АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Методичні рекомендації. Готуючись допершого питання, треба розуміти ті процеси, які відбувалися в підросійській Україні в кінці XVIII – на початку XIX ст

Читайте также:
  1. I.ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
  2. Деякі рекомендації щодо правил поведінки в умовах небезпеки землетрусу
  3. Додаток. Програма дисципліни і методичні
  4. Завдання № 1 та методичні рекомендації до його виконання
  5. Загальні методичні вказівки
  6. Загальні методичні вказівки.
  7. Загальні методичні рекомендації
  8. ЗАГАЛЬНІ Методичні рекомендації до вивчення тем, що виносяться на семінарські заняття та на самостійну роботу.
  9. Загальні методичні рекомендації щодо виконання контрольних робіт
  10. Загальні рекомендації
  11. Загальні рекомендації до змісту та структури курсової роботи.
  12. Загальні рекомендації щодо припинення тютюнопаління

 

Готуючись до першого питання, треба розуміти ті процеси, які відбувалися в підросійській Україні в кінці XVIII – на початку XIX ст., зокрема, необхідно з’ясувати, коли і як завершилося включення етнічних українських земель у систему державних кордонів Російської імперії.

Необхідно показати, що впроваджений новий адміністративний поділ був однією зі складових проведення в Україні російської імперської політики, охарактеризуйте її сутність. Доведіть, що українські землі, які увійшли до складу Росії, були повністю позбавлені будь-яких ознак державності і стали її внутрішньою колонією.

Характеристику соціально-економічного становища України у першій половині XIX ст. доречно розпочати з пояснення, що феодально-кріпосницька система, яка базувалася на натуральному веденні господарства, власності поміщиків на землю, особистій залежності від них прикріплених до землі селян, залишалася панівною. Водночас слід наголосити, що загострюється боротьба між феодально-кріпосницькою системою і новим капіталістичним укладом, який визрівав у надрах феодалізму і з кожним кроком набував усе більшої сили.

Особливо зверніть увагу на те, що в 30-40 рр. XIX ст. у Росії розпочався промисловий переворот. Проаналізуйте його сутність.

Варто показати, що Російська імперія в середині XIX ст. переживала глибоку загальну державну кризу. У чому була її сутність? Поясніть, чому самодержавство пішло на проведення кардинальних реформ. Дайте оцінку буржуазним реформам 1860-1870 рр. Проаналізуйте, яке вони мали значення для політичного та соціально-економічного розвитку українських земель підросійської України.

Необхідно звернути увагу на розвиток капіталізму в Росії, зокрема в Україні. Покажіть частку промислового виробництва українських земель в загальному обсязі виробництва Російської імперії, зокрема проаналізуйте розвиток транспортної системи, міст, роль іноземного капіталу тощо. Охарактеризуйте зміни в соціальній структурі суспільства.

Необхідно розкрити і проаналізувати причини та суть українського національного відродження, яке в Україні пройшло три етапи (кінець XVIII – початок XX ст.). Правомірно побудувати розповідь за проблемно-хронологічним принципом. Це дасть можливість з’ясувати основні напрями та прояви національного руху, його сутність і особливості у різні періоди. Слід підкреслити, що українське відродження підготувало грунт для ідейного й організованого становлення національного руху. Це засвідчила перша українська національно-політична організація в Наддніпрянській Україні – Кирило-Мефодіївське товариство (1846-1847). Проаналізуйте склад його засновників та членів. Дайте оцінку його програмним документам.

Бажано звернути увагу на соціально-політичний рух у першій половині XIX ст. Покажіть, що в поглибленні кризи феодально-кріпосницької системи відігравали значну роль антифеодальні рухи поміщицьких і державних селян, робітників-кріпаків поміщицьких та найманих робітників купецьких мануфактур, виступи військових поселенців тощо. Наведіть конкретні факти та проаналізуйте їх, зробіть висновки.

Продовжуючи відповідь на питання, потрібно звернути увагу на те, що невдоволення політикою самодержавства, яке охопило ліберальні кола, призвело до формування в суспільстві опозиційних настроїв. Тому не випадково наприкінці XVIII – на початку XIX ст. у ліберальних колах українських діячів культури, військових, чиновників, поміщиків укорінюється масонство.

Необхідно звернути увагу на декабристський рух в Україні, проаналізуйте зміст програмних документів товариств дворянських революціонерів, зокрема, Південного, Північного та товариства Об’єднаних слов’ян. Порівнявши їх, зробіть висновки про їх різницю. Зверніть увагу на те, як ставилися декабристи до національного питання.

Даючи характеристику національному та соціально-політичним рухам другої половини XIX ст., перш за все зверніть увагу на лібералізацію суспільного життя в Російській імперії, яка була передвісником майбутніх реформ. Зокрема, це дало можливість значно активізуватись українському національному руху. Проаналізуйте та дайте оцінку діяльності українських громад. Розкрийте зміст і дайте оцінку Валуєвському циркуляру (1863) та Емському указу (1876). Проаналізуйте діяльність земсько-ліберального руху. Зверніть увагу на те, що після оголошення реформи 1861 р. соціальне протистояння на селі не припинилося.

Розглядаючи питання, потрібно зупинитися на суспільно-політичній течії російського руху – народництво, яким Україна була охоплена з початку 1870-х аж до кінця 1880-х рр. Потрібно проаналізувати діяльність народників в Україні. З’ясуйте форми та методи їх діяльності.

Варто звернути увагу на важке становище робітництва, його боротьбу за свої права, на поширення соціалістичних ідей в Україні, зокрема марксистських (М. Зібер, С. Подолинський). Розкрийте діяльність перших робітничих організацій, зокрема, Південноросійського союзу робітників. Проаналізуйте діяльність марксистських гуртків в Україні (1880-1890-ті рр.) та їх об’єднання у Союзи боротьби за визволення робітничого класу.

Розкриваючи друге питання, необхідно показати, що в Західній Україні, яка була під владою Австрійської імперії, відбувалися такі ж самі процеси, що і в Наддніпрянській Україні, зрозуміло зі врахуванням особливостей, що історично склалися в цьому регіоні.

Проаналізуйте становище західноукраїнських земель, урядову політику щодо цих територій, промисловий розвиток, соціальні конфлікти (антифеодальний рух селян) наприкінці XVIII – у першій половині XIX ст.

Зверніть увагу на те, що під час революційних подій 1848 р. правлячі кола Австрійської імперії були змушені в Галичині та Буковині скасувати кріпацтво, а також задовольнити деякі вимоги українців щодо культури, мови тощо (наведіть приклади).

Висвітлюючи національно-культурне відродження на західноукраїнських землях, яке відбувалося в умовах австрійського і польського засилля, зверніть особливу увагу на діяльність та історичне значення «Руської трійці». Розкрийте причини появи першої української політичної організації в західноукраїнських землях – Головної руської ради. Необхідно зазначити, що активність українців дала їм можливість вибороти право на представництво у першому австрійському парламенті.

У висновку наголосіть, що в наступні роки національно-політичні успіхи українців Галичини пішли на спад під тиском реакції. Проте, незважаючи на незавершеність революційної боротьби, вона стала серйозною школою для галицького національно-визвольного руху.

Розглядаючи соціально-економічний розвиток західноукраїнських земель у другій половині XIX – поч. XX ст., слід звернути увагу на те, що після революції 1848-1849 рр. в Австрійській імперії у Західній Україні поступово ліквідовуються феодально-кріпосницькі відносини і розвивається капіталізм. Проте вона так і не позбулася рис аграрно-сировинного придатка Австро-Угорщини. Поясніть причини міграції місцевого населення.

Проаналізуйте політизацію національного руху (москвофіли, народовці, радикали). Поясніть, чому Галичина перетворилася на український «П’ємонт». Покажіть, як відносна демократизація політичного життя в Австро-Угорщині в умовах парламентаризму сприяла появі громадсько-політичних організацій, діяльність яких, на відміну від Росії, відбувалася в легальних умовах. Охарактеризуйте діяльність перших українських політичних партій. Зверніть увагу на розвиток кооперативного, культурно-просвітницького руху, появу українських організацій «Січ», «Сокіл». Покажіть, як посилення національного руху в Галичині впливало на взаємини між східними та західними українцями.

Готуючись до відповіді на третє питання, зверніть увагу на глибокі зміни, що відбулися в соціально-економічному становищі підросійської України на межі XIX–XX ст. Проаналізуйте темпи росту промисловості, інтенсивні процеси концентрації та централізації капіталу; утворення великих монополістичних та банківських об’єднань, посилення їх ролі в економічному житті; практичний інтерес іноземного капіталу до українських промислових центрів, характер інвестицій та їх вплив на тенденцію становлення капіталістичного виробництва. Розкажіть про початок авіаери в Україні. Доведіть, що зародження і встановлення авіації в Україні не відставало від загальносвітового розвитку, започаткованого польотом американських братів О. і У. Райт (грудень, 1903). Назвіть вчених, конструкторів, ентузіастів, які пропагували ідеї повітроплавання в Україні, вкажіть центри планеризму і авіації, покажіть бурхливу діяльність повітроплавальних товариств, клубів. Наголосіть на тому, що перші пілоти: М. Єфімов, О. Кудашев, С. Уточкін, І. Сікорський встановлювали цілу низку світових рекордів. Сфокусуйте увагу на успіхах авіаконструкторів – Г. Адлера, Ф. Билінкіна, Г. Проскури, В. Іордана, О. Карпеки, братів Касяненків. Окремо зупиніться на київському етапі життя уславленого І. Сікорського. Покажіть, що з часом авіація почне набувати військового характеру, наведіть приклади.

Під час підготовки до відповіді на четверте питання слід звернути увагу на причини розв’язання Першої світової війни. З’ясуйте, між якими військово-політичними блоками було протистояння. Проаналізуйте плани імперіалістичних країн щодо України напередодні війни. Зверніть увагу на ставлення до війни різних політичних сил, зокрема українських політичних партій. Прокоментуйте військові операції в західноукраїнському регіоні. Покажіть трагедію українців, як нації, що не мали власної державності в цей час. Розкрийте політику російської й австро-угорської влади щодо українства під час Першої світової війни.

Покажіть поглиблення економічної кризи, зростання бідувань народних мас, посилення революційної боротьби серед населення України, в тому числі і в солдатському середовищі, зокрема, серед військовослужбовців Південно-Західного та Румунських фронтів, дислокованих в Україні.

У підсумку зазначте, що національно-визвольна боротьба, суспільний рух в Україні вливалися в єдине русло загальноросійської боротьби проти царизму, що в умовах тотальної кризи панівного ладу ця боротьба наближала крах самодержавства.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.006 сек.)