АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Історія дослідження

Читайте также:
  1. III. Економічна інтерпретація результатів статистичного дослідження банків
  2. АНАЛІЗ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ДОСЛІДЖЕННЯ
  3. Анкета дослідження проблем студентської сім’ї.
  4. Антропометричні дослідження дітей різного віку та особливості їх проведення
  5. Блок 3. ГЕОГРАФІЯ НОВОГО ЧАСУ. СУЧАСНІ ГЕОГРАФІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ
  6. Блок 8-4. ГЕОГРАФІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ ДО ПОЧАТКУ XX СТ.
  7. Взяття крові з вени для бактеріологічного дослідження
  8. Взяття крові з вени для біохімічного дослідження
  9. Взяття мазка із зіва для бактеріологічного дослідження
  10. Взяття матеріалу методом мазків-відбитків для імунофлюоресцентного дослідження
  11. Взяття шлункового вмісту для дослідження секреторної функції шлунка (пацієнт може допомагати медичному працівникові, поведінка адекватна)
  12. ВИБІР ТЕМИ, ОБ'ЄКТА ДОСЛІДЖЕННЯ І ПРАКТИЧНОГО МАТЕРІАЛУ

ІНДИВІДУАЛЬНО – ДОСЛІДНИЦЬКА РОБОТА СТУДЕНТА

Сон, його види,

Механізми,

Біологічна роль

 

Виконала:

студентка курсу №2

медичного факультету №1, групи №9

Сичевська Наталія Михайлівна

Перевірив:

Щербак Сергій Миколайович

 

 

м. Київ, 2014

 

Вступ

Сон і неспання є основними функціональними станами, в яких відбувається життя людини. Ці функціональні стану, хоча й протилежні, але тісно взаємопов'язані і розглядати їх слід в єдиному циклі «сон -- неспання». Кожного вечора, коли ми засинаємо, наша свідомість вимикається на кілька годин. Ми перестаємо сприймати все, що відбувається навколо. Здорові люди сприймають сон як звичайне явище, і тому рідко замислюються над його значенням і природою. Але, коли сон порушується, це завдає нам багато неприємностей. Останнім часом інтерес до проблеми сну значно зріс. У наш швидкоплинний час з його інформаційними перевантаженнями та екологічними впливами значно зросла кількість людей, які страждають безсонням. Скільки і чи потрібно взагалі спати людині? Чим викликаний сон, яка його роль в організмі? Ці та інші питання стали предметом вивчення фізіології сну.

Для багатьох людей сон - одне з найбільш ефективних засобів боротьби з нервовими перевантаженнями. Відомий американський учений, батько сучасної кібернетики Норберт Вінер писав, що кращий спосіб позбавлення від тяжкого занепокоєння чи розумової плутанини - переспати їх.

 

Історія дослідження

Вивчення проблеми сну має значно тривалу історію, але відомості з цього питання були вперше узагальнені лише в 1896р. М. М. Манасеінной. Перші клініко-морфологічні дослідження ролі поразки окремих областей мозку в походженні патологічної сонливості належать французькому досліднику Гайе (1875) та австрійському лікарю Маутнеру (1890). Великий внесок у фізіологію і патологію станів неспання і сну вніс К. Економо, що показав у 1926р. на прикладі летаргічного сну при епідерміческом енцефаліті значення мезенцефально-гіпоталамічних структур в підтримці станів неспання і сну. Пізніше, в 30-40-х рр.. 20в., В експериментах на тваринах було підтверджено важливе значення структур мезенцефально-гіпоталамічного стику в забезпеченні неспання і преоптіческой зони гіпоталамуса - у генезі сну.

 

Принципово новим результатом досліджень у галузі проблеми сну з'явилися роботи І. П. Павлова і його співробітників. Відповідно до своїм вченням про вищої нервової діяльності І. П. Павлов розглядав сон як розлите кіркова гальмування, вважаючи, що внутрішнє гальмування і сон по фізико-хімічної основі являють собою один і той же процес.

 

У 1944р. швейцарський фізіолог В. Хесс виявив, що електричне роздратування зорових горбів викликало в експериментальних тварин «поведінковий сон», не відрізняється за зовнішніми проявами від природного сну.

 

Наступний етап розвитку уявлень про механізм сну пов'язаний з аналізом ролі ретикулярної формації стовбура в механізмах діяльності мозку. У дослідженнях Дж. Моруцці і Х. Мегуна (1949) було виявлено найважливіше значення висхідних що активують впливів ретикулярної формації стовбура мозку і гіпоталамуса на вищерозміщені відділи в підтримці неспання. Сон при цьому розглядався як наслідок тимчасової блокади що активують висхідних впливів з одночасним «включенням» таламокортікальних синхронізуючих процесів. Трохи пізніше була доведена роль каудальний відділів мозкового стовбура у виникненні сну. Ці дослідження започаткували розвиток уявлень про активну природу сну, що потім було підтверджено в дослідах на тваринах, а пізніше на людині.

 

У 1953р. американські фізіологи Азерінскій і Клейтмен відкрили так звану фазу швидкого сну, показавши тим самим, що сон є складним і неоднорідним станом.

 

Фізіологія сну

Виділяють дві фази сну - повільного (ФПС) і швидкого сну (ФШС); Іноді фазу швидкого сну називають парадоксальним сном. Ці назви зумовлені особливостями ритміки електроенцефалограми (ЕЕГ) під час сну - повільною активністю у ФПС і більш швидкої в ФШС.

 

ФПС поділяється на 4 стадії, що відрізняються біоелектричними (електроенцефалографічні) характеристиками і порогами пробудження, які є об'єктивними показниками глибини сну. Перша стадія (дрімота) характеризується відсутністю на ЕЕГ альфа-ритму, що є характерною ознакою неспання здорової людини, зі зниженням амплітуди і появою низько амплітудних повільної активності з частотою 3-7 в 1сек. (тета - І дельта-ритми). Можуть реєструватися ритми і з більш високою частотою. На електроокулограммі виникають зміни біопотенціалу, що відображають повільні рухи очей. Друга стадія (сон середньої глибини) характеризується ритмом «сонних веретен» з частотою 13-16 в 1 сек., Тобто окремі коливання біопотенціалів групуються в пачки, що нагадують форму веретена. У цій же стадії з фонової активності чітко виділяються 2 - 3-фазних Високоамплітудний потенціалу, що носять назву К-комплексів, нерідко пов'язаних з «сонними веретенами». К-комплекси реєструються потім у всіх стадіях ФМС. Амплітуда фонової ритміки ЕЕГ при цьому зростає, а частота її зменшується в порівнянні з першою стадією. Для третьої стадії характерна поява на ЕЕГ повільної ритміки в дельта-діапазоні (тобто з частотою до 2 в 1 сек. і амплітудою 50-75 мкв і вище). При цьому продовжують досить часто виникатимуть «сонні веретена». Четверта стадія (поведінково найбільш глибокий сон) характеризується домінуванням на ЕЕГ Високоамплітудний повільного дельта-ритму. Третя і четверта стадії ФПС складають так званий дельта-сон.

ФШС відрізняється низькоамплітудною ритмікою ЕЕГ, а по частотному діапазону наявністю як повільних, так і більш високочастотних ритмів (альфа - і бета-ритмів). Характерними ознаками цієї фази сну є і так звані пилкоподібні розряди з частотою 4-6 за 1 сек., Швидкі рухи очей на електроокулограмме, у зв'язку з чим цю фазу часто називають сном з швидким рухом очей, а також різке зниження амплітуди електроміограма або повне падіння тонусу м'язів діафрагми рота і шийних м'язів.

Сон людини і тварин циклічно організований. У людини тривалість одного циклу сну становить у середньому 1,5-2 години (за ніч спостерігається від 3 до 5 циклів). Кожен з циклів складається з окремих стадій ФПС і ФШС. Перша поява ФШС відбувається через 1-1,5 години після засипання слідом за стадіями ФПС. Дельта-сон характерний для перших двох циклів сну, тривалість ж ФШС максимальна протягом III і IV циклів (зазвичай це ранні ранкові години). У середньому в людини в молодому і середньому віці ФШС становить 75-80% діяльності всього сну, при цьому перший стадія - близько 10%, друга стадія - 45-50% і дельта-сон - близько 20%. ФШС займає відповідно 20-25% тривалості сну. Ці значення значно відрізняються від аналогічних показників у новонароджених дітей, а також у похилому віці ".

Під час різних фаз і стадій сну відбуваються істотні перебудови в діяльності мозку в цілому, його окремих функціональних систем і вісцеральних, ендокринних функцій. Дослідження діяльності окремих нейронів під час ФМС показало, що середня частота импульсации в більшості структур мозку зменшується, хоча в деяких з них, активно забезпечують наступ і перебіг сну, вона збільшується в порівнянні зі станом неспання. Змінюється не тільки частота, а й сам характер нейронної активності. У зорових горбах і корі мозку замість постійної імпульсації в стані неспання під час ФМС імпульси генеруються серіями з наступним періодом мовчання (імпульсація типу пачка - пауза). Під час ФБС активність нейронів більшості відділів мозку підсилюється, досягаючи рівня пильнування або навіть перевершуючи її. Ритм типу пачка - пауза знову змінюється більш постійної нейронної активністю. Змінюється і збудливість нейронів; у ФМС в порівнянні з пильнування вона зменшується і ще більш знижується в ФБС.

 

Для ФБС характерні виникнення своєрідного електрофізіологічного феномену - понтогенікулоокціпітальних спайки (циклів), тобто спайки, що виникають у вароліевом мосту і поширюються потім у колінчаті тіла та зорову кору головного мозку, де представлений зоровий аналізатор. За часом вони пов'язані з появою швидких рухів очей.

 

У період сну відбувається істотне зменшення активності рухової системи, що обумовлено активним гальмуванням, що походить із стовбура мозку. Виразність спінальних і бульбарних моносімпатіческіх і полісінаптіческіх рухових рефлексів знижується у ФМС і ще більше в ФБС. Ці зміни, зумовлені пресинаптичних і постсинаптичні гальмуванням діяльності гамма - і альфа-мотонейронів, призводять до зниження м'язового тонусу у ФМС і його різкого придушення в м'язах голови і шиї протягом ФБС.

 

Незважаючи на загальне зниження рухової активності, під час сну відзначається наявність різних рухів - від дрібних (у вигляді посмикувань м'язів обличчя, тулуба та кінцівок, що виникають при засипанні і частіших в період ФБС) до більш масивних (у формі зміни пози в ліжку), що спостерігаються у всіх стадіях сну і часто передують зміну стадій.

 

Для сну характерна істотна зміна стану вегетативно-вісцеральної сфери організму. Мозковий кровоток у ФМС істотно не змінюється в порівнянні з неспання, а лише посилюється в деяких структурах. У ФБС він значно збільшується, перевершуючи показники спокійного пильнування, і одночасно підвищується температура мозку. Ці дані, як і характеристики нейронної активності, вказують на високу функціональну активність мозку під час сну.

 

Прийнята раніше формула «сон - царство вагуса» виявилася вірною лише частково. При засипанні і під час перших стадій ФМС дійсно знижується артеріальний тиск, зменшується частота серцевих скорочень і урежается подих. При цьому можуть бути і фізіологічні аритмії пульсу і дихання. У більш глибоких стадіях ФМС частота серцевих скорочень і дихання дещо підвищується, що, можливо, носить компенсаторний характер і необхідно для підтримки оптимального рівня системного кровотоку і легеневої вентиляції у зв'язку зі зниженням артеріального тиску і зменшенням глибини дихання. У ФБС показники діяльності серцево-судинної та дихальної систем різко посилюються. При цьому поряд з підвищенням артеріального тиску, частоти серцевих скорочень і дихання відзначається їх велика динамічність, що виявляється помітними аритміями пульсу, дихання.

 

Фазові зміни вегетативних функцій часто пов'язані в часі з появою швидких рухів очей у ФБС і К-комплексів або активних рухів тіла у ФМС.

 

Паралельно з характерними змінами на ЕЕГ сон супроводжується своєрідною динамікою іншого вегетативного показника -- шкірно-гальванічної реакції, що, зменшуючись при засипанні, знову посилюється в глибоких стадіях ФМС і знову помітно гальмується в ФБС. Під час сну також спостерігається певна динаміка величин електрошкірна опору, потовиділення, шкірної температури. Характерним вегетативним феноменом ФБС є ерекція статевого члена в чоловіків і клітора у жінок, що спостерігається в цій фазі сну як у немовлят, так і у літніх людей.

 

У період сну відбуваються істотні зміни у діяльності ендокринної системи. Слід враховувати, що, наприклад, зменшення АКГТ (ангренокортікотропний гормон) і кортизолу у вечірні години і на початку ночі, а також і зміни в деяких інших показниках діяльності ендокринної системи пов'язані безпосередньо з ціркадіанним ритмом, а не з механізмами сну.

 

Динаміка секреції інших гормонів (соматотропний гормон і пролактин) мають велику зв'язок зі сном. Пік добової секреції соматотропного гормону припадає на період дельта-стадій ФМС в першому циклі сну. Приблизно в цей же період спостерігається і один з видів секреції пролактину, останній з яких припадає на ранні ранкові години.

 

Психічна діяльність в окремих стадіях і фазах сну також має свою специфіку. Для стадії дрімоти характерні своєрідні зорові образи (гіпнагогіческіе мрії). При пробудженні людей з більш глибоких стадій ФМС нерідко можна отримати звіти про мислеподобной психічної діяльності, іноді про розпливчастих зорові образи, що не володіють тією яскравістю, емоційністю, які характерні для типових сновидінь, що виникають у ФБС.

 

Незважаючи на те, що пропозиція про наявність так званих центрів сну не підтвердилося, відомий цілий ряд утворень головного мозку, активна діяльність яких забезпечує виникнення і перебіг сну як фізіологічного процесу. В області довгастого мозку і вароліевого мосту розташовані групи клітин, діяльність яких викликає поведінковий сон і виникнення відповідної біоелектричної активності на ЕЕГ. Активність цієї зони гальмує діяльність ретикулярної формації середнього мозку, що забезпечує підбадьорювати. Іншим важливим ланкою синхронізуючий системи мозку є преоптіческая область гіпоталамуса. Вона функціонує синергічно з бульбарній інгібіторної зоною і також гальмує діяльність ретикулярної формації, роблячи вплив і на інші мозкові структури. Зниження активності ретикулярної формації викликає посилення функціонування ядер зорових горбів, в яких генеруються «сонні веретена» і включає в дію таламокортікальную синхронізуюча систему; прогресуюче зниження рівня функціонування ретикулярної формації стовбура мозку і обумовлює поглиблення сну.

 

Ключовий структурою, діяльність якої викликає зміни характерні для ФБС, є Вароліїв міст, його окремі ретикулярні ядра.

 

Важливе значення в регуляції сну мають і структури нової та старої кори головного мозку, тісно пов'язані зі стовбуром мозку і проміжним мозком. Таким чином, правильніше говорити не про окремих центрах сну, а про наявність систем мозку, що знаходяться у певній функціональній інтеграції з системою, що забезпечує підтримку підбадьорювати.

 

серотонинергических нейрони, що забезпечують виникнення і протікання ФМС і ФБС, локалізуються в ядрах шва вароліевого мосту. Неясно, чи є серотонін спеціальним «гіпногенним» медіатором мозку або служить антіпробуждающім агентом, що не викликає власне сну, а гальмуючим діяльність неспецифічної що активує системи. У формуванні ФБС поряд з серотонінергічними структурами беруть участь норадренергічну ядра каудального відділу стовбура мозку, а також холінергічних?? едіаторная система. Зміна неспання і окремих фаз сну і взаємодія медіаторних систем у цьому процесі забезпечується наявністю морфологічних зв'язків між ними.

 

У регуляції сну має значення, мабуть, не тільки взаємодія окремих нейромедіаторів, але також їх метаболітів і інших агентів. Зокрема, з крові сплячих тварин виділено поліпептид з низькою молекулярною вагою, введення якого безсонному тварині викликає у нього сон.

 

Певну роль у регуляції циклу неспання - сон грають, мабуть, і ендорфіни, інші поліпептиди.

 

Існує ряд теорій, що пояснюють виникнення сну і його функціональне призначення. Єдиної, загальновизнаної концепції з цього питання ще немає. Поряд з теоріями «гіпотоксінов», «розлитого коркового гальмування», «гальмування діяльності ретикулярної формації» існують й інші погляди з цього питання. Зокрема, інформаційні концепції сну припускають, що його функцією є переробка інформації, отриманої протягом стану неспання, розвантаження мозку від надмірної, непотрібної інформації, включення біологічно важливою її частини в механізми пам'яті. Близькими до цих концепцій є біологічні концепції, що розглядають сон як стан, під час якого відбувається психологічна переробка досвіду індивіда, здійснюється стабілізація емоційної сфери, забезпечується психологічний захист. Існує анаболічні теорія сну, яка розглядає сон як відновлювальний процес, під час якого встановлювати енергетичні запаси мозку і організму в цілому. Цьому відповідають і отримані дані про протікання під час сну сітетіческіх біохімічних процесів (синтез білків, РНК у мозку і соматичної сфері, посилення секреції соматотропного гормону). Висунуто гіпотеза, яка розглядає сон як один з видів інстинктивного поведінки тварин і людини.

 

 

Очевидно, все-таки більш правильно розглядати функціональне призначення сну комплексно. У процесі еволюції досить проста функція сну (забезпечення спокою), якою вона є на нижчих етапах філогінеза, багаторазово ускладнюється, забезпечуючи регуляцію всіх функцій організму, спрямовану на його найбільш ефективну взаємодію з навколишнім середовищем в стані неспання.

 

У процесі онтогенезу відбувається істотна перебудова організації всіх стадій і фаз сну. Структура сну (тобто тривалість його циклів, фаз і стадій), характерна для дорослої людини, формується в основному в пубертатному періоді. На протягом усього подальшого життя її перебудова триває. У літньому і старечому віці спостерігається вкорочення тривалості нічного сну, подовження періоду засинання, почастішання пробуджень і збільшення тривалості стану неспання серед ночі. Відбувається збільшення часу першої стадії і вкорочення четвертої стадії ФМС, а також періоду всього дельта-сну. Зменшується тривалість ФБС. На ЕЕГ відмічається зменшення амплітуди «сонних веретен», дельта-хвиль і їх числа. Ці зміни служать об'єктивною передумовою нерідких суб'єктивних розладів сну в літньому віці. Характерна для людини, починаючи з дитячого віку, біофазная організація добового циклу і розуміється тенденцію до перебудови на поліфазного тип (з денним сном і переривчастим нічним).

 

Причиною змін організації сну в людини в похилому віці є фактори біологічного і соціального порядку, що впливають на його соматичну і психічну сферу.

 

Виявлено, що інтенсивна фізична і психічна діяльність у вечірній час збільшує тривалість дельта-сну, а тривала гіподинамія викликає розлади сну аж до вираженої інсомнія (безсоння). Великий вплив на регуляцію сну надають емоціогенние впливу, які залежно від індивідуальної реакції людини на них можуть порушувати нічний сон або викликати адаптивні зміни його структури.

 

Значні зміни сну пов'язані з різкою зміною часових поясів добового циклу освітленості. При швидкій зміні часових поясів в першу добу може порушуватися зв'язок циклу неспання - сон з добовим ритмом. Змінюється і внутрішня структура сну. Відбувається вкорочення першій стадії, зменшення числа переходів з більш глибоких стадій в більш поверхневі, збільшення відносної тривалості дельта-сну.

 

Зазначені суб'єктивні і об'єктивні зміни в структурі сну у жителів середніх широт в незвичних для них умовах полярної ночі та полярного дня. Ці зміни можуть мати різну вираженість і певною мірою залежать від ступеня біологічної і психологічної адаптації людини до полярних умов. Зміни температури середовища, надлишкові шумові впливу також порушують сон.

 

На перебіг сну певний вплив має і стан магнітосфери. Під час магнітних бурь можуть виникати суб'єктивні і об'єктивні розлади сну. Циклічна організація сну змінюється при усуненні природних тимчасових датчиків (наприклад, при досить тривалому перебуванні людини в глибоких печерах).

 

При дослідженні сну людини використовують різні методи. Найбільш простим методом оцінки якості сну є традиційне опитування. З його допомогою можна в загальних рисах скласти уявлення про особливості сну протягом життя людини, зв'язку змін його якості з екзогенними або ендогенними причинами, з'ясувати актуальні характеристики сну. При спеціальних дослідженнях, в яких потрібно більш точна і повна характеристика сну, використовують стандартні карти-опитувальники з можливістю відповідей за типом «так», «ні». При цьому особливості суб'єктивної оцінки сну випробуваним аналізують, зіставляють з результатами дослідження інших суб'єктів в аналогічній групі, порівнюють різні групи. Такий метод дослідження сну є єдино можливим при обстеженні великої контингенту людей, що необхідно при аналізі впливу різних екзо-та ендогенних фізіологічних та патологічних факторів.

 

Важливо мати на увазі, що ці методи вивчення сну дають лише суб'єктивну оцінку, далеко не завжди відповідну об'єктивним характеристикам.

 

Найбільш об'єктивним способом оцінки сну є безперервний запис кількох його електрофізіологічних характеристик (ЕЕГ, ЕМГ м'язів діафрагми рота, електроокулограмма). Порушення сну

 

Під порушеннями сну мають на увазі дві групи: порушення стану неспання, або гіперсомніі, і порушення сну, або інсомнія. У основі розладів сну першої групи лежать церебральні порушення, що супроводжуються недостатністю висхідних що активують систем ретикулярної формації стовбура мозку. Порушення сну, тобто інсомнія, можуть з'явитися наслідком надмірної активації висхідних систем ретикулярної формації, а також порушення діяльності синхронізуючих систем мозку (бульбарні центри стовбура мозку, ядра вароліева мосту, преоптіческая зона гіпоталамуса і зорові горби, що забезпечують виникнення і перебіг ФМС, а також ретикулярної каудальному ядро вароліева мосту та синє ядро, що реалізує протягом ФБС). Дуже часто розлади сну є симптомами психічних хвороб.Сон (somnus) - функціональний стан мозку і всього організму людини і тварин, що має відмінні від неспання специфічні якісні особливості діяльності центральної нервової системи та соматичної сфери, що характеризуються гальмуванням активної взаємодії організму з навколишнім середовищем і неповним припиненням (у людини) усвідомлювала психічної діяльності. Одним з необхідних умов нормальної життєдіяльності людини є сон. Його роль у збереженні та зміцненні здоров'я, працездатності, психічного благополуччя відома з давніх часів.

Сон - фізіологічний стан, що періодично змінюють неспання і характеризується відсутністю свідомої психічної діяльності, значним зниженням реакцій на зовнішні подразнення.

Сон - одне з основних станів організму, в якому людина проводить до однієї третини життя. Позбавлення сну викликає погіршення пам'яті, уваги, зниження рівня функціональних можливостей організму, виникнення занепокоєння і пригніченості і навіть психічні розлади.

Розрізняють дві функції сну:

- Перша - відновлення функціонального стану організму. Під час сну розслабляється мускулатура, сповільнюється дихання, знижується діяльність серцево-судинної системи. При цьому до мінімуму зменшується функціонування практично всіх відділів головного мозку, падає температура тіла, то є всі життєві процеси організму протікають на зниженому рівні. Настає стан повного відпочинку.

- Друга функція сну полягає в активній діяльності мозку з переробки інформації, накопиченої за день. Отримана інформація аналізується, необхідна її частина відкладається в довгострокову пам'ять, інша ж, яка не має ніякої цінності, "стирається" з мозку. Встановлено, що сон не є однорідним станом мозку і організму, а складається, щонайменше, з двох якісно різних компонентів - "повільного" і "швидкого" сну. При засинанні людина спочатку занурюється в повільний (ортодоксальний) сон без сновидінь. Він характеризується якісною зміною електричної активності мозку і зниженням інтенсивності деяких процесів: зміною м'язового тонусу, уповільненням дихання і пульсу, відсутністю руху очей. Цей вид сну підрозділяється на чотири стадії, що відрізняються електричною активністю мозку і глибиною сну:

- 1 стадія - це стадія засинання, або дрімоти;

- 2 стадія - поверхневий сон;

- 3 - 4 стадії - дельта - сон, що характеризується глибиною відповідних процесів.

При пробудженні після повільного сну людина зазвичай помічає відсутність сновидінь.

Швидкий (парадоксальний) сон - сон зі сновидіннями.

Він характеризується посиленням мозкового кровотоку, частоти серцевого ритму і дихання. На різних відрізках його тривалості виникають швидкі рухи очних яблук при закритих століттях, м'язові посмикування. Поріг пробудження в швидкому сні коливається від дуже високого до низького. Від його якості залежить почуття відпочинку вранці, після пробудження. Здорові люди в цій фазі сну відзначають сновидіння.

 

Структура нічного сну в цілому визначається співвідношенням чергуються фаз сну. Весь сон складається з 4-5 циклів, тривалість яких у здорових людей приблизно однакова, відносно стабільна і становить 30-100 хв. Повільний сон, найбільш глибокий в першу половину ночі, триває близько 45-90 хв. Стадії швидкого сну в цей період відносно короткі. Ближче до ранку ортодоксальний сон стає більш коротким і поверхневим, а парадоксальний - більш довгим.

 

Повільний сон зазвичай займає 75-80% загальної тривалості нічного циклу, швидкий - 20-25%. Відхилення в тривалості фаз швидкого і повільного сну, особливо дельта-сну, постійне недосипання негативно впливають на здоров'я людини, її працездатність і емоційний стан.

 

Звичайна норма сну становить від 5 до 10 годин. Це індивідуальна характеристика сну, яка напряму залежить від характеру людини, її темпераменту, віку, статі і способу життя.

 

Існують дані, які підтверджують, що люди, які мало сплять енергійні, активно долають життєві труднощі, не схильні до фіксації уваги на неприємних переживаннях, в той час люди, які довго сплять дуже чутливі до неприємностей, схильні до короткочасних тривожним і депресивним реакцій. Вчені припускають, що збільшення тривалості сну дає можливість цим людям залишатися в межах психічної норми.

 

На якість сну суттєво впливає співвідношення розумового і фізичного навантаження протягом дня. Нормальному сну заважає малорухливий спосіб життя, а фізичне навантаження і невелике м'язове стомлення сприяють швидкому засипанню і спокійного глибокого сну. Велике значення відіграє також і емоційна насиченість дня, будь-які зміни якої можуть викликати його порушення.

Сновидіння

Одним з найбільш складних проявів діяльності мозку під час сну є сновидіння. Чим яскравіше і образніше сновидіння, тим повноціннішим є сон. Вчені вважають, що у фазі повільного сну відбувається обробка інформації, а у фазі швидкого - психічна діяльність і захист від зовнішніх подразнень.

 

Загальна тривалість сновидінь становить 1,5-2 години. На початку ночі сни коротші, до кінця тривалі. Іноді з перервами сниться сновидіння одного сюжету. При цьому його тривалість нерідко збігається з тривалістю події, що становить сюжет. Яскраві динамічні сновидіння супроводжуються швидкими рухами очей, вчинюваними як в горизонтальній, так і вертикальній площині.

 

Кожна людина за ніч бачить кілька сновидінь. Для їх запам'ятовування важливе значення має час пробудження. Прокидаючись відразу ж після фази швидкого сну практично всі добре пам'ятають зміст сюжету сновидіння, через кілька хвилин вже меншу кількість осіб згадує про нього, через 5-10 хвилин, як правило, нікому не вдається згадати сон.

 

Характер сновидінь має зв'язок з професією, статевою приналежністю і віком. У них зазвичай сплітаються фантастичні картини і спогади дитинства, далекого минулого і теперішнього часу. Відомо чимало випадків, коли вночі під час сну створювалися музика, вірші, народжувалися нові ідеї, над вирішенням яких трудився чоловік.

Розлади сну

Передбачається, що в сновидіннях своєрідним способом "дозволяються" конфліктні ситуації, причому чим менш активний людина, тим більше у нього сновидінь. Сновидіння можуть бути першими провісниками розвиваються захворювань.

 

До найбільш частих розладів сну відносяться гіперсомнія (сонливість) і інсомнія (безсоння). Сонливість спостерігається у людей, які перенесли тяжкі інфекційні захворювання (грип, менінгіт та ін.), при недокрів'ї та функціональних порушеннях нервової системи. Безсоння виражається в поверхневому, неспокійному сні з частими і ранніми пробудженнями, важкому процесі засипання. Її причинами можуть бути вимушене порушення стереотипу сну (нічна робота, пізні заняття), незвичне місце ночівлі, порушену психоемоційний стан, високі фізичні навантаження. До інсомнії можуть привести недостатня м'язова активність, вік і різкі зміни добового ритму, що вносяться електричним освітленням, інформаційне перевантаження. Безсоння є первинним симптомом починаються соматичних і психічних захворювань: неврозів, психозів, органічних захворювань головного мозку, хвороб внутрішніх органів та ендокринної системи.

 

Лунатизм (сомнамбулізм, або) - також одне з порушень сну. Найчастіше їм страждають діти з неврівноваженою нервовою системою. З віком ці явища затихають і медичний прогноз, як правило, буває благополучним. У деяких же випадках потрібне лікування. Людина в сомнабулічному стані відмінно орієнтується в навколишній обстановці, витягує з довготривалої пам'яті спогади про відомі йому діях, відомості про предмети. Від нього можна отримати відповідь і домогтися виконання накази. Спогади про скоєний дії вранці повністю відсутні, так як був заблокований перехід з короткочасної в довготривалу пам'ять. Будь випадок порушення сну вимагає ретельного обстеження і консультації лікаря.

 

Регуляція сну

Нормальний сон є одним з найважливіших умов збереження і зміцнення здоров'я, продуктивної діяльності. Для підтримки його оптимального стану, своєчасної корекції виникли порушень необхідні свідомі зусилля кожної людини.

 

У першу чергу, необхідно суворо дотримуватися правил гігієни сну. Найкраще лягати спати і прокидатися в один і той же час. Розпорядок і тривалість сну залежать від індивідуальних особливостей людини, режиму його праці, звичок. Потрібно дотримуватися звичного ритуалу відходження до сну, що складається з двох-трьох послідовних дій.

 

Дуже важливо припиняти розумові навантаження не пізніше ніж за один-дві години до сну. Розумова діяльність створює в корі головного мозку замкнуті цикли збудження, що відрізняються великою стійкістю і інертністю. Інтенсивна робота мозку триває значний час і після припинення розумової діяльності. Це ускладнює засипання, призводить до так званих ситуаційним сновидінням, коли людина під час сну продовжує вирішувати виниклу проблему. Відсутність повноцінного відпочинку приводить вранці до головного болю, млявості, поганого самопочуття і настрою.

 

Фізична активність людини надає прямий вплив на сон. М'язове стомлення - звичний рефлекторний збудник систем, що забезпечують процес відпочинку організму. 12-15-хвилинний біг, швидка ходьба під вечір покращують засинання, роблять сон більш глибоким і менш тривалим.

 

Останній прийом їжі слід проводити не пізніше ніж за два-три години до сну. Інтенсивна робота органів травлення заважає повноцінному відпочинку і погіршує роботу серця і органів дихання. Вимога абсолютної тиші перед сном не є обов'язковим. Слабкий світло нічника, тихі звуки улюбленої музики створюють умови для швидкого засипання.

 

Перед сном не слід збуджуватися, обдумуючи минулі події дня, читаючи відповідну літературу, приймати тонізуючі напої. Будь-які чинники, що збуджують нервову систему, зроблять негативний вплив на сон.

 

Сон. Фази сну

 

Безсоння

 

Розлад сну спостерігається при важких переживаннях, неврозах (неврастенія, Психастенія, невроз нав'язливих станів, реактивних станах), психопатіях, різних фобій (страх померти уві сні), психічних захворюваннях (маніакально-депресивний психоз, шизофренії), органічних захворюваннях головного мозку, при захворюваннях серцево-судинної системи з явищем задишка, дихальних шляхів з нападами кашлю, різних шлунково-кишкових розладах; при захворюваннях із стійкими больовими синдромами; при ураженні залоз внутрішньої секреції. Безсоння спостерігається і у дітей - при неврозах, перевтомі, надлишкових враження протягом дня, в окремих випадках відзначається при органічних ураженнях головного мозку.

 

Розлад сну в частині випадків можна розглядати як порушення механізмів виникнення втоми. І. П. Павлов довів, що сон виникає в результаті відсутності недостатнього або монотонного надходження

 

аферентних імпульсів у головний мозок. Реакція мозку на аферентні імпульси залежить від стану активності сомногенной і активує систем, розташованих починаючи від каудального відділу стовбура головного мозку до кори великих півкуль.

 

порушення засинання може проявлятися: 1) тривалим засипанням - сон зазвичай не досягає необхідної глибини, хворі легко прокидаються при дії найменших подразників; 2) переривчастим засипанням - після короткочасного нормального засипання виникають неприємні сновидіння, рухове занепокоєння, змінюється нормальна глибина сну, хворі легко прокидаються під час засинання, пробудження часто супроводжується негативними емоціями; 3) недосконалим засипанням, що характеризується недостатньо глибоким сном, не супроводжується тяжкими сновидіннями і негативними емоціями (зазвичай буває тимчасовим явищем).

 

Передчасне пробудження настає після глибокого сну і супроводжується поганим самопочуттям, почуттям страху. Може бути легке пробудження, іноді з короткочасним порушенням орієнтування в місці і часу, без істотного порушення самопочуття. Поганий нічний сон може поєднуватися з важким пробудженням, непереборної денний сонливістю, підвищеним збудженням, млявістю, лінощам.

 

У всіх випадках безсоння велике значення має суворе дотримання режиму праці, відпочинку і прийому їжі, раціональне збільшення фізичного навантаження (лікувальна гімнастика, прогулянки перед сном). Корисні теплі ванни, гарячі ванни для ніг, по можливості повинні бути усунені психотравмирующие ситуації і створені нормальні умови сну. Доцільно використовувати методи вироблення рефлексу на засинання. Як показали сучасні дослідження, снодійні можуть змінювати співвідношення між повільним і швидким сном, не викликаючи, однак, нормального сну. Ця обставина змушує визнати, що застосування снодійних не дозволяє повністю проблему безсоння. Тим не менше вони широко застосовуються. Найбільш часто використовуються барбітурати: барбітал, барбітал-натрій, етаміл-натрій, ціклобарбітал.

Летаргія

 

У перекладі з грецького означає істеричний сон, «мала життя», уявна смерть. Стан патологічного сну з більш-менш вираженим послабленням фізичних проявів життя, з знерухомлену, значним зниженням обміну і ослабленням або відсутністю реакції на звукові і больові роздратування. Причини виникнення летаргії точно не встановлені.

 

У важких, що рідко зустрічаються випадках летаргії є дійсно картина уявної смерті: шкіра холодна і бліда, зіниці не реагують, дихання і пульс важко виявити, сильні больові подразнення ні викликають реакції. Протягом кількох діб хворі не п'ють, не їдять, виділення сечі і калу припиняється, настає втрата у вазі, зневоднення.

 

Приступи летаргії виникають раптово й раптово закінчуються.

 

Тривалість летаргії - від кількох годин до декількох днів і навіть тижнів. Описано окремі спостереження багаторічного летаргічного сну з зберігаються можливістю прийому їжі та відправленнями інших фізіологічних актів. При вимірі температури у прямій кишці відзначається її зниження; нервово-м'язова збудливість при дії електрострумом також знижена.

 

Якщо летаргія своєчасно не встановлена, то можливо помилкове дослідження «трупа» мнімоумершего людини, що спостерігається вкрай рідко. Неправильна констатація настання істинної смерті внаслідок недостатнього обстеження мнімоумершего може призвести до ненадання медичної допомоги, що за умов, передбачених кримінальним законодавством, стає профілактичним правопорушенням. Діючі «Правила судово-медичного дослідження трупів»вказують, що розтин не повинно проводитися при найменшому сумніві насправді смерті, і в таких випадках необхідно вживати всіх заходів до пожвавлення.

 

Питання про небезпеку поховання живцем осіб, які перебувають у стані летаргії, втратив своє значення, тому що поховання зазвичай проводиться через 1-2 доби після смерті, коли достовірні трупні явища бувають вже добре виражені. Нарколепсии

 

З грецької напад оніміння. Захворювання проявляється денними нападами нездоланною сонливості, нападами повної або часткової втрати м'язового тонусу, порушеннями нічного сну, змінами особистості.

 

Виникає переважно у молодому віці, після 40 років - в одиничних випадках. Жінки частіше хворіють до, а чоловіки після 20 років.

 

Приступи нездоланною сонливості виникають в денний час, часто раптово. У ряді випадків їм передують слабкість, розбитість, головний біль, відчуття жару, запаморочення, болі, яскраві зорові галюцинації. Напади сонливості частіше виникають в умовах спокою, тепла, монотонної діяльності, іноді в певні години дня; особливо часто хворі засинають під час їжі. Деякі хворі на початку захворювання намагаються боротися з сонливістю, але, відчуваючи, що розбитість і слабкість від цього лише посилюються, незабаром перестають це робити. Напади можливі в самих різних ситуаціях, у тому числі і небезпечних для життя. Сонливість, як правило, поєднується із збереженням моторних актів, тому заснув стоячи не падає, що йде продовжує йти, що тримає предмет не випускає з рук його. Коли наступ сонливості не настільки раптово, хворі встигають сісти або лягти. Стан хворих в період нападу таке ж, як і під час звичайного сну: мускулатура розслабляється, іноді вони щось говорять, виробляють рухи головою, руками; можуть виникати сновидіння. Приступ звичайно триває від однієї до кількох хвилин, рідше довше, іноді обчислюється кількома секундами. У день може бути від 1 до 100 і більше нападів, але частіше 3-5. Приступ закінчується спонтанно, розбудити таких хворих легко. Зі зникненням сонливості вони відчувають бадьорість, можуть продовжувати перервану роботу. Іноді, будучи розбудженою, хворі на короткий час погано осмислюють навколишній, знаходяться в роздратування і навіть злого настрої.

 

Сон при нарколепсии поверхневий, з частими пробудженнями, супроводжується численними яскравими, у ряді випадків неприємного змісту і просто кошмарними, страхітливими сновидіннями. У хворих з виразними порушеннями сну нерідко виникають зорові галюцинації.

 

Захворювання тече звичайно хронічно протягом 20-30 років і більше. При виборі професії хворим слід уникати одноманітною, безперервної, пов'язаної з сидінням роботи. Діяльність хворого повинна поєднувати можливість руху, переключення уваги і короткочасні перерви для відпочинку.

Пікквікскій синдром

 

Поєднання хронічної прогресуючої дихальної недостатності з ожирінням, сонливістю і поступовим розвитком легеневого серця. Назва мистецьким синдрому була навіяна чином, створеним Ч. Діккенса в романі «Записки Пікквікского клубу».

 

Центральне місце в розвитку пікквікского синдрому відводиться порушення функції гіпоталамуса, яке проявляється порушенням апетиту, ожирінням і розладом сну. Ожиріння розвивається за гіпоталамічному типу з переважним відкладенням жиру на тулубі, в області живота. Підвищується внутрішньочеревний тиск, відзначається високе стояння діафрагми. Внаслідок цього зменшується площа вентильованих альвеол, особливо при горизонтальному положенні тіла. Люди, що страждають на цю хворобу, своєю сонливістю привертають увагу оточуючих; вони засинають відразу ж, як тільки виявляються в спокійній обстановці. Сон може наступити під час прийому їжі, огляду хворого лікарем. Спостерігається також порушення нічного сну, який не приносить задоволення хворим, і вони часто скаржаться на поганий сон, головний біль вранці. У більшості випадків порушується ритм дихання.

 

При огляді виявляються ожиріння з н?? рівномірним розподілом жирових відкладень (переважно на обличчі, грудній клітці, особливо на животі, часто у вигляді фартуха).

 

У крові спостерігається підвищення кількості еритроцитів і концентрації гемоглобіну. Знижена різниця у вмісті кисню між артеріальної і венозної кров'ю і підвищено напруга вуглекислого газу в плазмі.

 

Під час лікування призначається дієта з розрахунку 600-800 ккал в перші 7-10 днів, потім по 1200 ккал на день. Застосовують сечогінні засоби. Призначення снодійних засобів, що пригнічують дихальний центр, протипоказано.

 

Летаргічний сон — патологічний стан, при якому значно слабшають всі зовнішні прояви життя. З летаргією все ще пов’язано безліч забобонів і легенд, хоча сучасні вчені ретельно вивчають цей феномен і вже висунули кілька гіпотез.

 

Що відбувається з людиною під час летаргічного сну

 

Перед впадінням в летаргічний сон можуть з’явитися його провісники. До них відносяться головний біль, млявість, відчуття втоми, розбитості. Приступ сну розвивається раптово і може тривати від декількох годин до багатьох років. Офіційно зареєстрований випадок, коли летаргія тривала двадцять років.

 

Стан летаргії в більшості випадків схоже на звичайний глибокий сон. Людина не реагує на будь-які зовнішні подразники. Якщо уважно спостерігати за ним, можна помітити легкі рухи повік і поверхневе дихання. Колір шкірних покривів не змінюється, а пульс таки промацується, хоча і може стати уповільненим.

 

У рідкісних випадках при більш тяжкому стані хворого летаргічний сон дійсно схожий на «уявну смерть». Шкіра стає блідою і холодною, пульс непомітний і складає всього декілька ударів в хвилину. Дихання майже не визначається навіть за допомогою дзеркальця, піднесеного до рота людини. Температура тіла знижується до температури навколишнього середовища, а всі обмінні процеси різко уповільнюються.

 

Сучасна медицина може відрізнити летаргічний сон від смерті навіть у таких складних ситуаціях. Зберігається реакція розширення зіниць на болюче роздратування. Якщо впливати електричним струмом на м’язи людини в стані летаргії, вони будуть скорочуватися. Електрокардіографія і електроенцефалографія допомагають зареєструвати активність серця і головного мозку.

 

Хворі в стані летаргічного сну хоча і не реагують на те, що відбувається навколо них, але сприймають ці події і навіть запам’ятовують їх. Дані електроенцефалографії допомогли це підтвердити. Вивчивши активність мозку хворих в стані летаргії, було з’ясовано, що зареєстровані біоструми точно такі ж, як і у решти людей.

 

Широко поширена думка, що люди в летаргічному сні майже не старіють через уповільненої обміну речовин і можуть продовжити свою молодість. Але це далеко не так. Якщо людина перебуває в цьому стані досить довго, то через тривалу обездвиженности утворюються пролежні, відбувається септичний ураження нирок, дихальних шляхів, а судини атрофуються. Тому після занадто тривалого сну пацієнт може навіть стати інвалідом.

 

Чому виникає

 

На думку вчених, існує кілька причин, через які у людини може наступити патологічний сон:

Летаргія як наслідок загрозливих для життя станів. Вона виникає при серйозних травмах голови, важких отруєннях, значних крововтратах і фізичному виснаженні.

Патологія психічної сфери. Кататонічний ступор, який є проявом деяких психічних захворювань, зовні дуже схожий на справжню летаргію. У такому стані людина усвідомлює все, що відбувається навколо, але не може не тільки поворухнутися, але і відкрити очі. У чутливих людей, коли вони відчувають значний стрес (наприклад, при втраті роботи або розлучення) може розвинутися істерична або психогенна летаргія.

Деякі лікарські препарати також здатні привести до цього стану. До таких засобів відноситься інтерферон — противірусний і протипухлинні ліки, яке підвищує ступінь імунного захисту організму. Очні краплі під назвою «апраклонідин» можуть стати причиною летаргії у дітей грудного віку.

Чому виникає справжній летаргічний сон, ще не встановлено, але вже висунуто кілька гіпотез з цього приводу.

Істинна летаргія зустрічається рідко, всього близько десяти випадків в усьому світі в рік. За однією з гіпотез її викликає невідомий вірус, а за іншою — стрептококова інфекція.

 

Рассел Дейл та Ендрю Черч, двоє сучасних англійських докторів, вивчили історії хвороб двадцяти людей, які спали багаторічним сном. Лікарі з’ясували одну закономірність: багато з цих пацієнтів, перед тим як впасти в летаргію, хворіли на ангіну. Подальші пошуки бактеріальної інфекції дозволили виявити рідкісну форму стрептококів у всіх цих хворих. На підставі цього вчені вирішили, що бактерії, які викликали ангіну, змінили свої властивості, подолали імунний захист і викликали запалення середнього мозку. Таке ураження нервової системи могло спровокувати напад летаргічного сну.

 

Як допомогти пацієнтові в стані летаргічного сну

 

Людина в стані летаргії потребує спокою, чистому повітрі і харчуванні, багатому вітамінами та іншими життєво важливими речовинами. При важкому стані, коли пацієнта не можна нагодувати звичайним способом, йому в шлунок вводиться зонд, через який туди потрапляє їжа в рідкому або напіврідкому вигляді. Якщо немає такої можливості, то застосовується парентеральне харчування. При цьому поживні речовини і необхідні солі вводяться в розчинах внутрішньовенно.

 

Коли людина довго перебуває в нерухомому положенні, можуть утворитися пролежні — некроз (омертвіння) м’яких тканин. Через постійний тиск відбувається місцеве порушення кровообігу, нервові волокна в таких ділянках перестають проводити імпульси. Обмінні процеси в здавленим тканинах порушуються, і в результаті цього формується некроз, а пізніше може приєднатися інфекція.

 

Тому дуже важливо правильно доглядати за шкірою хворого в стані летаргічного сну. Людина не повинна довго лежати в одному положенні, його потрібно постійно перевертати. Під місця кісткових виступів (лопатки, крижі, коліна, лікті, п’яти, гребені клубових кісток) бажано підкладати м’які валики. На білизні пацієнта не повинно бути складок, грубих швів. Для догляду за його шкірою повинні застосовуватися тільки нізкоаллергенная засоби.

 

Летаргічний сон — виняткове явище, яке сучасна наука не вивчила повністю. Тому з цим станом пов’язано безліч запитань, відповіді на які тільки належить знайти.

 

 

патології сну

 

Безсоння (розлад сну, інсомнія) - це розлад сну, яке характеризується недостатньою тривалістю або незадовільною якістю сну, або поєднанням цих явищ, протягом значного періоду часу. При цьому абсолютна тривалість (кількість годин) сну не має вирішального значення, оскільки у різних людей нормальна, достатня тривалість сну може сильно відрізнятися.

 

Спільними класифікаційними ознаками, необхідними для діагнозу, є:

 

) скарги на погане засипання і / або на погану якість сну;

 

б) порушення сну відзначаються не менш 3 разів на тиждень протягом місяця;

 

в) стурбованість безсонням і її наслідками (вночі і протягом дня);

 

d) важке нездужання яке порушення соціального і професійного функціонування, викликане незадовільною тривалістю та / або якістю сну.

 

Причини безсоння:

 

) несприятлива обстановка, в якій людина лягає спати, наприклад шум, спека / холод, дуже жорстка або дуже м'яке ліжко;

 

б) зміна способу життя, наприклад, подорожі, переїзд на нову квартиру;

 

в) стресові ситуації вдома і на роботі;

 

d) захворювання, що призводять до больового синдрому, утруднення дихання або часті позиви до сечовипускання;

 

е) занепокоєння / депресія.

 

Хропіння - специфічний процес, що супроводжує дихання людини або тварини уві сні, і виражений виразним низькочастотним, деренчливим звуком і вібрацією.

 

Італійські вчені прийшли до висновку, що хронічний нічне хропіння призводить до деструктивних змін у мозку, зменшуючи кількість сірої речовини і значно знижуючи розумові здібності.

 

Таке відкриття зробили співробітники університету Сан-Рафаеля (Мілан, Італія). Вони порівняли людей, які страждають від хронічного хропіння, з контрольною групою, що не мають таких проблем. Результати даного дослідження були опубліковані в журналі American Journal респіраторних та Critical Care Medicine.

 

У ході дослідження вивчалися як анатомічна будова мозку піддослідних, так і їхні розумові здібності, зокрема пам'ять, увага, абстрактне мислення. У підсумку у хропунів виявили значний недолік сірої речовини, особливо в тих областях мозку, які відповідають за абстрактне мислення і вирішення різних завдань.

 

Тести на інтелект також підтвердили, що у випробовуваних, які страждають від хропіння, розумові здібності були гірше, ніж у здорових учасників експерименту.

 

Вчені знайшли спосіб допомогти людям з такими проблемами. Недолік сірої речовини відшкодовується за допомогою спеціальної дихальної терапії, що було підтверджено в ході експериментів. Дослідники обіцяють надалі активніше зайнятися проблемою відновлення мозку хропунів.

 

Відзначено, що хропіння нерідко супроводжується апное, і особи, які мають проблеми з хропінням, мають дещо підвищений ризик серцево-судинних захворювань.

 

Сильний хропіння може досягати гучності 112 дБ. Однак, хропе зазвичай не чує власного хропіння. Хропіння зазвичай заважає сплячому поруч сусідові, який протягом часу засинання і протягом ночі мучиться від звуків хропіння. Як наслідок, сусід хропе вранці відчуває себе не виспався, стомленим, дратівливим.

 

Летаргія (грец Літа -. Забуття + Argia - бездіяльність) -.. Хворобливе стан, схожий на сон і характеризується нерухомістю, відсутністю реакцій на зовнішнє роздратування і різким зниженням інтенсивності всіх зовнішніх ознак життя (т н "мала життя", "уявна смерть»). Спостерігається також в гіпнотичному стані. Причини виникнення точно не виявлені, через рідкісних випадків прояву. Тривалість летаргічного сну від декількох годин до декількох днів і навіть тижнів, а в окремих випадках - і місяців. Відзначені окремі випадки багаторічного сну, але тільки із збереженням можливості прийому їжі і відправлення природних потреб. У важких, дуже рідкісних випадках, зустрічається картина уявної смерті: шкіра холодна і бліда, зіниці не реагують, дихання і пульс важко виявити, сильні больові подразники не викликають реакції. Поховання заживо таких осіб неможливо, так як зазвичай людини ховають на третю добу. До цього ж часу чітко повинні проявитися (при смерті) трупні ознаки. Небезпеки для життя летаргія не представляє.

 

Причини летаргії медициною остаточно не встановлені, і тому про кількість похованих заживо можна судити лише по числу випадків, що стали надбанням гласності. Але найдавнішим джерелом щодо летаргічного сну і заживо похованих є Старий і Новий Заповіти, де є приклади воскрешений померлих. А це не що інше, як пробудження після летаргічного сну, або реанімація при клінічної смерті.

 

Судячи з кількості найрізноманітніших свідоцтв, пік поховання живцем припадає на XVIII століття, пізніше свідоцтв стає набагато менше.

 

Впасти в летаргічний сон люди завжди боялися, бо, як уже говорилося, існувала небезпека бути похованим заживо. Наприклад, знаменитий італійський поет Франческа Петрарка, що жив в XIV столітті, у віці 40 років важко захворів. Одного разу він знепритомнів, його визнали померлим і збиралися поховати. На щастя, закон того часу забороняв ховати небіжчиків раніше, ніж через добу після кончини. Прокинувшись вже практично біля своєї могили, Петрарка сказав, що почувається чудово. Після цього він прожив ще 30 років і написав багато зі своїх кращих сонетів.

 

Знамениті англійські письменники Уилки Коллінз і Герберт Уеллс дуже боялися летаргічного сну. Перший навіть залишав біля ліжка на ніч записку з переліком пересторог, які слід зробити, перш ніж визнати його мертвим. Другий написав фантастичне оповідання "Коли сплячий прокинеться" герой якого засинає летаргічним сном і прокидається в недалекому майбутньому. На щастя, ні Коллінз, ні Уеллс в летаргічний сон не впали, а померли своєю природною смертю.

 

Добре відомі побоювання Миколи Гоголя бути похованим заживо. Остаточний психічний надлом стався у письменника після того, як померла жінка, яку він безмежно любив - Катерина Хомякова, дружина його друга. Її смерть вразила Гоголя. Незабаром він спалив рукопис другої частини "Мертвих душ» і зліг у ліжко. Лікарі порадили йому відлежатися, проте організм письменника захистив його занадто добре: він заснув міцним рятівним сном, який у той час прийняли за смерть. У 1931 році більшовики вирішили за планом благоустрою Москви знищити кладовищі Данилова монастиря, на якому був похований Гоголь. Однак під час ексгумації присутні з жахом виявили, що череп великого письменника повернуть набік... Втім, в той час і в Росії, і в Європі про летаргії мало хто знав. Тому Гелі хтось впадав у неї, бідолаху просто заживо ховали. Перенесення старих європейських кладовищ, при якому робиться вибіркова перевірка трун, виявила, що чверть всіх мерців, які були поховані, знову потім оживали. За положенням тіл в гробах ясно, що "небіжчики» незабаром після похорону безуспішно намагалися вибратися з могили...

 

У 1838 році газета "Санді Таймс» повідомила про неймовірний випадок, що стався в одному з сіл. Як тільки в могилу опустили труну з покійником і почали його закопувати, з гробу долинув якийсь неясний звук. Поки налякані цвинтарні робочі прийшли в себе, вирили труну і розкрили його, було вже пізно: під кришкою вони побачили застигле в жаху і розпачі обличчя. А розірваний саван і руки в саднах показали, що допомога прийшла надто пізно. Подібні ж випадки були зареєстровані і в інших країнах. Наприклад, у Німеччині в 1773 році після доносяться з могили криків була ексгумувати вагітна жінка, похована напередодні. Свідки виявили жорстоку боротьбу за життя: нервове потрясіння похованою заживо спровокувало передчасні пологи, і дитина задихнулася в труні разом з матір'ю.

 

До речі, в Англії досі існує закон, за яким у всіх холодильниках моргів повинен бути дзвін з мотузкою, щоб ожилий "покійник» зміг дзвоном покликати на допомогу. У Словаччині ж пішли ще далі: там в могилу з небіжчиком кладуть мобільний телефон. Ця мода пов'язана з численними випадками, що мали місце останнім часом, коли ховали живих, що впали в летаргію або важку кому.

 

Взагалі ж у міру того, як летаргія стала набувати популярність, в різних країнах виникли спеціальні суспільства. Перше з'явилося в Голландії в 1767 році і лише за 25 років з моменту створення врятувало від поховання живцем майже тисячу "небіжчиків"! Втім, статистика похованих заживо не велась ніколи. Про них ми дізнаємося лише з древніх хронік, газетних публікацій і спеціальних медичних журналів. Наприклад, відомий фізіолог І. Павлов описував одного свого пацієнта, який проспав 20 років - з 1898 по 1918! Або ось ще випадок: Володимир М. заснув в 1976 м, а прокинувся в червні 1996 го. Пробудження було важким: у нього не залишилося ні друзів, ні знайомих, він не зробив кар'єри і не завів родини.

 

Один з найбільш фантастичних випадків зареєстрований у Надії Лебедєвої з Дніпропетровської області, яка заснула після сварки з чоловіком в 1954 році, а прокинулася лише через 20 років. При цьому ніяких захворювань у неї лікарі не виявили.

 

А ось для норвежки Августини Лег-Ж4 гард "стартом» для летаргії стали пологи. Незабаром після появи дитини на світ вона заснула і прокинулася лише через 22 роки! Іноді люди виходять з цього стану під впливом реальної загрози для життя. Наприклад, під час Великої Вітчизняної війни, як тільки починалася бомбування, сплячі летаргічним сном раптом вставали, починали розмовляти. А коли небезпека минула, знову засипали. До речі, люди, що спали летаргічним сном роками, прокинувшись, поводяться по-дитячому, що не відповідно до свого віку. Швидше за все це відбувається через порушення психіки під час летаргії.

 

Недавно англійські вчені виділили вірус ВІЛ - інфекційної летаргії. Правда, людина може бути його носієм, але не захворіти. Передається він тільки через кров. Ознаками наявності подібного вірусу можуть також бути підвищена сонливість або, навпаки, безсоння, легке нездужання, підвищена пітливість, серцебиття. Коли хвороба переходить у хронічну форму, це проходить. Втім, ці ознаки зовсім не означають, що ви можете заснути летаргічним сном. Людська психіка, як відомо, непередбачувана...

 

Економо-летаргічний енцефаліт. Перший опис хвороби відноситься до 1673-1675 рр. У ХХ столітті ж, під час першої світової війни 1915, у французькій армії. Шляхи поширення науці точно не відомі. Наука більш схиляється до вірусного ураження, але сам вірус не знайдений. Симптоми - лихоманка, сонливість, окорухові порушення, наявність марення при високих температурах і т.д., до серйозної поврежденности центральної нервової системи. Висока температура тримається до 14 днів і більше. Більше хворіють взимку, жителі міст же в 5-6 разів більше схильні такої хвороби. Сонливість переважає у більшої половини хворих. Несприятливий результат призводить до різних психічних порушень.

 

Сомнамбулізм (лат Somnus -. Сон, + ambulare - ходити). Синоніми - снохождение, лунатизм (позднелат lunaticus -. Божевільний від лат Місяць -. Місяць). Лунатизм - застаріла назва сомнамбулізму. Термін взятий з давнього уявлення впливу місячного світла на психіку. Але супутник Землі, як відомо, не світить ", його" світло - це є відбиті промені (світло) Сонця. До речі навіть можна засмагати від такого світла, правда ефект слабкий. У нас найбільше переважає типове поняття цього явища, яке воно було в давнину. З джерел тих часів можна дізнатися, що, наприклад, філософ Теона бродив у сні взад і вперед, а його слуга Перикла ходив навіть по гребеню даху. При сомнамбулізмі - хворий сідає в ліжку, встає, ходить по кімнаті, робить ті чи інші звичні, досить координовані, дії, потім лягає спати. При цьому часто очі відкриті, погляд не фіксований. Мовний контакт неможливий, тільки в окремих випадках можна домогтися виконання ним нескладних розпоряджень. Властивий дитячому віку, у зв'язку з переживанням дня. Дії причому можуть бути пов'язані зі змістом сновидінь. нерідко можливий частковий контакт з дитиною. При епілепсії відбуваються мимовільні сечовипускання, контакт неможливий. Лікування спрямоване на нормалізацію сну, прибирання переживань (діти) лікування хвороби (епілепсія).

 

Сонна хвороба (хвороба dormitivus). Симптоми - лихоманка, висипання на шкірі, збільшення лімфатичних залоз, наростаюча сонливість. Про епідемію сонної хвороби писалося в арабських рукописах 14 століття. Вона визначається ареалом поширення мухи "це-це". Мухи нападають вдень, але можливості зараження їх вірусом "трипаносом» - 1%. На місці укусу через 5 днів виникає пухир і починається розвиток хвороби. Без лікування сонна хвороба закінчується летально. Смерть настає в коматозному стані через кілька днів, тижнів.

 

Гіпноз (грец Hypnos -. Сон), застаріла назва магнетизм, гіпнотизм. Гіпноз - це штучне, за допомогою навіювання викликане, особливий стан людини для підвищення сприйнятливості до психологічного впливу і зниження чутливості до всіх інших впливам. Відмінна риса гіпнозу - сувора, не властива ні сну, ні бодрствованию вибірковість засвоєння і переробки інформації. Три стадії гіпнозу:

 

1) сонливість з легким психологічним розслабленням і м'язовим розслабленням;

 

2) феномен воскової гнучкості суглобів та м'язів;

 

3) це стан сомнамбулізму в прямому сенсі, тільки гіпнотізіруемий управляється гіпнотизером.

 

Гіпноз проводить лікар (дипломований). Щоб уникнути заподіяння шкоди не рекомендується проводити в розважальних цілях. Дуже небезпечний гіпноз в релігійних сектах. Лікують порушення сну, статевої функції, головного болю (хронічна форма), фобічні стани (недовірливість про неіснуючу хворобу або ж недовірливість про летальності хвороби). Також сприяє усуненню таких шкірних хвороб як кропив'янка, екзема, псоріаз. Чи не застосовують до людей з маренням гіпнотичного впливу, а також при гіпноманіі (звикання до гіпнозу). Великої шкоди приносить гіпноз, здійснюваний особами без відповідної освіти (шарлатанами). Що призводить до порушення психіки, хоча спочатку (після сеансу) таке порушення приховано.

 

Основні причини поганого сну у дітей:

 

1. Фізіологічні особливості сну дитини

 

2. Емоційні перевантаження

 

3. Соматичні проблеми

 

лікування сном

 

Сприятливий вплив сну, особливо на нервову систему, емпірично було встановлено давно. Як метод лікування сон почав застосовуватися з кінця 19 20 в і початку.

 

Оскільки метод лікування не мав наукового обгрунтування, терапія сном була дуже недосконалою, з лікувальними цілями викликався тривалий наркотичний сон. У 1934 р була запропонована наркотична суміш Клоетта. При застосуванні цієї суміші, за даними А.Г. Іванова-Смоленського, тільки протягом перших півтора-двох, щонайбільше трьох діб вдавалося викликати наркотичний сон, а потім наступало стан наркозу, схоже з коматозним станом. Метод безперервного сну протягом 10 діб в результаті застосування препарату Клоетта давав важкі ускладнення навіть смертельні наслідки. Це визначило відмова від застосування суміші Клоетта з лікувальною метою. Тривалий наркоз широко застосовувався за кордоном при лікуванні шизофренії. Висока токсичність наркотичних засобів обмежила їх застосування і розповсюдження. Безперервний сон був замінений переривчастим з невеликими перервами протягом кожної доби (В.П. Протопопов).

 

Після клінічного вивчення різних варіантів терапії сном почали застосовувати умовно-рефлекторний сон, найбільш близький до фізіологічного сну. При цій методиці сон по суті подовжується до 15-16 годин на добу і поглиблюється звичайний фізіологічний сон.

 

Науковою основою терапії сном стало вчення І.П. Павлова про охоронну і цілющою ролі гальмування.

 

Фізіологічний сон - розлите гальмування - є охоронним чинником для центральної нервової системи. Захисне значення гальмування полягає в тому, що нервові клітини мозку, перебуваючи в стані гальмування, не сприймають роздратуванні, що йдуть із зовнішнього середовища, і втрачають здатність реагувати на інтерорецептівние впливу, що йдуть з інших органів.

 

Посилення охоронного гальмування поглибленням і подовженням фізіологічного сну нормалізує функціональний стан кори головного мозку і відновлює порушені взаємини кори головного мозку з нижчого рівня відділами центральної нервової системи. Для більш швидкого наступу і поглиблення сну рекомендується медикаментозний сон супроводжувати нерізкими, ритмічними звуковими плі світловими подразненнями. Тривале, одноманітне роздратування може бути одним з факторів, що викликають охоронне гальмування.

 

Негативні властивості тривалого медикаментозного сну привели до розробки нової методики лікування сном, при якій сон наблизився до фізіологічного. Тривалий медикаментозний сон став замінюватись подовженим і, нарешті, умовно-рефлекторним сном, що дозволив значно зменшити дозу снодійних;


Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.074 сек.)