|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Алгоритм здійснення аналітичній діяльності класного керівника1 підготовка вчителя до проведення конкретної справи (попередня робота організатора): визначає предмет та мету педагогічного аналізу, розробляє програму та інструментарій (критерії, форми, методи і прийоми аналізу) аналітичної діяльності. 2 (основний) учитель направляє свої зусилля на збір та систематизацію інформації про виховний процес, аналіз і оцінку результатів педагогічної діяльності, виявлення позитивних та негативних моментів у життєдіяльності класу і вихованості учнів, визначення проблем та протиріч у виховному процесі, складання прогнозу розвитку виховної системи класу, формулювання висновків і пропозицій щодо удосконалення та оновлення навчально-виховного процесу у класному колективі. 3 (рефлексивний) педагог оцінює проведену аналітичну діяльність, усуває фактичні і стилістичні неточності в інформаційно-аналітичних матеріалах, вносить необхідні корективи. Досвід роботи кращих класних керівників показує, що форми фіксування отриманих результатів можуть бути такі: - щоденник класного керівника, - текст, - аналіз анкетування; - інформація, що виголошується на батьківських зборах, зустрічах з батьками, зборах учнівського колективу.
Крок 2. ПРОГНОЗУВАННЯ - це передбачення майбутнього, враховуючи мотиви, інтереси, нахили вихованців, а також знання про загальні закони та закономірності розвитку особистості. Прогнозування залежить від особистості класного керівника і здійснюється з використанням життєвого, професійного досвіду, інтуїції, імпровізації. Вміння узгодити зовнішні й внутрішні умови є показником професіоналізму класного керівника. Сформулювати прогноз - означає окреслити перспективи подальшого розвитку класного колективу на певний проміжок часу, тобто сформувати модель взаємовідносин у колективі, планувати рух у певному напрямку, конкретизувати прагнення (що хочемо бачити, як буде здійснюватися робота, спрямована на згуртування колективу, чим мотивуватиметься колективна діяльність).
Крок 3. ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ І ЗАВДАНЬ ДІЯЛЬНОСТІ Для опанування технологією визначення цілей необхідно орієнтуватися в ієрархії цілей. Є кілька підпорядкованих цілей. Вищі цілі освіти та виховання мають характер соціального замовлення. Загальні цілі визначаються за напрямами виховання громадянина України. Далі: -розширити і поглибити знання за темою співпраці; - сформувати певне (залежить від вибраної цілі співпраці) емоційно-оцінююче ставлення до предмету чи явища, на якому будується співпраця (це можуть бути інтерес, захоплення, гордість, співчуття, неприйняття - тільки не байдужість); -розкрити перед кожним можливості для його особистої чи колективної участі в суспільно-корисній справі; - навчати практичних навичок і вмінь особистої турботи про природне середовище, оточуючих людей, про себе самого; - розвивати конкретні інтелектуальні, вольові, емоційні, фізичні здібності та якості вихованців; -формувати сприятливі для розвитку взаємовідносин в учнівському колективі.
Крок 4. ВИЗНАЧЕННЯ ЗМІСТУ, ВИБІР ЗАСОБІВ, МЕТОДІВ, ФОРМ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
Змістом виховання є: моральні норми, правила, переконання, відношення до навчання, праці, оточуючих людей, до себе, до суспільної власності - все це повинно формувати певний тип поведінки особистості. Зміст навчання і виховання повинен бути доступним, відповідати віковим та індивідуальним особливостям вихованців, рівню їхньої підготовки, умовам навчально-виховної роботи. У виборі змісту виховання доцільно керуватися такими принципами: зміст має ідейну направленість, бути тісно пов'язаним з наукою і життям, відображати сучасні і перспективні тенденції суспільного розвитку. При виборі засобів педагогу можна використовувати психологічну оцінку ефективності. З почутого (за сприятливих умов) може бути почуте, сприйняте до 10% інформації, з побаченого – до 50%, при активній участі - до 90%. Методи навчання і виховання також мають класифікацію: · методи формування свідомості, переконання особистості (роз'яснення, бесіда, лекція, диспут, приклад і т.п.); · методи стимулювання поведінки і діяльності (змагання, заохочення, осудження, особистий приклад і т.п.); · методи самоосвіти і самовиховання (самоаналіз, самооцінка, самозвіт і т.ін.)
Крок 5. ПЛАНУВАННЯ (МОДЕЛЮВАННЯ) НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ
Планування - це спільна діяльність класного керівника, дітей і дорослих у визначенні цілей, змісту, способів організації виховного процесу і життєдіяльності класного колективу, організаторів і учасників намічених справ, термінів їх проведення. У практиці зустрічаються різні види педагогічного планування: - перспективне, - оперативне, - поточне. Структура плану будь-якого виду повинна включати такі розділи: 1 характеристика педагогічної ситуації (об'єм і глибина характеристики можуть бути різними залежно від масштабу запланованого); 2 завдання навчання, виховання і розвитку (окремо для запланованої форми або етапу роботи); 3 зміст і основні форми навчальної та виховної роботи (діяльність педагога і вихованців може плануватися за видами діяльності, за тематичними періодами, за рівнем діяльності колективу тощо); 4 очікувані результати і показники ефективності, критерії оцінки запланованої роботи. Форми планів також можуть бути різними: - план-графік, - план-сітка, - календарний, - циклічний, - конспект При будь-якому варіанті форма плану повинна відображати: - конкретні види занять, доручень, колективні (загальні) справи вихованців; відповідальних виконавців й учасників запланованих справ, залучених для допомоги; - конкретні справи; - матеріально-технічне забезпечення педагогічного процесу; терміни і форми (процес) контролю, обліку, оцінка ефективності виконаної роботи.
Крок 6. РЕАЛІЗАЦІЯ ПЛАНУ (ОРГАНІЗАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ) ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ
Крок 7. АНАЛІЗ, ОЦІНЮВАННЯ, ОБЛІК РЕЗУЛЬТАТІВ ТА ДІАГНОСТУВАННЯ НОВОЇ СИТУАЦІЇ
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.006 сек.) |