АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция
|
Застосування подвійного інтеграла у геометрії
Б-1.
1. Поняття числового ряду а його суми. Приклади збіжних а розбіжних числових рядів.
1. Hехай – деяка послiдовнiсть дiйсних чисел. Скінченну суму пеpших членiв цiєї послiдовностi завжди можна обчислити. Позначимо цю суму . Але, якщо потpібно підсумувати нескiнченну кількість членiв цiєї послiдовностi , (1.1) то ми не можемо цього зpобити у звичайному (аpифметичному) pозумінні. Виpаз (1.1) називають числовим pядом, а числа – членами числового pяду. Число будемо називати загальним членом pяду. Кожний член pяду є функцiєю свого номеpа. Hапpиклад, якщо загальний член ряду , то можна виписати будь-якi його члени, починаючи з пеpшого: , а сам pяд записати у pозгоpнутiй або скоpоченiй фоpмi так: .У теоpiї pядiв вводиться поняття часткової суми pяду Отже, -ю частковою сумою pяду (1.1) називається сума скiнченної кількості пеpших членiв pяду .
Дослідити ряд на збіжність. á Позначимо . Для порівняння візьмемо відомий ряд , який збігається, . Очевидно, що ; . Отже, за першою ознакою порівняння цей ряд збігається.
Дано ряд . Дослідити його на збіжність. á Загальний член ряду: . Виберемо для порівняння ряд , який явно є збіжним. Розглянемо границю відношення загальних членів цих рядів . Друга ознака не дає відповіді на запитання про збіжність, оскільки . Отже, виберемо для порівняння інший ряд , який розбігається як гармонійний. Маємо . Оскільки , а порівняльний ряд розбігається, то за другою ознакою досліджуваний ряд теж розбігається.
Застосування подвійного інтеграла у геометрії.
2. Розглянемо застосування подвійних інтегралів у геометрії та фізиці. 1. Об'єм тіла. Об'єм циліндроїда, побудованого на області координатної площини і обмеженого зверху поверхнею , де – невід'ємна неперервна функція: . (5.1) Якщо тіло, об'єм якого необхідно знайти, обмежене зверху поверхнею , а знизу – поверхнею , причому обидві поверхні проектуються у одну і ту саму саму область площини , то його об'єм можна знайти як різницю двох інтегралів . (5.2) Ця формула правильна не лише для невід'ємних функцій , , а і для довільних неперервних функцій, що задовольняють умову .
2. Площа плоскої фігури. Якщо у (5.1) прийняти , то отримаємо формулу для обчислення площі плоскої фігури . (5.3) Зауваження. Якщо область інтегрування є правильною в напрямку осі, то площу можна подати у вигляді двократного інтеграла 3. Моменти інерції щодо осей координат. Моменти інерції пластини щодо осей та відповідно та момент інерції відносно початку координат знаходять за формулами , , . (5.8)
Б-2
1. Необхідна ознака збіжності ряду (Доведення).
.
1 | 2 | 3 | Поиск по сайту:
|