АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Дослідження біоритмічного типу працездатності

Читайте также:
  1. III.Результати дослідження
  2. А. Чандлер, Дж. Томсон, П. Лоуренс, Дж. Лорш і дослідження впливу зовнішнього середовища на організацію.
  3. Аналіз та інтерпретація результатів дослідження
  4. Аналітичні прцедури для визначення основних тенденцій стану та руху об’єкту дослідження.
  5. Бактеріоскопічне дослідження харкотиння – метод виявлення туберкульозу
  6. Бібліографічний апарат наукового дослідження
  7. В) дослідження умов, які забезпечує суспільство для виховання особистості.
  8. Взяття крові для біохімічного дослідження
  9. Взяття крові з вени для біохімічного дослідження
  10. Взяття крові із вени для бактеріологічного дослідження
  11. Взяття мазка з носової частини глотки для дослідження на наявність менінгокока
  12. ВИБІР, ОБГРУНТУВАННЯ І ЗАТВЕРДЖЕННЯ ТЕМИ НАУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ

Мета: визначити біоритми особистості для поліпшення життєдіяльності.

Працездатність людини найчастіше змінюється за М-подібною кривою – фізіологічною кривою працездатності. На ній чітко прослідковуються два головні періоди активності, коли рівень фізіологічних функцій високий: між 10 і 12 годинами та 16 і 18 годинами, а з 12 до 14 години і у вечірні години працездатність знижується. Проте не всі люди зазнають однотипних коливань працездатності протягом доби. Одні краще працюють у першій половині дня, це у них “ранок від вечора мудріший”, інші – увечері – “під вечір ледачі стають старанними”.

Перші належать до так званих жайворонків: вони вранці прокидаються, у першій половині дня почувають себе бадьорими і працездатними, увечері відчувають сонливість і рано лягають спати. Інші – сови – засинають далеко за північ, прокидаються пізно і важко, оскільки найбільш глибокий період сну в них уранці. Ще є голуби. Вони можуть підлаштовуватись під жайворонків і сов. Але працездатність у них найвища з обіду до вечора.

При детальному вивченні динаміки фізіологічних функцій (частота пульсу, температура тіла, артеріальний тиск, працездатність, м’язова сила) були встановлені суттєві відмінності в осіб ранкового і вечірнього типу. Так, у людей ранкового типу максимальні показники температури тіла, самопочуття, активності, настрою, м’язової сили та ін. відмічалися в першій половині дня, причому цьому передував дуже ранній підйом функцій – о 6 годині ранку.

У вечірніх типів у ці години показники були мінімальні, бо для них 6 година ранку – це глибока ніч. Напевно, таке пробудження всіх життєвих функцій вранці дозволяє переключити організм ранкових з відпочинку на роботу вранці. Низькі показники, властиві особам вечірнього типу, є причиною їхньої загальмованості у першій половині дня і повільного досягнення активного стану.

При вивченні захворюваності студентів було виявлено, що ймовірність гіпертонічної хвороби чи нестійкого підвищення артеріального тиску залежить від біоритмічного типу. Пояснення таке: у студентів – жайворонків організм швидше і активніше перебудовується з відпочинку на роботу – вже о 6 годині ранку у цих студентів починає збільшуватись рівень функцій, більше викидається в кров біологічно активних речовин, адреналіну, норадреналіну, які й піднімають артеріальний тиск.

У студентів же вечірньої групи внутрішні механізми, “відповідальні” за підвищення тиску, працюють повільніше, тому велике розумове навантаження, надмір інформації, емоційне навантаження, яким приписують основну роль у розвитку артеріальної гіпертонії, дещо нівелюються.

Крім цього, є відмінності в особистості студентів цих двох груп. Представники групи ранкових були енергійними молодими людьми, вони охоче притримувалися прийнятих поглядів, громадських норм, їх сприйняття конкретних ситуацій відмічається оригінальністю і своєрідністю. У цих студентів невдачі легко викликають сумнів у своїх силах, з'являється тривога і хвилювання, стрімко погіршується настрій і завзятість. Свої труднощі чи конфлікти вони відносять на рахунок поганого самопочуття, особливо у тих випадках, коли це могло б допомогти запобігти будь-яким неприємностям. Студенти цієї групи прагнули запобігти різним конфліктам, сваркам, неприємним емоційним проблемам.

Студенти із групи вечірніх також володіють високою активністю, але на відміну від ранкових легко забувають всі невдачі та емоційні проблеми. Їх не лякають можливі труднощі, конфлікти та емоційні проблеми. Вони менше хвилюються перед екзаменами і дуже чітко вловлюють характер і особливості поведінки своїх колег.

Аритміки займали проміжне положення між цими двома групами студентів, але все-таки були ближче до осіб ранкового типу.

 

Тест - опитування (за Остбергом)

 

Перш ніж відповісти на запитання, прочитайте його дуже уважно. Відповідайте, будь ласка, на всі запитання. Відповідайте на запитання, не порушуючи запроектованої послідовності. На кожне запитання необхідно відповідати незалежно від відповідей на інші запитання. Для кожного запитання пропонується декілька відповідей. Помітьте хрестиком тільки одну з них. Під деякими питаннями замість відповідей ви побачите шкалу. Помітьте на ній хрестиком те місце, яке вам здається найбільш прийнятним. На кожне запитання намагайтеся відповісти відверто.

1. Коли Ви хотіли б вставати, якби були цілком вільні у виборі свого розпорядку дня і керувалися при цьому винятково особистими бажаннями?

 

Бали Години
Взимку Влітку
  5.00-6.45 6.46-8.15 8.16-10.45 10.46-12.00 12.01-13.00 4.00-5.45 5.46-7.15 7.16-9.45 9.46-11.00 11.01-12.00

 

2. Коли ви хотіли б лягти спати, якби планували свій вечірній час цілком вільно і керувалися при цьому винятково особистими бажаннями?

 

Бали Години
Взимку Влітку
  20.00-20.45 20.46-21.30 21.31-00.15 00.16-1.30 1.31-3.00 21.00-21.45 21.46-22.30 22.31-1.15 1.16-2.30 2.31-4.00

 

3. Чи необхідний Вам будильник, коли ранком треба вставати в точно визначений час?

Бали

Зовсім непотрібний 4

В окремих випадках потрібний 3

Потреба в будильнику доволі велика 2

Без будильника не можу обійтися 1

 

4. Якщо б Вам довелося готуватися до іспитів в умовах суворо лімітованого часу і використовувати для занять ніч (23-24 год.), чи продуктивно б Ви працювали?

Бали

Абсолютно марно. Я зовсім не міг би працювати 4

Була б деяка користь 3

Робота була б достатньо ефективною 2

Робота була б високоефективною 1

 

5. Чи легко Ви встаєте вранці за звичайних умов?

Бали

Дуже важко 1

Доволі важко 2

Доволі легко 3

Дуже легко 4

 

6. Чи відчуваєте Ви в перші півгодини після сну, що остаточно прокинулися?

Бали

Дуже сонний 1

Є незначна сонливість 2

Доволі ясна голова 3

Повна ясність думки 4

 

7. Який Ви маєте апетит у перші півгодини після пробудження?

Бали

Апетиту зовсім немає 1

Апетит поганий 2

Доволі добрий апетит 3

Відмінний 4

 

8. Якщо б Вам довелося готуватися до іспитів в умовах суворо лімітованого часу й використовувати для підготовки ранній час (4-7год.), наскільки продуктивно Ви б працювали?

Бали

Абсолютно марно. Я зовсім не міг би працювати 1

Була б деяка користь 2

Праця була б досить ефективною 3

Праця була б високоефективною 4

 

9. Чи відчуваєте Ви фізичну втому в перші півгодини після сну?

Бали

Дуже велика млявість 1

Незначна млявість 2

Незначна бадьорість 3

Повна бадьорість 4

 

10. Якщо наступний день вільний від праці, коли Ви ляжете спати?

Бали

Не пізніше, ніж звичайно 4

Пізніше на 1год. і менше 3

На 1-2 год. пізніше 2

11. Чи легко Ви засинаєте за звичайних умов?

Бали

Дуже важко 1

Доволі важко 2

Доволі легко 3

Дуже легко 4

 

12. Ви вирішили зміцнити здоров’я за допомогою фізичних тренувань. Ваш знайомий запропонував займатися разом по 1 год. двічі на тиждень. Для Вашого знайомого найкраще це робити від 7 до 8 години ранку. Чи є цей період найкращим для Вас?

Бали

У цей час я перебував би у добрій формі 4

Я був би в доволі доброму стані 3

Мені було б важко 2

Мені було б дуже важко 1

 

13. Коли Ви ввечері почуваєте себе настільки втомленими, що повинні лягти спати?

Години Бали

20.00-21.00 5

21.01-22.15 4

22.16-00.45 3

00.46-2.00 2

2.01-3.00 1

 

14. При двогодинній праці, яка вимагає від Вас повної мобілізації розумових сил, який би із чотирьох запропонованих періодів ви обрали, якби були повністю вільні в плануванні свого розпорядку дня і керувалися тільки особистим бажанням?

Години Бали

08.00-10.00 6

11.00-13.00 4

15.00-17.00 2

19.00-21.00 0

 

15. Як сильно Ви втомлюєтесь до 23 год.?

Бали

Я дуже втомлююсь 5

Я помітно втомлююсь 3

Я трохи втомлююсь 2

Я зовсім не втомлююсь 0

16. З якої-небудь причини Вам довелося лягти спати на кілька годин пізніше, ніж звичайно. Наступного ранку немає необхідності вставати в певний час. Який із чотирьох запрограмованих варіантів Вам підходить?

Бали

Я прокинуся в певний час і більше не засну 4

Прокинуся в певний час і буду дрімати 3

Прокинуся в певний час і знову засну 2

Прокинуся пізніше, ніж звичайно 1

 

17. Ви повинні чергувати вночі з 4 до 6 години. Наступний день у Вас вільний. Який із чотирьох запропонованих варіантів буде для Вас найбільш сприятливим?

Бали

Спати буду тільки після нічного чергування 1

Перед чергуванням подрімаю, а потім ляжу спати 2

Перед чергуванням висплюсь, а потім ще подрімаю 3

Повністю висплюсь перед чергуванням 4

 

18. Ви повинні протягом 2 годин виконувати важку фізичну роботу. Який час Ви оберете для цього, якщо будете повністю вільні в плануванні свого розпорядку дня і можете керуватися виключно особистими бажаннями?

Години Бали

08.00-10.00 4

11.00-13.00 3

15.00-17.00 2

19.00-21.00 1

 

19. Ви вирішили серйозно зайнятися спортом. Вам знайомий пропонує тренуватися 2 рази в тиждень по 1 годині, найкращий час для нього – 22-23 год.. Наскільки сприятливим був би цей час для Вас?

Бали

Так, я був би в добрій формі 1

Мабуть, я був би в прийнятній формі 2

Досить пізно, я був би в поганій формі 3

Ні, у цей час я зовсім не зміг би тренуватися 4

 

20. О котрій годині Ви прокидалися в дитинстві під час шкільних канікул, коли час вставання вибирався винятково згідно з вашим особистим бажанням?

Години Бали

5.00-6.45 5

6.46-7.45 4

7.46-9.45 3

9.46-10.45 2

10.46-12.00 1

 

21. Уявіть собі, що Ви можете вільно вибирати свій робочий час. Припустимо, Ви маєте 5-годинний робочий день і ваша робота цікава й задовольняє Вас. Виберіть собі 5 неперервних годин, коли ефективність Вашої роботи була б найвищою.

Години Бали

00.01-5.00 1

5.01-8.00 5

8.01-10.00 4

10.01-16.00 3

16.01-21.00 2

21.01-24.00 1

 

22. У який час роботи Ви повністю досягаєте “вершини” своєї трудової діяльності?

Години Бали

00.01-4.00 1

4.01-8.00 5

8.01-9.00 4

9.01-14.00 3

14.01-17.00 2

17.01-24.00 1

 

23. Іноді доводиться чути про людей ранкового і вечірнього типу. До якого типу Ви відносите себе?

Бали

Чітко до ранкового 6

Більш до ранкового, ніж до вечірнього 4

Більш до вечірнього, ніж до ранкового 2

Чітко до вечірнього 0

 

Висновки

Ваш тип Ви можете визначити за сумою балів.

більше 92 Чітко виражений ранковий тип
77-91 Нечітко виражений ранковий тип
58-76 Аритмічний тип
42-57 Нечітко виражений вечірній тип
менше 41 Чітко виражений вечірній тип

У звіті необхідно:

– навести результати біоритмічного типу працездатності;

– дати визначення поняття “біоритмічний тип працездатності”;

– висвітлити свої міркування, де і яким чином Ви можете використати результати досліджень для поліпшення своєї життєдіяльності.

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.013 сек.)