АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Будова м'яза як органа

Окремі м'язові волокна поєднуються в м'язи за допомогою сполучної тканини. Тонкі прошарки сполучної тканини, що знаходяться між м'язовими волокнами називаються ендомізієм. Волокна утворюють пучки, сполучна тканина яка оточує ці пучки називається перимізієм. Сполучна тканина, що оточує м'яз у цілому називається епімізієм.

 

Серцева м'язова тканина - це поперечно-посмугована м'язова тканина, що складається з функціональних м'язових волокон. Ці волокна утворені ланцюжками клітин кардіоміоцитів. Це клітини прямокутної форми мають одне або два ядра, що розташовані в центрі клітини. Клітини мають органели спеціального призначення (міофібрили) і загального призначення (мітохондрії, ендоплазматична сітка та ін.). Кардіомиоцити з'єднуються між собою вставними дисками, що на препараті мають вигляд поперечних смужок. Розрізняють скоротливі, провідні і секреторні кардіоміоцити.

 

Матеріали для самоконтролю:

1. На електронній мікрофотографії міокарду серця розрізняють кардіоміоцити з відростками, з центрально разташованим ядром, розвиненими гранулярною ЕПС, комплексом Гольджі та великою кількістю секреторних гранул. З цими клітинами пов”язана функція:

 

A. Ендокринна

B. Регенераторна

C. Проведення імпульсу

D. Захисна

E. Ескркторна

 

2. В гістологічному препараті, забарвленому гематоксиліном- еозином, виявляється неклітинна структура видовженої форми з великою кількістю овальних ядер, розташованих під плазмолемою. Цитоплазма має поперечну посмугованість. Яка це структура?

 

A. Скелетне м’язове волокно

B. Пучок гладких міозитів

C. Колагенове волокно

D. Мієлінове нервове волокно

E. Функціональне серцеве м’язове волокно

 

3. При гістологічному дослідженні ендокарду (внутрішньої оболонки серця) виявлені веретеновидні клітини з палочкоподібним ядром, розміщеним у центрі. Цитоплазма зафарбовується оксифільно. Якій тканині нвлежать ці клітини?

 

A. Гладкій м”язовій

B. Серцевій м”язовій

C. Епітеліальній

D. Скелетній м”язовій

E. Пухкій волокнистій сполучній

 

4. В експерименті на зародку курки зруйновані ділянки вісцеральних листків вентральної мезодерми, які прилягають до ендотеліальних трубок, сформованих в шийному відділі зародка. До порушення розвитку якої структури це приведе?

 

A. Ендокарду

B. Канальців нефрону

C. Міокарду

D. Кровоносних судин

E. Травної трубки

 

5. До складу синусно-передсердного вузла входять дрібні клітини багатокутної форми з невеликою кількістю міофібрил. Саркоплазматична сітка розвинена слабко, Т-система відсутня, багато піноцитозних пухирців та кавеол. Які це клітини?

 

A. Кардіоміоцит пучка Гіса

B. Волокна Пуркіньє

C. Передсердні кардіоміоцити

D. Водії ритму

E. Шлуночкові кардіоміоцити

 

6. Структурно-функціональною одиницею міофібрили є саркомер. Яка структура саркомеру складається з альфа-актиніну, десміну, віментину?

 

A. М-лінія

B. Н-зона

C. Товстий філамент

D. Z-пластинка

E. Тонкий філамент

 

7. На мікропреператі серця розрізняємо великі округлі клітини, які розташовані у вигляді світлих тяжів, мають невелику кільність міофібрил по периферії і включення глікогену. Ядро розташоване ексцентрично. Ці клітини належать до:

 

A. Провідних Пейсмекерних

B. Ендокринних

C. Провідних перехідних

D. Скоротливих.

E. Провідних волокон Пуркиньє

 

8. При травмах скелетних м”язів процес регенерації посмугованої скелетної м”язової тканини відбувається повільно. Які елементи скелетного м”язового волокна приймають участь у його регенерації?

 

A. Міосателітоцити

B. Міобласти

C. Гладкі міоцити

D. Міофібробласти

E. Кардіоміоцити

 

Література

Основна:

1. Луцик О.Д., Іванова А.Й., Кабак К.С., Чайковський Ю.Б. Гiстологiя людини. - Київ: Книга плюс, 2003. – 592 с.

2. Чайковський Ю.Б., Дєльцова О.І., Геращенко С.Б. Практикум з гістології, цитології та ембріології. Київ - Івано-Франківськ, 1996.

3. Елисеев В. Г., Афанасьев Ю. И., Котовский Е. Ф. Атлас микроскопического и ультрамикроскопического строение клеток, тканей и органов. - М.: Медицина, 1970.

4. Алмазов И. В., Сутулов Л. С. Атлас по гистологии и эмбриологии. - М.: Медицина, 1978.

5. Гистология, цитология и эмбриология / Под ред. Проф. Ю.И.Афанасьева, проф. Н.А.Юриной.- М.: Медицина, 2002. – 743 с.

Додаткова:

1. Быков В. Л. Цитология и общая гистология. - Санкт-Петербург: Сотис, 1999.

2. Гистология (введение в патологию) / Под ред. Э. Г. Улумбекова, Ю. А. Челышева. - М.: ГЭОТАР, 1997. - 960 с.

3. Гистология, цитология и эмбриология: Атлас: Учебное пособие / Под ред. О.О.Волковой, Ю. К. Елецкого. - М.: Медицина, 1996.- 544 с.

Відповіді до тестів: 1–А; 2- А; 3- А; 4-С; 5-Д; 6-Д; 7 – Е; 8 –А.

Модуль№1

Тема заняття: Нервова тканина №1

1. Актуальність теми:

Нервова тканина є основним компонентом нервової системи. Вона складається з нейронів (нейроцитів), які мають здатність до генерації і проведення нервових імпульсів, і клітин нейроглії, які виконують ряд допоміжних функцій (опорну, трофічну, захисну і забезпечують діяльність нейронів).

Володіння знаннями морфо-функціональної організації нервової тканини є необхідною умовою вивчення інтегруючої та регулюючої ролі нервової системи. Це є передумовою для розуміння нервово-психічних процесів та патології нервової діяльності.

2. Конкретні цілі:

1. Класифікувати різні типи нейронів. Пояснювати загальні принципи організації нервової тканини.

2. Аналізувати морфо-функціональні характеристики нервової тканини.

3. Інтерпретувати будову різних типів нейронів на мікроскопічному рівні.

4. Робити висновки про морфо-функціональний стан різних типів нейроглії.

5. Ідентифікувати на препаратах різні типи нейронів та нейроглії.

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.)