АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Диференціація мезодерми

Читайте также:
  1. А)економія за рахунок масштабів, тов..диференціація, вимоги інцест., перехідні витрати, доступ до каналів розподілу, відносні перевитрати незалежно від масштабу
  2. Диференціація в групах ї колективах
  3. Диференціація доходів населення і її раціональні межі
  4. Диференціація кримінальної відповідальності.
  5. Диференціація та творчо – пошуковий характер завдань (на уроці української мови)

Мезодерма розділяється на три відділи: дорзальний, проміжн ий і вентральний. Дорзальна і проміжна мезодерма на більшій частині тулуба сегментуються, а вентральна – не сегментується. Сегментовані ділянки дорзальної мезодерми називаються сомітами, а проміжної - сегментними ніжками. Потім соміти диференціюються на дерматом, міотом, склеротом, а сегментні ніжки утворюють нефрогонотом. Вентральна мезодерма (спланхнотом) розділяється на 2 листки: парієтальний, що прилягає до ектодерми і вісцеральний, який прилягає до ентодерми. Між ними розташовується порожнина - целом.

У процесі розвитку зародка дуже рано утворюється мезенхіма, що представлена скупченням клітин з відростками, що заповнюють проміжки між зародковими листками, виселяючись з цих листків.

 

Гістогенез

Кожен зародковий листок диференціюється у певних напрямках.

Первинна ектодерма диференціюється в двох напрямках:

а) нервова трубка, з якої розвивається нервова система;

б) шкірна ектодерма, похідними якої є епідерміс шкіри, епітелій ротової порожнини, сальні, потові залози, волосся, нігті, емаль зуба, рогівка ока.

Кишкова ентодерма диференціюється в епітелій шлунково-кишкового тракту і його залоз (печінка, підшлункова залоза).

Дорзальна мезодерма:

дерматом → дерма шкіри;

міотом→ скелетні м'язи;

склеротом →кістки осьового скелету.

Проміжна мезодерма дає початок органам сечостатевої системи.

З вентральної мезодерми розвиваються серозні оболонки (плевра, очеревина, перикард) та серцева м'язова тканина.

З мезенхіми - усі види сполучної тканини, гладка м'язова тканина.

 

Розвиток риб і амфібій

Яйцеклітина - помірно телолецитальна.

Запліднення - зовнішнє.

Дроблення - повне, нерівномірне. Перші 2 борозни меридіональні, третя - широтна (але ближче до анімального полюса). Пізніше з'являється тангенційна борозна, у результаті чого утворюється багатошаровий зародок.

Подібно тому як і в ланцетника, утворюється бластула з бластоцелем і бластодермою. Але бластула утворена багатошаровою бластодермою й ексцентрично розташованим бластоцелем. Дах такої бластули утворений дрібними бластомерами, а дно, утворене великим, перевантаженим жовтком, бластомерами. Порожнина бластули менше, ніж у ланцетника. Така бластула називається амфібластулою.

Гаструляція. Через значно більшу масу бластомерів вегетативного полюса інвагінація утрудняється і проявляється утворенням лише серповидної борозенки. Але при цьому відбувається також активне переміщення клітин анімального полюса до вегетативного полюса, тобто відбувається об'єднання інвагінації і епіболії.

Розвиток птахів

Яйцеклітина - різко телолецитальна, полілецитальна.

Запліднення - внутрішнє (у статевих шляхах самки).

Дроблення - меробластичне (часткове). Поділу підлягає тільки частина цитоплазми, вільна від жовтка, що розміщується на анімальному полюсі у вигляді диска. Вегетативний полюс, заповнений жовтком, не поділяється. Таке дроблення називають меробластичним і дискоїдальним, а бластула називається дискобластулою.

Гаструляція - 2 фази.

Перша фаза відбувається за типом делямінації. Утворюються первинний зовнішній листок (епібласт) і первинний внутрішній листок (гіпобласт). Епібласт містить у собі зачатки ектодерми, кишкової (зародкової) ентодерми, мезодерми, нервової трубки і хорди.

Клітини гіпобласта є зачатком жовткової (позазародкової) ентодерми.

Друга фаза гаструляції відбувається шляхом іміграції, тобто полягає в активному переміщенні клітинного матеріалу епібласта від переднього краю до заднього по краю зародкового щитка. Клітини зустрічаються біля заднього краю, а потім паралельними потоками рухаються від заднього кінця зародка вперед. Назустріч їм рухаються інші потоки клітин.

 

Рис.4. Гаструла у птахів (по А.Г.Кнорре). Схема переміщення клітинного матеріалу в бластодиску зародка курки в стадії закладки осьових органів. А- утворення первинного вузлика та первинної смужки; Б – утворення хордомезодермального зачатка; 1 – ектодерма; 2 – матеріал майбутньої нервової пластинки; 3 – матеріал майбутньої хорди; 4 – первинний вузлик; 5 – первинна ямка; 6 – первинна смужка; 7 – первинна борозенка; 8 – хорда; 9 – мезодерма; стрілками позначено напрямок переміщення клітинного матеріалу.

 

У результаті зустрічі цих потоків формується потовщення у вигляді горбика (первинний вузлик), а по середній лінії виникає стовщення у вигляді смужки (первинна смужка). У центрі первинного горбика (або Гензеновського вузлика) утвориться неглибоке заглиблення - первинна ямка, а уздовж первинної смужки - первинна борозенка.

 

Рис.5. Первинна смужка. 1 – зародковий щиток; 2 – первинна смужка; 3 – первинний вузлик; 4 - первинна борозенка.

 

Потім починається міграція клітин через первинну ямку з формуванням зачатка хорди, що росте вперед між ектодермою і ентодермою. Бластомери задньої половини зародкового щитка переміщуються до первинної смужки і через цю ділянку рухаються під ектодерму, розташовуючись в проміжку між ектодермою і ентодермою по обидва боки від хорди. Цей матеріал утворює мезодерму - третій зародковий листок. Частина клітин рухається в глибину і вбудовується в гіпобласт уздовж його середньої лінії, відтискуючи клітини гіпобласта в сторони. З цих клітин, які перемістились з епібласта в гіпобласт, відбувається утворення ентодерми кишкової трубки, а далі утворення епітелію шлунково-кишкового тракту і великих травних залоз (печінки і підшлункової залози). Після того, як відбувається виселення клітин з первинної смужки, на поверхні гаструли залишається матеріал ектодерми і нервової пластинки, що входить у її склад. Утворення нервової трубки і диференціювання мезодерми відбувається так само, як у ланцетника.

 

 

 

Рис.6. Соміти, хорда, нервова трубка зародка курки

1.Ектодерма 2.Нервова т рубка 3.Хорда 4.Ентодерма 5.Дорзальна мезодерма 6.Проміжна мезодерма 7.Вентральна мезодерма а)вісцеральний листок в)парієнтальний листок 8.Мезенхіма 9.Целомічна порожнина

 

 

Провізорні органи (позазародкові органи)

Провізорні органи, або тимчасові, розвиваються в процесі ембріогенезу поза тілом зародка, виконують численні функції, що забезпечують розвиток і ріст самого зародка. До провізорних органів птахів відносяться: жовточний мішок, амніон, серозна оболонка, алантоїс.

Жовточний мішок утворюється в результаті розростання клітин гіпобласта (позазародкова ентодерма) у ширину з поступовим обростанням усього жовтка. Після виникнення хордомезодермального зачатка між екто- і ентодермою проростають парієтальний і вісцеральний листки мезодерми. Зародок піднімається над жовтком і відмежовується від нього за допомогою тулубової складки. При утворенні тулубової складки зародкова ентодерма, що була до того розпластана на жовтку, скручується в кишкову трубку.

 

 

Зародок з'єднується з жовточним мішком за допомогою порожнистого канатика - жовточної стеблинки. Жовточний мішок виконує трофічну функцію і кровотворну (у ньому утворюються перші клітини крові), а також перші судини і первинні статеві клітини - гонобласти.

 

 

Рис 7. Тулубова та амніотичні складки зародка курки. 1- ектодерма; 2 – нервова трубка; 3 – хорда; 4 - тулубова складка; 5 – амніотична складка; 6 – соміти; 7 – парієтальний листок вентральної мезодерми; 8 – вісцеральний листок вентральної мезодерми; 9 – целом; 10 - ентодерма.

 

 

 

Рис.8. Розвиток зародка птаха. Позазародкові органи.

 

Амніон Пізніше під час ембріогенезу птахів за рахунок ектодерми та парієнтального листка вентральної мезодерми формуються амніотичні складки, які ростуть у дорзальному напрямку. Потім амніотичні складки протилежних сторін з’єднуються над зародком, а із двух листків при цьому утворюються дві оболонки – амніотична, або водна, що обернена до зародка, і серозна, зовнішня. Функція амніотичної оболонки полягає у створенні водного середовища, необхідного для розвитку зародка, а серозна оболонка виконує функцію дихання.

 

Алантоїс утворюється як виріст передньої стінки заднього відділу первинної кишки, що покривається вісцеральним листком позазародкової мезодерми. Функція - газообмін і виділення.

 

 

Матеріали для самоконтролю:

 

1. На мікропрепараті зародка курки виявлено нервові валики та нервовий жолобок. На якому етапі ембріонального розвитку знаходиться зародок?

 

A. гістогенезу

B. органогенезу

C. деламінації

D. прогенезу

E. нейруляції

 

2. В ембріональному матеріалі, направленому на дослідження, виявлений зародок, в якому визначається первинна смужка й первинний вузлик. Назвіть період ембріонального розвитку.

 

A. запліднення,

B. гаструляція,

C. дроблення,

D. гісто- та органогенез.

E. прогенез,

 

 

3. На гістологічному зрізі зародка видно зв’язаний з кишковою трубкою пухирець, який є одним із провізорних органів. В ентодермі його стінки виявляються первинні статеві клітини, а в мезенхімі – стовбурові клітини крові. Назвіть цей орган?

 

A. хоріон

B. жовтковий мішок

C. пуповина

D. аллантоіс

E. амніон

 

4. При мікроскопічному вивченні ембріонального матеріалу жаби визначається зародок на стадії дроблення. Який тип дроблення характерний для даного зародка?

 

A. повне, нерівномірне

B. неповне, дискоїдальне

C. повне поверхневе

D. повне, рівномірне

E. неповне асинхронне

 

5. На гістологічному препараті видно зародок курки на стадії утворення сомітів, хорди та нервової трубки. Що розвивається з проміжної мезодерми?

 

A. м язи серця

B. печінка та підшлункова залоза

C. кишкова трубка

D. епітелій нирок і статевих залоз

E. епідерміс

 

 

6. На гістологічному препараті видно зародок на стадії диференціації зародкових листків.

Яка тканина утворюється з ектодерми?

 

A. сполучна тканина

B. гладка м’язова тканина

C. багатошаровий плоский епітелій

D. одношаровий циліндричний епітелій

E. кров

 

7. На третьому тижні ембріогенезу центральна частина клітини епібласту (ектодерми) прогинається і починається процес нейруляції. У якому напрямку диференціюється решта клітин ектодерми?

 

A. кишки

B. жовткового мішка

C. хорди

D. шкіри

E. сомітів

 

8. На гістологічному препараті видно зародок на стадії диференціації зародкових листків. Яка тканина утворюється з дерматомів дорзальної мезодерми?

 

A. посмугована м’язова тканина

B. гладка м’язова тканина

C. сполучна тканина шкіри

D. епітелій нирок

E. епітелій шлунка

 

 

Література

Основна:

1.Гистология /Ред. Ю. И. Афанасьев, Н. А. Юрина.- М., Медицина,1989.

Додаткова:

1.Кнорре А. Г. Краткий очерк эмбриологии человека.- Л., Медицина,1963.

2.Станек И. Эмбриология человека.- 1977.

3.Елесеев В. Г., Афанасьев Ю. И., Котовский Е. Ф. Атлас микроскопического и ультрамикроскопического строения клеток, тканей и органов. М., Медицина, 1978.

4.Алмазов И. В., Струков Л. С. Атлас по гистологии и эмбриологии.М.,Медицина,1978.

5.Садлер Т. Медична ембріологія за Лангманом. Львів, 2201.

6..Карлсон Б. И. Основы эмбриологии по Пэттену.-М.,Мир,1983.

Відповіді до тестів: 1-Е; 2 –В; 3-В; 4-А; 5-D; 6-С; 7- D; 8-С.

Модуль№1

Тема заняття: Ембріональний розвиток людини. Структура та функції амніона, хоріона, плаценти та пуповини.

1. Актуальність теми:

Знання ембріології людини необхідне всім лікарям, так як це допомагає в постановці діагнозу при порушенні в системі мати-плід, дозволяє встановлювати причини вроджених аномалій розвитку та захворювань дітей після народження. В умовах сучасного інтересу до проблем клонування, абортів, втручання суспільних організацій зі своїми застереженнями в царину науки, ембріологія автоматично зайняла позицію не просто невеличкого фрагменту медичних наук, а чільної дисципліни в рамках проектів геному людини, комп'ютерного оцифрування хромосом та перевірки корелятивних зв'язків з клінічною патологією.

2. Конкретні цілі:

1. Пояснювати як відбувається прогенез, заплідненя та дроблення зародка людини.

2. Пояснювати особливості процесів гаструляції та гістогенезу зародка людини.

3. Пояснювати процес утворення позазародкових органів людини та їх функції.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.013 сек.)