|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
ТЕМА 10. «ПРИЗНАЧЕННЯ ТА ВИДИ ІДЕНТИФІКУВАННЯ ПРОДУКЦІЇ»1. Товарна марка – це: – поштовий знак; – грошова одиниця; + засіб ідентифікації товару; – сукупність штрихових кодів.
2. Логотип – це: – інструкція, видана українською мовою, до товару іноземного виробництва; – тип товару, який є на вітрині магазину; + складовий елемент марки товару, який можна прочитати; – знак відповідності чинним вимогам щодо якості виготовлення й безпеки виробу.
3. Фірмовий стиль – це: + сукупність засобів (кольорів, слів, графіки і друку), які виокремлюють товари виробника з-поміж подібної продукції конкурентів; – характеристика, яка зазначається в контракті на поставку товару виробничими підприємствами оптовим фірмам; – мінімальна величина, на яку можна розділити товарну масу без втрати притаманних їй властивостей; – продукт, що створюється для збільшення корисних властивостей, які мають значення для споживача.
4. Штриховий код – це: + система даних, записаних у вигляді штрихів та інтервалів між ними; – додаткові засоби та пристосування для максимального використання споживчих властивостей основного товару; – складовий елемент марки товару, який можна прочитати; – інформаційне забезпечення створення науковомісткої та високотехнологічної продукції.
5. Дизайн товарів – це: – вид діяльності, що передбачає удосконалення технології виробництва товару; – процес створення нових продуктів та технологій; – знак державної сертифікації товару; + вид художньої діяльності по проектуванню товарів з попередньо визначеними естетичними властивостями та рівнем зручності в користуванні.
6. До складових товарної марки не відносять: – фірмове ім’я; – фірмовий знак; – торговий образ; + бренд. 7. Фірмове ім’я – це: + слово (літера) або група слів (літер), які можуть бути вимовлені; – символ, малюнок чи відмінний колір, позначення; – персоніфікована товарна марка; – юридично захищений торговий образ.
8. Термін дії свідоцтва на державну реєстрацію знаків для товарів і послуг: – один рік; – три роки; + десять років; – п’ять років.
9. Торговий образ – це: + персоніфікована товарна марка; – символ, малюнок чи відмінний колір, позначення; – слово (літера) або група слів (літер), які можуть бути вимовлені; – фірмове ім’я, фірмовий знак, торговий образ, що захищені юридично.
10. Розрізняють такі види товарних марок: + марки виробників, марки дилерів, загальні марки; – загальнонаціональні марки, приватні марки; – дорогі марки, недорогі марки, – нішові марки, тупикові марки.
11. Марочна назва – це: + частина марки, яку можна вимовити; – частина марки, яку можна пізнати; – марка або її частина, забезпечена правовим захистом; – ідентифікація товарів або послуг.
12. Згідно з кодовою системою EAN штрих-код України: – 460-469; + 482; – 486; – 622.
13. Бренд – це: – асоціації, образ товару; + «якісна» торгова марка, що має репутацію у покупців і добре продається протягом тривалого часу; – оригінальне зображення повної або скороченої назви фірми; – оригінальний напис скороченого найменування фірми, товарної групи.
ТЕМА 10. «УПАКОВКА В СИСТЕМІ ПЛАНУВАННЯ ПРОДУКТУ»
1. Упаковка – це: + вмістилище або оболонка для товару; – паперовий пакет; – характеристика товару; – захист товару.
2. До видів упаковки не належить: – первинна упаковка; – вторинна упаковка; – транспортна упаковка; + тара.
3. Упаковка, яка необхідна для транспортування товару – це: – зовнішня упаковка; + транспортна упаковка; – складська упаковка; – облікова упаковка.
4. Первинна упаковка: – необхідна для зберігання, пакування, транспортування; – містить фірмову назву продукції, символ компанії, хімічний склад продукту; – містить докладні інструкції і вказівки про застережні заходи для складної або небезпечної продукції; + вміщує товар у процесі його виготовлення.
5. Вторинну упаковку використовують: – для зберігання, пакування, транспортування; – для розміщення докладних інструкцій і вказівок про застережні заходи для складної або небезпечної продукції; + додатково до первинної і викидають перед споживанням товару; – для розміщення фірмової назви продукції, символу компанії, хімічного складу продукту та інструкцій з використання.
6. Інформація про товари (роботи, послуги) не повинна містити: – перелік основних споживчих властивостей товарів; – ціну та умови придбання товарів; – гарантійні зобов’язання виробника; + перелік товарів-взаємозамінювачів.
7. Етикетка містить: – рекламні матеріали та докладні інструкції і вказівки про застережні заходи для складної або небезпечної продукції; + фірмову назву продукції, хімічний склад продукту, коди та інструкції з використання; розміщується на тарних елементах; – докладні інструкції і вказівки про застережні заходи для складної або небезпечної продукції; – інформацію про гарантійні зобов’язання виробника.
8. Негативним наслідком використання упаковок є: – можливість формування іміджу виробника через упаковку і марку товару; + можливість підробки упаковки та введення споживачів в оману; – необхідність диференціації однорідних товарів; – пред’явлення з боку покупців вимог до упакування товарів.
9. Носіями виробничого маркування не можуть бути: – тара; – упаковка; – бирки та ярлики; + інструкції до використання.
10. Вкладиші – це: – носії інформації, яку наносять у вигляді ідентифікуючих умовних позначень на товари, упаковку, етикетки; – різновид етикеток, які мають особливу форму, наклеюються на шийку пляшок, використовуються з метою естетичного оформлення; + різновид етикеток, які містять стислі відомості про найменування товару й виробника (найменування організації, номер зміни); – носії маркування, що приклеюються, прикладаються чи навішуються на товар, мають обмежений перелік відомостей.
11. Контрольні стрічки – це: – різновид етикеток, які мають особливу форму, наклеюються на шийку пляшок, використовуються з метою естетичного оформлення; + носії стислої дублюючої інформації, що розміщується на невеликій стрічці з метою контролю або відновлення відомостей про товар у разі втрати етикетки, бирки чи ярлика; – носії маркування, що приклеюються, прикладаються чи навішуються на товар, мають обмежений перелік відомостей; – носії інформації, яку наносять у вигляді ідентифікуючих умовних позначень на товари, упаковку, етикетки.
12. Тавра і штампи: – це носії стислої дублюючої інформації, що призначена для контролю або відновлення відомостей про товар у разі втрати етикетки, бирки чи ярлика; + це носії інформації, яку наносять у вигляді ідентифікуючих умовних позначень на товари, упаковку, етикетки; – це носії маркування, що приклеюються, прикладаються чи навішуються на товар, мають обмежений перелік відомостей;
– наносяться друкарським чи іншим способом на товар або на упаковку, вирізняються значною інформаційною місткістю. Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.007 сек.) |