|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
У СПРАВІ. СУДОВІ РІШЕННЯ В СТАДІЇ ВІДКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІМіністерство освіти І НАУКИ україни Національна юридична академія україни Імені ярослава мудрого
Завдання До практичних занять З навчальної дисципліни “складання процесуальних документів із цивільних справ” Для студентів 5 курсу денних факультетів Харків
Т е м а 1. ПРОЦЕСУАЛЬНІ АКТИ – ДОКУМЕНТИ З ЦИВІЛЬНИХ СПРАВ Питання до колоквіуму 1. Суть правосуддя в цивільних справах та поняття “цивільний процес” (“цивільне судочинство”). 2. Поняття, види і значення актів правосуддя – процесуальних документів з цивільних справ. 3. Процесуальні дії осіб, які беруть участь у справі, а також суду та їх процесуальне оформлення в цивільному процесі. 4. Судові рішення: вимоги до них та щодо їх процесуального оформлення (форма і зміст). 5. Законна сила судових рішень.
С п и с о к н о р м а т и в н и х а к т і в т а л і т е р а т у р и
Цивільний процесуальний кодекс України / Відом. Верхов. Ради України, 2004, № 40 – 41 (продовж. у № 42). – Ст. 452. Про судове рішення: Постанова Пленуму Верховного Суду України від 29.12.1976 р. № 11 (з відповідними змінами, внесеними постановами від 24.03.1981 р. № 4, від 25.12.1992 р. № 13 та від 25.05.1998 р. № 15) // Постанови Пленуму Верхов. Суду України з заг. питань суд. діяльності та в цивіл. справах. – К.: Юрінком Інтер, 2004. Штефан М.Й., Заворотько П.П. Судове рішення. – К.: Київ. ун-т, 1971. Гурвич М.А. Судебное решение. – М., 1976. Проблемы науки гражданского процессуального права: Под ред. проф. В.В. Комарова. – Х.: Право, 2002. Луспеник Д.Д. Настільна книга професійного судді при розгляді цивільних справ (складання судових процесуальних документів за новим ЦПК України). – Х.: Харків юрид., 2005.
Т е м а 2. ЗАЯВИ ОСІБ, ЯКІ БЕРУТЬ УЧАСТЬ У СПРАВІ. СУДОВІ РІШЕННЯ В СТАДІЇ ВІДКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ 1. Лаврова працювала у ВАТ “Лісова ягода” бухгалтером. 17.01.2005 р. вона подала заяву про звільнення за угодою сторін з 19.03.2005 р., про що був виданий наказ. 12.02.2005 р. заяву про звільнення нею було відкликано, однак 19.03.2005 р. її до роботи не допустили. Лаврова вважає своє звільнення та недопуск до роботи незаконним, оскільки ще до припинення з нею трудових відносин відкликала свою заяву про звільнення за угодою сторін, на що голова правління товариства дав усну згоду, крім того вона не була ознайомлена з наказом про звільнення. Яким чином Лаврова може захистити свої права? На основі норм матеріального та процесуального права складіть відповідний документ, що містив би вимоги про поновлення на роботі, стягнення заборгованості із заробітної плати, середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди. На які засоби доказування потрібно посилатися позивачу?
Додаткові запитання
1. Які види й елементи позову? 2. Чи повинна (або чи може) Лаврова спочатку звернутися за вирішенням спору до КТС? 3. Чи вправі суд відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Лаврової в разі пропуску нею строку позовної давності для звернення до суду, якщо вона не просить цей строк поновити? 4. Які існують способи захисту цивільних прав? 2. У березні 2006 р. заступник прокурора Київського району м. Харкова в інтересах Попової звернувся до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення з заводу “Поршень” на її користь нарахованої, але не виплаченої заробітної плати в сумі 3059 грн. Складіть відповідну заяву.
Додаткові запитання
1. Чи вправі суд відмовити у прийнятті заяви про видачу судового наказу з посиланням на те, що прокурор не вправі подавати такі заяви в порядку наказного провадження? 2. З яких елементів складається заява про видачу судового наказу? 3. За якими вимогами судовий наказ може бути виданий? 3. Степаненко пред’явила позов до Овода про визнання батьківства та стягнення аліментів, посилаючись на те, що з відповідачем вони проживали в її будинку, вели спільне господарство, під час вагітності він турбувався про неї та придбав одяг для дитини, але напередодні народження дитини залишив її і не надає ніякої допомоги, заявляючи, що він не є батьком дитини. З посиланням на норми матеріального і процесуального права складіть відповідний процесуальний документ. На які засоби доказування потрібно посилатися позивачці?
Додаткові запитання
1. Визначте коло осіб, які відповідно до ст. 3 ЦПК України мають право подати відповідний позов? 2. Яка відмінність між визнанням батьківства в позовному провадженні від встановлення факту визнання батьківства і факту батьківства в порядку окремого провадження? 4. Марченко, 1948 р. народження, проживає в квартирі № 10 по вул. Павлова, 26 разом із братом Котовим. Після трагічної загибелі її чоловіка вона захворіла на психічну хворобу і з 14.01.2005 р. перебуває на обліку в психоневрологічному диспансері № 3 м. Харкова. Оскільки вона не розуміє значення своїх дій та не може ними керувати, Котов звернувся до адвоката з проханням роз’яснити порядок встановлення опіки над Марченко. Яку відповідь адвокат повинен дати Котову? Складіть від його імені відповідний документ.
Додаткові запитання
1. Як має вчинити суд, якщо Котов не заявить клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи? 2. До якого виду провадження належить розгляд відповідної заяви та в чому її особливість? 5. Рябов звернувся до суду з позовом до прокурора Ленінського району м. Харкова про визнання його дій неправомірними та відшкодування моральної шкоди і судових витрат. Позивач зазначив, що 14.07.2005 р. звернувся до прокурора району із заявою про порушення кримінальної справи за самоуправство відносно Теплової, яка самовільно зайняла його частку земельної ділянки. Однак прокурор у встановлений строк у процесуальному порядку не розглянув його заяви та не виніс відповідної постанови, а листом дав відповідь, що він вправі звернутися до суду для вирішення земельного спору. Складіть ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі на підставі п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України з роз’ясненням Рябову, до якого суду він вправі звернутися.
Додаткові запитання
1. Що таке судова юрисдикція та які види судових юрисдикцій існують? Що є предметною компетенцією кожного з видів судової юрисдикції? 2. Які обставини складають передумови права на звернення до суду за судовим захистом? 3. Які ще (крім наведеного прикладу) існують підстави для відмови у відкритті провадження у справі? 6. Рябошапка звернувся до суду з позовом до своєї колишньої невістки Тищенко про визнання її такою, що втратила право користування жилим приміщенням, оскільки остання понад два роки без поважних на те причин не проживає у квартирі № 2 по вул. Блюхера, 1 в м. Харкові. При поданні позову позивач не сплатив судовий збір та витрати на інформаційно-технічне забезпечення, а в позовній заяві не вказав місце проживання відповідачки, зазначивши, що йому воно не відоме; не навів та не надав доказів, що підтверджують вимоги; не притяг до участі у справі (на зазначив у позові) власника будинку (балансоутримувача). Як має діяти суд? Складіть відповідну ухвалу. Як повинен поступити суддя в разі виконання позивачем вказівок суду і в разі їх невиконання? Складіть відповідні процесуальні акти.
Додаткові запитання
1. Що обов’язково повинна містити в собі позовна заява? 2. Які обставини визначають порядок реалізації права на звернення до суду з позовом?
7. ЗАТ “Трубний завод” пред’явило до суду позов до Гонтаренка про відшкодування матеріальної і моральної шкоди, завданої внаслідок взаємодії джерел підвищеної небезпеки, посилаючись на те, що винним у ДТП є відповідач, який порушив пп. 12.1, 13.1 Правил дорожнього руху України та визнаний винним постановою суду за правилами КпАП України. Складіть ухвалу про відкриття провадження у справі.
Додаткові запитання
1. Чи має якесь процесуальне значення для позивача наявність постанови суду про притягнення Гонтаренка до адміністративної відповідальності за порушення Правил дорожнього руху України? 2. У який термін суд повинен вирішити питання про відкриття або відмову у відкритті провадження у справі? 3. Яка різниця в правових наслідках між ухвалою про відмову у відкритті провадження у справі і ухвалою про повернення позовної заяви? 8. Тополев пред’явив позов до Тополевої про розірвання шлюбу та поділ спільного майна, набутого за час шлюбу, крім цього він просив відстрочити сплату судового збору за позов про поділ майна подружжя, посилаючись на тяжкий матеріальний стан. Тополева пред’явила зустрічний позов про стягнення аліментів на двох неповнолітніх дітей та просила позови об’єднати в одне провадження. Як повинен вчинити суд? Складіть відповідні ухвали за заявами Тополевої та Тополева.
Додаткові запитання
1. Які правила пред’явлення зустрічного позову? 2. Які ще, крім пред’явлення зустрічного позову, є способи захисту прав відповідача? 3. Чи вплинуло б на процесуальні дії судді при об’єднанні позовів наявність за позовом Тополева про поділ майна подружжя в якості третьої особи без самостійних вимог його матері, яка давала йому особисті кошти на придбання деяких речей? 4. Яка відмінність між розірванням шлюбу в позовному провадженні від розірвання шлюбу за заявою подружжя в порядку окремого провадження (ч. 3 ст. 234 ЦПК України) та від встановлення факту розірвання шлюбу (п. 4 ст. 256 ЦПК України)? Т е м а 3. СУДОВІ РІШЕННЯ В СТАДІЇ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ ДО СУДОВОГО РОЗГЛЯДУ 9. До Жовтневого районного суду м. Харкова надійшла позовна заява Сидорова до Сидорової про оспорювання батьківства. Позивач зазначав, що 03.04.2004 р. зареєстрував шлюб з відповідачкою по справі, з якою раніше підтримував дружні стосунки. 25.11.2004 р. вона народила дочку Олену. Сидоров вважає, що не є батьком цієї дитини, оскільки, згідно з амбулаторною картою про народження, вона народилась дев’ятимісячною і можливий час її зачаття вказано з 1 по 14 січня 2004 р. На той час він не був з відповідачкою в шлюбі, до того ж перебував на зимовій сесії у Вищому технічному училищі ім. Баумана в м. Москві. Яка мета попереднього судового засідання? Визначте зміст підготовки справи до судового розгляду. Складіть ухвалу попереднього судового засідання та відповідний протокол судового засідання.
Додаткові запитання
1. У який строк суддя повинен провести попереднє судове засідання та чи можливо його відкласти? Який порядок проведення попереднього судового засідання? 2. Чи по всіх категоріях справ є обов’язковим проведення попереднього судового засідання, а також після скасування ухваленого рішення суду з направленням справи на новий судовий розгляд? 10. Пащенко звернулась до Ленінського районного суду м. Харкова з позовом до Петрова про реальний поділ будинку та визначення порядку користування земельною ділянкою. Вона зазначала, що є власником 1/3 частини будинку № 16 по вул. Соціалістичній в м. Харкові, 1/3 частина будинку належить її брату Петренку, а ще 1/3 – її сестрі Назаренко. З сестрою у неї нормальні відносини, і вона позову до неї не заявляє. З братом виникли суперечки з приводу користування жилими кімнатами будинку та земельною ділянкою. Посилаючись на вказані обставини, позивачка просила суд провести реальний поділ будинку в натурі і виділити їй, згідно з планом, кімнати: 1-4 – жилою площею 16 кв.м., 1-7 – жилою площею 12 кв.м. та 1-8 – кухню і визначити порядок користування земельною ділянкою. Як має діяти суддя при підготовці цієї справи до розгляду? Складіть відповідний процесуальний документ.
Додаткові запитання
1. Чи може суд без проведення відповідної експертизи (якої саме?) вирішити спір по суті? Як вчинити суду, якщо сторони не заявляють клопотання про призначення експертизи? 2. Які процесуальні права мають сторони в стадії провадження до судового розгляду? 11. Долгова звернулася до суду з позовом до Борисової про визнання недійсною угоди дарування будинку № 3 по вул. Тарасовській м. Харкова, посилаючись на те, що під час підписання відповідного договору була хворою і не розуміла значення своїх дій. У зв’язку з тим, що вказаний жилий будинок згодом був куплений Кірєєвою, відповідачка заявила клопотання про притягнення останньої до участі у справі в якості третьої особи на її стороні. Яке процесуальне судове рішення повинен прийняти суд? Складіть відповідну ухвалу.
Додаткові запитання
1. На які види поділяються треті особи і яка між ними різниця? 2. Чи може Кірєєва пред’явити зустрічний позов про визнання її добросовісним набувачем будинку та чи є в цивільному законодавстві такий спосіб захисту цивільних прав? 12. Олійник звернулася до суду із заявою про оголошення її чоловіка Олійника померлим, посилаючись на те, що понад шість років тому він виїхав на заробітки в район Далекого Сходу (РФ) і з того часу від нього немає ніяких відомостей. Проведені нею пошуки вказують на те, що він помер по дорозі до м. Владивостока, оскільки потяг “Москва-Владивосток” зазнав катастрофи, внаслідок чого деякі тіла ідентифікувати було неможливо. Оскільки свідки цієї події Травкін та Топова, з якими її чоловік виїжджав на заробітки, найближчим часом знову виїжджають працювати за кордон, заявник заявила клопотання про негайний їх допит у якості свідків у порядку забезпечення доказів. Які процесуальні дії слід провести судді в стадії підготовки цієї справи до судового розгляду? Складіть відповідну ухвалу щодо заяви Олійник.
Додаткові запитання
1. Чи є різниця в процесуальних діях судді щодо змагальності та диспозитивності цивільного процесу в позовному та окремому провадженнях? 2. Чи є різниця між оголошенням фізичної особи померлою та встановленням факту смерті особи? 3. Які дії суду в разі появи фізичної особи, яку було оголошено померлою?
13. У грудні 2005 р. Герасимов звернувся до суду з позовом до Полякова про відшкодування матеріальної шкоди в розмірі 1000 грн та моральної шкоди в розмірі 50 000 грн, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, в якій винним визнано відповідача. У ході проведення попереднього судового засідання позивач у порядку забезпечення позову подав заяву, в якій просив накласти арешт на автомобіль відповідача, приблизною вартістю 15 000 грн, однокімнатну квартиру, приблизною вартістю 20 000 грн та на майно АТ “Сузір’я”, одним із власників якого є відповідач. Відповідач проти задоволення клопотання про забезпечення позову заперечував, мотивуючи це тим, що позов не визнає, а забезпечувати позов немайнового характеру (відшкодування моральної шкоди, яка безпідставно значно вища майнової шкоди) законом не передбачено. Визначте підстави для забезпечення позову. Складіть відповідний процесуальний документ.
Додаткові запитання
1. Який порядок розгляду заяви про забезпечення позову? Яка різниця між процедурою забезпечення позову в порядку реалізації п. 7 ч. 6 ст. 130 ЦПК України та ст. 153 ЦПК України? 2. На що не допускається вжиття заходів забезпечення позову та чому? 3. Чи може суд в інтересах позивача за своєю ініціативою забезпечити позов, особливо у справах про стягнення аліментів, зарплати? 14. У травні 2006 р. Борисов та інші акціонери звернулися до суду з позовом до АТ “Продукти-Сервіс” про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерного товариства від 31.03.2006 р. про додатковий випуск акцій та про внесення змін до Статуту товариства. У порядку забезпечення позову до вирішення спору по суті просили: 1) АТ – заборонити проводити збори акціонерів; 2) спостережній раді АТ – здійснювати будь-які дії відповідно до повноважень, наданих їй Законом України “Про господарські товариства”, Статутом товариства та оспореним рішенням загальних зборів від 31.03.2006 р.; 3) АКБ “Мегабанк” – проводити дії, пов’язані з організацією та проведенням загальних зборів акціонерів АТ. Визначте підстави забезпечення позову. Складіть відповідний процесуальний документ.
Додаткові запитання
1. Чи встановлені законом певні вимоги до змісту заяви про забезпечення позову та які дії суду, якщо така заява не відповідає цим вимогам закону (у разі їх наявності)? 2. Чи можна замінити вид забезпечення позову та які існують способи оскарження такої ухвали? 15. Баранова звернулася до Київського районного суду м. Харкова із заявою про визнання її чоловіка Баранова недієздатним, оскільки він тяжко хворіє психічним розладом здоров’я і перебуває на лікуванні в психіатричній лікарні міста. Заявник просила призначити судово-психіатричну експертизу. Що таке забезпечення доказів? Складіть відповідну ухвалу суду.
Додаткові запитання
1. Чи існують в законі вимоги до змісту заяви про забезпечення доказів та які дії суду, якщо заява таким вимогам не відповідає? 2. Який порядок розгляду заяви про забезпечення доказів? 3. Що таке обов’язкове призначення експертизи та які наслідки ухилення від участі в експертизі? 4. Які особливості призначення комісійної, комплексної, додаткової і повторної експертиз? 16. Романов звернувся до Фрунзенського районного суду м. Харкова з позовом до Євсєєвої про стягнення суми за договором позики. У ході попереднього судового засідання відповідачка позов не визнала, пояснивши, що борг позивачу віддала, однак боргову розписку від нього забула отримати, однак факт повернення позики можуть підтвердити свідки, які проживають у Київському районі м. Харкова. Тому вона просила суд доручити Київському районному суду міста допитати вказаних свідків на підтвердження її доводів. Які дії суду та які умови направлення судового доручення? Складіть відповідну ухвалу. 17. Скориков звернувся до суду з позовом до Петрової про відшкодування матеріальної шкоди в розмірі 2300 грн, завданої її малолітнім сином. Позивач зазначав, що, на його думку, син відповідачки безпричинно вдарив його у відповідь на зроблене ним зауваження щодо недостойного поводження підлітка в трамваї, внаслідок чого він упав та пошкодив дорогі часи, шкіряну куртку. У ході проведення попереднього судового засідання відповідачка, незважаючи на те, що позивач не надав доказів щодо розміру завданої йому шкоди, повністю визнала позов. Які дії суду? Складіть відповідне рішення суду.
Додаткові запитання
1. Які судові рішення суд може ухвалити в попередньому судовому засіданні? 2. Чи є відмінність між змістовною частиною рішення суду, ухваленого в попередньому судовому засіданні, від такого ж рішення, ухваленого в ході судового розгляду справи? 18. Кравцова 21.02.2006 р. звернулася до суду з позовом до Чижова та Київського райвиконкому м. Харкова про визнання ордера недійсним та виселення Чижова. Позивачка зазначала, що її сім’я, яка складається з чотирьох осіб, проживає в кімнаті 20,3 кв.м. трикімнатної комунальної квартири № 3 по вул. Сумській, 58 м. Харкова. Кімната площею 15,6 кв.м., яка звільнилась у зв’язку зі смертю наймача, виконком виділив двірнику ЖЕК Чижову, а не їй, чим порушив її житлові права. Які дії повинен вчинити суддя при підготовці справи до судового розгляду? Які факти має довести позивачка, а які – відповідачі? Складіть ухвалу про призначення справи до судового розгляду.
Додаткові запитання
1. У який строк справа має бути призначена до розгляду? Який існує порядок направлення судових повісток? 2. Чи може позивач у попередньому судовому засіданні відмовитися від позову? Якщо так, то які дії суду і який процесуальний документ постановляється? Т е м а 4. СУДОВІ РІШЕННЯ В СТАДІЇ СУДОВОГО РОЗГЛЯДУ 19. При розгляді цивільної справи за позовом Петрова до Тихонової про визнання договору довічного утримання недійсним представник позивача Осипова та свідок зі сторони позивача Олецька, яка вже була допитана, вели себе таким чином, що головуючий у справі постійно робив їм зауваження, стосовно Осипової постановив ухвалу про попередження та видалив її із зали судового засідання. Внаслідок цього позивач Петров заявив судді відвід з тих підстав, що суддя прямо чи побічно заінтересований у розгляді справи, оскільки позбавив його правової допомоги. Які обов’язки головуючого та осіб, які беруть участь у справі, в судовому засіданні? Складіть ухвали про видалення Осипової із зали судового засідання та про розгляд заяви Петрова про відвід судді.
Додаткові запитання
1. Які існують заходи процесуального примусу та порядок їх застосування? 2. Які можливі заходи процесуального примусу щодо прокурора, адвоката?
20. Полякова була звільнена з посади двірника КЖЕП-118 м. Харкова за власним бажанням. Звільнити двокімнатну службову квартиру по вул. Акад. Павлова вона відмовилася. Московський райвиконком м. Харкова пред’явив до суду позов про її виселення з квартири без надання іншого житлового приміщення. При розгляді справи відповідачка стверджувала, що спірна квартира не є службовою, а відповідного рішення виконкому про визнання спірної квартири службовою позивач суду не надав, тому вона заявила клопотання про витребування зазначеного рішення. Як повинен вчинити суд? Складіть відповідну ухвалу про задоволення клопотання.
Додаткові запитання
1. Який існує порядок подання та витребування доказів? 2. Які існують засоби доказування? 21. Томашко звернулася до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовом до Томашка про розірвання шлюбу. Справа двічі призначалась до розгляду, сторони давали свої пояснення, однак суд відклав розгляд справи і призначив їм строк для примирення. На чергове судове засідання позивачка не з’явилася (без поважних причин), відповідач з’явився і наполягав на ухваленні рішення про розірвання шлюбу, заявляючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та обов’язки сторін і що вони не помирилися. Що має вирішити суд? Складіть відповідний процесуальний документ.
Додаткові запитання
1. Яким могло бути судове рішення, якщо б на судове засідання без поважних причин не з’явився відповідач? 2. Які в ЦПК України існують підстави для відкладення судового розгляду та оголошення перерви в розгляді справи? 22. Ковальов працював водієм АТП-2234. Наказом по АТП від 10.03.2006 р. його було звільнено за власним бажанням, однак розрахунок при звільненні з ним не провели, тому Ковальов звернувся до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення з відповідача 1280 грн заборгованості із заробітної плати. Після видачі судового наказу АТП-2234 подало заяву про скасування судового наказу, посилаючись на те, що Ковальов був прийнятий на роботу без трудової книжки і два роки працював без неї, тому вони не повинні йому нічого виплачувати. Складіть судовий наказ. Чи є підстави для скасування судового наказу за заявою АТП? Складіть відповідну ухвалу.
Додаткові запитання
1. Чим судовий наказ відрізняється від судового рішення? 2. Які загальні положення ЦПК України застосовуються в наказному провадженні, а які не застосовуються? 3. Чи є підстави для постановлення окремої ухвали стосовно керівництва АТП? 23. Іванов звернувся до суду з позовом до АТП-2312 про відшкодування матеріальної і моральної шкоди, завданої внаслідок ДТП. У ході розгляду справи представник відповідача пояснила, що підприємство вину не визнає, відносно водія АТП Петрова розглядається кримінальна справа. У зв’язку з наведеним вона просила зупинити провадження у справі до набрання законної сили рішення суду в кримінальній справі. Чи є підстави для зупинення провадження у справі? Складіть відповідний процесуальний документ.
Додаткові запитання
1. Які існують підстави для зупинення провадження у справі? 2. На які строки провадження у справі зупиняється? 3. Які існують підстави для закриття провадження у справі та залишення заяви без розгляду? 4. Який порядок апеляційного оскарження ухвал суду? 24. Сіроштан звернувся до суду із позовом до Іванченка та Кравченка про визнання угоди купівлі-продажу будинку недійсним, як укладеної внаслідок обману. Позивач зазначав, що в порядку спадкування, після смерті батьків, став власником будинку № 2 по вул. Ільїнській м. Харкова. 10.01.2006 р. до нього з пропозицією купити будинок звернувся Кравченко, який за дорученням представляв інтереси Іванченка. Того ж дня в нотаріальній конторі був посвідчений договір купівлі-продажу будинку за 27 200 грн. Незважаючи на те, що в договорі зазначено про одержання ним грошей за проданий будинок, в дійсності ніяких грошей він не отримав, оскільки Кравченко пообіцяв передати гроші після посвідчення угоди та повної оплати ним комунальних боргів. Проте свого зобов’язання він не виконав. Кравченко в судовому засіданні не заперечував, що гроші за куплений будинок не передавав через те, що їх в нього викрали. Іванченко проти позову заперечував, посилаючись на те, що є добросовісним набувачем, усі умови договору виконав, гроші передав, про що прямо зазначено в договорі. На основі норм матеріального та процесуального права із урахуванням відповідної постанови Пленуму Верховного Суду України складіть рішення суду.
Додаткові запитання
1. Які вимоги пред’являються до судового рішення? 2. Які існують можливості усунення неповноти судового акта? 3. Що таке незмінність, виключність, преюдиціальність, загальнообов’язковість, здійсненність судового рішення? 25. Тимченко є одним з керівників правоохоронного органу м. Харкова. 25.01.2006 р. та 03.02.2006 р. у газеті “Новини” опубліковано статті журналіста Петрова про те, що “Тимченко зловживає своїм посадовим становищем, причетний до гучних кримінальних справ у місті, підтримує кримінальних авторитетів”, “займається незаконним бізнесом, отримує винагороди за непорушення кримінальних справ проти поширювачів наркотиків”. Тимченко звернувся до суду з позовом до редакції газети та журналіста про захист честі, гідності та ділової репутації і спростування вказаної вище недостовірної інформації, а також відшкодування моральної шкоди в розмірі 10 000 грн з редакції і 7000 грн з журналіста. У судовому засіданні позивач пояснив, що поширені про нього відомості не відповідають дійсності. Представник редакції та журналіст позов не визнали, пояснивши, що вони надали громадськості відомості, які викликали широкий резонанс, оскільки про це по місту ходили чутки. Незважаючи на те, що в них немає письмових доказів наведеного в газеті, журналіст використав своє право на поширення своїх думок у вигляді припущень, які є оціночними за змістом, тому не можуть бути спростовані. Чи встановлений по даній категорії справи спеціальний порядок розподілу тягаря доказування між сторонами? На основі норм матеріального і процесуального права, з урахуванням роз’яснень, даних у відповідній постанові Пленуму Верховного Суду України, складіть рішення суду.
Додаткові запитання
1. Що таке розумний строк розгляду справи? 2. Які особливості ухвалення вступної та резолютивної частини рішення суду, який порядок проголошення та порядок оскарження? 3. Які існують можливості усунення неповноти судового акта? 26. Попова звернулася до суду з позовом до КЖЕП-30 м. Харкова про відшкодування матеріальної і моральної шкоди, завданої з вини підприємства залиттям її квартири 30.05.2006 р. унаслідок прориву каналізаційної труби. Представник відповідача Іванов у попередньому судовому засіданні позов не визнав, надав письмові пояснення. У судове засідання представник відповідача не з’явився, керівник КЖЕП надіслав суду листа с проханням розгляд справи відкласти через те, що представник Іванов знаходиться у відрядженні. Суд визнав неявку відповідача без поважних причин і з урахуванням доказів, наданих позивачем, ухвалив заочне рішення. Складіть заочне рішення.
Додаткові запитання
1. Чи є відмінність змістовної частини заочного рішення від звичайного? 2. Які в ЦПК України визначені умови для ухвалення заочного рішення? 3. Чи існують для сторін особливості апеляційного оскарження заочного рішення? 4. Яка відмінність в умовах перегляду судом першої інстанції свого ж виданого судового наказу та ухваленого заочного рішення?
Т е м а 5. ПРОЦЕСУАЛЬНІ АКТИ – ДОКУМЕНТИ Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.046 сек.) |