбутньому. Відповідно до указу Міністерства Фінансів України від 30.11.2001 р. №559 «О затвердженні положення (стандарту) бухгалтерського обліку №13 «Фінансові інвестиції» під фінансовими інвестиціями розуміють контракти, які одночасно приводять до появи (збільшенню) фінансового активу у одного підприємства і фінансового зобов'язання або інструменту власного капіталу у іншого підприємства.
Фінансові інструменти підрозділяються на: 1. Фінансові активи, які включають: - грошові кошти, не обмежені до використання і їх еквіваленти; - дебіторська заборгованість, не призначена для продажу (окрім факторингових операцій); - фінансові інвестиції до погашення; - фінансові активи, призначені для перепродажу і інші фінансові активи. 2. Фінансові зобов'язання: - фінансові зобов'язання, призначені для перепродажу; - інші фінансові зобов'язання. 3. Інструменти власного капіталу: - прості акції; - частини і ін. види власного капіталу. 4. Похідні фінансові інструменти: - ф'ючерсні контракти; - форвардні контракти; - інші похідні цінні папери.
Основою фінансових інструментів є цінні папери. Відповідно до ЗУ «Про цінні папери і фондову біржу» від 18.06.1991 р. цінні папери визначені як грошові документи, які свідчать про право володіння або відносин позики, визначають взаємини між особою, яка їх випускає і їх власником і припускають, як правило, виплату доходу у вигляді дивідендів або відсотків, а так само можливість передачі грошових і інших прав, що виникають по цих документах, інших особах.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.006 сек.) |