|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Тема № 12. Притягнення особи як обвинуваченого
Знайомство студента з зазначеною темою повинно складатися з наступних моментів: студент повинен зрозуміти різницю між такими поняттями як, притягнення особи як обвинуваченого та пред’явлення обвинувачення, також які саме дії повинен виконати слідчий з метою пред’явлення особі обвинувачення (виклик, привід, розшук тощо). Притягнення особи як обвинуваченого має здійснюватися на підставах і в порядку, встановленому законом, за наявності відповідних умов. Безпідставне притягнення особи як обвинуваченого зумовлює відшкодування завданої ним шкоди та притягнення слідчого до юридичної відповідальності. Не менш важливим є процесуальний порядок зміни та доповнення обвинувачення. Ці процесуальні дії є гарантією законного притягнення особи до кримінальної відповідальності.
Питання семінару:
1. Поняття, підстави та значення притягнення особи як обвинуваченого. 2. Постанова про притягнення як обвинуваченого, її форма та зміст. 3. Процесуальний порядок пред’явлення обвинувачення. 4. Допит обвинуваченого. 5. Зміна і доповнення обвинувачення.
Задачі 1. Москаленко був притягнений до кримінальної відповідальності за порушення правил безпеки руху по ч.1 ст. 276 КК. Після закінчення досудового слідства справа Москаленко потрапила до суду, який повернув її на додаткове розслідування, вказавши, що слідчим допущена істотна неповнота досудового слідства – не встановлені очевидці події, неякісно проведена автотранспортна експертиза. В ході провадження додаткового розслідування були виконані усі вказівки суду – встановлені та допитані очевидці, проведена нова комісійна автотехнична експертиза. Отримані при додатковому розслідуванні докази в сукупності з раніше зібраними підтверджували вірність пред’явленого звинувачення Москаленко. Слідчий, виконав вимоги ст.217 та ст.218 КПК, склав обвинувальний висновок та направив справу до прокурора. Прокурор повернув справу слідчому та пропонував пред’явити Москаленко обвинувачення відповідно за вимогами ст.ст.131,132,140 КПК. Чи вірні вказівки прокурора?
2. Слідчий пред’явив обвинувачення Юркину у розбійному нападі, потім допитав його в якості обвинуваченого. Але, ознайомившись з протоколом допиту, захисник Юркина заявив, що у протоколі не точно записані свідчення обвинуваченого у тій частині, де він говорить про застосування їм насильства у відношенні потерпілого. На думку захисника, свідчення обвинуваченого свідчать про те, що він застосовував насильство небезпечне для життя та здоров’я потерпілого, в зв’язку з допущеними неточностями виникла інша оцінка ступеня застосовування насильства. Слідчий відповів, що свідчення обвинуваченого в цій частині записані дослівно та немає підстав вносити до протоколу зміни. Захисник попросив прилучити до справи його письмові зауваження за змістом протоколу. Яке рішення повинен прийняти слідчий? Література до теми:
1. Конституция Украины: Принята на пятой сессии Верховной Рады Украины 28 июня 1996 г. // Ведомости Верховной Рады Украины. – 1996. - № 30. – Ст. 141. 2. Уголовно-процессуальный кодекс Украины (с измен. и доп. по состоянию на1 сентября 2007 г.) – Х.: Одиссей, 2007. – 264 с. 3. Дубинский А.Я., Сербулов В.А. Привлечение в качестве обвиняемого. –К., 1989. 4. Уголовный процесс. Учебник для вузов // Под ред. А.С. Кобликова.-М., 1999. 5. Кучинська О.П., Кучинська О.А. Кримінальний процес України. Навч. посіб. – К.: Прецедент, 2005. – 202 с. 6. Біленчук П.Д. Процесуальні та криміналістичні проблеми дослідження обвинувачуваного (проблеми комплексного вивчення особи обвинувачуваного в стадії попереднього слідства): Монографія. – К.: Атака, 1999. – 352 с. 7. Рогатюк І.В. Обвинувачення у кримінальному процесі України: Монографія. – К.: Атака, 2006. – 160 с. 8. Миколенко А.И, Миколенко А.Н. Законы Украины «О прокуратуре», «О милиции», «Об адвокатуре»: Комментарии. Издание четвертое, исправл. и дополнен. – Х.: ООО «Одиссей», 2007. – 304 с. 9. Баев М.О., Баев О.Я Тактика уголовного преследования и профессиональной защиты от него. Прокурорская тактика. Адвокатская тактика: Научно-практическое пособие – М.: „Екзамен”, 2005. – 320 с. Теми рефератів та завдання до теми: 1. Поняття «роз’яснення» та «забезпечення» прав обвинуваченого. 2. Особливості та порядок пред’явлення обвинувачення неповнолітньому. 3. Порядок допиту обвинуваченого, що не володіє мовою, якою ведеться судочинство. 4. Оформити постанову про притягнення особи як обвинуваченого. 5. Оформити постанову про доповнення обвинувачення. Тема № 13. Зупинення і закінчення досудового слідства. При вивчені даної теми, студент повинен звернути увагу на різницю між двома процесуальними діями: зупиненням та закінченням досудового слідства, кожна з яких має своє призначення та зміст. Якщо мова їде про зупинення слідства, то така дія має тимчасовий характер та здійснюється тільки при наявності обставин, які перелічені у ст. 206 КПК України. Закінчення досудового слідства – заключний етап провадження у кримінальній справі, який можливий тільки тоді, коли завдання слідства виконані. Чинному КПК України відомі три форми закінчення досудового слідства: закриття кримінальної справи; складання обвинувального висновку з направленням справи до суду; направлення справи до суду для вирішення питання про застосування примусових заходів медичного характеру. Ознайомлення з зазначеною темою та її аналіз, допоможе студентові дійти висновку щодо різниці між зупиненням слідства у зв’язку з психічною або тяжкою хворобою обвинуваченого та закінченням досудового слідства постановою про направлення справи до суду для вирішення питання про застосування примусових заходів медичного характеру.
Питання семінару:
1. Підстави, умови та порядок зупинення досудового слідства. 2. Підстави і процесуальний порядок відновлення досудового слідства. Які процесуальні документи складаються при зупиненні і відновленні слідства? 3. Поняття і форми закінчення досудового слідства. 4. Підстави і процесуальний порядок закриття кримінальної справи. Закриття провадження щодо окремих обвинувачених. 5. Підстави і процесуальний порядок закінчення досудового слідства складанням обвинувального висновку. Структура і зміст обвинувального висновку. 6. Роль прокурора у зв’язку з закінченням досудового слідства складанням обвинувального висновку.
Задачі
1. По заяві гр. Муленко слідчім було порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 194 КК. В скоєні цього злочину був запідозрений Бахрушев, раніше погрожуючий Муленко підпалом. Розслідування встановило, що дім Муленко згорів в наслідок дій самого Муленко. Яке рішення повинен прийняти слідчий?
2. В провадженні слідчого знаходиться кримінальна справа по факту вбивства з особливою жорстокістю Метковськой. В якості обвинуваченого по справі був притягнутий небіж вбитої Богданов. Але в ході подальшого розслідування, були отриманні докази, які підтверджують алібі Богданова. В зв’язку з цим слідчий виніс постанову, в резолютивній частині якої вказав: “Провадження по кримінальній справі по обвинуваченню Богданова за п. 4 ч. 2 ст. 115 КК припинити за відсутністю доказів участі обвинуваченого в скоєні злочину. Досудове слідство про вбивство Миткової зупинити. Копію постанови направити начальнику РВ ОМУ УМВС України для прийняття заходів для розкриття злочину”. Чоловік вбитої Метковський, визнаний по справі потерпілим, зазнавши про рішення слідчого звернувся до суду зі скаргою на рішення слідчого про припинення справи відносно Богданова. За думкою потерпілого, висновок слідчого ґрунтується на хибних свідченнях друзів Богданова. Яке рішення повинен прийняти суддя, отримавши таку скаргу?
3. У провадженні слідчого знаходиться кримінальна справа по факту крадіжки з квартир громадян Іванова, Кравченко, Микинського, а також крадіжки товарів з магазину торгівельної фірми “Оріон”. Обвинувачення було пред’явлено неповнолітньому Кузнєцову – 15 років, учню 11 класу; Хохлову – 17 років, учню ПТУ та Каплуну – 17 років, який ніде не вчиться та не працює. Який процесуальний порядок пред’явлення обвинувачення у даному випадку? Які процесуальні дії та рішення слідчий потрібен зробити для забезпечення прав та законних інтересів осіб, яким була завдана шкода від злочину?
4. Органами дізнання порушено кримінальну справу по ознакам ч.2 ст.190 КК (шахрайство). На протязі 7 діб проводились слідчі дії, але, встановити осіб, які вчинили злочин, не вдалося, тому було прийнято рішення зупинити дізнання на підставі п.3 ст.206, 209 КПК. Потерпілий оскаржив прокуророві рішення про припинення дізнання, вказавши, що органи дізнання не прийняли усіх заходів для встановлення винних. Потерпілий звернувся з проханням скасувати постанову про припинення дізнання та передати справу слідчому для більш кваліфікованого розслідування. Яке рішення та на яких підставах має право прийняти прокурор?
Література до теми: 1. Конституция Украины: Принята на пятой сессии Верховной Рады Украины 28 июня 1996 г. // Ведомости Верховной Рады Украины. – 1996. - № 30. – Ст. 141. 2. Уголовно-процессуальный кодекс Украины (с измен. и доп. по состоянию на1 сентября 2007 г.) – Х.: Одиссей, 2007. – 264 с. 3. Уголовный процесс // Под ред. Л.Ф. Гуценко.- М., 1999. – 384 с. 4. Коваленко Є.Г. Кримінальний процес України: Навч. посіб. – К.: Юрінком Інтер, 2003. – 576 с. 5. Тертишник В.М. Науково-практичний коментар до Кримінально-процесуального кодексу України. - К.: А.С.К., 2002. – 1056с. 6. Кучинська О.П., Кучинська О.А. Кримінальний процес України. Навч. посіб. – К.: Прецедент, 2005. – 202 с. 7. Лобойко Л.М. Стадії кримінального процесу. Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 176 с. 8. Нове у кримінально-процесуальному законодавстві України / За ред. Ю.М. Грошевого. – Харків: Право, 2002. – 160 с. Теми рефератів та завдання до теми:
1. Юридичне значення обвинувального висновку. 2. Порядок оскарження постанови про закриття кримінальної справи. 3. Документи, які додаються до обвинувального висновку. 4. Оформити обвинувальний висновок. 5. Оформити постанову про закриття справи щодо окремого обвинуваченого. Тема № 14. Підсудність. Попередній розгляд справи суддею. Повноваження суду щодо здійснення правосуддя визначається колом справ, які належать до його відання, розглядати і вирішувати ту чи іншу справу вправі тільки той суд, який на це уповноважений законом. Підсудність справ, це ті положення, які точно передбачені законом, а не встановлюються судом на свій розсуд. Цей інститут, як і інститут підслідності кримінальних справ, має не тільки наукове (теоретичне) значення, але і практичну користь. Тому студент повинен ретельно проаналізувати, коли виникає питання про підсудність справи, що таке підсудність кримінальної справи, види підсудності, підстава та порядок передачі справ з одного суду до іншого тощо. З моменту надходження справи з обвинувальним висновком до суду починається нова стадія процесу – попередній розгляд справи суддею. Саме на цій стадії суддя, не вирішуючи наперед питання про винність особи, з’ясовує у встановленому законом порядку, чи є достатні підстави для розгляду справи в судовому засіданні. При вивченні цієї теми, для студента конче важливим є розуміння подвійного характеру зазначеної стадії, ролі учасників процесу на даній стадії та які саме рішення приймаються на цієї стадії.
Питання семінару:
1. Поняття та види підсудності. Значення правил про підсудність. 2. Підстава та порядок передачі справ з одного суду до іншого. Недопустимість спорів про підсудність. 3. Поняття, сутність і завдання стадії попереднього розгляду справи суддею. 4. Строки призначення справи до попереднього розгляду Питання, що з’ясовуються при попередньому розгляді справи суддею. 5. Рішення, які приймаються на цієї стадії. 6. Участь прокурора та інших учасників процесу в розпорядчому засіданні суду.
Задачі 1. Слідчим міліції була порушена кримінальна справа по факту здійснення крадіжки з автомагазину. В ході розслідування з’ясувалось, що цей злочин скоїли Нікітін та Коленко, які працюють в автопідприємстві № 2, а також Чернов, який перебуває на військовій службі. Через три тижня після скоєння злочину, Чернов був звільнений в запас і на момент встановлення його участі в злочині влаштувався на завод. В який суд треба направити справу після закінчення досудового слідства?
Постановою судді від 10 березня справа Калашникова була призначена до судового розгляду. 11 березня судді було передано листа прокурора району, в якому він на підставі ч.4 ст. 232 КПК відкликав із суду справу по обвинуваченню Калашникова. Пізніше з’ясувалося що лист надійшов до суду 9 березня, але за провинною секретаря його не було своєчасно передано судді. Чи має місто підстава для повернення справи до прокурора? 3. До районного суду надійшла справа по обвинуваченню Степашкіна. Через два дні від обвинуваченого надійшов лист в якому він повідомив, що знаходиться на стаціонарному лікуванні від алкоголізму та вимагав зупинити провадження по справі до закінчення лікування. Яке рішення має бути прийнято в зв’язку з таким висновком?
4. В районний суд надійшла кримінальна справа за обвинуваченням Сомова. Родичі обвинуваченого звернулись до судді з заявою, в якій вказали, що у Сомова спостерігаються ознаки психічного розладу і за їх думкою він скоїв злочин в період цього стану. До заяви була додана довідка, що він перебуває на обліку в психоневрологічному диспансері. Яке має бути прийнято рішення в даній стадії в зв’язку з наданою заявою? Література до теми:
1. Конституция Украины: Принята на пятой сессии Верховной Рады Украины 28 июня 1996 г. // Ведомости Верховной Рады Украины. – 1996. - № 30. – Ст. 141. 2. Уголовно-процесуальный кодекс Украины (с изменениеми и дополнениями по состоянию на1 сентября 2007 г) – Х.: Одиссей, 2007. – 264с. 3. Закон України «Про судоустрій України» // Відомості Верховної Ради (ВВР), 2002. - N 27-28. - ст.180 4. Тертишник В.М. Науково-практичний коментар до Кримінально-процесуального кодексу України.- К.: А.С.К., 2002. – 1056 с. 5. Бажанов М.И. Предание суду в советском уголовном процессе. – Харьков., 1995 6. Михайлова Т.А. Предание суду в советстком уголовном процессе.- М., 1981. 7. Кучинська О.П., Кучинська О.А. Кримінальний процес України. Навч. посіб. – К.: Прецедент, 2005. – 202 с. 8. Лобойко Л.М. Стадії кримінального процесу. Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 176 с. Теми рефератів та завдання до теми: 1. Практичне значення правильного визначення підсудності. 2. Порядок здійснення передачі справи за підсудністю. 3. Особливості оцінки доказів у стадії попереднього розгляду справи. 4. Випадки закриття справи у розпорядчому засіданні. 5. Склад суду, в якому можливий розгляд справ по першій інстанції. Тема № 15. Судовий розгляд кримінальної справи. Судовий розгляд справи – це основа та найважливіша стадія кримінального процесу, саме на цій стадії вирішується питання про винність або невинність особи, призначення або звільнення від відбування покарання. В цій стадії найбільш повно реалізуються принципи правосуддя в кримінальних справах і весь комплекс процесуальних гарантій. У судовому розгляді кримінальної справи керівна роль належить судові. Він є головним суб’єктом цієї стадії: здійснює правосуддя, постановляє вирок і ухвали і несе всю повноту відповідальності за правильне рішення кожної справи. Саме на судові лежить обов’язок забезпечити реалізацію процесуальних прав усіх учасників судового розгляду. Загальні положення судового розгляду – це вимоги кримінально-процесуального закону, котрі виражають найважливіші і типові властивості цієї стадії і проявляються протягом усього періоду її реалізації. До них належать: незмінність складу суду, безперервність судового розгляду, рівність прав учасників судового розгляду, межі судового розгляду тощо, Студент повинен звернути увагу на такі важливі питання теми, як етапи судового розгляду, неявка учасників процесу, рішення суду (судді) з кримінальної справи, властивості та види вироку
Питання семінару:
1. Загальні положення судового розгляду кримінальної справи. 2. Завдання які вирішує суд під час судового слідства. 3. Частини судового засідання. 4. Дії суду у випадках неявки одного з учасників судового розгляду. 5. Останнє слово підсудного: поняття і значення. 6. За допомогою яких судових дій здійснюються дослідження і перевірка доказів? 7. Поняття та значення вироку. Види вироків. 8. Структура і зміст вироку.
Задачі 1. Черневу було пред’явлено обвинувачення у вбивстві з хуліганських спонукань Котова за п. 7 ст. 115 КК. За цим обвинуваченням матеріали справи були направлені в суд. У судовому засіданні суд прийшов до висновку, що вбивство було скоєно не з хуліганських спонукань, а на ґрунті особистої сварки та засобом небезпечним для життя багатьох людей. Чи допустима зміна обвинувачення в суді?
2. У місцевому суді була призначено до розгляду кримінальна справа по обвинуваченню групи осіб в скоєні черги крадіжок, пограбувань та розбійних нападів. До судового засідання були доставлені підсудні Огурцов, Савченко та Вінницький. Підсудний Шевченко, відносно якого був застосований запобіжний захід – підписка про невиїзд, до судового засідання не з’явився. Він подзвонив по телефону та повідомив, що захворів. З 40 викликаних свідків з’явились лише 15, з 10 потерпілих - тільки 6. Крім того в залі суду були присутні захисники усіх підсудних, прокурор, представник цивільного позивача та експерт. Суд прийняв рішення відкласти розгляд справи на підставі ст.292-1 КПК допитавши з’явившихся учасників процесу, з тим щоб звільнити їх від нового судового засідання. Оцініть дії суду
Ознайомившись з протоколом судового засідання, адвокат виявив, що у протоколі відсутня запис про заявлені їм та прокурором заперечення проти дій головуючого. У зв’язку з цим адвокат самостійно переніс ці зауваження у протокол. Оцініть дії адвоката. Ким, та в якої черзі, в які строки ці зауваження повинні бути розглянуті Література до теми:
1. Конституиія Украины: Принята на пятой сессии Верховной Рады Украины 28 июня 1996 г. // Ведомости Верховной Рады Украины. – 1996. - № 30. – Ст. 141. 2. Уголовно-процессуальный кодекс Украины (с измен. и доп. по состоянию на 1 сентября 2007 г.) – Х.: Одиссей, 2007. – 264 с. 3. Кучинська О.П., Кучинська О.А. Кримінальний процес України. Навч. посіб. – К.: Прецедент, 2005. – 202 с. 4. Лобойко Л.М. Стадії кримінального процесу. Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 176 с. 5. Алексеев Н.С., Макарова З.В. Ораторское искусство в суде. –М., 1985. 6. Брынцев В.Д. Судебная власть (правосудие).- Харьков, 1998. 7. Загорский Г.И. Судебное разбирательство по уголовному делу. – М.,1985. 8. Тертишник В.М. Уголовный процесс. – Харьков, 1997. 9. Толочко А.Н. Судебный приговор и его мотивировка. –К., 1991. 10. Стефанюк В. Правозахисна діяльність судів України // Право України. – 1999. - №5. 11. Коваленко Є.Г. Кримінальний процес України: Навч. посіб. – К.: Юрінком Інтер, 2003. – 576 с. Теми рефератів та завдання до теми: 1. Рівність прав учасників судового розгляду. 2. Участь підсудного у судовому розгляді. 3. Межі судового розгляду. 4. Дії суду (судді) в разі виникнення нового обвинувачення щодо підсудного. 5. Закриття справи у судовому засіданні. 6. Оформити обвинувальний вирок суду. Тема № 16. Провадження в апеляційній інстанції.
Апеляційне провадження– це стадія кримінального процесу, змістом якої є перегляд за апеляцією сторін рішень місцевих судів, які не вступили в закону силу з метою перевірки законності та обґрунтованості вироків, ухвал, постанов судів (суду). Студент повинен ознайомитися з властивостями та основними рисами апеляційного провадження в України, колом суб’єктів, які мають право подавати апеляцію, порядком розгляду справи за апеляцією тощо.
Питання семінару:
1. Суть і завдання стадії апеляційного провадження. Властивості апеляційного провадження. 2. Подача апеляцій: її зміст, та строки подачі. Суб’єкти які мають право подавати апеляцію. 3. Процесуальний порядок розгляду кримінальної справи за апеляцією. 4. Рішення, які приймає апеляційний суд. 5. Окрема ухвала апеляційного суду.
Задачі 1. Іванченко було засуджено за ч. 3 ст. 185 КК. У апеляції засудженого та його захисника, зазначалося, зокрема, що, незважаючи на їхнє прохання, з протоколом судового засідання їх ознайомлено не було. Але під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції ні захисник, ні засуджений не наполягали на цьому порушені. Ухвалою апеляційної інстанції вирок залишено без змін. Дайте оцінку законності апеляційної ухвали. Якщо апеляційною інстанцією були допущені порушення норм КПК, то які саме і які наслідки вони тягнуть?
2. Місцевим судом був засуджений за ч. 1 ст. 263 КК громадянин Рожков за те, що за місцем проживання незаконно зберігав 15 патронів до автомату Калашникова. В апеляції було вказано, що на момент обшуку у підозрі в одержанні хабара обвинувачений заявив, що він має вдома патрони і сам їх видав слідчому. Вкажіть, яке рішення повинен прийняти суд апеляційної інстанції.
Література до теми:
1. Конституция Украины: Принята на пятой сессии Верховной Рады Украины 28 июня 1996 г. // Ведомости Верховной Рады Украины. – 1996. - № 30. – Ст. 141. 2. Уголовно-процессуальный кодекс Украины (с измен. и доп. по состоянию на 1 сентября 2007 г.) – Х.: Одиссей, 2007. – 264 с. 3. Коваленко Є.Г. Кримінальний процес України: Навч. посіб. – К.: Юрінком Інтер, 2003. – 576 с. 4. Тертишник В.М. Науково-практичний коментар до Кримінально-процесуального кодексу України. - К.,2002. – 1056 с. 5. Богословська Л.О. Апеляційне провадження: історія виникнення в Україні // Судова реформа в Україні. Матеріали науково-практичної конференції. – Київ-Харків, 2002. – 206- 209 с. 6. Захаров Д.О. Рішення апеляційного суду та їх правові властивості // Судова реформа в Україні. Матеріали науково-практичної конференції. – Київ-Харків, 2002. – С. 273-276 7. Лобойко Л.М. Стадії кримінального процесу. Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 176 с. 8. Кучинська О.П., Кучинська О.А. Кримінальний процес України. Навч. посіб. – К.: Прецедент, 2005. – 202 с.
Теми рефератів та завдання до теми: 1. Види апеляційного провадження у світової практиці. 2. Об’єкти апеляційного оскарження. 3. Однобічність або неповнота дізнання, досудового чи судового слідства, як підстава для скасування або зміни вироку. 4. Відновлення строку на подачу апеляції. 5. Оформити будь - яку апеляційну скаргу.
Тема № 17. Провадження в касаційній інстанції. Касаційне провадження – це стадія кримінального процесу, змістом якої є перегляд (перевірка) по касаційній скарзі або касаційному поданню сторін вироків, ухвал, постанов суду першої інстанції і апеляційних ухвал, які набрали законної силі, судом вищої інстанції кримінальних справ і вирішення питання щодо законності і обґрунтованості оскаржених рішень. При вивченні цієї теми студент повинен звернути увагу на такі важливі питання, як зміст та завдання касаційного провадження, публічно-правове значення цієї стадії тощо.
Питання семінару:
1. Суть і завдання стадії касаційного провадження. Суди, які розглядають справи в касаційному порядку. 2. Касаційна скарга і касаційне подання, їх доповнення, зміна та відклик. 3. Строки оскарження і внесення касаційного подання, їх відновлення. 4. Розгляд кримінальної справи в суді за касаційною скаргою. 5. Рішення суду касаційної інстанції.
Задачі 1. Вироком місцевого суду Єрмакова засуджено за ч. 1 ст. 121 КК до 5 років позбавлення волі за заподіяння тяжких тілесних ушкоджень Логину, студенту 3-го курсу університету. У касаційній скарзі засуджений Єрмаков просив пом’якшити йому покарання, а батько потерпілого у свої скарзі наполягав на призначенні суворішого покарання за непоправне знівечення обличчя сина. Яке рішення має прийняти суд касаційної інстанції за даних обставин? Відповідь обґрунтуйте.
Література до теми:
1. Конституция Украины: Принята на пятой сессии Верховной Рады Украины 28 июня 1996 г. // Ведомости Верховной Рады Украины. – 1996. - № 30. – Ст. 141. 2. Уголовно-процессуальный кодекс Украины (с измен. и доп. по состоянию на 1 сентября 2007 г.) – Х.: Одиссей, 2007. – 264 с. 3. Коваленко Є.Г. Кримінальний процес України: Навч. посіб. – К.: Юрінком Інтер, 2003. – 576с. 4. Грошевой Ю.М., Пономаренко Л.Г., Хотенец В.М. Кассационный протест прокурора по уголовным делам.-К.,1989. 5. Загорский Г.Н. Судебное разбирательство по уголовному делу.-М.,1986. 6. Хотенець В.М. Касаційне проваждення за новим кримінально-процесульним законодавством. // Судова реформа в Україні. Матеріали науково-практичної конференції. – Київ-Харків, 2002. – 254-258с. 7. Розгляд кримінальних справ у касаційному порядку Верховним Судом України // Вісник Верховного Суду України. – 2000. - № 4. – С. 21-40. 8. Маляренко В.Т. Про окремі питання касаційного перегляду кримінальних справ за новими правилами // Вісник Верховного Суду України. – 2001. - № 4(26) Теми рефератів та завдання до теми: 1. Особливості касаційного провадження та його відмінність від апеляційного провадження. 2. Підстави скасування або зміни судового рішення касаційною інстанцією. 3. Зміст ухвали касаційної інстанції. 4. Обов’язкові вказівки касаційної інстанції. 5. Оформити касаційну скаргу.
Тема № 18. Виконання вироку.
Виконання вироку – є завершальною стадією кримінального процесу, в якій реалізується прийняте судове рішення, що набрало законної сили. При вивчені даної теми, студент повинен зрозуміти зміст цієї стадії, яка складається з комплексу дій, закріплених у КПК України, спрямованих на реалізацію завершального рішення суду. У стадії виконання рішення з'являється низка питань, які виникають як під час звернення вироку до виконання, так і при фактичному відбуванні покарання або після його відбуття. Ці питання студент повинен розглянути та проаналізувати.
Питання семінару:
1. Поняття, значення та завдання стадії виконання вироку. 2. Вступ рішення суду (судді) у законну силу. Обов’язковість рішень суду. 3. Порядок та строки звернення вироку до виконання. 4. Відстрочка виконання вироку. 5. Процесуальні питання, які виникають у стадії виконання вироку.
Задачі 1. Вироком місцевого суду Левина засуджено за крадіжку майна громадян до позбавлення волі. Строк відбування покарання йому обчислений з 17 травня 2005 р. Цей же суддя, розглянувши за участю прокурора подання про уточнення початку строку відбування покарання, своєю постановою в порядку ст. 411 КПК обчислив його з 15 вересня, тобто з моменту затримання підсудного працівниками міліції. Оцініть законність постанови суду.
2. Місцевим судом Білоконя було засуджено за зґвалтування до 5 років позбавлення волі. Постановою судді місцевого суду його було умовно-достроково звільнено на строк покарання, який залишився – 1рік 3місяців. Апеляційний суд скасував цю постанову і провадження у справі закрила, зобов’язавши таким чином засудженого далі відбувати покарання. У рішенні суду було зазначено, що умовно-дострокове звільнення оформлено з порушенням ст. 411 КПК (розглянуто без згоди спостережної комісії). Оцініть законність рішення апеляційного суду.
Література до теми:
1. Конституция Украины: Принята на пятой сессии Верховной Рады Украины 28 июня 1996 г. // Ведомости Верховной Рады Украины. – 1996. - № 30. – Ст. 141. 2. Уголовно-процессуальный кодекс Украины (с измен. и доп. по состоянию на 1сентября 2007 г) – Х.: Одиссей, 2007. – 264 с. 3. Кримінально-виконавчий кодекс України. – К.6 Право, 2003. – 83 с. 4. Кримінально-процесуальний кодекс України. Научно-практичний коментар. За заг.ред. В. Т. Маляренко, В.Г. Гончаренко. – Вид. третє, перероблене та доповнене. - К.: Юрисконсульт», КНТ. – 2006.- 890 с. 5. Коваленко Є.Г. Кримінальний процес України: Навч. посіб. – К.: Юрінком Інтер, 2003. – 576 с. 6. Белазеров Ю.Н., Николюк В.В. Исполнение приговора в советском уголовном процессе.-М.,1984. 7. Добровольская Т.Н. Деятельность суда связанная с исполнением приговора.-М.,1979 8. Миненко А.И. Стадия исполнения приговора (проблемы повышения эффективности): Учеб. пособие. – Калининград, 1988. – 64 с. 9. Лобойко Л.М. Стадії кримінального процесу. Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 176 с. 10. Науково-практичний коментар до законів України „Про державну виконавчу службу”, „Про виконавче провадження” / Авер, янов В.Б., Горбунова Л.К., Комаров В.В. та інш. Відп. ред. Лавринович О.В.- К.: Юрінком Інтер, 2005. – 320 с. Теми рефератів та завдання до теми: 1. Підстави для відстрочки виконання вироку. 2. Питання, які не можуть вирішуватися у стадії виконання вироку. 3. Суть стадії виконання вироків. 4. Органи, які виконують вирок і забезпечують виконання кримінальних покарань.
Тема № 19. Перегляд судових рішень в порядку виключного провадження.
Перегляд судових рішень в порядку виключного провадження – це самостійна та виключна стадія кримінального процесу. Її самостійність визначається специфікою завдань, колом учасників цієї стадії, строками провадження, процесуальними заходами діяльності, змістом процесуальних рішень. Тому при розгляді цієї стадії студент повинен ретельно проаналізувати усі положення даної теми, розібратися з роллю усіх суб’єктів кримінального процесу в порушенні питання про перегляд судового рішення в порядку виключного провадження.
Питання семінару:
1. Поняття та значення перегляду судових рішень в порядку виключного провадження. 2. Підстави для перегляду судових рішень в порядку виключного провадження. 3. Особи, які мають право ставити питання про перегляд судового рішення в порядку виключного провадження. 4. Строки перегляду судових рішень у порядку виключного провадження. 5. Роль прокурора на цієї стадії кримінального процесу.
Задачі 1. До прокурора району звернувся гр. Петров, який повідомив про те, що у справі про вбивство Колпакова, де він був єдиним свідком, два роки назад, неправильно було засуджено гр. Корольова. Злочин вчинив не Корольов, а неодноразово судимий Сліпак, який погрожуючи йому, та його родині, змусив його давати завідомо неправдиві показання. Тиждень тому Сліпак помер. Як перевірити заяву Петрова і виправити допущену судом помилку? Що конкретно має зробити прокурор, одержавши таку заяву? Література до теми:
1. Конституция Украины: Принята на пятой сессии Верховной Рады Украины 28 июня 1996 г. // Ведомости Верховной Рады Украины. – 1996. - № 30. – Ст. 141. 2. Уголовно-процессуальный кодекс Украины (с измен. и доп. по состоянию на 1 сентября 2007 г) – Х.: Одиссей, 2007. – 264 с. 3. Кримінально-процесуальний кодекс України. Научно-практичний коментар. За заг.ред. В. Т. Маляренко, В.Г. Гончаренко. – Вид. третє, перероблене та доповнене. - К.: Юрисконсульт», КНТ. – 2006.- 890 с. 4. Михеєнко М.М., Нор В.Т., Шибіко В.П. Кримінальний процес України. - К.,1992. 5. Маляренко В.Т. Про перегляд судових рішень у кримінальних справах у порядку виключного провадження // Вісник Верховного Суду України. – 2001. - № 5 (37). – С. 17-23 6. Фінько В.Д. Виключне провадження в кримінальних справах за новим законодавством // Судова реформа в Україні. Матеріали науково-практичної конференції. – Київ-Харків, 2002. – 214-2178с. 7. Омельяненко Г. Поняття, суть і форми перегляду вироків, постанов і ухвал суду в кримінальних справах // Право України. -– 2003. – № 10. - С. 90 - 96 8. Лобойко Л.М. Стадії кримінального процесу. Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 176с. Теми рефератів та завдання до теми: 1. Нововиявлені обставини, як підстава до перегляду судових рішень в порядку виключного провадження. 2. Суб’єкти, які мають право призначити розслідування нововиявлених обставин. 3. Суди та порядок перегляду справи в порядку виключного провадження. 4. Рішення, які можуть бути розглянуті в порядку виключного провадження.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.043 сек.) |