АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Загальна характеристика інституціоналізму Гелбрейт, Ростоу. Белл

Читайте также:
  1. I Тип Простейшие. Характеристика. Классификация.
  2. III. Социолингвистическая характеристика
  3. Биологическая изменчивость людей и биогеографическая характеристика среды. Экологическая дифференцировка человечества. Понятие экологических типах людей и их формирования.
  4. Бронзовий вік: загальна характеристика
  5. Валы и оси. Общие сведения. Характеристика, классификации, материалы, термообработка.
  6. Види економічної діагностики, їх характеристика
  7. Види цінних паперів, їх характеристика.
  8. Виды и общая характеристика соединений
  9. Виды прибыли п/п и их характеристика
  10. Виды промышленного транспорта и их характеристика
  11. Вирусы характеристика классификация.
  12. Водные объекты, которые могут быть использованы в качестве источников питьевого водоснабжения. Сравнительная гигиеническая характеристика

В умовах посилення науково-технічної революції деякі економісти (Дж. К. Гелбрейт, У. Ростоу та ін.) висунули технократичні теорії, у яких містяться спроби пояснити основні соціально-економічні яви­ща змінами в галузі техніки. На думку вчених, технічний прогрес і розвиток великого машинного виробництва привели розвинені краї­ни до "індустріального суспільства", що характеризується високим рівнем промисловості, провідною роллю міст, єдиним внутрішнім ринком, поглибленим професійним поділом праці, розвиненою сис­темою загальної освіти, наявністю "спільних ідеалів". "Індустріаль­не суспільство" зображувалось як єдина для всіх країн модель, у якій посилюється активність держави в галузі економіки, внутрішньої та зовнішньої політики. В "індустріальному суспільстві" зберігаються класи чи соціальні групи, що визначаються на основі поділу праці.

Варіант теорії "індустріального суспільства" Джона Кеннета Гелбрейта1909-2006 дістав назву " нового індустріального суспільства ". Техніка й технологія, на його думку, породжують нові економічні ознаки, що стали характерними для сучасного капіталізму (найважливіша з них — планування). Зміни в техніці спричинили утворення найбільших корпорацій — основи індустріальної системи, а також поєднання кор­порацій з державою. Так виникає "нове індустріальне суспільство" — підсумок і прояв науково-технічного прогресу. Реальну владу в ке­рівництві корпораціями мають уже не власники капіталу, а "техноструктура", що складається з інженерів, учених і адміністраторів, яка діє в інтересах суспільства. Метою "техноструктури" є не максимізація прибутку, а зміцнення ринкових позицій корпорацій. Планування в межах корпорації потребує стабільності внутрішніх і зовнішніх умов функціонування, що робить ринок передбачуваним і ліквідує вільну конкуренцію. Дж. К. Гелбрейт писав про виникнення нового класу — "білих комірців", до якого зараховував також кваліфікованих робіт­ників, вважаючи їх продовженням "техноструктури". У результаті ро­биться висновок про "зменшення ролі робітничого класу", різке зниження ролі профспілок, зближення інтересів "нового класу техно­структури" в досягненні "спільних соціальних цілей".

У книгах "Економічні теорії та цілі суспільства" (1976) і "Вік не­впевненості" (1977) Дж. К. Гелбрейт дещо змінює свою концепцію: відмовляється від поглядів відносно прогресивних прагнень великих корпорацій, визнає факт підпорядкування держави корпораціям, ви­суває програму буржуазних реформ, яку називає "вимушеним соціа­лізмом". Ідеться про націоналізацію воєнної промисловості, посилен­ня планування, введення прогресивного прибуткового податку тощо.

Одним з різновидів теорії "індустріального суспільства" є теорія "стадій суспільного розвитку" Уолта Ростоу (1916-2003). На його дум­ку, усі суспільства відповідно до рівня їх економічного розвитку мож­на зарахувати до однієї з п'яти категорій: традиційне; перехідне; суспільство, що переживає стадію зрушення; суспільство, яке "до­зріває" (стадія зрілості); суспільство, яке досягло високого рівня масового споживан­ня. Економічну систему США У. Ростоу зображує як найвищу ста­дію суспільної еволюції, стадію високого рівня споживання, модель для майбутнього розвитку всіх інших країн. Посилаючись на техніко-економічні показники — норму нагромадження, технічний рівень виробництва, рівень споживання, У. Ростоу стверджував, що струк­тура радянської економіки була близької до структури економіки За­ходу. Цікаво, що комунізм учений назвав "хворобою перехідного пе­ріоду", одним з можливих шляхів переходу до "єдиного індустріаль­ного суспільства".

Наприкінці 60-х років XX ст. індустріальне суспільство почали роз­глядати як певну стадію, а не кінцеву форму суспільства. Дедалі біль­шого значення набуває концепція "постіндустріального " (інформацій­ного) суспільства американського соціолога Даніеля Белла(1919-2011). Постіндустріальне суспільство — це суспільство послуг, де більше по­ловини населення зайнято поза сферою матеріального виробництва, економіка має "узгоджений характер", забезпечується загальний доб­робут, управління суспільством переходить до вчених, а головною цінністю є інтелект та інформація. Отже, в розвитку суспільства виділено три стадії – до індустріальне суспільство, індустріальне в постіндустріальне суспільство.

Суть теорії "конвергенції двох світових систем" полягає у тверджен­ні, що в ході історичного розвитку поступово зникає відмінність між капіталізмом і соціалізмом, виника­ють і посилюються спільні ознаки, відбувається їхнє зближення, поступове злиття, а відмінності поступово зникають. Дж. К. Гелбрейт тенденцію "конвергенції" виявив у зростанні великого виробництва, збереженні автономії під­приємств, державному регулюванні економіки. "Ми бачимо, — писав він, — що конвергенція двох нібито різних індустріальних систем відбувається в усіх найважливіших галузях. Умови виробництва, розвиток науки та культури, техніки та техно­логії не виокремлюються із загальноцивілізаційного прогресу й не мо­жуть суттєво різнитися.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.)