|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Абсолютні і відносні величиниПлан. 1. Поняття, види і одиниці виміру абсолютних величин. 2. Поняття і одиниці виміру відносних величин. 3. Ціль, призначення і види відносних величин. 4. Способи розрахунку відносних величин.
№1 Абсолютні величини (або абсолютні статистичні величини) виражають обсяги, розміри та рівні процесів і явищ. Вони поділяються на індивідуальні та сумарні. Індивідуальні виражають розміри кількісних ознак окремих одиниць сукупності, а сумарні характеризують величину тієї чи іншої ознаки усіх одиниць сукупності або окремих її груп, і отримуються в результаті підсумування індивідуальних значень. Абсолютні величини можуть бути виражені в натуральному вигляді (тони, кілометри, кілометри), в умовно-натуральному (в перерахунку на якусь умовну одиницю: умовне паливо, тощо), трудові (людино-години, людино-дні), комплексні (тоно-кілометри[i]) і вартісний (в грошових одиницях) Абсолютні статистичні показники можуть бути моментні і інтервальні. Моментні показники неадитивні[2], а інтервальні – адитивні. Адитивність – підсумовування.
№2,№3,№4 Відносні величини – це статистичні показники, які виражають кількісне співвідношення між явищами суспільного життя. Це – узагальнюючий показник, який дає міру співвідношення двох порівнювальних абсолютних величин, одна з яких береться з базового рівняння (називається базовою величиною), а ту, яку порівнюють з базовою – порівнювальна. Якщо абсолютна величина показує, на скільки певне явище більше, то відносна величина показує в скільки разів це явище більше. Відносна величина може бути виражена коефіцієнтом, або може бути виражена в процентах, промілях і децепромілях. Коефіцієнт: k = а1/а2 (в скільки разів явище а1 більше/менше явища а2) Темп зростання Тзр. = k * 100% (у відсотках)[3] Темп приросту Тпр. = Тзр. – 1(або 100%)
До відносних величин відносяться: відносна величина планового завдання, відносна величина динаміки, відносна величина структури, відносна величина координації, інтенсивності розвитку і порівняння.
Промілі використовуюся переважно в демографічній статистиці. Вони розраховуються так, як і відсотки але на 1000 одиниць сукупності. Позначаються: 1000 0/00
Відносна величина планового завдання характеризує відношення величини показника, встановленої на плановий період, до величини показника, досягнутої до планового періоду або до якоїсь норми, стандарту, еталону. Відносна величина виконання плану – це така відносна величина, Яка характеризує виконання плану за певний період. Відносна величина динаміки – це відносна величина, яка показує відношення досягнутого рівня розвитку явища до рівня, який існував до того, або відносно еталона, норми, стандарту. Характеризує розвиток явища в часі і просторі. Відносними величинами структури називають такі величини, які характеризують відношення частки до цілого. Відносні величини координації характеризують співвідношення між складовими частинами цілого. Відносна величина інтенсивності розвитку [4] – характеризує ступінь поширення явища в певному середовищі. Наприклад, коефіцієнт смертності: де -середньостатистична кількість померлих. Коефіцієнт народжуваності:
Відносна величина порівняння – показує співвідношення одноіменних величин, що стосується різних об'єктів, різних територій, але за той же самий період. Наприклад, населення м.Києва 3,5 млн. чол., населення Москви – 10,5 млн. чол. Отже населення Москви в 3 рази більше за населення Києва.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |