|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Змістовий модуль І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ПРО СІМЕЙНЕ ПРАВО УКРАЇНИ. ШЛЮБ. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ПОДРУЖЖЯ, ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ БАТЬКІВ ТА ДІТЕЙ
Терміни та поняття до змістовоого модулю 1: Сім'я, сімейне життя, спорідненість, спорідненість по прямій лінії, спорідненість по боковій лінії, спільний побут, сімейне право, предмет сімейного права, метод сімейного права, позитивне зобов’язування, примус, принцип права, одношлюбність (моногамія), свобода шлюбу, звичай, сімейні відносини, сімейні правовідносини, майнова самостійність, особисті відносини, майнові відносини, юридичні факти, свояцтво, акти цивільного (громадянського) стану. Шлюб, кровноспоріднена сім'я, родина пуналуа, екзогамна сім'я, парний шлюб, патріархальна сім'я, одношлюбність (моногамія), свобода шлюбу, добровільність шлюбу, умови вступу в шлюб, наречена, наречений, позитивні умови укладення шлюбу, негативні умови укладення шлюбу, правозгідність шлюбу, абсолютна заборона укладення шлюбу, відносна заборона укладення шлюбу, шлюбний вік, перешкоди для укладення шлюбу, припинення шлюбу, розірвання шлюбу, недійсний шлюб, неукладений шлюб, режим окремого проживання подружжя, сепарація, фіктивний шлюб. Особисте немайнове право, право на батьківство, право на материнство, індивідуальність, духовний розвиток, життя сім'ї, особиста свобода, таємниця особистого життя, спільна сумісна власність, склад майна подружжя, особиста власність подружжя, речі для професійних занять, речі індивідуального користування, утримання, аліменти, фактичні шлюбні відносини Батьки, батько, мати, дитина, споріднення, споріднення по прямій лінії, споріднення по боковій лінії, батьківство, походження дитини, штучне запліднення, імплантація ембріону, сурогатна мати, одинока мати, визнання батьківства (материнства), встановлення батьківства (материнства), оспорювання батьківства (материнства), особисті немайнові права. Право жити та виховуватись у сім'ї, право висловлювати свою думку, право на спілкування з батьками та іншими родичами, право на відібрання малолітньої дитини, сімейне виховання, зловживання сімейним правом, батьківські права, зловживання батьківським правом, ухилення від виконання батьківських обов'язків, жорстоке поводження з дитиною, принцип роздільності майна, непрацездатність, додаткові витрати на дитину, ухилення від сплати аліментів, стягнення аліментів за минулий час, заборгованість за аліментами, договір про припинення аліментного зобов’язання. Лекція 1: Поняття та предмет сімейного права. Сімейні правовідносини. - 2 год.
Поняття сімейного права та його місце в системі права. Предмет, метод та принципи сімейного права. Джерела сімейного права. Поняття та система сімейного законодавства України. Сім’я та сімейні правовідносини. Здійснення сімейних прав та виконання обов’язків. Захист сімейних прав та інтересів. Строки у сімейному праві.
Семінарське заняття. Тема 1: Поняття та предмет сімейного права. Сімейні правовідносини. -2 год. План 1. Поняття сімейного права та його місце в системі права. 2. Предмет, метод та принципи сімейного права. 3. Джерела сімейного права. Поняття та система сімейного законодавства України. 4. Сім’я та сімейні правовідносини. 5. Здійснення сімейних прав та виконання обов’язків. Захист сімейних прав та інтересів. 6. Строки у сімейному праві.
Запитання для самоконтролю 1. Як історично змінювалося місце сімейного права в системі права? Чи є сьогодні сімейне право самостійною галуззю права/підгалуззю цивільного права? Назвіть представників юридичних шкіл, що підтримують ту чи іншу позицію. 2. Дайте визначення сімейного права. Прокоментуйте слова Ю.С.Червоного «Сімейний кодекс передбачає субсидіарне застосування до регулювання сімейних майнових відносин норм ЦК. Він містить те тільки сімейно-, а й цивільно-, адміністративно-правові та цивільно-процесуальні норми. Так, зокрема, норми інституту опіки і піклування відзначаються комплексністю. Вони мають сімейно-, цивільно- та адміністративно-правовий характер. Норми інституту усиновлення мають не тільки сімейно-, а й адміністративно-правовий та цивільно-процесуальний характер». 3. Що є предметом сімейного права? 4. Дайте визначення методу сімейного права. Назвіть способи правового регулювання сімейних відносин. 5. Яким чином може бути виражений дозвіл (заборона) у сімейному праві? Наведіть приклади (конкретні статті Сімейного кодексу). 6. У чому виражається позитивне зобов’язування у сімейному праві? 7. У чому особливість застосування примусу у сімейному праві? 8. Що таке принципи сімейного права? Назвіть та розкрийте принципи сімейного права. 9. У чому виражається консервативність сімейного законодавства? 10. Назвіть норми Конституції України, що стосуються сімейних відносин.
Завдання для самостійної роботи 1. Зробіть моніторинг наукових та науково - практичних періодичних видань («Право України», «Держава і право», «Підприємництво, господарство і право» тощо) та зробить перелік публікацій з теми семінарського заняття. Визначіть основні напрями наукових дискусій. Підготуйте 1-2 рецензії. 4. Вивчіть рішення Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Служби безпеки України, Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України, Міністерства фінансів України щодо офіційного тлумачення положень пункту 6 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», частин четвертої і п'ятої статті 22 Закону України «Про міліцію» та частини шостої статті 22 Закону України «Про пожежну безпеку» (справа про офіційне тлумачення терміна «член сім'ї») від 03.06.1999 № 5-рп/99. Чи потрібне єдине законодавче визначення поняття сім'ї? члена сім'ї? Прокоментуйте зауваження Є.Ворожейкіна стосовно того, що не може існувати декілька визначень поняття сім'ї у різних галузях права, а воно має бути єдиним, незважаючи на те, що поняття «член сім'ї» у кожній галузі відображає притаманну їй специфіку. Література: [1;2;23;29;38;39;42;44;45] Лекція 2: Поняття шлюбу. Укладення та припинення шлюбу. -2 год. Поняття шлюбу. Умови укладення та порядок реєстрації шлюбу. Визнання шлюбу недійсним або неукладеним. Поняття та види припинення шлюбу. Поновлення шлюбу. Режим окремого проживання подружжя (сепарація). Семінарське заняття. Тема 2. Поняття шлюбу. Укладення та припинення шлюбу. - 2 год.
План 1. Історичні форми сім'ї та шлюбу. Поняття та ознаки шлюбу. 2. Умови укладення шлюбу. Обставини, що перешкоджають укладенню шлюбу. 3. Державна реєстрація шлюбу, її правове значення. Час, місце та порядок реєстрації шлюбу. 4. Підстави та види припинення шлюбу. Правові наслідки припинення шлюбу. 5. Недійсний шлюб. Неукладений шлюб.
Запитання для самоконтролю 1. Які існують теорії визначення правової природи шлюбу? 2. Коли релігійний обряд шлюбу в Україні є підставою для виникнення у жінки та чоловіка прав та обов'язків подружжя? 3. Які умови вступу до шлюбу передбачені сімейним законодавством України? Що таке позитивні та негативні умови укладення шлюбу? 4. Що таке абсолютна та відносна заборона реєстрації шлюбу? 5. Що таке державна реєстрація шлюбу? Який з державних органів здійснює таку реєстрацію? 6. В чому полягає значення державної реєстрації шлюбу? 7. Який порядок державної реєстрації шлюбу? 8. Які правові наслідки відмови одного з наречених укласти шлюб? 9. Які права та обов’язки виникають у наречених у разі подання заяви? 10. Який порядок подання заяви про реєстрацію та реєстрації шлюбу у разі, якщо один з майбутнього подружжя знаходиться у місцях позбавлення волі? 11. Яким чином визначається час та місце реєстрації шлюбу? 12. Яким чином може бути припинений шлюб? 13. Коли шлюб може бути розірвано органом державної реєстрації актів цивільного стану? 14. За яких обставин розірвання шлюбу відбувається за рішенням суду? 15. Чи є наявність майнового спору обов’язковою умовою розірвання шлюбу у судовому порядку?
Теми рефератів та доповідей: 1. Історичний процес виникнення шлюбу. 2. Умови укладення шлюбу. 3. Державна реєстрація шлюбу: значення та порядок. 4. Режим окремого проживання подружжя за законодавством України та інших країн. 5. Недійсний шлюб, його види та наслідки. Неукладений шлюб.
Завдання для самостійної роботи 1. Зробіть моніторинг наукових та науково-практичних періодичних видань («Право України», «Держава і право», «Підприємництво, господарство і право» тощо) та зробить перелік публікацій з теми семінарського заняття. Визначіть основні напрями наукових дискусій. Підготуйте 1-2 рецензії. 2. Опрацюйте розділ Х Проблема особистості в сфері сімействених відносин роботи Й.О.Покровського «Основні проблеми цивільного права» (Покровский И.А. Основные проблемы гражданского права. М.: Статут (в серии «Классика российской цивилистики»), 1998. – 353 с. С.162-178). Визначіть основні етапи розвитку інститутів шлюбу та розлучення. Зробіть конспект. 3. Ознайомтесь зі статями: А.Байдалкіної «Теоретичні проблеми визначення поняття «сім’я» в умовах розвитку суспільних наук» (Підприємництво, господарство і право №3, 2007 р. − С. 52-55), Лозової Г.О. «Законодавче визначення сім'ї та шлюбу» (Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права. www.univ.km.ua), Жилінкової І.В. «Проблема визначення поняття «сім'я» за Сімейним кодексом України» (Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права. www.univ.km.ua). Визначіть проблеми, пов’язані з відсутністю поняття «сім'я» у сімейному законодавстві. Підготуйте рецензію. Як відрізняється поняття сім’ї у різних галузях права? Зробить спробу надати визначення сім’ї для сімейного права України. 4. Вирішіть задачі. Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.007 сек.) |