|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Як визначити трудомісткість 1 ц кормових одиниць?1) затрати праці на 1 га поділити на урожайність; 2) затрати праці на 1 ц корму помножити на урожайність; 3) затрати праці на 1 ц корму поділити на вміст в 1 ц кормових одиниць; 4) затрати праці на 1 ц корму помножити на вміст в 1 ц кормових одиниць.
60. З метою оцінки ступеню інтенсивності використання земель в господарстві необхідно: 1) розрахувати структуру посівних площ підприємства; 2) розглянути показники питомої ваги кожного виду угідь в площі с.-г. угідь і їх зміну по роках; 3) розрахувати показник виробництва валової продукції на 100 га с.-г. угідь; 4) розглянути динаміку площ окремих видів земельних угідь.
61. При аналізі структури посівних площ оптимальною вважається структура, яка дозволяє підприємству: 1) забезпечити всі внутрігосподарські потреби в продукції рослинництва; 2) виконати усі договірні зобов'язання, забезпечити внутрігосподарські потреби при умові мінімальних затрат праці і отримати максимум чистого прибутку; 3) отримати максимум виручки від реалізації продукції рослинництва; 4) виконати усі договірні зобов'язання підприємства по продукції рослинництва.
62. Для аналізу економічної ефективності структури посівних площ можна застосувати групу таких показників: 1) виробництво валової продукції рослинництва (у порівнянних цінах), виробничі витрати; 2) затрати праці, чистий прибуток (збиток), площа ріллі; 3) з розрахунку на 100 га посівних площ: вироблено валової продукції, отримано чистого прибутку, затрати праці (люд.-год.); 4) в розрахунку на 100 га с.-г. угідь вартість основних засобів, поточних витрат, затрат праці.
63. З метою оцінки економічної ефективності вирощування товарних культур необхідно розрахувати групу таких показників: 1) отримано доходу з 1 га, собівартість 1 ц, середня ціна реалізації 1 ц; 2) отримано з 1 га прибутку, затрати праці на 1 ц, урожайність; 3) отримано з 1 га кормових одиниць, доходу і трудомісткість; 4) отримано прибутку з 1 га і на 1 люд.-годину, затрати праці на 1 га, рівень рентабельності.
64. Для оцінки економічної ефективності виробництва кормових культур обчислюють такі показники: 1) одержано прибутку, чистого доходу з розрахунку на 1 ц кормових одиниць; 2) вихід кормових одиниць, перетравного протеїну, кормопротеїнових одиниць з 1 га, собівартість 1 ц кормових одиниць, затрати праці на 1 ц кормових одиниць; 3) вихід з 1 га кормових одиниць, прибутку, собівартість 1 ц кормів, затрати праці на 1 ц кормів; 4) урожайність, собівартість 1 ц кормових одиниць, затрати праці на 1 ц кормових одиниць.
65. За якою формулою розраховується вихід кормопротеїнових одиниць з 1 га (КПО) при умовних позначеннях: КО - вміст в 1 ц корму ц корм.одиниць ПП - вміст в 1 ц корму кг перетравного протеїну у - урожайність культур, ц/га 1) ; 2) ; 3) ; 4) . 66. За якою формулою можна визначити собівартість 1 ц к.од. (z к.од.), якщо у - урожайність, ц/га z - собівартість 1 ц, грн. КО - вміст в 1 ц корму ц корм.одиниць 1) Zко = у∙z∙КО; 2) Zко = (у∙z):КО; 3) Zко = z:КО; 4)Zко = КО∙у:z.
67. При оцінці економічної ефективності товарних с.-г. культур рівень рентабельності визначається як: 1) добуток урожайності на ціну; 2) часне від ділення грошово-матеріальних витрат на 1 га на урожайність; 3) добуток ціни на затрати праці на 1 га; 4) часне від ділення прибутку на 1 га на матеріально-грошові витрати на 1 га.
68. При оцінці економічної ефективності вирощування товарних с.-г. культур прибуток на 1 га визначається як: 1) добуток урожайності на різницю між ціною і собівартістю 1 ц; 2) добуток урожайності на собівартість; 3) часне від ділення витрат на 1 га на урожайність; 4) сума виручки від реалізації і витрат.
69. З метою оцінки економічної ефективності вирощування кормових культур необхідно взяти вихідні дані: 1) за планом звітного року; 2) фактичні за звітний період; 3) фактичні за попередній рік; 4) в середньому за 3-5 років.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.) |