АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Сполучні тканини зі спеціальними властивостями

Читайте также:
  1. IV.Збудливі тканини.
  2. Бавовняні тканини та штучні вироби
  3. В.Формування кісткової тканини
  4. Видільні (секреторні) тканини
  5. Визначення відносної теплопровідності сухої та вологої тканини
  6. Гігієнічні властивості тканини
  7. Інфільтрація легеневої тканини
  8. Історія розвитку художнього розпису тканини
  9. Класифікація хрящової тканини
  10. Лляні й бавовняні тканини, їх властивості.
  11. Послідовність підготовки тканини до розкрою
  12. Рослинні тканини їх класифікація

1. Жирова тканина буває 2-х видів: біла і бура.

Біла жирова тканина складається з клітин адипоцитів, у цитоплазмі яких знаходиться одна велика крапля жиру. Функція - депо енергії, амортизація та ін. Ця тканина знаходиться в черевній стінці, на сідницях, у підшкірній жировій клітковині.

Бура жирова тканина складається з адипоцитів, що мають у цитоплазмі багато дрібних жирових включень. Ядро розташоване в центрі клітини. Знаходиться в міжлопаточній області в дітей. Функція - терморегуляція.

2.Ретикулярна тканина знаходиться в кровотворних органах. Складається з ретикулярних клітин, ретикулярних волокон і аморфної речовини.

3. Пігментна тканина містить багато пігментних клітин - меланоцитів. Знаходиться в райдужці ока, у шкірі сосків молочних залоз.

4.Слизова тканина розташована в пупочному канатику. Не містить волокон. Високий відсоток біополімерів, що забезпечує тургор (пружність) канатика і попереджає здавлювання кровоносних судин у пуповині.

 

Матеріали для самоконтролю:

1. У крові дівчини 16 років, котра страждає аутоімунним запаленням щитовидної залози, виявлені численні плазматичні клітини. З проліферацією та диференціюванням яких клітин крові пов’язане збільшення кількості плазмоцитів?

 

A. Т–лімфоцити

B. В–лімфоцити

C. Еозинофіли

D. Базофіли

E. Нейтрофіли

 

2. З віком шкіра людини зазнає змін, що можуть проявлятися зменьшенням її пружності. Які елементи сполучної тканини забезпечують її високу пружність?

 

A. Основна речовина

B. Еластичні волокна

C. Клітини

D. Колагенові волокна

E. Ретикулярні волокна

 

3. У розвитку клінічних проявів алергії провідну роль відіграє гістамін. Якими клітинами він виробляється?

 

A. В- лімфоцитами

B. тучними клітинами

C. макрофагами

D. плазмоцитами

E. Т- лімфоцитами

 

4. Під час гетеротрансплантації органів виявлено відтторження трансплантату. Які клітини головним чином забеспечують цей процес?

 

A. Т-хелпери

B. Макрофаги

C. Т-кілери

D. Т-супресори

E. В-лімфоцити

 

5. Під час спинномозкової пункції лікар-нейрохірург пунктує тверду мозкову оболонку. Яка тканина її утворює?

 

A. Хрящова тканина

B. Гладка м’язова тканина

C. Щільна сполучна тканина

D. Слизова тканина

E. Пухка сполучна тканина

 

6. Хвора, 30 років, за професією медсестра. Скаржиться на ураження шкіри рук, що нагадує екзему. Вона визначила, що після чергування у лікарні, де їй необхідно було проводити ін’єкції стрептоміцину, посилюється свербіж шкіри, з’являються пухирці, що виділяють рідину. Під час відпустки ознаки хвороби зникають. У зв’язку з підозрою на алергію зробили загальний аналіз крові. Підвищення кількості яких клітин є найбільш імовірним?

 

A. Нейтрофільних гранулоцитів

B. Еозинофільних гранулоцитів

C. Базофільних гранулоцитів

D. Лімфоцитів

E. Моноцитів

 

7. У експерименті помітили міткою В-лімфоцити крові. Тварині введено під шкіру чужорідний білок. В яких клітинах поза кровоносними судинами буде виявлятися мітка?

 

A. У плазмоцитах

B. У Т-лімфоцитах

C. У тканинних базофілах

D. У макрофагах

E. У фібробластах

 

8. У хворого розвинулася алергічна реакція у вигляді кропивниці (під епідермісом утворилися пухирі внаслідок виходу плазми у пухку сполучну тканину). Яка речовина тучної клітини викликає підвищення проникливості стінки кровоносних судин?

 

A. гіалуронова кислота

B. гістамин

C. хондроітин-сульфат типу С

D. гепарин

E. хондроітин-сульфат типу А

 

Література

Основна:

1. Луцик О.Д., Іванова А.Й., Кабак К.С., Чайковський Ю.Б. Гiстологiя людини. – Київ: Книга плюс, 2003. – 592 с.

2. Чайковський Ю.Б., Дєльцова О.І., Геращенко С.Б. Практикум з гістології, цитології та ембріології. Київ – Івано-Франківськ, 1996.

3. Елисеев В. Г., Афанасьев Ю. И., Котовский Е. Ф. Атлас микроскопического и ультрамикроскопического строение клеток, тканей и органов. – М.: Медицина, 1970.

4. Алмазов И. В., Сутулов Л. С. Атлас по гистологии и эмбриологии. – М.: Медицина, 1978.

5. Гистология, цитология и эмбриология / Под ред. Проф. Ю.И.Афанасьева, проф. Н.А.Юриной.- М.: Медицина, 2002. – 743 с.

Додаткова:

1. Быков В. Л. Цитология и общая істологія. – Санкт-Петербург: Сотис, 1999. – 519 с.

2. Гистология (введение в патологию) / Под ред. Э. Г. Улумбекова, Ю. А. Челышева. – М.: ГЭОТАР, 1997. – 960 с.

3. Гистология, цитология и эмбриология: Атлас: Учебное пособие / Под ред. О.О.Волковой, Ю. К. Елецкого. – М.: Медицина, 1996.- 544 с.

4. Волков К. С., Пасєчко Н. В. Ультраструктура клітин і тканин (атлас) – Тернопіль: Укрмедкнига, 1997.

5. Хэм А., Кормак Д. Гистология. - М.: Мир, 1983.

Відповіді до тестів: 1- В; 2 –В; 3 – В; 4 –С; 5 –С; 6 –В; 7 –А; 8 –В.

Модуль№1

Тема заняття: Хрящові тканини

 

1. Актуальність теми:

Хрящова тканина – один із різновидів скелетної сполучної тканини. Вона входить до складу органів дихальної системи, суглобів, міжхребцевих дисків, бере участь у водно-сольовому обміні, а в ембріональному періоді гіаліновий хрящ утворює значну частину скелету. Вивчення морфології та гістофізіологічних процесів, що відбуваються в хрящах, дає більш повну уяву про особливості цього виду тканини. Основними функціональними особливостями хрящової тканини є механічна міцність та пружність. Ці властивості втрачаються під впливом шкідливих умов зовнішнього середовища, при функціональних перевантаженнях, внаслідок вікових змін і можуть бути причиною деструктивних, атрофічних змін, артозу, що призводять до порушення росту довгих кісток, а також до появи пухлин хрящової тканини та інш.

2. Конкретні цілі:

1. Класифікувати хрящові тканини..

2. Інтерпретувати будову та функціональне значення різних видів хрящової тканини, використовуючи дані світлової та електронної мікроскопії.

3. Пояснювати особливості розвитку хрящової тканини.

4. Ідентифікувати структурні компоненти (клітини та неклітинні структури) в різних видах хрящової тканини на мікроскопічному та ультрамікроскопічному рівнях

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.)