|
||||||||||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Ядерний апарат. Структурні компоненти ядра, їх морфофункцiональна та цитохiмiчна характеристика2. Ядерна оболонка. Ультраструктурні компоненти та функції каріотеки. Складові елементи комплексу ядерної пори. 3. Хроматин. Морфофункціональна характеристика гетеро- та еухроматину. Хімічний склад хроматину. 4. Хромосоми. Види метафазних хромосом і їх структурні компоненти. 5. Ядерце. Ультраструктурні компоненти та функції. 6. Способи розмноження клітин і їх біологічне значення. 7. Мітоз. Основні фази мітозу та їх морфофункціональна характеристика. 8. Ендомітоз і поліплоїдія. Основні механізми утворення поліплоїдних клітин. 9. Клітинний цикл. Морфофункціональна характеристика періодів клітинного циклу. 10. Регуляція поділу клітин. Основні фактори, які регулюють в організмі репродукцію клітин. 11. Старіння клітин. Основні морфофункціональні та фізико-хімічні зміни клітин під час старіння. 12. Життєвий цикл клітин, його основні етапи та їх морфофункціональна характеристика. 13. Апоптоз – запрограмована смерть клітин.
4.3. Практичні роботи (завдання), які виконуються на занятті: 1. За встановленою формою проводиться вивчення та замалювання препаратів: а) мітоз рослинних клітин в корінці цибулини; забарвлення гематоксиліном та еозином. Об.40, ок.7. б) дегенерація клітин сальної залози шкіри людини; забарвлення гематоксиліном та еозином. Об.40, ок.7. 2. Проводиться вивчення електронних мікрофотографій а)Рис. 32, 33, 35 (В.Г.Елисеев, Ю.И.Афанасьев, Е.В.Котовский. Атлас микроскопического и ультрамикроскопического строения клеток, тканей и органов. М.: Медицина, 1970) б)Рис.8, 42 (И.В.Алмазов, Л.С.Сутулов. Атлас по гистологии и эмбриологии. М.: Медицина, 1978).
Зміст теми: Структурно-логічна схема:
Складові частини
Будова
Функції
Ядро - це важлива складова частина клітини, що містить генетичний апарат.
Функції ядра: 1) збереження генетичної інформації - збереження структури ДНК і її відновлення після ушкодження. 2) реалізація генетичної інформації - регуляція синтезу білка в клітині.
Кількість ядер у клітині - частіше одне; рідше 2, іноді більше 2-х. Форма ядра - частіше сферична, але може бути й інша (паличкоподібна, бобоподібна, сегментована). Розташування ядра - частіше в центрі клітини, може бути на периферії. Кожен вид клітин має постояннне співвідношення між об’ємом ядра й об’ємом цитоплазми (індекс Гертвіга). Ядерна оболонка (каріолема, нуклеолема) складається з 2-х мембран (зовнішньої і внутрішньої), між якими знаходиться перинуклеарний простір. Ядерна оболонка має отвори (пори), заповнені глобулярними білками. Функції ядерної оболонки:1) бар'єрна 2) транспортна 3) фіксація хромосомного матеріалу
Хроматин - це комплекс ДНК з білками (гістоновими і негістоновими). Існує 2 види хроматину: еухроматин і гетерохроматин. Гетерохроматин - це неактивний, спіралізований (конденсований) хроматин. Він розташовується переважно по периферії ядра, інтенсивно забарвлюється. Розрізняють 2 види гетерохроматину: структурний (постійно спирализованний) і факультативний (може перетворюватися в еухроматин) Еухроматин - це активний, деспіралізованний (деконденсований) хроматин, на препараті більш світлий. Він керує синтезом білка в клітині. Ядерце -це найбільш щільна частина ядра. Воно утворено ділянками хромосом (13, 14, 15, 21, 22) які мають вторинні перетяжки. Функції ядерця - синтез р-РНК і утворення субодиниць рибосом. Каріоплазма - це колоїдний розчин білка, у якому знаходиться хроматин і ядерце.
Клітинний цикл - це період існування клітини від поділу до поділу або від поділу до смерті. Він складається з 4-х періодів: 1) мітоз (М) 2) пресинтетичний період (G1). У цей період синтезуються РНК і білки. 3) синтетичний (S) - відбувається подвоєння ДНК і центріолей. 4) постсинтетичний(G2). У цей період синтезуються РНК і білки (тубуліни). Клітина може вийти з клітинного циклу і знаходитися в G0 періоді. Це клітини, що тимчасово або постійно припиняють поділ. Мітоз - це непрямий поділ соматичних клітин. Фази мітозу: профаза, метафаза, анафаза, телофаза. 1) Профаза характеризується тим, що відбувається спіралізація хроматину, хромосоми стають видимими у світловому мікроскопі; дезінтегрується ядро і ядерце. Центріолі розходяться до полюсів клітини, утвориться веретено поділу. 2) Метафаза - під час цієї фази хромосоми розташовуються на екваторі. 3) Анафаза - рух хромосом до полюсів клітини. 4) Телофаза починається з зупинки хромосом на полюсах клітини. Утворюється ядерна оболонка і ядерце, відбувається розподіл цитоплазми між двома дочірніми клітинами.
Матеріали для самоконтролю:
1. В результаті дії на клітини печінки пошкоджуючих чинників в багатьох клітинах спостерігається деструктивні зміни в цитоплазмі, що супроводжуються зморщуванням ядерного матеріалу та утворенням однорідної щільної гіперхромної маси. Як називається явище, що спостерігаються в ядрі?
A. некроз B. каріорексис C. каріопікноз D. апоптоз E. каріолізис
2. В гістологічному препараті печінки аксолотля більшість клітин знаходиться в інтерфазі. В них виявлена базофільна округла структура – ядро. Яку функцію виконує ядро в клітині?
A. накопичення та збереження іонів кальцію B. збереження та реалізації генетичної інформації C. синтез та збереження АТФ D. синтез та збереження глікогену E. синтез та збереження ліпідів
3. Відомо, що в ядрах високодиференційованих клітин печінки переважає еухроматин. – Які морфофункціональні особливості характерні для еухроматина?
A. деконденсований, активний, світлий B. деконденсований, неактивній, світлий C. деконденсований, активний, темний D. конденсований, неактивний, темний E. конденсований, активний, світлій
4. Найхарактерніша морфологічна ознака малих лімфоцитів – високий індекс Гертвіга. Як виглядають такі клітини в мазках крові?
A. цитоплазма займає значну площу B. мають паличкоподібне ядро C. в цитоплазмі багато гранул D. ядро займає майже всю клітину E. мають сегментоване ядро
5. В гістологічному препараті шкіри експериментальної тварини більшість клітин базального шару епідермісу містять ядра які перебувають в інтерфазі. Інтерфазне ядро складається з:
A. каріолеми, хромосом, ядерця, каріоплазми B. каріолеми, хромосом, ядерних пор, каріоплазми C. каріолеми, хромосом, включень, каріоплазми D. каріолеми, ДНК та ядерця E. каріолеми, ДНК, РНК, органел
6. Більшість клітин печінки гепатоцитів перебуває у періоді Gо..Яка з морфологічних ознак ядра характерна для цих клітин?
A. відсутнє ядерце B. переважає гетерохроматин C. видно хромосоми D. відсутня каріолема E. переважає еухроматин
7. Відомо, що існують високодиференційовані клітини, що виходять із клітинного циклу і назавжди втрачають здатність до поділу і живуть стільки, скільки живе весь організм. Які клітини до них належать?
A. нервові клітини B. хрящові клітини C. стовбурові клітини D. напівстовбурові клітини E. клітини печінки
8. Під час поділу материнської клітини утворились дочірні клітини, які мають диплоїдний набір хромосом. Як називається такий механізм поділу?
A. мітоз B. ендомітоз C. амітоз D. некроз E. мейоз
Література Основна: 1.Гістологія людини, О.Д.Луцик, А.Й.Іванова, К.С.Кабак, Ю.Б.Чайковський Київ: “Книга плюс”, 2003. 2.Чайковський Ю.Б.,Дєльцова О.І., Геращенко С.Б., Практикум з гістології, цитології та ембріології. Київ-Івано-Франківськ, 199б. 3.Гистология, цитология и эмбриология /Ред. Ю.И.Афанасьев, Н.А.Юрина,-М.:Медицина,1999. 4. Елисеев В.Г., Афанасьев Ю.И., Котовский Е.Ф. Атлас микроскопического и ультрамикроскопического строения клеток, тканей и органов.- М.:Медицина, 1970.
Додаткова: 1. Алмазов Ю.В., Сутулов И.В. Атлас по гистологии и эмбриологии. М., Медицина, 1978. 2. Быков В.Л. Общая гистология человека. Сотис, Санкт-Петербург, 1997,300 с. 3. Практику з цитології ембріології та загальної гістології під ред. проф. З.Ф. Баринова, а проф. Ю.Б. Чайковського, Київ 1999. 4. Практикум по гистологии, цитологии и змбриологии /под. ред. Н.А. Юриной, А.И. Радостиной, М., 1989. 5. Гистология. Хзм А., Кормак Д., М; Мир, 1983. б. Введение в нейробиологию. Немечек С. и др. Изд. Медлитературы, Прага, 1978. 7. Питерс А., Палей С, Уобстер Г. Ультраструктура нервной системы. Москва: Мир. 1972. Відловіді до тестів: 1-С; 2 –В; 3-А; 4-Д; 5-А; 6-Е; 7-А; 8-А.
Модуль№1 Тема заняття: Загальна ембріологія. Ембріональний розвиток хордових, нижчих та вищих хребетних. 1.Актуальність теми: Основним завданням розділу „Загальна та порівняльна ембріологія” в медичних вузах є підготовка до вивчення початкових етапів розвитку зародка людини, які в значній мірі повторюють риси розвитку, що притаманні ланцетнику, вищим та нижчим хребетним, тому для вивчення закономірностей ранніх стадій ембріогенезу людини доцільно попередньо ознайомитися з розвитком ланцетника, а також вищих та нижчих хребетних. Аналіз та узагальнення даних експериментальної ембріології дозволяє отримати уявлення про рушійні фактори ембріонального розвитку. Розгляд цих питань необхідний також для вивчення патології, ранніх етапів ембріогенезу людини та з’ясування патогенезу безпліддя. 2. Конкретні цілі: 1.Класифікувати яйцеклітини на основі кількості та характеру розподілу жовтка та види їх запліднення 2.Характеризувати особливості дроблення різних типів яйцеклітин. 3.Пояснювати основні способи гаструляції зародка та біологічне значення її етапів. 4.Пояснювати особливості ембріонального розвитку ланцетника та птахів в різні періоди ембріогенезу. 5.Пояснювати будову та роль позазародкових органів в процесі розвитку птаха. 6.Ідентифікувати зародок курки в різні періоди ембріогенезу.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.014 сек.) |