АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Ріст і розвиток скелета голови

Читайте также:
  1. C. Забезпечення прохідності дихальних шляхів при підозрі на травну голови і хребта
  2. БРАТСТВА І РОЗВИТОК КУЛЬТУРИ
  3. Виникнення держави і розвиток економіки
  4. Виникнення і розвиток вищих навчальних закладів у світі. Поява університетів.
  5. Виникнення і розвиток грошових відносин
  6. Виникнення і розвиток Економічної теорії
  7. Виникнення та розвиток документаційної науки у 20 ст.
  8. ВИНИКНЕННЯ ТА РОЗВИТОК ПИСЕМНОСТІ
  9. Відбудова і розвиток народного господарства
  10. Вказати риси пристосованості земноводних до водного(на прикладі пуголовка) і наземного способу життя.Розмноження і розвиток земноводних.
  11. ВНЕСОК КИЄВО-МОГИЛЯНСЬКОЇ АКАДЕМІЇ У РОЗВИТОК ОСВІТИ УКРАЇНИ
  12. Глава 3 Соціальний розвиток і культура

Онтогенез скелета та м’язів дітей і підлітків

Одним з важливих пристосувань організму до навколишнього середовища є рух. Він здійснюється системою органів, до яких належать кістки, їх з’єднання і м’язи, що об’єднані в єдине ціле – апарат руху, або опорно-руховий апарат. Усі кістки, з’єднані між собою різними видами сполучної тканини, утворюють скелет – пасивну частину апарату руху, а прикріплені до кісток скелетні м’язи – його активну частину.

Розвиток кісток

Під час внутрішньоутробного розвитку скелет формується пізніше від інших органів і систем організму. Скелет формується в різних ділянках тіла ембріона зі скупчень мезенхіми. Клітини мезенхіми на 5 – 8-му тижні внутрішньоутробного розвитку утворюють мембрану. Кісткова тканина з цієї мембрани утворюється двома шляхами. Перший шлях (дермальний) – кістки розвиваються безпосередньо із мезенхіми, такі кістки називаються первинними, або покривними. Другий шлях (хондральний) – відрізняється від першого тим, що спочатку зі скупчень мезенхіми виникає хрящ, а потім кістка.

У новонародженої дитини скелет у значній мірі складається ще з хрящової тканини, яка поступово замінюється кістковою. Особливо енергійно процес окостеніння відбувається упродовж перших трьох років життя та у період статевого дозрівання.

Щоб кістки нормально розвивались, в організмі повинні бути мінеральні солі, особливо кальцію і фосфору та вітаміни А і D. При нестачі в їжі солей і вітаміну D діти хворіють на рахіт: кістки стають гнучкими і викривляються. Нестача вітаміну А знижує активність остеобластів, що призводить до зменшення порожнин у кістках і ненормального їх потовщення. На ріст кісток впливають також гормони деяких залоз внутрішньої секреції (паращитовидна, гіпофіз). Розвиток скелета у чоловіків закінчується до 20 – 24 років, а у жінок на 2 – 3 роки раніше.

Ріст кісток

Ріст кісток у довжину відбувається за рахунок епіфізарних пластинок, що знаходяться у метафізі трубчастих кісток і поступово стоншуються. Цей процес триває до 20 – 25 років, після чого діафіз кістки міцно зростається з епіфізом, і ріст у довжину припиняється. У товщину кістка росте за рахунок окістя. Остеобласти окістя, розмножуючись, утворюють кісткові пластинки, які нашаровуються зверху. Після припинення росту кісток не припиняється їхня перебудова, вона триває протягом усього життя організму. Інтенсивність росту і розвитку кісток залежить від механічних навантажень на них і харчування. Надмірні навантаження гальмують ріст кісток. Фізичні вправи, особливо стрибкові, на розтягування, прискорюють ріст кісток, оскільки при цьому їхня щільна речовина потовщується, а в губчастій речовині стає більше комірок.

Ріст кісток і формування каналу в трубчастих кістках з 7 до 10 років значно уповільнені, а потім прискорюються. До 18 років кістково-мозковий канал формується повністю, хоча довжина кістки ще незначно збільшується. У новонароджених кістково-мозковий канал заповнений червоним-кістковим мозком, який у процесі росту заміщується жовтим кістковим мозком, що складається переважно із жирової тканини. З 15 років червоний кістковий мозок залишається тільки в епіфізах і деяких плескатих кістках (грудина, тіла хребців). Дослідження дитячих кісток під мікроскопом показує грубоволокнистий і сітчастий характер їх будови. Малочислені кісткові пластинки розташовуються неправильно.

Перебудова кісток у дітей відбувається дуже швидко і енергійно. У 12 років кістка переважно схожа на кістку дорослого, але вона ще росте і вдосконалюється. При цьому елементами росту є ділянки хрящової тканини в кінцевих відділах кісток, які називаються зонами росту. Вони забезпечують подовження кісток.

За період росту в кістках дитини кількість води зменшується, а кількість мінеральних речовин збільшується. При цьому дещо зменшується кількість органічних речовин.

Ріст і розвиток скелета голови

Череп новонародженого займає чверть тіла дитини, в дорослої людини – лише одну восьму довжини тіла. У новонародженого об'єм мозкового черепа у 8 разів більший лицьового, а у дорослого у 2 – 2,5 рази. Малорозвиненими є кістки щелеп. Оскільки дитина народжується без зубів, у неї недорозвинені порожнини у верхніх щелепах, немає коміркових відростків і комірок. У новонародженої дитини череп ще повністю не окостенів. Лобова кістка складаються з двох частин, скронева – з трьох, у барабанній частині кістки недорозвинений зовнішній слуховий прохід і барабанна перетинка. Потилична кістка поділена на чотири частини. Тіло клиноподібної кістки з’єднується з великими крилами хряща, який після народження дитини повільно костеніє. Процес їх зростання триває 3-4 роки.

Шви між окремими кістками черепа новонародженої дитини не сформовані: їх краї з'єднуються між собою сполучнотканинними перетинками. Особливо значні сполучнотканинні проміжки там, де сходяться краї кількох кісток – так звані тім’ячка. Розрізняють шість тім’ячок: лобове (велике), потиличне (мале), два передніх бічних і два задніх бічних. Бічні тім'ячка заростають вже до моменту народження дитини; потиличне заростає на 2 – 3 місяці життя дитини. Найдовше заростає лобове тім'ячко — 12 – 18 місяців. Черепні шви остаточно формуються тільки в 3 – 4 роки.

У новонароджених пневматичні кістки не мають пазух, за винятком зачатка гайморової порожнини верхньої щелепи.

Найінтенсивніше росте череп протягом першого року життя дитини, до 4 років він росте ще досить швидко, потім його ріст сповільнюється, особливо у віці 7 – 12 років. Інтенсивний розвиток лицевого черепа починається в 13 – 14 років, і в період статевого дозрівання встановлюється остаточне співвідношення між мозковою та лицевою частинами черепа. У цей період мозковий череп стає ширшим, лицевий – видовжується; посилено росте лобова кістка.

Шви черепа до 30 років життя людини майже повністю заростають. Статеві відмінності в будові черепа полягають у тому, що чоловічий череп більший. Лицьова частина його більш розвинена, а виступи й горбики, до яких прикріплюються м’язи, помітні виразніше, ніж в черепі жінки. Порожнини очних ямок у жінок більші, ніж у чоловіків, а хоани - менші.

Форма черепа різниться також за індивідуальними та расовими особливостями.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.)