|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
ЗАНЯТТЯ 2. Поняття, предмет, метод і система трудового праваПоняття, предмет, метод і система трудового права. Трудові правовідносини
Методичні вказівки до практичних занять
І заняття Теоретичні ЗАпитання 1. Поняття трудового права України. 2. Предмет трудового права – комплекс суспільно-трудових відносин. 3. Трудові відносини найманої праці як основа предмету трудового права. Ознаки трудових відносин. 4. Відносини, що тісно пов’язані з трудовими відносинами найму як складова частина предмету трудового права. 5. Суспільні відносини працевлаштування як елемент предмету трудового права України. 6. Суспільні відносини з навчання, підвищення кваліфікації або перекваліфікації як елемент предмету трудового права України. 7. Відносини з вирішення трудових спорів (або процедурні відносини) - складова предмету трудового права України. 8. Відносини соціального діалогу або колективно-трудові відносини як елемент предмету трудового права України. 9. Відносини нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства як предмет трудового права України. 10. Поняття методу трудового права. 11. Особливості методу трудового права. 12. Поєднання централізованого і децентралізованого регулювання трудових правовідносин. 13. Сфера дії трудового законодавства України. 14. Функції трудового права України: загальна характеристика. 15. Захисна функція трудового права. 16. Виробнича функція трудового права. 17. Виховна функція трудового права. 18. Система трудового права: поняття та загальна характеристика. 19. Основні інститути трудового права. 20. Система науки трудового права України та система курсу “Трудове право України”, їх співвідношення. 21. Місце трудового права у системі права України. ЗАПитання для самоконтролю 1. Пригадайте і назвіть, які ще критерії, крім предмету та методу, юридична наука ставить в основу поділу на окремі галузі. Чи характерні вони для трудового права? 2. Чи усі суспільні відносини пов’язані з використанням праці регулюються нормами трудового права? Обґрунтуйте. 3. Якщо трудовий договір - різновид цивільно-правового договору найму, то може трудового права не потрібно, а достатньо цивільного? 4. В Італійському цивільному кодексі, який складається з декількох томів, один том присвячений трудовим відносинам. Чи не помилилися італійці? 5. Уважно проаналізуйте зміст ст. 3 КЗпП. Спробуйте віднайти принаймні два варіанти її тлумачення щодо сфери дії трудового права. Наведіть їх. 6. Чи можуть трудові відносини членів сім’ї фермера регулюватись трудовим законодавством? Обґрунтуйте. 7. Які ознаки методу найбільш чітко, на Вашу думку, відрізняють трудове право від цивільного? 8. У чому, на Вашу думку, проявляється захисна функція трудового права? 9. Яке місце трудового права в системі соціального права?
Вирішити задачі 1. Бригадир Карпів уклав з виробничим кооперативом договір, за яким його бригада зобов’язувалася відремонтувати токарний станок і вентиляцію цеху. Вартість роботи оцінена у 8000 грн. Строк виконання – один місяць. По закінченні роботи кооператив відмовився оплатити всю суму, посилаючись на низьку якість ремонту. Карпів звернувся до суду. Яким законодавством повинен керуватись суд, вирішуючи цей спір? 2. Рішенням правління сільськогосподарського виробничого кооперативу “Дністер” за появу на роботі в нетверезому стані був звільнений з роботи механік Коваль, що працював за трудовим договором, а водій Савчук, член кооперативу, був за тією ж причиною переведений на іншу, нижчеоплачувану посаду терміном на 3 місяці. Обидва працівники звернулися з позовом до суду з проханням захистити їхні права. При цьому Коваль посилався на те, що Правила внутрішнього розпорядку кооперативу взагалі не передбачають підстав звільнення з роботи, а Савчук вважав, що хоч останні і містять норму про “переведення членів кооперативу на нижчеоплачувану посаду на строк до 3-х місяців”, вона суперечить чинному трудовому законодавству, яке не встановлює такий вид дисциплінарного стягнення. Зробіть правовий аналіз наведених фактів.
3. Між головою фермерського господарства і одним з його членів, 17-річним сином виник спір. Син вважав, що в господарстві грубо порушуються права його членів. Зокрема, працювати доводиться по 12-14 годин на добу, іноді навіть у вихідні і святкові дні, зарплата не виплачується більше двох місяців. У той же час для двох найнятих на роботу тимчасових працівників створено “пільговий режим”. Вони працюють по вісім годин щоденно, мають щотижня два вихідних дні і їм уже двічі за останній місяць виплачено зарплату. У випадку, якщо головою господарства не буде дотримуватись трудове законодавство щодо членів фермерського господарства, син вимагає укладення з ним трудового договору. Що Ви можете сказати з приводу наведеної ситуації. Чим регламентуються трудові відносини у фермерських господарствах?
4. Вісімнадцятирічного Юрківа скерували для проходження альтернативної (невійськової) служби на роботу до державного підприємства «Соціальне житло». Відпрацювавши півроку, він звернувся до адміністрації підприємства з проханням надати йому щорічну основну відпустку тривалістю 24 календарні дні. Юрисконсульт підприємства роз’яснив Юрківу, що за законодавством він не має права на відпустку. Юрків звернувся до суду з проханням захистити його трудові права, зокрема, право на відпустку. Яким законодавством повинен керуватися суд. Чи виникли у цьому випадку трудові відносини? Обґрунтуйте.
ЗАНЯТТЯ 2 Теоретичні запитання 1. Поняття принципів трудового права. 2. Відмінність принципів трудового права від правових принципів. 3. Види принципів трудового права. 4. Обмеження сфери правового регулювання відносинами найманої праці. 5. Оптимальне поєднання централізованого і локального правового регулювання. 6. Соціальний діалог і договірне встановлення умов праці. 7. Забезпечення єдності і диференціації правового регулювання. 8. Визнання незаконними умов договорів про працю, які погіршують правове становище працівників у трудових правовідносинах. 9. Поняття та елементи трудових правовідносин. 10. Класифікація трудових правовідносин. 11. Підстави виникнення трудових правовідносин. 12. Підстави зміни і припинення трудових правовідносин. 13. Зміст трудових правовідносин. 14. Учасники трудових правовідносин. 15. Трудова правосуб’єктність учасників трудових правовідносин. 16. Працівник – суб’єкт трудових правовідносин. 17. Роботодавець як суб’єкт трудових правовідносин (поняття). 18. Класифікація роботодавців за трудовим правом. 19. Профспілка у трудових правовідносинах. 20. Інші суб’єкти трудових правовідносин.
ЗаПитання для самоконтролю 1. Чи потребують принципи трудового права свого юридичного закріплення у нормах КЗпП України? 2. Яка роль належить територіальним і галузевим угодам в регулюванні трудових відносин при оптимальному поєднанні централізованих і локальних норм? 3. Як співвідносяться між собою відносини соціального діалогу та колективно-трудові відносини? 4. Які ознаки працівника впливають на його трудову правосуб’єктність? 5. Віднайдіть у наведеному ряду найбільш правильне визначення, що характеризує одного з головних суб’єктів трудових правовідносин: власник, уповноважений ним орган, фізична особа, роботодавець, юридична особа, працедавець. Обґрунтуйте. 6. Чи можна вважати, що всі суб’єкти трудового права є суб’єктами трудових відносин? А правовідносин?
Вирішити задачі 1. Фізична особа - підприємець Колтун звернувся до центру зайнятості за місцем проживання для реєстрації трудового договору між ним та його молодшим братом, якому нещодавно виповнилося 15 років. Відповідальний працівник центру зайнятості відмовився зареєструвати поданий трудовий договір, оскільки вважав, що наймати на роботу інших осіб, можуть особи, які досягли повноліття, а Колтуну всього 17 років. До того ж прийом на роботу осіб, молодше 16 років дозволяється за згодою батьків, а його брату всього 15 років, і тому рекомендував звернутися з відповідним клопотанням до центру зайнятості через рік. Колтун пояснив, що вони з братом проживають разом з бабусею, а батьків у них немає. Сам він з 16-ти років працював на заводі. Тоді ж за клопотанням його бабусі органами опіки та піклування йому була надана повна цивільна дієздатність. Після звільнення з роботи він зареєструвався у встановленому порядку підприємцем без створення юридичної особи. Тому вважав Колтун, у нього є всі законні підстави укладати трудовий договір зі своїм братом. Робота, яку той виконуватиме, є неважкою, а бабуся не заперечувала проти укладення такого договору. Охарактеризуйте роботодавчі властивості юридичних та фізичних осіб. Спробуйте розібратися у наведеній ситуації. 2. Директор ПП «Експеримент» скерував для підвищення кваліфікації свого секретаря В.Максиміва на курси комп'ютерного набору. В наказі про направлення на навчання, зокрема, зазначалося, що: 1) навчання на курсах оплачує працівник; 2)працівнику забороняється впродовж року після закінчення навчання звільнятися з роботи за власним бажанням. В. Максимів вважав, що такі умови порушують його трудові права, а тому звернувся за роз’ясненням до юрисконсульта підприємства. Проаналізуйте ситуацію, надайте аргументовану відповідь. Чи порушені у даній ситуації принципи трудового права Чи змінилася б ситуація, якщо б навчання оплачувалося роботодавцем?
3. При ухваленні колективного договору на приватному підприємстві "Брама" було передбачено встановлення тривалості робочого часу 35 годин на тиждень. Адміністрація мотивувала свою пропозицію про встановлення такої тривалості робочого часу надмірною кількістю працівників та відсутністю для них відповідних обсягів роботи. При цьому представник роботодавця посилався на ст. 50 КЗпП України, яка передбачає можливість підприємств, установ, організацій встановлювати при укладенні колективного договору меншу норму тривалості робочого часу, ніж 40 годин на тиждень. Представник профспілкового органу, що представляв інтереси найманих працівників підприємства, не заперечував проти встановлення відповідної норми тривалості робочого часу і просив збори трудового колективу підтримати пропозицію адміністрації. Однак, після виступу на зборах головного бухгалтера підприємства, який відзначив, що зменшення тривалості робочого часу суттєво вплине на розмір заробітної плати усіх працівників і доведеться зменшити фонд оплати праці відповідно до зазначеної норми тривалості робочого часу, учасники зборів припинили розгляд цього питання і доручили своїм представникам з’ясувати юридичну сторону цієї проблеми. Проаналізуйте правомірність встановлення на локальному рівні норми тривалості робочого часу. Чи не порушено було в даному випадку принципи трудового права? 4. Здійснюючи перевірку дотримання трудового законодавства на приватному підприємстві "Ватра" правовий інспектор праці виявив, що на роботу було прийнято декілька осіб молодше 16-ти років без отримання на це дозволу їхніх батьків. Крім того, чимало працівників, які, досягнувши пенсійного віку, зверталися за оформленням пенсії, були звільнені з підприємства. У відповідь на вказані порушення юридичний відділ підготував довідку, де зазначалося, що міжнародними актами МОП мінімальний вік для прийняття на роботу встановлено у 15 років. А тому при прийнятті на роботу осіб молодше 16-ти років без згоди їхніх батьків керувались ст. 81 КЗпП України, якою передбачено, що при суперечності законодавства України та міжнародного договору необхідно застосовувати правила міжнародного договору. Звільнення пенсіонерів з роботи відбувалося з огляду на те, що факт отримання ними пенсії передбачає наявність у них матеріальних засобів необхідних для прожиття. На їх місце приймалися особи, які перебували на обліку у службі зайнятості і потребували роботи. Які ознаки характеризують правосуб’єктність працівників? Проаналізуйте виявлені порушення трудового законодавства та заперечення їх юридичним відділом підприємства.
5. 13.05.2012р. рішенням районної ради В.П Куліша директора комунального підприємства було звільнено з посади за власним бажанням. Однак бухгалтерія підприємства відмовилася провести розрахунок з працівником, мотивуючи це відсутністю коштів. Готуючи позовну заяву до суду у В.П.Куліша виникло запитання кого вказувати відповідачем, оскільки у відповідності із чинним законодавством директора комунального підприємства призначає та звільняє відповідна районна рада, яка також вправі застосовувати дисциплінарні заходи до нього. Проте, виконуючи трудові обов’язки В.П. Куліш підпорядковувався правилам внутрішнього трудового розпорядку комунального підприємства та отримував заробітну плату з фонду оплати праці підприємства. Він звернувся до адвоката з проханням допомогти визначити хто є його роботодавець – районна рада чи комунальне підприємство. Визначте, хто в цій ситуації є роботодавцем? Обґрунтуйте. Вкажіть ознаки трудової правосуб’єктності роботодавців.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.006 сек.) |