|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Лінійні диференціальні рівнянняОзначення: Лінійними диференціальними рівняннями називаються такі рівняння, які містять невідому функцію і її похідну тільки в першій степені. Такі рівняння мають вигляд: або
Якщо то рівняння називається лінійним рівнянням без правої частини. Для розв’язування лінійних рівнянь користуються підстановкою де і -- деякі функції від : тобто, розкладається на два множника. Маємо на увазі, що ця операція не повністю визначена. Наприклад, якщо то цю функцію можна розкласти на множники багатьма способами: і т.д. Через це, покладаючи один із множників можна вибрати довільно. Розглянемо розв’язування лінійних рівнянь на прикладах.
Приклад 12. Розв’язати рівняння Розв'язування
Тут -- рівняння лінійне; отже тоді замінюючи і їх значеннями, отримаємо: Виносячи в другому і третьому доданках з а дужки, рівняння перепишемо так: Виберемо так, щоб вираз в дужках перетворився на нуль. Це справедливо, так як співмножник в рівності беремо довільно. Нехай розділяємо змінні, маємо:
довільну змінну С можна не писати (в даному випадку беремо змінну, рівну 0). Тепер рівняння набуде вигляду , , .
(Тут С писати обов’язково, інакше вийде не загальний розв'язок, а частинний). Тепер знайдемо шукану функцію, пам’ятаючи, що або Відповідь: Примітка. Підстановка не завжди приводить до простого способу рішення.
Рівняння дане в прикладі 1, можна розв’язати по іншому. Перемножимо всі члени рівняння на тоді отримаємо: Ліва частина рівняння є похідна добутку: або звідси (відповідь така ж).
Приклад 13. Розв’язати рівняння Розв'язування Нехай диференціюємо: Тепер наше рівняння прийме вигляд: або
Покладемо Розділяючи змінні, отримаємо: Інтегруємо: (довільну сталу С не пишемо) Тепер рівняння набуде вигляду: відокремимо змінні проінтегруємо: Скористаємось способом підстановки, знайдемо інтеграл : ; Підставимо знайдене значення і в рівність : спрощуючи, отримаємо Відповідь:
Приклад 14. Розв’язати рівняння Розв'язування
Розділимо всі члени рівняння на тоді отримаємо Нехай Підставимо значення y і в рівняння : або (А) Нехай або Розділяючи змінні, будемо мати . Інтегруємо: (Скористаємось способом підстановки, знайдемо інтеграл : ;)
довільну сталу С не пишемо, звідси Тепер рівняння прийме вигляд: або Інтегруючи, маємо Підставляючи значення в рівність отримаємо: або Відповідь:
Приклад 15. Розв’язати рівняння Розв'язування
Це рівняння без правої частини, бо
Запишемо
Відокремимо змінні
. Інтегруємо:
Знайдемо невизначений інтеграл методом заміни змінних:
.
або ( --довільна стала замість С). Потенціюючи,одержимо: Відповідь:
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.013 сек.) |