|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Приклад розв’язання задачПриклад 1. Знайти масу фотона: а) червоних променів світла (l = 700 нм); б) рентгенівських променів (l = 25 пм);
Розв’язання. Енергію фотона знайдемо з рівняння , (1) де h = 6,62×10–34 Дж×с – стала Планка, – частота коливань, Тоді рівняння (1) можна записати у вигляді: . (2) З іншого боку, згідно рівняння Ейнштейна, . (3) У рівнянні (2) і (3) ліві частини рівні. Прирівнявши праві частини рівнянь, отримаємо: , звідки отримаємо розрахункову формулу . Тоді . Підставимо числові значення в отриману формулу для відповідних променів: а) кг; б) кг; в) кг.
Приклад 2. Визначити максимальну швидкість фотоелектронів, які вириваються з поверхні срібла: 1) ультрафіолетовим випромінюванням довжиною хвилі l = 0,155мкм; 2) – випромінюванням з довжиною хвилі l = 2,47пм.
Розв’язання. Максимальну швидкість фотоелектронів визначимо з рівняння Ейнштейна для фотоефекту: . (1) Енергія фотона обчислюється за формулою , робота виходу А – це таблична величина (для срібла А = 4,7 еВ). Кінетична енергія фотоелектрона залежно від того, яка його швидкість, може бути виражена або за класичною формулою: , (2) або за релятивістською: . (3) Швидкість фотоелектрона залежить від енергії фотона, що викликає фотоефект: якщо енергія фотона ε набагато менша від енергії спокою електрона , то може бути застосована формула (2); якщо ж ε рівна за величиною з , то обчислення за формулою (2) приводить до грубої помилки, у цьому випадку кінетичну енергію фотоелектрона необхідно виражати за формулою (3). 1. У формулу енергії фотона підставимо значення величин h, с й λі, виконавши обчислення для ультрафіолетового випромінювання, одержимо: . Це значення енергії фотона набагато менше від енергії спокою електрона (0,51 МеВ). Отже, для даного випадку максимальна кінетична енергія фотоелектрона у формулі (1) може бути виражена за класичною формулою (2) , звідки . (4) Випишемо величини, що входять у формулу (4): (обчислено вище); ; . Підставивши числові значення у формулу (4), знайдемо максимальну швидкість: . 2. Обчислимо тепер енергію фотона γ-випромінювання: . Робота виходу електрона (А = 4,7 еВ) мала порівняно з енергією γ-фотона, тому можна вважати, що максимальна кінетична енергія електрона дорівнює енергії фотона: . Оскільки в цьому випадку кінетична енергія електрона порівнянна з його енергією спокою, то для обчислення швидкості електрона варто взяти релятивістську формулу кінетичної енергії: , де . Виконавши перетворення, знайдемо . Зробивши обчислення, одержимо . Отже, максимальна швидкість фотоелектронів, що вириваються γ-випромінюванням: .
Приклад 3. На поверхню літію падає монохроматичне світло ( = 310 нм). Щоб припинити емісію електронів, потрібно прикласти затримуючу різницю потенціалів U не менше 1,7 В. Визначити роботу виходу А.
Розв’язання. Роботу виходу фотоелектронів визначимо з рівняння Ейнштейна для фотоефекту: , де – стала Планка, – частота фотона, – маса електрона, – швидкість електрона, – робота виходу. Для припинення емісії електронів уся їх кінетична енергія повинна витрачатися на роботу проти сил електричного поля: , де – затримуюча різниця потенціалів, – заряд електрона. Тоді рівняння фотоефекту має вигляд: . Звідси робота виходу дорівнює: . (1) Так як за умовою задачі відома довжина хвилі, необхідно використати взаємозв’язок частоти та довжини хвилі, що має вигляд: . Підставимо вираз для частоти у рівняння (1). Отримаємо: . Підставимо числові значення для відповідних величин: ; .
Приклад 4. Пучок монохроматичного світла з довжиною хвилі l = 663нм падає нормально на дзеркальну поверхню. Потік енергії Ф = 0,6 Вт. Визначити силу F тиску, яка тисне на цю поверхню, а також кількість фотонів, які падають на неї за час t = 5c.
Розв’язання. Сила світлового тиску на поверхню дорівнює добутку світлового тиску р на площу S поверхні: . (1) Світловий тиск може бути знайдений за формулою: . (2) Підставляючи вираз (2) тиску світла у рівняння (1), отримаємо: . (3) Оскільки добуток І на площу S поверхні дорівнює потоку Ф енергії випромінювання, яке падає на поверхню, співвідношення (3) можна переписати у вигляді: ; . Підставивши значення Ф та с із врахуванням, що ρ = 1 (поверхня дзеркальна), отримаємо: F = 4 нН. Кількість фотонів, які падають за час Δt на поверхню, визначається за формулою: , (4) де – енергія випромінювання, яка випромінюється поверхнею за час . Енергію фотона можна знайти з рівняння: . Підставимо вираз для енергії у вираз (4) і отримаємо: ; . Підставивши відповідні значення величин, матимемо: фотонів.
Приклад 5. Внаслідок ефекту Комптона фотон при зіткненні з електроном був розсіяний на кут . Енергія розсіяного фотона дорівнює 0,4 МеВ. Визначити енергію фотона до розсіювання.
Розв’язання. Для визначення енергії фотона до розсіювання скористаємося формулою Комптона у вигляді: . (1) Формулу (1) перетворимо наступним чином: 1) виразимо довжини хвиль через енергії та відповідних фотонів, скориставшись співвідношенням ; 2) помножимо чисельник та знаменник правої частини формули на с. Тоді отримаємо: . Скоротимо на hc обидві частини рівняння та виразимо з цієї формули шукану енергію: , . Підставивши відповідні дані, отримаємо: .
Приклад 6. Фотон з енергією розсіявся на вільному електроні. Енергія розсіяного фотона . Визначити: а) кінетичну енергію електрона віддачі; б) кут розсіювання.
Розв’язання. Кінетична енергія електрона віддачі дорівнює різниці його повної енергії () та енергії спокою () електрона: . Запишемо закон збереження енергії під час ефекту Комптона: ; ; . Зміну довжини хвилі розсіяного фотона знаходимо за формулою: . Виразимо довжини хвиль через енергії та відповідних фотонів, скориставшись співвідношенням , помножимо ліву і праву частини рівняння на 1/с і, використавши перетворення, дістанемо рівняння у наступному вигляді: . Використавши тригонометричні перетворення, отримаємо: . Виконаємо обчислення: ; , .
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.011 сек.) |