|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Забруднення атмосфери
Атмосферне повітря забруднюється різними газами, дрібними часточками і рідкими речовинами, які негативно впливають на живі істоти, погіршуючи умови їх існування. Джерела його забруднення можуть бути природними і штучними (антропогенними)-мал.6: Природне забруднення атмосфери. У нормі природні джерела забруднення не спричинюють істотних змін повітря. Інтенсивне поширення певного природного джерела забруднення на певній території (викиди попелу і газів вулканами, лісові і степові пожежі) можуть стати серйозною причиною забруднення атмосфери. Так, під час виверження вулкана Кракатау у 1883 р. маса попелу та пилу становила 150 млрд т, і вони поширилися майже по всій земній кулі.
Штучне (антропогенне) забруднення атмосфери відбувається внаслідок зміни її складу та властивостей під впливом діяльності людини. За будовою та характером впливу на атмосферу штучні джерела забруднення умовно поділяють на технічні (пил цементних заводів, дим і сажа від згоряння вугілля) та хімічні (мал..7.)
Джерела забруднення атмосфери.
Наслідки забруднення атмосфери.
Атмосфера має здатність до самоочищення. Проте від величезної кількості забруднювальних речовин, що надходять в атмосферу сьогодні, вона не встигає самоочищуватись. Так, при спалюванні за рік 2,1 млрд т кам'яного вугілля і 0,8 млрд т бурого в навколишнє середовище потрапляє 225 тис. т арсену, 225 тис. т германію, 153 тис. т кобальту і, крім того, мільйони тонн пилу з металургійних заводів, майже 1 /5 частина світового виробництва цементу. За приблизними підрахунками, маса забруднювальних речовин в атмосфері становить 9 — 10 млн т. Порівняно з масою земної атмосфери це мізерна величина, однак на висоті 50—100 м від Землі, де саме концентруються забруднювальні речовини, частка їх є істотною відносно кількості чистого повітря. В атмосфері міститься близько 2,3 • 1012 вуглекислого газу, з них 2 • 1010 щороку надходить сюди внаслідок антропогенної діяльності. Підвищення вмісту СО2 в атмосфері спричинює потепління клімату на планеті через "парниковий ефект". Дані наукових досліджень свідчать, що за 80-ті роки середня температура повітря в Північній півкулі підвищилася порівняно з температурою кінця XIX ст. на 0,5 — 0,6°С порівняно з доіндустріальною епохою. Наслідками цього явища можуть бути: зміна режиму опадів, танення льоду в полярних зонах, підвищення рівня океанів і, врешті-решт, затоплення значної частини суші. Протилежний ефект дає запиленість атмосфери. Механічні часточки відбивають сонячне світло, внаслідок чого зменшується нагрівання Землі. Перспектива переохолодження планети загрожує початком нового льодовикового періоду. Поки що ці процеси розвиваються у протилежних напрямках і якоюсь мірою врівноважують один одного. Питання для самоконтролю: 1.Які найпоширеніші речовини, що забруднюють атмосферу, ви знаєте? 2.До яких наслідків може призвести значне забруднення атмосфери над містами? Що таке смог? 3.Які ви знаєте головні джерела забруднення атмосфери? 4.Як впливає хімічне забруднення на рослинність міста? Теми рефератів: ü Антропогенне забруднення атмосфери в Україні. ü Основні забруднювачі атмосфери.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |