|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Роль держави в економічному кругообігуРоль сучасної держави в економіці (іншими словами - в економічному кругообігу) величезна. Держава бере активну участь у регулюванні економічного життя своєї країни. Саме регулювання економіки складає суть державної економічної політики. Для регулювання господарського життя державою використовуються численні економічні, політичні та юридичні заходи. З їх допомогою держава втручається в економічні процеси, щоб досягти стабільного розвитку та адаптації до постійно мінливих умов сучасної ринкової кон'юнктури. Держава регулює ринкові процеси, протидіючи монополізму і заохочуючи конкуренцію. Під час криз втручання держави в економіку пом'якшує їх негативні наслідки та прискорює вихід з них. Держава також саме бере участь у таких видах економічної діяльності, які життєво необхідні для всього суспільства в цілому, але через малу прибутковості (а іноді і збитковості) не приваблює приватний капітал. Для зняття соціальної напруженості держава бере участь у процесі перерозподілу доходів, надаючи допомогу малозабезпеченим верствам населення. Пряме втручання має безпосередній вплив на економіку в цілому - на сукупний попит і сукупна пропозиція. Найбільш важливою формою прямого втручання в економіку є створення державного сектора. Висловлюючи інтереси всіх економічних суб'єктів, держава організовує виробництво і реалізацію продукції галузей, які не приваблюють приватний капітал через свою низьку рентабельність. Держсектор призначений для забезпечення нормального функціонування господарства в цілому. Як правило, він менш ефективний, ніж приватний, і буває збитковим. Тому йому виділяються дотації. У різних країнах частка виробництва держсектора істотно різниться (навіть в одній країні вона не залишається постійною в залежності від економічної кон'юнктури, а також від цілей і завдань конкретного курсу уряду). При використанні другої важливої форми прямого втручання держави в економіку, перерозподілу доходів, значна частина національного доходу цілеспрямовано перерозподіляється, наприклад, у вигляді субсидій, оплати науково-дослідних робіт, виплати відсотків по цінних паперах, допомоги по безробіттю. Через третю форму свого прямого втручання, різні економічні програми, держава сприяє серйозних структурних зрушень в економіці. Пріоритетні напрямки програм звичайно фінансуються з державного бюджету. Непрямі форми державного втручання надають непряме, опосередкований вплив на економіку, сукупний попит і сукупна пропозиція.
41Вплив держави на формування економічної рівноваги
Держава вносить суттєві зміни в параметриекономічної рівноваги. В темі 6 при побудові моделей економічної рівноваги ми абстрагувалися від держави. Пригадаймо, що в межах приватної закритої економіки Е =С + І, а економічна рівновага за методом «видатки — випуск» визначається за формулою: Y = С + І.
З появою держави сукупні видатки доповнюються державними закупівлями: У = С+ I=G (11.2)
Тому економічна рівновага визначається за формулою: Y = C+I+G. Одночасно суттєво трансформується функція споживання. В. спрощеній моделі DI=Y. Тому функція споживання визначається так: С = С0 + с/ У.
З урахуванням держави, коли з'явилися чисті податки,післяподатковий дохід зменшується за формулою: DI = Y – Tn. За цих умов функція споживання змінюється:
С = С0+с/DI = C0 + с/ (Y – Tn) (11.3)
Чисті податки можна обчислити за формулою T = t×Y, де t граничний коефіцієнт податків, який відображає відношення між зміною чистих податків і зміною доходу: t = ΔT/ΔY. Звідси функція споживання модифікується:
С = С0 + с/(Y – tY) = C0 + c/Y (1–t) (11.4)
Отже, поява чистих податків зменшує споживання за будь-якого рівня доходу. Тепер перейдемо до моделі економічної рівноваги за методом економічної рівноваги “вилучення ін’єкції”. В умовах відсутності держави рівновага за цим методом визначається по формулі: S = I.
З урахуванням держави вилучення доповнюються чистими податками, а ін’єкції – державними закупівлями. Внаслідок цього формула економічної рівноваги набуває вигляду: S + Tn = I + G.Одночасно трансформуються і заощадження.
У строщеній моделі заощадження зводиться до приватних за формулою S = Y – C. З урахуванням держави вони зменшуються на величину чистих податків:
S = Y – Tn - C (11.5)
Якщо в модель економічної рівноваги підставити нове значення приватних заощаджень і перенести державні закупівлі в ліву частину рівняння, то отримаємо кінцевий вираз моделі економічної рівноваги:
(Y – Tn - C) + (Tn - G) = I (11.6)
де (Y – T - G) - приватні заощадження, (T - G) – державні заощадження. Сума приватних та державних заощаджень дорівнює національним заощадженням. Отже, економічна рівновага за методом “вилучення — ін'єкції” — це рівновага між національними заощадженнями та інвестиціями.
Визначена модель є лише виразом моделі за методом «видатки - випуск». Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.) |