|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Методичні рекомендації до вивчення теми
Вивчення цієї теми в курсі “Макроекономіка” дає змогу студентам зрозуміти вплив світових економічних процесів на формування рівноваги національного ринку. Приступаючи до вивчення проблем макроекономічної політики у відкритій економіці, студенти мають пригадати з курсу “Основи економічної теорії”, що являє собою світове господарство, які існують форми міжнародних економічних відносин, як міжнародний поділ праці та світова торгівля впливають на ефективність національної економіки, чим зумовлюється вибір протекціоністської чи ліберальної зовнішньоекономічної стратегії країни, в чому сутність принципу порівняльної переваги. Важливим інструментом аналізу взаємозв’язків національної (малої відкритої) економіки та світового господарства є платіжний баланс країни. Тому в цій темі необхідно зрозуміти структуру платіжного балансу країни, роль окремих його статей та ті макроекономічні процеси, які в них відображаються. Наступним кроком є засвоєння термінів “номінальний та реальний обмінний курс”, з’ясування факторів, що визначають реальний обмінний курс, розуміння взаємозв’язку між валютним курсом, чистим експортом і станом платіжного балансу країни. При цьому слід розуміти зміст поняття “гранична схильність до імпорту” та вміти пояснити його вплив на особливості мультиплікативної зміни ВВП у відкритій економіці. Значну увагу при вивченні проблем макроекономічного регулювання у відкритій економіці слід приділити аналізу моделі Манделла-Флемінга, яка будується на основі відомої (див. тему 6) моделі IS-LM за допомогою включення нових параметрів – чистого експорту, рівня світової процентної ставки та курсу національної валюти. Студент має розуміти формування макроекономічної рівноваги в межах моделі Манделла-Флемінга з урахуванням всіх змінних моделі, а також вміти пояснити економічний зміст зсуву кривої IS в координатах “процентна ставка (і) – реальний обсяг виробництва (Y)”. Наступним етапом вивчення моделі IS-LM для відкритої економіки є її побудова в системі координат “курс національної валюти (q) – реальний обсяг виробництва (Y)”. У процесі аналізу моделі Манделла-Флемінга в координатах q та Y студент має отримати практичні навички пояснення впливу фіскальної, грошово-кредитної та зовнішньоторговельної політики на рівновагу малої відкритої економіки через дію на курс національної валюти. Для цього необхідно розуміти сутність і відмінності між фіксованим та “плаваючим” валютними курсами. Насамкінець, слід навчитись робити відповідні висновки щодо зміни q та Y на основі моделювання впливів фіскальної, грошово-кредитної та зовнішньоторговельної політики стимулюючих типів за умови використання режиму “плаваючого” та фіксованого валютних курсів.
12.2. Основні терміни та поняття
Валютна інтервенція, мала відкрита економіка, гранична схильність до імпорту, девальвація, конвертованість валюти, котирування, мультиплікатор відкритої економіки, номінальний та реальний валютний курс, паритет купівельної спроможності, фіксований та плаваючий валютний курс, платіжний баланс, принцип порівняльної переваги, рахунок операцій з капіталом та фінансовий рахунок, рахунок поточних операцій, реальний валютний курс, ревальвація, резервні активи, світова процентна ставка, режими валютної політики у моделі Мандела-Флемінга. 12.3. Запитання для самоконтролю знань 1. Як ви розумієте поняття “відкрита економіка” та які макроекономічні показники характеризують ступінь відкритості? 2. У чому полягає сутність принципу порівняльних переваг і яка його роль у сучасній світовій торгівлі? 3. Назвіть та охарактеризуйте основні фактори, що впливають на валютний курс. 4. Охарактеризуйте основні розділи платіжного балансу й проаналізуйте його стан в Україні. 5. Розкрийте суть поняття “гранична схильність до імпорту” та його вплив на мультиплікативну зміну витрат у відкритій економіці. 6. Проаналізуйте з використанням IS-LM-аналізу вплив фіскальної політики на динаміку валютного курсу та сукупного випуску. 7. Держава здійснює стримуючу грошово-кредитну політику. Які наслідки вона матиме: а) у випадку використання «фіксованого» валютного курсу; б) у випадку використання «плаваючого» валютного курсу? 8. Якщо при запровадженні імпортних обмежень необхідно збільшити випуск та втримати курс національної валюти на незмінному рівні, то який режим обмінного курсу може це забезпечити: «плаваючий» чи «фіксований»?
12.4. Тестові завдання 1. Сума всіх витрат жителів країни на іноземні товари за відрахуванням витрат інших суб’єктів на товари даної країни є: 1) національним споживанням; 2) імпортом; 3) експортом; 4) чистим експортом. 2. Під малою відкритою економікою мається на увазі економіка країни: 1) розмір території якої складає незначну частину світу; 2) яка має незначну частку імпорту та експорту у ВВП; 3) економіка якої не має впливу на світову процентну ставку; 4) процентна ставка якої залежить від обсягів зовнішніх позик. 3. Зростання дефіциту платіжного балансу країни: 1) збільшує валютні резерви центрального банку; 2) зменшує валютні резерви центрального банку; 3) збільшує обсяг грошової маси в країні; 4) не впливає на обсяг грошової маси. 4. Реальний валютний курс відрізняється від номінального тим, що він характеризує: 1) відносну ціну товарів, вироблених у різних країнах; 2) відносну ціну національних валют двох країн; 3) кількість іноземної валюти, яку можна отримати в обмін на одиницю національної валюти. 4) немає правильної відповіді. 5. Очікуваний рівень інфляції в країні А дорівнює 10%, в країні В – 9%. Номінальна процентна ставка в країні А складає 12% та 15% в країні В. За інших однакових умов: 1) відбуватиметься перелив капіталу в країну А з країни В; 2) відбуватиметься перелив капіталу в країну В із країни А; 3) між країнами А та В не буде переливу капіталу. 4) немає однозначної відповіді. 6. В умовах “плаваючого” валютного курсу політика “дорогих” грошей призведе до: 1) зниження номінального курсу національної валюти; 2) підвищення номінального курсу національної валюти; 3) збереження існуючого курсу національної валюти. 4) немає однозначної відповіді. 7. В умовах “плаваючого” валютного курсу стимулююча фіскальна політика призведе до: 1) підвищення номінального курсу національної валюти; 2) збереження існуючого курсу національної валюти; 3) зниження номінального курсу національної валюти. 4) немає однозначної відповіді.
12.5. Рекомендована література
Основна: 1, 2, 3, 4, 5 Додаткова: 23, 25, 26, 30
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.) |