|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Біологічний та хімічний склад лікувальних грязей, їх регенераціяБіологічний склад лікувальних грязей пов’язаний з умовами їх формування. Торф’яні грязі утворюються із багаточисельної болотної рослинності. Сапропелеві – відкладання в основному прісноводних водоймищ, формуються за рахунок планктонної фауни та флори, які пристосовані до життя в прісних водах. Ведучу роль в формуванні органічних речовин надається водоростям. Тваринний світ представлений черепашковими рачками, кліщами. Мулові сульфідні грязі є мінеральними, вміст органічних речовин в них значно менший – 1-3% сухих речовин. Чим вища мінералізація водоймища тим бідніший рослинний та тваринний світ. Сопочні грязі збагачені органічними речовинами нафтового походження, в цих грязях ні живих ні відмерлих організмів немає, за виключенням бактерій. Грязьова мікрофлора відіграє ведучу роль в руйнації та переробці відмерлих рослин та тварин, формують груповий та елементарний склад органічних речовин, сприяють збагаченню грязей сірководнем та іншими газами, наають їй бактерицидні та адсорбційні властивості, беруть участь в процесах регенерації грязі. Кількість мікробів в 1 г грязі декілька млрд., складають 2-6% всієї органічної маси. При поганому санітарному стані грязі в процесі її підготовки і використання можуть з’явитися патогенні мікроорганізми – стрептококи, стафілококи, правцева та тифозна паличка, інколи синьо - гнійна. За хімічниму складом грязь являє собою складну фізико – хімічну систему в динамічній рівновазі. В структурному відношенні грязь ділиться на три частини:
Грубодисперсна частина представляє собою тверду основу – скелет грязьової маси, який складається із частинок діаметром 0,001 мм різного походження: кристалів солі, мінералів, зруйновані залишки тварин та рослин. Тонкодисперсна частина представляє собою пластичну гідрофільну основу, яка забезпечує вологоємкість, та теплові якості грязі. Включає в себе розкладені органічні речовини і мінеральні частинки, кременеву кислоту, іони. Колоїдний розчин досягає 60-70% від сухих речовин грязі. Грязьовий розчин (віджим) представляє собою рідку частину грязі і складається із води і розчинених в ній мінеральних солей, органічних речовин і газів. Він є найбільш активним в терапевтичному відношенні частини грязі, так як вони чинять подразнюючу дію на шкіру і проникають через неї. В речовому складі виділяють органічну і неорганічну (мінеральну) її частину, які находяться в твердому рідкому і газоподібному стані. Розкладена органічна речовина складає 80-90% органічної маси, яка представлена бітумами, гуміновими кислотами, фульвокислотами, целюлозою, якщо це нафтового походження – нафтеновими кислотами, асфальтенами. Органічні речовини мають лікувальне значення (бітуми, гумінові та жирні кислоти, амінокислоти). Мінеральна (зольна) частина складається із багато чисельних нерозчинних в воді мінералів, солей та сполук, які знаходяться в грязі в вигляді твердих частинок, гелів, розчинних в воді іонів та газів. Із нерозчинних в воді речовин переважають глинисті породи, глинисті мінерали, мінерали кремнезему, вапняки, зустрічаються залізовмісні руди, сполуки алюмінію, невелика кількість сірки, марганцю, фосфору, азоту, в мікродозах кобальт, свинець, йод, бром, уран. Розчинні в воді речовини знаходяться як в вигляді розчину так і вигляді кристалів, порошку. Гази в грязі представлені сірководнем, вуглекислим, метаном, азотом, киснем. По вмісту органічних речовин ділять на органічні (торфи, сапропелі), де органічних речовин більше 10% від сухого речовини, і мінеральні (мулові, сульфідні, сопочні), де їх менше 10%. По зольності діляться лише органічні торфи: низькозольні (менше 5%), середньо зольні (5-20%), високозольні (20-50%). По вмісту розчинених солей:
По реакції середовища:
По компонентному складу золи: вапнякові, залізисті, глинисті. Регенерацію проводять з метою багаторазового використання грязі. Регенерація відновлення її фізико-хімічних, мікробіологічних і санітарно – бактеріологічних показників після лікувального використання при її зберіганні у відповідних умовах. Грязь, яка призначалась хворим з гнійними ранами, виразками, шкірними захворюваннями, для гінекологічних тампонів, повторному використанню не підлягає. Термін регенерації 2-3 місяці. Прискорює регенерацію торфів та сапропелів підвищена температура зберігання – 25-40С при зберіганні в басейні з водою.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |