АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Стихиры на хвалитех, глас 6

Читайте также:
  1. Вседневная утреня.
  2. ДАЛАЙ-ПХО-БРАНГ
  3. Молитва св. прав. Симеона Богоприимца
  4. Насколько близок конец мира?
  5. Необходимые пояснения
  6. Осмысление даров волхвов в православной святоотеческой письменности и литургической традиции
  7. Различные наименования церковных песнопений

Стих: Сотвори=те в них суд напи=сан; сла=ва сия= бу=дет всем преподо=бным Его=.

Крест Твой, Го=споди, жизнь и воскресе=ние лю=дем Твои=м есть, и наде=ющеся Нань, Тебе=, воскре=сшаго Бо=га на=шего, пое=м: поми=луй нас.

Стих: Хвали=те Бо=га во святы=х Его=, хвали=те Его= во утверже=нии си=лы Его=.

Погребе=ние Твое=, Влады=ко, рай отве=рзе ро=ду челове=ческому, и от истле=ния изба=вльшеся, Тебе=, воскре=сшаго Бо=га на=шего пое=м: поми=луй нас.

Стих: Хвали=те Его= на си=лах Его=, хвали=те Его= по мно=жеству вели=чествия Его=.

Со Отце=м и Ду=хом Христа= воспои=м, воскре=сшаго из ме=ртвых, и к Нему= вопии=м: Ты Живо=т еси= наш, и Воскресе=ние, поми=луй нас.

Стих: Хвали=те Его= во гла=се тру=бнем, хвали=те Его= во псалти=ри и гу=слех.

Тридне=вен воскре=сл еси=, Христе=, от гро=ба, я=коже пи=сано есть, совоздви=гнувый пра=отца на=шего. Те=мже Тя и сла=вит род челове=ческий, и воспева=ет Твое= Воскресе=ние.

Стих: Хвали=те Его= в тимпа=не и ли=це, хвали=те Его= во стру=нах и орга=не.

Го=споди, ве=лие и стра=шно есть Твоего= Воскресе=ния Та=инство: та=ко бо произше=л еси= от гро=ба, я=ко Жени=х от черто=га, сме=ртию смерть разруши=вый, да Ада=ма свободи=ши. Те=мже на Небесе=х Ангели ликовству=ют, и на земли= челове=цы сла=вят, е=же на нас бы=вшее Благоутро=бие Твое=, Человеколю=бче.

Стих: Хвали=те Его= в кимва=лех доброгла=сных, хвали=те Его= в кимва=лех восклиц=ания. Вся=кое дыха=ние да хва=лит Го=спода.

О пребеззако=нии иуде=е, где суть печа=ти и сре=бреницы, я=же да=сте во=ином; не укра=дено бысть сокро=вище, но воскре=се я=ко си=лен: са=ми же посрами=стеся отве=ргшиися Христа= Го=спода сла=вы, пострада=вша и погребе=нна, и воскре=сша из ме=ртвых: Тому= поклони=мся.

Стих: Воскресни=, Го=споди Бо=же мой, да вознесе=тся рука= Твоя=, не забу=ди убо=гих Твои=х до конца=.

Запеча=тану гро=бу, ка=ко окра=дени бы=сте иуде=е, стра=жи поста=вльше, и зна=мения поло=жше, две=рем заключе=нным про=йде Царь; или= я=ко ме=ртва предста=вите, или= я=ко Бо=гу поклони=теся, с на=ми пою=ще: сла=ва, Го=споди, Кресту= Твоему=, и Воскресе=нию Твоему=.

Стих: Испове=мся Тебе=, Го=споди, всем се=рдцем мои=м, пове=м вся чудеса= Твоя=.

Живоприя=тнаго Твоего= гро=ба, мироно=сицы жены= рыда=юща, достиго=ша Го=споди, и ми=ра нося=ща, Те=ло Твое= Пречи=стое пома=зати иска=ху: обрето=ша же светоно=сна Ангела на ка=мени седя=ща, и к ним веща=юща, и глаго=люща: что слезите=, из ребр источи=вшаго жизнь ми=рови? Что и=щете я=ко ме=ртва во гро=бе Безсме=ртнаго? Те=кша же па=че возвести=те Того= ученико=м, сла=внаго Его= Воскресе=ния всеми=рное ра=дование, и=мже и нас, Спа=се, просвети=вый, да=руй очище=ние и ве=лию ми=лость.

Евангельская стихира[40], глас 6

Слава: Истинный мир Ты, Христе=, к челове=ком Бо=жий мир Твой дая=, по воста=нии ученико=м, пристра=шны показа=л еси= я=, мня=щия дух ви=дети, но ути=шил еси= мяте=ж души= их, показа=вый ру=це и но=зе Твои=. Оба=че не ве=рующим еще=, бра=шен причаще=нием, и уче=ний воспомина=нием, отве=рзл еси= их ум, е=же разуме=ти писа=ния, и=мже и оте=ческое обетова=ние обеща=в, и благослови=в я=, отступи=л еси= на не=бо. Те=мже с ни=ми покланя=емся Тебе=, Го=споди, сла=ва Тебе=.

 

И ныне, глас 2: Преблагослове=нна еси=, Богоро=дице Де=во, Вопло=щшим бо ся из Тебе= ад плени=ся, Ада=м воззва=ся, кля=тва потреби=ся, Ева свободи=ся, смерть умертви=ся, и мы ожи=хом. Тем воспева=юще вопие=м: благослове=н Христо=с Бог, благоволи=вый та=ко, сла=ва Тебе=.

Славословие великое[41]

Сла=ва Тебе=, Показа=вшему нам свет.

 

Сла=ва в вы=шних Бо=гу, и на земли= мир, в челове=цех благоволе=ние. Хва=лим Тя, благослови=м Тя (поклон), кла=няем Ти ся, славосло=вим Тя (поклон), благодари=м Тя, вели=кия ра=ди сла=вы Твоея= (поклон). Го=споди Царю= Небе=сный, Бо=же Отче Вседержи=телю, Го=споди, Сы=не Единоро=дный, Иису=се Христе=, и Святы=й Ду=ше. Го=споди Бо=же, Агнче Бо=жий, Сы=не Оте=чь, взе=мляй грех ми=ра, поми=луй нас; взе=мляй грехи= ми=ра, приими= моли=тву на=шу; седя=й одесну=ю Отца=, поми=луй нас. Яко Ты еси= еди=н Свят, Ты еси= еди=н Госпо=дь, Иису=с Христо=с, во сла=ву Бо=га Отца=, ами=нь. На всяк день благословлю= Тя, и восхвалю= и=мя Твое= во ве=ки, и в век ве=ка. Сподо=би, Го=споди, в день сей без греха= сохрани=тися нам. Благослове=н еси=, Го=споди, Бо=же оте=ц на=ших, и хва=льно и просла=влено и=мя Твое во ве=ки, ами=нь. Бу=ди, Го=споди, ми=лость Твоя= на нас, я=коже упова=хом на Тя.

Благослове=н еси=, Го=споди, научи= мя оправда=нием Твои=м. (Трижды.) Го=споди, прибе=жище был еси= нам в род и род. Аз рех: Го=споди, поми=луй мя, исцели= ду=шу мою=, я=ко согреши=х Тебе=. Го=споди, к Тебе= прибего=х, научи= мя твори=ти во=лю Твою=, я=ко Ты еси= Бог мой: я=ко у Тебе= исто=чник живота=, во све=те Твое=м у=зрим свет. Проба=ви ми=лость Твою= ве=дущим Тя.

Святы=й Бо=же, Святы=й Кре=пкий, Святы=й Безсме=ртный, поми=луй нас. (Трижды без поклонов.)

Слава, и ныне: Святы=й Безсме=ртный, поми=луй нас.

Святый Бо=же, Святы=й Кре=пкий, Святы=й Безсме=ртный, поми=луй нас.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.)