|
|||||||||||||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
ОСНОВНІ МЕТОДИ КОНФЛІКТОЛОГІЇ
Багатогранність методів конфліктології представлені в табл. 6.1. Таблиця 6.1 Методи конфліктології
Основні різновиди спостереження: ü формалізоване спостереження – це спостереження зсередини, коли спостерігач стає повноправним учасником групи, яку він спостерігає. ü неформалізоване спостереження – це спостереження ззовні, коли дослідник не стає рівноправним учасником спостережної групи. ü відкрите спостереження, яке характеризується тим, що членам досліджуваної групи факт спостереження за ними відомий, від групи він не приховується, ü спостереження інкогніто, коли члени спостережної групи не підозрюють, що за ними ведеться спостереження.
Основні різновиди опитування: ü інтерв’ювання - опитування в усній формі, де того, хто проводить інтерв’ю, називають інтерв’юером, а того у кого беруть інтерв’ю – респондентом. ü Анкетування - письмові о питування, з використанням спеціального бланка-анкети, де того, хто проводить опитування, називають анкетером.
Психологічне тестування використовується при відборі на роботу, в психотерапії і психологічному консультуванні.
Автором даної теорії є австрійсько-американський психолог та соціолог Якоб Морено. Методи соціометрії стали робочими інструментами, які дають інформацію для профілактики і пом’якшення конфліктів, визначення неформальних лідерів, оптимізації соціально-психологічного клімату в колективі.
Особливостями методу аналізу результатів діяльності є: використання системи показників, які характеризують діяльність організації, установи або їх підрозділів; вивчення факторів та причин їх зміни; виявлення і вимірювання взаємозв’язку між ними.
Основні види структурних методів: ü роз’яснення вимог до роботи, ü використання координаційних механізмів, ü розробки чи уточнення загально-організаційних цілей, створення обґрунтованих систем винагороди.
Дану методику було розроблено австралійськими вченими
Рис. 6.1. Карта конфлікту для 4-х учасників.
Процес картографії складається з відповідей на три питання: 1. В чому проблема? (Проблема має бути сформульована однією фразою). 2. Хто є головними учасниками конфлікту? 3. В чому полягають інтереси та побоювання кожного учасника? Карту можна заповнювати індивідуально чи колективно. Такі карти особливо корисні під час підготовки до ділових переговорів; переговорів, що зайшли в тупик; у розподілі майна; при проблемах у колективі, пов'язаних із міжособистісними та виробничими відносинами; майбутніх нововведеннях; сімейних ускладненнях. Згідно з методикою можна графічно відобразити складові конфлікту, послідовно проаналізувати поведінку його учасників, сформулювати основні проблеми, інтереси й побоювання учасників, способи усунення причин, що призвели до конфлікту. Основні етапи методу картографії: 1. Описується проблема взагалі та визначається предмет конфлікту. (Якщо, наприклад, мова йде про непогодженість у роботі, про те, що хтось не “тягне лямку” разом з усіма, то проблему можна відобразити як розподіл навантаження. Якщо конфлікт виник через відсутність довіри між особою та групою, то проблему можна виразити як погані взаємини. На даному етапі важливо визначити саму природу конфлікту і поки що неважливо, що це не цілком відбиває суть проблеми. Не слід визначати проблему як питання вибору між протилежностями (“так чи ні”), доцільно залишити можливість приймання нових і оригінальних рішень.) 2. Виявляються головні учасники (суб'єкти) конфлікту. (До їх переліку можна включити окремих осіб чи цілі команди, відділи, групи, організації. У тій мірі, у якій залучені в конфлікт люди мають загальні потреби стосовно даного конфлікту, їх можна об'єднати разом. Допускається також об'єднання групових і особистих категорій. Наприклад, якщо складається карта конфлікту між двома співробітниками в організації, то в карту можна включити цих працівників, а фахівців, що залишилися, об'єднати в одну групу або виділити окремо ще й начальника даного підрозділу.) 3. Перерахування основних інтересів і побоювань, пов'язаних із цими інтересами, а також усіх основних учасників конфліктної взаємодії. (Необхідно з'ясувати мотиви поведінки, що стоять за позиціями учасників у даному питанні. Вчинки людей визначаються їхніми бажаннями, потребами, мотивами, які необхідно визначити.) Графічне відображення інтересів і побоювань розширює можливості та створює умови для більшої кількості рішень, можливих після закінчення всього процесу картографії. Переваги методики картографії: ü складання карти дозволяє переборювати зайві емоції; ü визначаються найбільш важкі ділянки, що вимагають невідкладної уваги; ü карта сприяє створенню нових напрямів у виборі рішень; ü під час групового процесу складання карти люди, які вважають, що їх не зрозуміли, мають можливість висловитися, що сприяє створенню атмосфери довіри.
Контрольні питання 1. Дайте загальну характеристику групам методів конфліктології. 2. Вкажіть, до яких груп належать ті чи інші конкретні методи, що їх використовує конфліктологія. 3. Розкрийте загальний зміст спостереження як методу конфліктології. 4. Розкрийте загальний зміст опитування як методу конфліктології. 5. Розкрийте загальний зміст тестування як методу конфліктології. 6. Розкрийте загальний зміст соціометричного методу як методу конфліктології. 7. Розкрийте загальний зміст аналізу результатів діяльності як методу конфліктології. 8. Розкрийте загальний зміст методу експертного інтерв’ю. 9. Розкрийте загальний зміст структурного методу як методу конфліктології. 10. Розкрийте загальний зміст методу картографії.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.007 сек.) |