АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Тропарь воскресный, глас 6

Читайте также:
  1. Кондак воскресный, глас 6
  2. Кондак воскресный, глас 6
  3. Тропарь воскресный, глас 6
  4. Тропарь воскресный, глас 6.

Слава: Ангельския си=лы на гро=бе Твое=м, и стрегу=щия омертве=ша, и стоя=ше Мари=я во гро=бе и=щущи Пречи=стаго Те=ла Твоего=. Плени=л еси= ад, не искуси=вся от него=; сре=тил еси= Де=ву, да=руяй живо=т. Воскресы=й из ме=ртвых, Го=споди, сла=ва Тебе=.

И ныне: Что Тя нарече=м, о Благода=тная? Не=бо, я=ко возсия=ла еси= Со=лнце пра=вды; рай, я=ко прозябла= еси= цвет нетле=ния; Де=ву, я=ко пребыла= еси= нетле=нна; Чи=стую Ма=терь, я=ко име=ла еси= на святы=х Твои=х объя=тиях Сы=на, всех Бо=га, Того= моли= спасти=ся душа=м на=шим.

Стопы= моя= напра=ви по словеси= Твоему=, и да не облада=ет мно=ю вся=кое беззако=ние. Изба=ви мя от клеветы= челове=ческия, и сохраню= за=поведи Твоя=. Лице= Твое= просвети= на раба= Твоего=, и научи= мя оправда=нием Твои=м.

Да испо=лнятся уста= моя= хвале=ния Твоего=, Го=споди, я=ко да воспою= сла=ву Твою=, весь день великоле=пие Твое=.

 

Трисвятое. Пресвятая Троице: Отче наш:

Кондак воскресный, глас 6

Живонача=льною дла=нию уме=ршия от мра=чных удо=лий Жизнода=вец воскреси=в всех Христо=с Бог, воскресе=ние подаде= челове=ческому ро=ду: есть бо всех Спаси=тель, Воскресе=ние и Живо=т, и Бог всех.

 

Господи, помилуй. (40 раз).

Молитва свт. Василия Великого

Иже на вся=кое вре=мя, и на вся=кий час, на Небеси= и на земли= покланя=емый и сла=вимый, Хри=сте Бо=же, долготерпели=ве, многоми=лостиве, многоблагоутро=бне, Иже пра=ведныя любя=й, и гре=шныя ми=луяй, Иже вся зовы=й ко спасе=нию обеща=ния ра=ди бу=дущих благ, Сам, Го=споди, приими= и на=ша в час сей моли=твы, и испра=ви живо=т наш к за=поведем Твои=м, ду=ши на=ша освяти=, телеса= очи=сти, помышле=ния испра=ви, мы=сли очи=сти, и изба=ви нас от вся=кия ско=рби, зол и боле=зней, огради= нас святы=ми Твои=ми Ангелы, да ополче=нием их соблюда=еми и наставля=еми, дости=гнем в соедине=ние ве=ры и в ра=зум непристу=пныя Твоея= сла=вы, я=ко благослове=н еси= во ве=ки веко=в, аминь.

Господи, помилуй. (Трижды.)

Слава, и ныне:

Честне=йшую Херуви=м и сла=внейшую без сравне=ния Серафи=м, без истле=ния Бо=га Сло=ва ро=ждшую, су=щую Богоро=дицу Тя велича=ем. (Поклон.)

Именем Госпо=дним благослови=, о=тче.

Моли=твами святы=х оте=ц на=ших, Го=споди Иису=се Христе= Бо=же наш, поми=луй нас. Ами=нь.

Молитва

Христе=, Све=те и=стинный, просвеща=яй и освяща=яй вся=каго челове=ка, гряду=щаго в мир, да зна=менается на нас свет лица= Твоего=, да в нем у=зрим свет непристу=пный; и испра=ви стопы= на=ша к де=ланию за=поведей Твои=х, моли=твами Пречи=стыя Твоея= Ма=тере, и всех Твои=х святы=х. Ами=нь.

Взбра=нной Воево=де победи=тельная, я=ко изба=вльшеся от злых, благода=рственная воспису=ем Ти раби= Твои=, Богоро=дице, но я=ко иму=щая держа=ву непобеди=мую, от вся=ких нас бед свободи=, да зове=м Ти: ра=дуйся, Неве=сто Неневе=стная.

 

Слава, и ныне: Господи, помилуй. (Трижды.) Господи, благослови.

 

Воскресы=й из ме=ртвых, Го=споди, Иису=се Христе= Сы=не Бо=жий, моли=твами Пречи=стыя Твоея= Ма=тери, преподо=бных и богоно=сных оте=ц на=ших и всех святых поми=луй и спаси= нас, яко благ и Человеколю=бец. Ами=нь.

Господи, помилуй. (Трижды.)

 

ЧАСЫ[44] И ИЗОБРАЗИТЕЛЬНЫ[45] (ОБЕДНИЦА)

ЧАС ТРЕТИЙ[46]

 

Моли=твами святы=х оте=ц на=ших, Го=споди Иису=се Христе=, Бо=же наш, поми=луй нас. Ами=нь.

Сла=ва Тебе=, Бо=же наш, сла=ва Тебе=.

Царю= Небе=сный, Уте=шителю, Ду=ше и=стины, Иже везде= сый и вся исполня=яй, Сокро=вище благи=х и жи=зни Пода=телю, прииди= и всели=ся в ны, и очи=сти ны от вся=кия скве=рны, и спаси=, Бла=же, ду=ши на=ша.

Святы=й Бо=же, Святы=й Кре=пкий, Святы=й Безсме=ртный, поми=луй нас. (Трижды с поклонами.)

Сла=ва Отцу= и Сы=ну и Свято=му Ду=ху, и ны=не и при=сно и во ве=ки веко=в. Ами=нь.

Пресвята=я Тро=ице, поми=луй нас; Го=споди, очи=сти грехи= на=ша; Влады=ко, прости= беззако=ния на=ша; Святы=й, посети= и исцели= не=мощи на=ша, и=мене Твоего= ра=ди.

Го=споди, поми=луй. (Трижды).

Слава, и ныне:

Отче наш, Иже еси= на Небесе=х! Да святи=тся и=мя Твое=, да прии=дет Ца=рствие Твое=, да бу=дет во=ля Твоя=, я=ко на Небеси= и на земли=. Хлеб наш насу=щный да=ждь нам днесь; и оста=ви нам до=лги на=ша, я=коже и мы оставля=ем должнико=м на=шим; и не введи= нас во искуше=ние, но изба=ви нас от лука=ваго[47].

Го=споди, поми=луй. (12 раз).

Слава, и ныне:

Прииди=те, поклони=мся Царе=ви на=шему Бо=гу. (Поклон.)

Прииди=те, поклони=мся и припаде=м Христу=, Царе=ви на=шему Бо=гу. (Поклон.)

Прииди=те, поклони=мся и припаде=м Самому= Христу=, Царе=ви и Бо=гу на=шему. (Поклон.)

Псалом 16

Услы=ши, Го=споди, пра=вду мою=, вонми= моле=нию моему=, внуши= моли=тву мою= не во устна=х льсти=вых. От лица= Твоего= судьба= моя= изы=дет, o=чи мои= да ви=дита правоты=. Искуси=л eси= се=рдце мое=, посети=л eси= но=щию, искуси=л мя eси=, и не обре=теся во мне непра=вда. Яко да не возглаго=лют уста= моя= дел челове=ческих, за словеса= усте=н Твои=х аз сохрани=х пути= же=стоки. Соверши= стопы= моя= во стезя=х Твои=х, да не подви=жутся стопы= моя=. Аз воззва=х, я=ко услы=шал мя eси=, Бо=же, приклони= у=хо Твое= мне и услы=ши глаго=лы моя=. Удиви= ми=лости Твоя=, спаса=яй упова=ющия на Тя от проти=вящихся десни=це Твое=й. Сохрани= мя, Го=споди, я=ко зе=ницу o=ка; в кро=ве крилу= Твоe=ю покры=еши мя, от лица= нечести=вых остра=стших мя. Врази= мои= ду=шу мою= одержа=ша, тук свой затвори=ша, уста= их глаго=лаша горды=ню. Изгоня=щии мя ны=не обыдо=ша мя, o=чи свои= возложи=ша уклони=ти на зе=млю. Объя=ша мя я=ко лев гото=в на лов и я=ко ски=мен обита=яй в та=йных. Воскресни=, Го=споди, предвари= я= и запни= им; изба=ви ду=шу мою= от нечести=ваго, oру=жие Твое= от враг руки= Твоея=. Го=споди, от ма=лых от земли=, раздели= я= в животе= их, и сокрове=нных Твои=х испо=лнися чре=во их. Насы=тишася сыно=в, и оста=виша оста=нки младе=нцeм свои=м. Аз же пра=вдою явлю=ся лицу= Твоему=, насы=щуся, внегда= яви=ти ми ся сла=ве Твое=й.

Псалом 24.

К Тебе=, Го=споди, воздвиго=х ду=шу мою. Бо=же мой, на Тя упова=х, да не постыжу=ся во век, ниже= да посмею=т ми ся врази= мои=. Ибо вси терпя=щии Тя не постыдя=тся. Да постыдя=тся беззако=ннующии вотще=. Пути= Твоя=, Го=споди, скажи= ми, и стезя=м Твои=м научи= мя. Наста=ви мя на и=стину Твою, и научи= мя; я=ко Ты еси= Бог Спас мой, и Тебе= терпе=х весь день. Помяни= щедро=ты Твоя=, Го=споди, и ми=лости Твоя=, я=ко от ве=ка суть. Грех ю=ности моея=, и неве=дения моего= не помяни=; по ми=лости Твоей помяни= мя Ты, ра=ди бла=гости Твоея=, Го=споди. Благ и прав Госпо=дь, сего= ра=ди законоположи=т согреша=ющим на пути=. Наста=вит кро=ткия на суд, научи=т кро=ткия путе=м Свои=м. Вси путие= Госпо=дни ми=лость и и=стина, взыска=ющим заве=та Его, и свиде=ния Его. Ра=ди и=мене Твоего=, Го=споди, и очи=сти грех мой, мног бо есть. Кто есть челове=к боя=йся Го=спода? Законоположи=т ему на пути=, его=же изво=ли. Душа= его во благи=х водвори=тся, и се=мя его насле=дит зе=млю. Держа=ва Госпо=дь боя=щихся Его, и заве=т Его яви=т им. Очи мои= вы=ну ко Го=споду, я=ко Той исто=ргнет от сети но=зе мои=. При=зри на мя и поми=луй мя, я=ко единоро=д и нищ есмь аз. Ско=рби се=рдца моего= умно=жишася, от нужд мои=х изведи= мя. Виждь смире=ние мое=, и труд мой, и оста=ви вся грехи= моя=. Виждь враги= моя=, я=ко умно=жишася, и ненавиде=нием непра=ведным возненави=деша мя. Сохрани= ду=шу мою, и изба=ви мя, да не постыжу=ся, я=ко упова=х на Тя. Незло=бивии и пра=вии прилепля=хуся мне, я=ко потерпе=х Тя, Го=споди. Изба=ви, Бо=же, Изра=иля от всех скорбе=й его.

Псалом 50

Поми=луй мя, Бо=же, по вели=цей ми=лости Твое=й, и по мно=жеству щедро=т Твои=х очи=сти беззако=ние мое=. Наипа=че омы=й мя от беззако=ния моего=, и от греха= моего= очи=сти мя. Яко беззако=ние мое= аз зна=ю и грех мой предо мно=ю есть вы=ну. Тебе= Еди=ному согреши=х, и лука=вое пред Тобо=ю сотвори=х, я=ко да оправди=шися во словесе=х Твои=х и победи=ши, внегда= суди=ти Ти. Се бо в беззако=ниих зача=т есмь, и во гресе=х роди= мя ма=ти моя=. Се бо и=стину возлюби=л еси=, безве=стная и та=йная прему=дрости Твоея= яви=л ми еси=. Окропи=ши мя иссо=пом, и очи=щуся, омы=еши мя, и па=че сне=га убелю=ся. Слу=ху моему= да=си ра=дость и весе=лие, возра=дуются ко=сти смире=нныя. Отврати= лице= Твое= от грех мои=х, и вся беззако=ния моя= очи=сти. Се=рдце чи=сто сози=жди во мне, Бо=же, и дух прав обнови= во утро=бе мое=й. Не отве=ржи мене= от лица= Твоего=, и Ду=ха Твоего= Свята=го не отыми= от мене=. Возда=ждь ми ра=дость спасе=ния Твоего=, и Ду=хом Влады=чним утверди= мя. Научу= беззако=нныя путе=м Твои=м, и нечести=вии к Тебе= обратя=тся. Изба=ви мя от крове=й, Бо=же, Бо=же спасе=ния моего=; возра=дуется язы=к мой пра=вде Твоей. Го=споди, устне= мои= отве=рзеши, и уста= моя= возвестя=т хвалу= Твою=. Яко а=ще бы восхоте=л еси= же=ртвы, дал бых у=бо, всесожже=ния не благоволи=ши. Же=ртва Бо=гу дух сокруше=н, се=рдце сокруше=нно и смире=нно Бог не уничижи=т. Ублажи=, Го=споди, благоволе=нием Твои=м Сио=на, и да сози=ждутся сте=ны Иерусали=мския. Тогда= благоволи=ши же=ртву пра=вды, возноше=ние и всесожега=емая; тогда= возложа=т на олта=рь Твой тельцы=

 

Слава, и ныне: Аллилу=ия, аллилу=ия, аллилу=ия, сла=ва Тебе=, Бо=же. (Трижды с поклонами.)

Го=споди, поми=луй. (Трижды.)


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.)